KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
hu: energia

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
hu: felfüggesztés

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
hu: memóriába

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
hu: alvás

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
hu: hibernálás

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
hu: lemezre

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
hu: hibrid alvás

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
hu: hibrid

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
hu: sötétítés

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
hu: Kilistázza a rendszer felfüggesztési (például alvó mód, hibernálás) beállításait és lehetővé teszi aktiválásukat

en: Suspends the system to RAM
hu: Felfüggeszti a rendszert a memóriába

en: Suspends the system to disk
hu: Felfüggeszti a rendszert lemezre

en: Sleeps now and falls back to hibernate
hu: Altatás most, és visszaváltás hibernálásra

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
hu: fényerő <százalékos érték>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
hu: Kilistázza a fényerőbeállításokat és a keresési kifejezés által definiált értéket állítja be; „fényerő 50” például a maximális fényerő felére sötétíti a képernyőt

en: Set Brightness to %1%
hu: Fényerő beállítása: %1%

en: Dim screen totally
hu: Teljes elsötétítés

en: Dim screen by half
hu: Fele fényerő

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
hu: alvás

en: Suspend to RAM
hu: Felfüggesztés memóriába

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
hu: hibernálás

en: Suspend to disk
hu: Felfüggesztés lemezre

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
hu: Hibrid alvás

en: Sleep now and fall back to hibernate
hu: Altatás most, és visszaváltás hibernálásra

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
hu: fényerő

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
hu: sötétítés
