kfontinst - en to ja translation catalogue (443 entries)

en: Do you wish to install the font(s) for personal use (only available to you), or system-wide (available to all users)?
ja: フォントを個人用にインストールしますか？ (あなたのみが使用可能) それともシステム全体にインストールしますか？ (すべてのユーザが使用可能)

en: Where to Install
ja: インストール先

en: Font Installer
ja: フォントインストーラ

en: Simple font installer
ja: 簡易フォントインストーラ

en: (C) Craig Drummond, 2007
ja: (c) Craig Drummond, 2007

en: URL to install
ja: インストールする URL

en: Print
ja: 印刷

en: Canceling…
ja: キャンセルします...

en: Font Printer
ja: フォントプリンタ

en: Simple font printer
ja: 簡易フォントプリンタ

en: Makes the dialog transient for an X app specified by winid
ja: winid によって指定された X アプリケーションのためにダイアログを一時的なものにする

en: Size index to print fonts
ja: フォントを印刷する際のサイズ

en: Font to print, specified as "Family,Style" where Style is a 24-bit decimal number composed as: <weight><width><slant>
ja: 印刷するフォントを “ファミリ,スタイル” で指定。スタイルは <ウェイト><幅><スラント> で構成された 24 ビットの十進数。

en: File containing list of fonts to print
ja: 印刷するフォントのリストを含むファイル

en: Remove file containing list of fonts to print
ja: 印刷するフォントのリストを含むファイルを削除

en: Open an existing font file
ja: 既存のフォントファイルを開く

en: Print font preview
ja: フォントのプレビューを印刷

en: Select Font to View
ja: 表示するフォントを選択

en: URL to open
ja: 開く URL

en: Font Viewer
ja: フォントビューア

en: Simple font viewer
ja: 簡易フォントビューア

en: (C) Craig Drummond, 2004-2007
ja: (c) Craig Drummond, 2004-2007

en: Duplicate Fonts
ja: 重複フォント

en: Scanning for duplicate fonts. Please wait…
ja: 重複フォントを探しています。お待ちください...

en: No duplicate fonts found.
ja: 重複フォントは見つかりませんでした。

en: Delete Marked Files
ja: マークしたファイルを削除

en: %1 duplicate font found. | %1 duplicate fonts found.
ja[0]: %1 個の重複フォントが見つかりました。

en: Are you sure you wish to delete:
    %1
ja: 本当に以下を削除しますか:
    %1

en: Are you sure you wish to delete:
ja: 本当に削除しますか:

en: Cancel font scan?
ja: フォントのスキャンをキャンセルしますか？

en: Font/File
ja: フォント/ファイル

en: Size
ja: サイズ

en: Date
ja: 日付

en: Links To
ja: リンク先

en: Open in Font Viewer
ja: フォントビューアで開く

en: Properties
ja: プロパティ

en: Unmark for Deletion
ja: 削除マークを取り除く

en: Mark for Deletion
ja: 削除マークを付ける

en: Open font in font viewer? | Open all %1 fonts in font viewer?
ja[0]: %1 個のフォントをすべてフォントビューアで開きますか？

en: Family
ja: ファミリ

en: Style
ja: スタイル

en: Foundry
ja: ファウンドリ

en: FontConfig Match
ja: FontConfig マッチ

en: File Type
ja: ファイルタイプ

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Location
ja: ファイルの場所

en: Writing System
ja: 文字体系

en: Set Criteria
ja: 基準を設定

en: Symbol/Other
ja: 記号/その他

en: Filter by %1…
ja: %1 でフィルタ...

en: Font
ja: フォント

en: Status
ja: 状態

en: This column shows the status of the font family, and of the individual font styles.
ja: このカラムはフォントファミリと個々のフォントスタイルの状態を表示します。

en: <p>This list shows your installed fonts. The fonts are grouped by family, and the number in square brackets represents the number of styles in which the family is available. e.g.</p><ul><li>Times [4]<ul><li>Regular</li><li>Bold</li><li>Bold Italic</li><li>Italic</li></ul></li></ul>
ja: <p>これはインストールされているフォントの一覧です。フォントはファミリでグループ化されています。角括弧 [] の中の数字は、それぞれのファミリで利用可能なスタイルの数を表しています。例:</p><ul><li>Times [4]<ul><li>レギュラー</li><li>ボールド</li><li>ボールド イタリック</li><li>イタリック</li></ul></li></ul>

en: …plus %1 more
ja: ...他 %1 個

en: Delete
ja: 削除

en: Enable
ja: 有効化

en: Disable
ja: 無効化

en: Print…
ja: 印刷...

