powerdevil - en to uk translation catalogue (116 entries)

en: The Power Management Service appears not to be running.
uk: Здається, службу керування живленням не запущено.

[ctx: The unit of the time input field]
en: millisecond | milliseconds
uk[0]: мілісекунда
uk[1]: мілісекунди
uk[2]: мілісекунд
uk[3]: мілісекунда

[ctx: The unit of the time input field]
en: second | seconds
uk[0]: секунда
uk[1]: секунди
uk[2]: секунд
uk[3]: секунда

[ctx: The unit of the time input field]
en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилини
uk[2]: хвилин
uk[3]: хвилина

[ctx: The unit of the time input field]
en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: години
uk[2]: годин
uk[3]: година

[ctx: The unit of the time input field]
en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів
uk[3]: день

[ctx: The unit of the time input field]
en: week | weeks
uk[0]: тиждень
uk[1]: тижні
uk[2]: тижнів
uk[3]: тиждень

[ctx: The unit of the time input field]
en: month | months
uk[0]: місяць
uk[1]: місяці
uk[2]: місяців
uk[3]: місяць

[ctx: The unit of the time input field]
en: year | years
uk[0]: рік
uk[1]: роки
uk[2]: років
uk[3]: рік

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: milliseconds
uk: мілісекунди

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: seconds
uk: секунди

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: minutes
uk: хвилини

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: hours
uk: години

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: days
uk: дні

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: weeks
uk: тижні

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: months
uk: місяці

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: years
uk: роки

[ctx: @title]
en: Advanced Power Settings
uk: Додаткові параметри живлення

[ctx: @title:group]
en: Battery Levels
uk: Заряд акумуляторів

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for the main power supply battery]
en: &Low level:
uk: &Низький рівень:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level
uk: Низький рівень заряду

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered low when it drops to this level. Settings for low battery will be used instead of regular battery settings.
uk: Система вважатиме заряд акумулятора низьким, якщо він впаде до цього рівня. Параметри низького заряду акумулятора буде використано замість звичайних параметрів акумулятора.

[ctx: @label:spinbox Critical battery level percentage for the main power supply battery]
en: Cr&itical level:
uk: &Критичний рівень:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Critical battery level
uk: Критичний рівень заряду

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered critical when it drops to this level. After a brief warning, the system will automatically suspend or shut down, according to the configured critical battery level action.
uk: Система вважатиме заряд акумулятора критичним, якщо він впаде до цього рівня. Після короткого попередження систему буде автоматично приспано або вимкнено, відповідно до налаштованої дії у відповідь на критично низький заряд акумулятора.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for reaching the critical battery level is now unsupported on your system. Please select a different one.
uk: Підтримку вибраної вами раніше дії у відповідь на критично низький рівень заряду акумулятора у вашій системі припинено. Будь ласка, виберіть іншу дію.

[ctx: @label:combobox Power action such as sleep/hibernate that will be executed when the critical battery level is reached]
en: A&t critical level:
uk: З&а критичного рівня:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action performed at critical battery level
uk: Дія, яку слід виконати при критичному рівні заряду акумулятора

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for peripheral devices]
en: Low level for peripheral d&evices:
uk: Низький рівень для периферійних прис&троїв:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level for peripheral devices
uk: Низький рівень заряду для периферійних пристроїв

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge for peripheral devices will be considered low when it reaches this level.
uk: Вважатиметься, що рівень заряду акумулятора периферійних пристроїв низький, коли він досягне цього рівня.

[ctx: @title:group]
en: Charge Limit
uk: Обмеження заряджання

[ctx: @label:checkbox]
en: &Battery protection:
uk: Захист &акумулятора:

[ctx: @text:checkbox]
en: Limit the maximum battery charge
uk: Обмежити максимальний заряд акумулятора

[ctx: @label:spinbox Battery will stop charging when this charge percentage is reached]
en: &Stop charging at:
uk: Припин&яти заряджання на:

[ctx: @label:spinbox Battery will start charging again when this charge percentage is reached, after having hit the stop-charging threshold earlier]
en: Start charging once &below:
uk: Розпочати заряджання, щойно стане &нижчим:

[ctx: @info:status]
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
uk: Ймовірно, вам слід від'єднати акумулятор від джерела живлення і з'єднати його знову, щоб розпочати заряджання акумулятора знову.

