solid_qt - en to ja translation catalogue (115 entries)

[ctx: %1 is sharename, %2 is servername]
en: %1 on %2
ja: %2 上の %1

[ctx: Solid::Backends::Fstab::FstabManager|]
en: Filesystem Volumes
ja: ファイルシステムのボリューム

[ctx: Solid::Backends::Fstab::FstabManager|]
en: Mountable filesystems declared in your system
ja: システムで定義されているマウント可能なファイルシステム

[ctx: Solid::Backends::IMobile::Manager|]
en: iOS devices
ja: iOS デバイス

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Computer
ja: コンピュータ

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Processor
ja: プロセッサ

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Portable Media Player
ja: ポータブルメディアプレーヤー

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevDevice|]
en: Camera
ja: カメラ

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevManager|]
en: Devices
ja: デバイス

[ctx: Solid::Backends::UDev::UDevManager|]
en: Devices declared in your system
ja: システムで定義されているデバイス

[ctx: QObject|%1 is the size, %2 is the block device name e.g. sda, sda1]
en: %1 External Drive (%2)
ja: %1 の外付けドライブ (%2)

[ctx: QObject|%1 is the size, %2 is the block device name e.g. sda, sda1]
en: %1 Internal Drive (%2)
ja: %1 の内蔵ドライブ (%2)

[ctx: QObject|%1 is the block device name e.g. sda, sda1]
en: External Drive (%1)
ja: 外付けドライブ (%1)

[ctx: QObject|%1 is the block device name e.g. sda, sda1]
en: Internal Drive (%1)
ja: 内蔵ドライブ (%1)

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Swap Space
ja: スワップデバイス

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Loop Device
ja: ループデバイス

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: External %1%2 Drive
ja: 外付け %1%2 ドライブ

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: %1%2 Drive
ja: %1%2 ドライブ

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: External Floppy Drive
ja: 外付けフロッピードライブ

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Floppy Drive
ja: フロッピードライブ

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Drive
ja: ドライブ

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank CD-R
ja: 空の CD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank CD-RW
ja: 空の CD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-RAM
ja: 空の DVD-RAM

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-R
ja: 空の DVD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+R Dual-Layer
ja: 空の二層 DVD+R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: DVD+R Dual-Layer
ja: 二層 DVD+R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD-RW
ja: 空の DVD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+R
ja: 空の DVD+R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+RW
ja: 空の DVD+RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank DVD+RW Dual-Layer
ja: 空の二層 DVD+RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: DVD+RW Dual-Layer
ja: 二層 DVD+RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank BD-R
ja: 空の BD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank BD-RE
ja: 空の BD-RE

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank HD DVD-R
ja: 空の HD DVD-R

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Blank HD DVD-RW
ja: 空の HD DVD-RW

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Audio CD
ja: オーディオ CD

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Encrypted Drive
ja: %1 の暗号化ドライブ

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Encrypted Drive
ja: 暗号化ドライブ

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Floppy Disk
ja: フロッピーディスク

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Removable Media
ja: %1 のリムーバブルメディア

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Removable Media
ja: リムーバブルメディア

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|%1 is the size]
en: %1 Media
ja: %1 のメディア

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Storage Media
ja: ストレージメディア

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: You are not authorized to perform this operation
ja: この操作を実行する権限がありません

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is currently busy
ja: デバイスは現在使用中です。

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The requested operation has failed
ja: 要求された操作は失敗しました

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The requested operation has been canceled
ja: 要求された操作はキャンセルされました

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: An invalid or malformed option has been given
ja: 無効なオプションまたは不正な形式のオプションが指定されました

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The kernel driver for this filesystem type is not available
ja: このファイルシステムの種類のカーネルドライバーは利用できません

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is already mounted
ja: デバイスは既にマウントされています

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is not mounted
ja: デバイスはマウントされていません

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is mounted by another user
ja: デバイスは別のユーザーによってマウントされています

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The device is already unmounting
ja: デバイスは既にアンマウント中です

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation timed out
ja: 操作はタイムアウトしました

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation would wake up a disk that is in a deep-sleep state
ja: この操作はディスクのディープスリープ状態を解除します。

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The operation has already been canceled
ja: 操作は既にキャンセルされています

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: Cannot request authentication for this action. The PolicyKit authentication system appears to be not available.
ja: このアクションの認証を要求できません。PolicyKit 認証システムが利用できないようです。

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: The authentication prompt was canceled
ja: 認証プロンプトがキャンセルされました

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Device|]
en: An unspecified error has occurred
ja: 詳細不明なエラーが発生しました

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Manager|]
en: Storage
ja: ストレージ

[ctx: Solid::Backends::UDisks2::Manager|]
en: Storage devices
ja: ストレージデバイス

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|%1 is battery technology]
en: %1 Battery
ja: %1 バッテリ

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Ion
ja: リチウムイオン

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Polymer
ja: リチウムポリマー

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lithium Iron Phosphate
ja: リン酸鉄リチウムイオン

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Lead Acid
ja: 鉛酸

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Nickel Cadmium
ja: ニッケルカドミウム

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerDevice|battery technology]
en: Nickel Metal Hydride
ja: ニッケル水素

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerManager|]
en: Power Management
ja: 電源管理

[ctx: Solid::Backends::UPower::UPowerManager|]
en: Batteries and other sources of power
ja: バッテリと他の電源

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Lithium Ion
ja: リチウムイオン

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Lead Acid
ja: 鉛酸

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Nickel Cadmium
ja: ニッケルカドミウム

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Nickel Metal Hydride
ja: ニッケル水素

[ctx: Solid::Backends::Win::WinDevice|battery technology]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Solid::DeviceInterface|Unknown device type]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Solid::DeviceInterface|Generic Interface device type]
en: Generic Interface
ja: 汎用インターフェース

