plasma-workspace - en to pt translation catalogue (77 entries)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
pt: Imperial da GB

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
pt: Imperial dos EUA

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
pt: Métrico

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
pt: Carta

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
pt: a/c

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
pt: Empresa XPTO

[ctx: Department name]
en: Development Department
pt: Departamento de Desenvolvimento

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
pt: Edifício

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
pt: Rua Principal

[ctx: House number]
en: House 1
pt: Casa 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
pt: Sala 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
pt: Piso 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
pt: Baixa

[ctx: Town or city]
en: City
pt: Cidade

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
pt: Distrito

[ctx: Family names]
en: FamilyName
pt: Apelido

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
pt: APELIDO

[ctx: First given name]
en: FirstName
pt: Nome Próprio

[ctx: First given initial]
en: F
pt: NP

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
pt: NomePróprio

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
pt: OutroNome

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
pt: NomeAdicional

[ctx: Profession]
en: Profession
pt: Profissão

[ctx: Salutation]
en: Doctor
pt: Doutor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
pt: Não foi possível encontrar um exemplo desta região

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
pt: Não foi possível encontrar as regiões disponíveis do sistema com a ferramenta <command>localectl</command>. Por favor, comunique um relatório de erros sobre isto em <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
pt: %1 (Brasil)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
pt: Não é possível encontrar o executável `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
pt: O 'check-language-support' falhou, resultado: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
pt: Nem todos os pacotes em falta foram detectados! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
pt: Não foi possível instalar o pacote %1

en: Another process is already running, please retry later
pt: Já está outro processo em execução; por favor, tente de novo mais tarde

en: Unauthorized to edit locale configuration file
pt: Não tem permissões para editar o ficheiro de configuração da região

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
pt: Não é possível aceder ao ficheiro `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
pt: Não é possível localizar o executável `locale-gen`

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Default for System
pt: Predefinido do Sistema

en: Default
pt: Predefinição

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
pt: Predefinido do Sistema (C)

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
pt: Predefinido de %1

[ctx: @info:title]
en: Language
pt: Língua

[ctx: @info:title]
en: Numbers
pt: Números

[ctx: @info:title]
en: Time
pt: Hora

[ctx: @info:title]
en: Currency
pt: Moeda

[ctx: @info:title]
en: Measurements
pt: Medidas

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
pt: Tamanho do Papel

[ctx: @info:title]
en: Address
pt: Endereço

[ctx: @info:title]
en: Name Style
pt: Estilo de Nomes

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
pt: Números de Telefone

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
pt: Predefinição do Sistema

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
pt:  (Formato-padrão para o %1)

en: Inherit Language
pt: Herdar a Língua

en: Language
pt: Língua

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
pt: Se colocar o Inglês acima das outras línguas, irá provocar um comportamento indesejado em algumas aplicações. Se gostar que o seu sistema use o Inglês, remova todas as outras línguas.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
pt: A língua "%1" não é suportada

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
pt: Adicionar as línguas pela ordem que deseja vê-las nas suas aplicações.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
pt: Modificar a Língua

[ctx: @title:window]
en: Change Language
pt: Modificar a Língua

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
pt: Mover para o topo

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
pt: Remover

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
pt: Nenhuma Língua Configurada

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
pt: Adicionar Línguas

[ctx: @action:button]
en: Add More…
pt: Adicionar Mais…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
pt: As modificações farão efeito da próxima vez que iniciar a sessão.

en: Restart now
pt: Reiniciar agora

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
pt: A gerar os ficheiros de suporte para as regiões e línguas; não desligue ainda o computador.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
pt: Os ficheiros de suporte para a região e língua foram gerados, mas não foi possível instalar os tipos de letra específicos da língua. Se a sua língua necessitar de tipos de letra especializados para ser apresentada correctamente, terá de descobrir quais são e instalá-los você mesmo.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
pt: Os ficheiros de suporte para a região e língua necessários foram instalados. Agora já é seguro desligar o computador.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
pt: Modificar…

en: Numbers
pt: Números

en: Time
pt: Hora

en: Currency
pt: Moeda

en: Measurements
pt: Medidas

en: Paper Size
pt: Tamanho do Papel

[ctx: Postal Address]
en: Address
pt: Endereço

[ctx: Name Style]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
pt: Telefone