[ctx: @info]
en: Regularly charging the battery close to 100%, or fully discharging it, may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge, you can help extend the battery lifespan.
uk: Регулярне заряджання акумулятора до 100% або повне його розряджання може прискорити деградацію компонентів акумулятора. Обмежуючи максимальний заряд акумулятора ви можете збільшити термін його працездатності.

[ctx: @title:group Miscellaneous power management settings that didn't fit elsewhere]
en: Other Settings
uk: Інші параметри

[ctx: @label:checkbox]
en: &Media playback:
uk: В&ідтворення мультимедіа:

[ctx: @text:checkbox]
en: Pause media players when suspending
uk: Призупинення відтворення при призупиненні роботи системи

[ctx: @label:button]
en: Related pages:
uk: Пов'язані сторінки:

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management notification category]
en: Notifications: Power Management
uk: Сповіщення: Керування живленням

en: Open "Notifications" settings page, "Power Management" section
uk: Відкрити сторінку параметрів «Сповіщення», розділ «Керування живленням»

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Desktop Session
uk: Сеанс стільниці

en: Open "Desktop Session" settings page
uk: Відкрити сторінку параметрів «Сеанс стільниці»

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Activities
uk: Простори дій

en: Open "Activities" settings page
uk: Відкрити сторінку параметрів «Простори дій»

[ctx: @action:button]
en: Advanced Power &Settings…
uk: Додаткові п&араметри живлення…

[ctx: @text:placeholdermessage]
en: Power Management settings could not be loaded
uk: Не вдалося завантажити параметри керування живленням

en: On AC Power
uk: У мережі живлення

en: On Battery
uk: Живлення від акумулятора

en: On Low Battery
uk: Низький рівень заряду

[ctx: @title:group]
en: Suspend Session
uk: Призупинити сеанс

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured to happen when inactive is now unsupported on your system. Please select a different one.
uk: Підтримку вибраної вами раніше дії у відповідь на бездіяльність у вашій системі припинено. Будь ласка, виберіть іншу дію.

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the system is idle]
en: When &inactive:
uk: Коли &бездіяльність:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the system is idle
uk: Дію, яку слід виконати, якщо система бездіяльна

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 second | After %1 seconds
uk[0]: За %1 секунду
uk[1]: За %1 секунди
uk[2]: За %1 секунд
uk[3]: За секунду

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 minute | After %1 minutes
uk[0]: За %1 хвилину
uk[1]: За %1 хвилини
uk[2]: За %1 хвилин
uk[3]: За хвилину

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values]
en: Custom…
uk: Нетипове…

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the power button is pressed is now unsupported on your system. Please select a different one.
uk: Підтримку вибраної вами раніше дії у відповідь на натискання кнопки живлення у вашій системі припинено. Будь ласка, виберіть іншу дію.

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When &power button pressed:
uk: Якщо натиснуто кнопку &вимикання:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the power button is pressed
uk: Дія, яку слід виконати, якщо натиснуто кнопку вимикання

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the lid is closed is now unsupported on your system. Please select a different one.
uk: Підтримку вибраної вами раніше дії у відповідь на закриття кришки у вашій системі припинено. Будь ласка, виберіть іншу дію.

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When laptop &lid closed:
uk: Якщо закрито &кришку ноутбука:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the laptop lid is closed
uk: Дію, яку слід виконати, якщо закрито кришку ноутбука

[ctx: @text:checkbox Trigger laptop lid action even when an external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
uk: Навіть якщо з’єднано зовнішній монітор

en: Perform laptop lid action even when an external monitor is connected
uk: Виконувати дію у відповідь дію з кришкою ноутбука, навіть якщо з’єднано зовнішній монітор

[ctx: @info:status]
en: The sleep mode you had previously configured is now unsupported on your system. Please select a different one.
uk: Підтримку вибраного вами режиму присипляння у вашій системі припинено. Будь ласка, виберіть інший режим.

[ctx: @label:combobox Sleep mode selection - suspend to memory, disk or both]
en: When sleeping, enter:
uk: При присиплянні увійти:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: When sleeping, enter this power-save mode
uk: При присиплянні увійти до цього режиму заощадження

[ctx: @title:group]
en: Display and Brightness
uk: Дисплей і яскравість

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change scr&een brightness:
uk: Змінити яскравість &екрана:

[ctx: @label:combobox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically:
uk: При&тлумлювати автоматично:

[ctx: @label:spinbox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically after:
uk: При&тлумлювати автоматично за:

[ctx: @option:combobox]
en: %1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунду
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: %1 секунду

[ctx: @option:combobox]
en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилину
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин
uk[3]: %1 хвилину

[ctx: @option:combobox Dim screen automatically]
en: Never
uk: Ніколи

[ctx: @info:status]
en: The screen will not be dimmed because it is configured to turn off sooner.
uk: Яскравість екрана не буде притлумлено, оскільки за налаштуваннями його буде раніше вимкнено.