[ctx: Solid::DeviceInterface|Processor device type]
en: Processor
ja: プロセッサ

[ctx: Solid::DeviceInterface|Block device type]
en: Block
ja: ブロック

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Access device type]
en: Storage Access
ja: ストレージアクセス

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Drive device type]
en: Storage Drive
ja: ストレージドライブ

[ctx: Solid::DeviceInterface|Optical Drive device type]
en: Optical Drive
ja: 光学ドライブ

[ctx: Solid::DeviceInterface|Storage Volume device type]
en: Storage Volume
ja: ストレージボリューム

[ctx: Solid::DeviceInterface|Optical Disc device type]
en: Optical Disc
ja: 光学ディスク

[ctx: Solid::DeviceInterface|Camera device type]
en: Camera
ja: カメラ

[ctx: Solid::DeviceInterface|Portable Media Player device type]
en: Portable Media Player
ja: ポータブルメディアプレーヤー

[ctx: Solid::DeviceInterface|Battery device type]
en: Battery
ja: バッテリ

[ctx: Solid::DeviceInterface|Network Share device type]
en: Network Share
ja: ネットワーク共有

[ctx: solid-hardware|]
en: Device udi
ja: デバイス UDI

[ctx: solid-hardware|]
en: Syntax:
ja: 構文:

[ctx: solid-hardware|]
en:              # List the hardware available in the system.
                 # - If the 'nonportableinfo' option is specified, the device
                 # properties are listed (be careful, in this case property names
                 # are backend dependent),
                 # - If the 'details' option is specified, the device interfaces
                 # and the corresponding properties are listed in a platform
                 # neutral fashion,
                 # - Otherwise only device UDIs are listed.
ja:              # システムで利用可能なハードウェアを一覧表示します。
                 # - 'nonportableinfo' オプションが指定されている場合、デバイスのプ
                 # ロパティが一覧表示されます (この場合、プロパティ名はバックエンド
                 # 依存なので注意してください)。
                 # - 'details' オプションが指定されている場合、デバイスのインター
                 # フェースと対応するプロパティが、プラットフォームに依存しない方法
                 # で一覧表示されます。
                 # - それ以外の場合、デバイス UDI のみが一覧表示されます。

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Display all the interfaces and properties of the device
                 # corresponding to 'udi' in a platform neutral fashion.
ja:              # 'udi' に対応するデバイスのすべてのインターフェースとプロパティ
                 # を、プラットフォームに依存しない方法で表示します。

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Display all the properties of the device corresponding to 'udi'
                 # (be careful, in this case property names are backend dependent).
ja:              # 'udi' に対応するデバイスのすべてのプロパティを表示します
                 # (この場合、プロパティ名はバックエンド依存なので注意してください
                 # )。

[ctx: solid-hardware|]
en:              # List the UDI of devices corresponding to 'predicate'.
                 # - If 'parentUdi' is specified, the search is restricted to the
                 # branch of the corresponding device,
                 # - Otherwise the search is done on all the devices.
ja:              # 'predicate' に対応するデバイスの UDI を一覧表示します。
                 # - 'parentUdi' が指定されている場合、検索は対応するデバイスのブラ
                 # ンチに限定されます。
                 # - それ以外の場合、検索がすべてのデバイスで行われます。

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, mount the device corresponding to 'udi'.
ja:              # 適用可能な場合、'udi' に対応するデバイスをマウントします。

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, unmount the device corresponding to 'udi'.
ja:              # 適用可能な場合、'udi' に対応するデバイスをアンマウントします。

[ctx: solid-hardware|]
en:              # If applicable, eject the device corresponding to 'udi'.
ja:              # 適用可能な場合、'udi' に対応するデバイスをイジェクトします。

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Listen to all add/remove events on supported hardware.
ja:              # サポートされているハードウェアのすべての追加/削除イベントを監視
                 # します。

[ctx: solid-hardware|]
en:              # Monitor devices for changes.
ja:              # デバイスの変更を監視します。

[ctx: solid-hardware|]
en: KDE tool for querying your hardware from the command line
ja: コマンドラインからハードウェアの照会を行う KDE ツール

[ctx: solid-hardware|]
en: Command to execute
ja: 実行するコマンド

[ctx: solid-hardware|]
en: Show available commands
ja: 利用可能なコマンドを表示する

[ctx: solid-hardware|]
en: Show device details
ja: デバイスの詳細を表示する

[ctx: solid-hardware|]
en: Show non portable information
ja: 非ポータブルな情報を表示する

[ctx: solid-hardware|]
en: Parent device udi
ja: 親デバイスの UDI

[ctx: solid-hardware|]
en: Syntax Error: Unknown command '%1'
ja: 構文エラー: 不明なコマンド '%1'

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1 does not have the interface StorageAccess.
ja: エラー: %1 には StorageAccess インターフェースがありません。

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1 does not have the interface OpticalDrive.
ja: エラー: %1 には OpticalDrive インターフェースがありません。

[ctx: SolidHardware|]
en: Error: %1
ja: エラー: %1

[ctx: solid-power|]
en: Tool to know and set the power management state of your device
ja: デバイスの電源管理状態を把握して設定するツール

[ctx: solid-power|]
en: Command to execute
ja: 実行するコマンド

[ctx: solid-power|]
en: Show available commands
ja: 利用可能なコマンドを表示する

[ctx: solid-power|]
en:              # Show all the power management information from the system.
                 # - acPlugged: whether the device is connected to the AC or not
ja:              # システム由来のすべての電源管理情報を表示します。
                 # - acPlugged: デバイスがACに接続されているかどうか