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Open all %1 fonts in font viewer?
ja: %1 個のフォントをすべてフォントビューアで開きますか？

en: All Fonts
ja: すべてのフォント

en: Personal Fonts
ja: 個人フォント

en: System Fonts
ja: システムフォント

en: Unclassified
ja: 未分類

en: Group
ja: グループ

en: <p>Do you really want to remove '<b>%1</b>'?</p><p><i>This will only remove the group, and not the actual fonts.</i></p>
ja: <p>本当に “%1” を削除しますか？</p><p>これはグループを削除するだけで実際のフォントは削除しません。</p>

en: Remove Group
ja: グループを削除

en: Remove
ja: 削除

en: Remove group
ja: グループを削除

en: <h3>Font Groups</h3><p>This list displays the font groups available on your system. There are 2 main types of font groups:<ul><li><b>Standard</b> are special groups used by the font manager.<ul>%1</ul></li><li><b>Custom</b> are groups created by you. To add a font family to one of these groups simply drag it from the list of fonts, and drop onto the desired group. To remove a family from the group, drag the font onto the "All Fonts" group.</li></ul></p>
ja: <h3>フォントグループ</h3><p>あなたのシステムで利用可能なフォントグループの一覧です。フォントグループには 2 つの主なタイプがあります。<ul><li>「標準」はフォントマネージャが使用する特別なグループです。<ul>%1</ul></li><li>「カスタム」はユーザによって作成されたグループです。これらのグループにフォントファミリを追加するには、フォントのリストからフォントをドラッグして追加するグループにドロップします。フォントファミリをグループから削除するには、削除するフォントを「すべてのフォント」グループへドラッグします。</li></ul></p>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
ja: <li>「すべてのフォント」は、あなたのシステムにインストールされているすべてのフォントを含みます。</li><li>「未分類」は、まだ「カスタム」グループに入れられていないすべてのフォントを含みます。</li>

en: <li><i>All Fonts</i> contains all the fonts installed on your system - both  "System" and "Personal".</li><li><i>System</i> contains all fonts that are installed system-wide (i.e. available to all users).</li><li><i>Personal</i> contains your personal fonts.</li><li><i>Unclassified</i> contains all fonts that have not yet been placed within a "Custom" group.</li>
ja: <li>「すべてのフォント」は、あなたのシステムにインストールされているすべてのフォントを含みます (「システム」と「個人」の両方)。</li><li>「システム」は、システム全体用にインストールされているフォントを含みます (すべてのユーザが使用可能)。</li><li>「個人」は、あなたの個人用フォントを含みます。</li><li>「未分類」は、まだ「カスタム」グループに入れられていないすべてのフォントを含みます。</li>

en: <qt>A group named <b>'%1'</b> already exists.</qt>
ja: <qt>“%1” という名前のグループは既に存在します。</qt>

en: Rename…
ja: 名前変更...

en: Export…
ja: エクスポート...

en: Add to "%1".
ja: “%1” に追加します。

en: Remove from current group.
ja: 現在のグループから削除します。

en: Move to personal folder.
ja: 個人フォルダへ移動します。

en: Move to system folder.
ja: システムフォルダへ移動します。

en: Skip
ja: スキップ

en: AutoSkip
ja: 自動スキップ

en: <h3>Cancel?</h3><p>Are you sure you wish to cancel?</p>
ja: <h3>キャンセル？</h3><p>本当にキャンセルしますか？</p>

en: <h3>Finished</h3><p>Please note that any open applications will need to be restarted in order for any changes to be noticed.</p>
ja: <h3>完了</h3><p>既に開いているアプリケーションに変更を認識させるには、アプリケーションを再起動する必要があります。</p>

en: Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Installing
ja: インストール

en: Uninstalling
ja: アンインストール

en: Enabling
ja: 有効化

en: Moving
ja: 移動

en: Updating
ja: 更新

en: Removing
ja: 削除

en: Disabling
ja: 無効化

en: Updating font configuration. Please wait…
ja: フォントの設定を更新しています。お待ちください...

en: Unable to start backend.
ja: バックエンドを開始できません。

en: Backend died, but has been restarted. Please try again.
ja: バックエンドが一度止まりましたが再開されました。もう一度やり直してください。

en: <h3>Error</h3>
ja: <h3>エラー</h3>

en: Failed to download <i>%1</i>
ja: ‘%1’ をダウンロードできませんでした

en: System backend died. Please try again.<br><i>%1</i>
ja: <html>システムのバックエンドが止まりました。もう一度やり直してください。<br/>‘%1’</html>

en: <i>%1</i> is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
ja: ‘%1’ はビットマップフォントです。ビットマップフォントはこのシステムで無効にされています。

en: <i>%1</i> contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
ja: ‘%1’ には、このシステムに既にインストールされているフォント <b>%2</b> が含まれています。

