plasma-workspace - en to uk translation catalogue (91 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
uk: Міжнародна електротехнічна комісія (IEC)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
uk: Спільна Рада інженерів з електронних пристроїв (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
uk: Метрична система (СІ)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
uk: Двійкова система — кібібайти (КіБ), мебібайти (МіБ), гібібайти (ГіБ)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
uk: Двійкова система — кілобайти (кБ), мегабайти (МБ), гігабайти (ГБ)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
uk: Десяткова система — кілобайти (кБ), мегабайти (МБ), гігабайти (ГБ)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
uk: імперські (Велика Британія)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
uk: імперські (США)

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
uk: метричні

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
uk: Лист

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
uk: опікун

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
uk: Корпорація «АСМЕ»

[ctx: Department name]
en: Development Department
uk: Відділ розробки

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
uk: Будинок розробки

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
uk: Основна вулиця

[ctx: House number]
en: House 1
uk: Будинок 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
uk: Кімната 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
uk: Поверх 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
uk: Центр міста

[ctx: Town or city]
en: City
uk: Місто

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
uk: Область

[ctx: Family names]
en: FamilyName
uk: Прізвище

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
uk: ПРІЗВИЩЕ

[ctx: First given name]
en: FirstName
uk: Ім'я

[ctx: First given initial]
en: F
uk: Ф

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
uk: Ім'я

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
uk: Інше ім'я

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
uk: Додаткове ім'я

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
uk: А

[ctx: Profession]
en: Profession
uk: Фах

[ctx: Salutation]
en: Doctor
uk: Лікар

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
uk: д.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
uk: д.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
uk: Не вдалося знайти прикладу для цієї локалі

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
uk: Не вдалося знайти доступні у системі локалі за допомогою програми <command>localectl</command>. Будь ласка, складіть звіт про цю ваду на сторінці <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
uk: %1 (Бразилія)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
uk: Не вдалося знайти виконуваний файл «check-language-support»

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
uk: Помилка check-language-support, повідомлення: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
uk: Не вдалося визначити повний список пакунків, яких не вистачає! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
uk: Не вдалося встановити пакунок %1

en: Another process is already running, please retry later
uk: Уже запущено інший процес. Будь ласка, повторіть спробу пізніше

en: Unauthorized to edit locale configuration file
uk: Вас не уповноважено на редагування файла налаштувань локалі

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
uk: Не вдалося відкрити файл «/etc/locale.gen»

en: Can't locate executable `locale-gen`
uk: Не вдалося знайти виконуваний файл «locale-gen»

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Default for System
uk: Типове для системи

en: Default
uk: Типове

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
uk: Типова системна локаль мови C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
uk: Типове для %1

[ctx: @info:title]
en: Language
uk: Мова

[ctx: @info:title]
en: Numbers
uk: Числа

[ctx: @info:title]
en: Time
uk: Час

[ctx: @info:title]
en: Currency
uk: Валюта

[ctx: @info:title]
en: Measurements
uk: Одиниці виміру

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
uk: Розмір паперу

[ctx: @info:title]
en: Address
uk: Адреса

[ctx: @info:title]
en: Name Style
uk: Стиль імені

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
uk: Номери телефонів

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
uk: Розміри даних та носіїв даних

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
uk: Типове для системи

[ctx: the prefix for IECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KiB]
en: KiB, MiB, GiB; %1
uk: КіБ, МіБ, ГіБ; %1

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
uk: кБ, МБ, ГБ; %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
uk: кБ, МБ, ГБ; %1

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
uk:  (стандартний формат для %1)

en: Inherit Language
uk: Успадкувати за мовою

en: Language
uk: Мова

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
uk: Якщо розташувати на вершині списку американську англійську, деякі програми поводитимуть себе неналежним чином. Якщо ви хочете, щоб у вашій системі було використано англійську, просто вилучіть пакунки усіх інших мов.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
uk: Підтримки мови «%1» не передбачено

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
uk: Додайте мови у порядку, у якому ви хочете бачити їх в інтерфейсі ваших програм.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
uk: Змінити мову

[ctx: @title:window]
en: Change Language
uk: Змінити мову

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
uk: Пересунути вверх

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
uk: Мову не налаштовано

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
uk: Додавання мов

[ctx: @action:button]
en: Add More…
uk: Додати…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
uk: Зміни набудуть чинності після наступного входу до системи.

en: Restart now
uk: Перезапустити зараз

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
uk: Створюємо файли локалі та підтримки мови. Не вимикайте комп'ютер, доки процедуру не буде завершено.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
uk: Було створено файли локалі та підтримки мови, але не вдалося встановити специфічні для мови шрифти. Якщо для належного показу інтерфейсу вашою мовою потрібні спеціалізовані шрифти, вам слід ознайомитися із методикою їхнього встановлення та встановити їх самостійно.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
uk: Встановлено потрібні файли локалі та підтримки мови. Тепер комп'ютер можна безпечно вимикати.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
uk: Змінити…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
uk: Розміри даних та носіїв даних

en: Numbers
uk: Числа

en: Time
uk: Час

en: Currency
uk: Валюта

en: Measurements
uk: Одиниці виміру

en: Paper Size
uk: Розмір паперу

[ctx: Postal Address]
en: Address
uk: Адреса

[ctx: Name Style]
en: Name
uk: Ім'я

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
uk: Номер телефону
