plasma-workspace - en to ru translation catalogue (90 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
ru: Международная электротехническая комиссия (IEC)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
ru: Комитет инженеров, специализирующихся в области электронных устройств (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
ru: Метрическая система (СИ)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
ru: Двоичная — кибибайты (КиБ), мебибайты (МиБ), гигибайты (ГиБ)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ru: Двоичная — килобайты (Кбайт), мегабайты (Мбайт), гмгабайты (Гбайт)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
ru: Десятичная — килобайты (Кбайт), мегабайты (Мбайт), гмгабайты (Гбайт)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
ru: Британская имперская

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
ru: Американская

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
ru: Метрическая

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
ru: представитель

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
ru: Корпорация «ACME»

[ctx: Department name]
en: Development Department
ru: Отдел разработки

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
ru: Здание разработки

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
ru: Центральная улица

[ctx: House number]
en: House 1
ru: Дом 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
ru: Комната 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
ru: Этаж 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
ru: Деловой центр

[ctx: Town or city]
en: City
ru: Город

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
ru: Область

[ctx: Family names]
en: FamilyName
ru: Фамилия

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
ru: ФАМИЛИЯ

[ctx: First given name]
en: FirstName
ru: Имя

[ctx: First given initial]
en: F
ru: Ф

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
ru: Имя

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
ru: Другое имя

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
ru: Дополнительное имя

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
ru: Д. и.

[ctx: Profession]
en: Profession
ru: Профессия

[ctx: Salutation]
en: Doctor
ru: Доктор

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
ru: Д-р

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
ru: Д-р

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
ru: Не удалось найти пример для этой локали

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
ru: Не удалось определить доступные системные локали с помощью программы <command>localectl</command>. Создайте сообщение об ошибке на сайте  <link>https://bugs.kde.org</link>.

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
ru: %1 (Бразилия)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
ru: Не удалось найти исполняемый файл «check-language-support»

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
ru: Ошибка check-language-support, вывод: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
ru: Не удалось определить полный список недостающих пакетов! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
ru: Ошибка установки пакета «%1»

en: Another process is already running, please retry later
ru: Уже запущен другой процесс, повторите попытку позднее

en: Unauthorized to edit locale configuration file
ru: Недостаточно прав для изменения файла конфигурации локали

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
ru: Не удалось открыть файл «/etc/locale.gen»

en: Can't locate executable `locale-gen`
ru: Не удалось найти исполняемый файл «locale-gen»

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Default for System
ru: По умолчанию для системы

en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
ru: Системный по умолчанию (С)

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
ru: По умолчанию (%1)

[ctx: @info:title]
en: Language
ru: Язык

[ctx: @info:title]
en: Numbers
ru: Числа

[ctx: @info:title]
en: Time
ru: Время

[ctx: @info:title]
en: Currency
ru: Валюта

[ctx: @info:title]
en: Measurements
ru: Числовые значения

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
ru: Размер бумаги

[ctx: @info:title]
en: Address
ru: Адрес

[ctx: @info:title]
en: Name Style
ru: Стиль имени

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
ru: Телефонные номера

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
ru: Размеры данных и хранилищ

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
ru: Системный параметр по умолчанию

[ctx: the prefix for IECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KiB]
en: KiB, MiB, GiB; %1
ru: КиБ, МиБ, ГиБ, %1

[ctx: the prefix for JEDECBinaryDialect, %1 is an example for 1 KB]
en: KB, MB, GB; %1
ru: Кбайт, Мбайт, Гбайт, %1

[ctx: the prefix for MetricBinaryDialect, %1 is an example for 1 kB]
en: kB, MB, GB; %1
ru: Кбайт, Мбайт, Гбайт, %1

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
ru:  (стандартный для %1)

en: Inherit Language
ru: Наследовать по языку

en: Language
ru: Язык

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
ru: При размещении любого языка в списке ниже английского, некоторые приложения могут работать некорректно. Чтобы использовать в системе английский, удалите все остальные языки.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
ru: Язык «%1» не поддерживается

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
ru: Добавьте языки в том порядке, в котором они должны быть в приложениях.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
ru: Сменить язык

[ctx: @title:window]
en: Change Language
ru: Смена языка

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
ru: Переместить вверх

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
ru: Язык не настроен

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
ru: Добавление языков

[ctx: @action:button]
en: Add More…
ru: Добавить ещё…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
ru: Изменения вступят в силу при следующем входе в систему.

en: Restart now
ru: Перезагрузить сейчас

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
ru: Генерация файлов локали и языковой поддержки; не выключайте компьютер.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
ru: Файлы локали и языковой поддержки созданы, но не удалось автоматически установить специальные шрифты для указанного языка. Если для надлежащего отображения информации на указанном языке требуются специальные шрифты, будет необходимо найти и установить их самостоятельно.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
ru: Необходимые файлы локали и языковой поддержки установлены. Теперь можно безопасно выключить компьютер.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
ru: Изменить…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
ru: Размеры данных и хранилищ

en: Numbers
ru: Числа

en: Time
ru: Время

en: Currency
ru: Валюта

en: Measurements
ru: Числовые значения

en: Paper Size
ru: Размер бумаги

[ctx: Postal Address]
en: Address
ru: Адрес

[ctx: Name Style]
en: Name
ru: Имя

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
ru: Номер телефона