en: <i>%1</i> is not a font.
ja: ‘%1’ はフォントではありません。

en: Could not remove all files associated with <i>%1</i>
ja: ‘%1’ に関連するすべてのファイルを削除できませんでした

en: Failed to start the system daemon.<br><i>%1</i>
ja: <html>システムデーモンを開始できませんでした。<br/>‘%1’</html>

en: <i>%1</i> already exists.
ja: ‘%1’ は既に存在します。

en: <i>%1</i> does not exist.
ja: ‘%1’ は存在しません。

en: Permission denied.<br><i>%1</i>
ja: <html>許可がありません。<br/>‘%1’</html>

en: Unsupported action.<br><i>%1</i>
ja: <html>サポートされていないアクションです。<br/>‘%1’</html>

en: Authentication failed.<br><i>%1</i>
ja: <html>認証に失敗しました。<br/>‘%1’</html>

en: Unexpected error while processing: <i>%1</i>
ja: 処理中に予期しないエラーが発生しました: %1

en: Create New Group…
ja: 新しいグループを作成...

en: Remove Group…
ja: グループを削除...

en: Enable Fonts in Group…
ja: フォントをグループで有効化...

en: Disable Fonts in Group…
ja: フォントをグループで無効化...

en: This displays a preview of the selected font.
ja: 選択されたフォントのプレビューです。

en: Find Duplicates…
ja: 重複フォントを検索...

en: Scan for Duplicate Fonts…
ja: 重複フォントをスキャン...

en: Install from File…
ja: ファイルからインストール...

en: Install fonts from a local file
ja: ローカルファイルからフォントをインストール

en: Get New Fonts…
ja: 新しいフォントを入手...

en: Download new fonts
ja: 新しいフォントをダウンロード

en: Delete Selected Fonts…
ja: 選択したフォントを削除...

en: Change Preview Text…
ja: プレビューのテキストを変更...

en: Add Fonts
ja: フォントを追加

en: Failed to save list of fonts to print.
ja: 印刷するフォントのリストを保存できませんでした。

en: Failed to start font printer.
ja: フォントプリンタを開始できませんでした。

en: There are no printable fonts.
    You can only print non-bitmap and enabled fonts.
ja: 印刷可能なフォントがありません。
    ビットマップ以外で有効化されているフォントのみ印刷できます。

en: Cannot Print
ja: 印刷できません

en: You did not select anything to delete.
ja: 削除するフォントが選択されていません。

en: Nothing to Delete
ja: 削除するものがありません

en: <p>Do you really want to delete</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
ja: <p>本当に以下を削除しますか？</p><p><b>%1</b></p>

en: Delete Font
ja: フォントを削除

en: Do you really want to delete this font? | Do you really want to delete these %1 fonts?
ja[0]: 本当にこれら %1 個のフォントを削除しますか？

en: Delete Fonts
ja: フォントを削除

en: Deleting font(s)…
ja: フォントを削除しています...

en: You did not select anything to move.
ja: 移動するフォントが選択されていません。

en: Nothing to Move
ja: 移動するものがありません

en: <p>Do you really want to move</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
ja: <p>本当に</p><p>'<b>%1</b>'</p><p>を %2 から %3 に移動しますか？</p>

en: Move Font
ja: フォントを移動

en: Move
ja: 移動

en: <p>Do you really want to move this font from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p> | <p>Do you really want to move these %1 fonts from <i>%2</i> to <i>%3</i>?</p>
ja[0]: <p>本当にこれら %1 個のフォントを %2 から %3 に移動しますか？</p>

en: Move Fonts
ja: フォントを移動

en: Moving font(s)…
ja: フォントを移動しています...

en: Export Group
ja: グループをエクスポート

en: No files?
ja: ファイルがありませんか？

en: Failed to open %1 for writing
ja: ‘%1’ を書き込みのために開けませんでした

en: Create New Group
ja: 新しいグループを作成

en: Name of new group:
ja: 新しいグループの名前:

en: New Group
ja: 新しいグループ

en: Preview Text
ja: プレビューテキスト

en: Please enter new text:
ja: 新しいテキストを入力してください:

en: Scanning font list…
ja: フォントリストをスキャン中...

en: No fonts
ja: フォントがありません

en: 1 Font | %1 Fonts
ja[0]: %1 フォント

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Partially enabled:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%4</td></tr></table>
ja: <table><tr><td align="right">有効:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">無効:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">一部有効:</td><td>%3</td></tr><tr><td align="right">総数:</td><td>%4</td></tr></table>

en: <table><tr><td align="right">Enabled:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">Disabled:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">Total:</td><td>%3</td></tr></table>
ja: <table><tr><td align="right">有効:</td><td>%1</td></tr><tr><td align="right">無効:</td><td>%2</td></tr><tr><td align="right">総数:</td><td>%3</td></tr></table>

en: Looking for any associated files…
ja: 関連ファイルを探しています...