[ctx: @label:combobox After X minutes]
en: &Turn off screen:
uk: Ви&мкнути екран:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Turn off screen after:
uk: Вимкнути екран за:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунду
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: %1 секунду

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилину
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин
uk[3]: %1 хвилину

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: Never
uk: Ніколи

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values (caution: watch for string length)]
en: Custom…
uk: Нетипове…

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: When locked, turn off screen after:
uk: Якщо заблоковано, вимкнути екран за:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 second | When locked: %1 seconds
uk[0]: Якщо заблоковано: %1 секунда
uk[1]: Якщо заблоковано: %1 секунди
uk[2]: Якщо заблоковано: %1 секунд
uk[3]: Якщо заблоковано: %1 секунда

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 minute | When locked: %1 minutes
uk[0]: Якщо заблоковано: %1 секунда
uk[1]: Якщо заблоковано: %1 хвилини
uk[2]: Якщо заблоковано: %1 хвилин
uk[3]: Якщо заблоковано: %1 хвилина

[ctx: @option:combobox Turn off screen after X minutes regardless of lock screen (caution: watch for string length)]
en: When locked and unlocked
uk: Якщо заблоковано і розблоковано

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: Immediately
uk: Якщо заблоковано: негайно

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change key&board brightness:
uk: Змінити яскравість підсвічування к&лавіатури:

[ctx: @title:group]
en: Other Settings
uk: Інші параметри

[ctx: @label:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to po&wer profile:
uk: Перемкнутися на п&рофіль живлення:

[ctx: @accessible:name:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to power profile
uk: Перемкнутися на профіль живлення

[ctx: @label:button]
en: Run command or script:
uk: Виконати команду або скрипт:

[ctx: @text:button Determine what will trigger a command or script to run in this power state]
en: Choose run conditions
uk: Вибрати умови запуску

[ctx: @accessible:name:button]
en: Choose run conditions for command or script
uk: Виберіть умови запуску для команди або скрипту

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When entering "%1" state
uk: При вході до стану «%1»

[ctx: @text:action:menu Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When exiting "%1" state
uk: При виходу зі стану «%1»

[ctx: @text:action:menu Command or script to run]
en: When inactive
uk: Коли бездіяльність

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&ntering "%1" state:
uk: При в&ході до стану «%1»:

[ctx: @label:textfield for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: Command or script when entering "%1" state
uk: Команда або скрипт при вході до стану «%1»

[ctx: @label:textfield Command or script to run for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: When e&xiting "%1" state:
uk: При в&иході зі стану «%1»:

[ctx: @label:textfield for power state (On AC Power, On Battery, ...)]
en: Command or script when exiting "%1" state
uk: Команда або скрипт при виході зі стану «%1»

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Duration of inactivity before the command or script runs
uk: Тривалість бездіяльності до запуску команди або скрипту

[ctx: @label:textfield Command or script to run]
en: When i&nactive:
uk: Коли б&ездіяльність:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Run command or script after:
uk: Виконати команду або скрипт за:

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 second | Run after %1 seconds
uk[0]: Виконати за %1 секунду
uk[1]: Виконати за %1 секунди
uk[2]: Виконати за %1 секунд
uk[3]: Виконати за секунду

[ctx: @option:combobox]
en: Run after %1 minute | Run after %1 minutes
uk[0]: Виконати за %1 хвилину
uk[1]: Виконати за %1 хвилини
uk[2]: Виконати за %1 хвилин
uk[3]: Виконати за хвилину

[ctx: @accessible:name:textfield]
en: Command or script when inactive
uk: Команда або скрипт при бездіяльності

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter command or script file
uk: Вкажіть команду або файл скрипту

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Enter command or choose script file
uk: Введіть команду або виберіть файл скрипту

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose…
uk: Вибрати…

[ctx: @action:button opens file picker]
en: Choose script file
uk: Вибрати файл скрипту

[ctx: @title:window]
en: Choose script file
uk: Вибір файла скрипту

[ctx: @title:window]
en: Custom Duration
uk: Нетипова тривалість