en: Scanning Files…
ja: ファイルをスキャン中...

en: Looking for additional files to install…
ja: インストールする追加ファイルを探しています...

en: Looking for files associated with %1
ja: %1 に関連付けられたファイルを探しています

en: Installing font(s)…
ja: フォントをインストールしています...

en: You did not select anything to enable.
ja: 有効化するフォントが選択されていません。

en: You did not select anything to disable.
ja: 無効化するフォントが選択されていません。

en: Nothing to Enable
ja: 有効化するものがありません

en: Nothing to Disable
ja: 無効化するものがありません

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
ja: <p>本当に以下を有効化しますか？</p><p><b>%1</b></p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>'?</p>
ja: <p>本当に以下を無効化しますか？</p><p><b>%1</b></p>

en: <p>Do you really want to enable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
ja: <p>本当に以下を有効化しますか？</p><p><b>%1</b> (グループ “%2”)</p>

en: <p>Do you really want to disable</p><p>'<b>%1</b>', contained within group '<b>%2</b>'?</p>
ja: <p>本当に以下を無効化しますか？</p><p><b>%1</b> (グループ “%2”)</p>

en: Enable Font
ja: フォントを有効化

en: Disable Font
ja: フォントを無効化

en: Do you really want to enable this font? | Do you really want to enable these %1 fonts?
ja[0]: 本当にこれら %1 個のフォントを有効化しますか？

en: Do you really want to disable this font? | Do you really want to disable these %1 fonts?
ja[0]: 本当にこれら %1 個のフォントを無効化しますか？

en: <p>Do you really want to enable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to enable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
ja[0]: <p>本当にグループ “%2” の %1 個のフォントを有効化しますか？</p>

en: <p>Do you really want to disable this font contained within group '<b>%2</b>'?</p> | <p>Do you really want to disable these %1 fonts contained within group '<b>%2</b>'?</p>
ja[0]: <p>本当にグループ “%2” の %1 個のフォントを無効化しますか？</p>

en: Enable Fonts
ja: フォントを有効化

en: Disable Fonts
ja: フォントを無効化

en: Enabling font(s)…
ja: フォントを有効化しています...

en: Disabling font(s)…
ja: フォントを無効化しています...

en: Print Font Samples
ja: フォントのサンプルを印刷

en: Select size to print font:
ja: フォントの印刷サイズを選択:

en: Waterfall
ja: ウォーターフォール

en: Can only install fonts to either "%1" or "%2".
ja: フォントは「%1」か「%2」へのみインストールできます。

en: You cannot install a fonts package directly.
    Please extract %1, and install the components individually.
ja: フォントパッケージを直接インストールすることはできません。
    %1 を展開し、中に含まれているフォントを個別にインストールしてください。

en: Cannot copy fonts
ja: フォントをコピーできません

en: Cannot move fonts
ja: フォントを移動できません

en: Only fonts may be deleted.
ja: フォントのみ削除できます。

en: Can only remove fonts from either "%1" or "%2".
ja: フォントは「%1」か「%2」からのみ削除できます。

en: Please specify "%1" or "%2".
ja: 「%1」または「%2」を指定してください。

en: No special methods supported.
ja: 特別なメソッドはサポートされていません。

en: Fonts
ja: フォント

en: Failed to start the system daemon
ja: システムデーモンを開始できませんでした。

en: Backend died
ja: バックエンドが止まりました

en: %1 is a bitmap font, and these have been disabled on your system.
ja: ‘%1’ はビットマップフォントです。ビットマップフォントはこのシステムで無効にされています。

en: %1 contains the font <b>%2</b>, which is already installed on your system.
ja: ‘%1’ には、このシステムに既にインストールされているフォント <b>%2</b> が含まれています。

en: %1 is not a font.
ja: ‘%1’ はフォントではありません。

en: Could not remove all files associated with %1
ja: ‘%1’ に関連するすべてのファイルを削除できませんでした

en: Unknown
ja: 不明

en: No characters found.
ja: 文字が見つかりません。

en: ERROR: Could not determine font's name.
ja: エラー: フォントの名前が分かりません。

en: %2 [1 pixel] | %2 [%1 pixels]
ja[0]: %2 [%1 ピクセル]

en: Personal
ja: 個人

en: System
ja: システム

en: All
ja: すべて

en: Administrator
ja: 管理者

en: Thin
ja: シン (Thin)

en: Extra Light
ja: エクストラ・ライト

en: Ultra Light
ja: ウルトラ・ライト

en: Light
ja: ライト

en: Regular
ja: レギュラー

en: Normal
ja: ノーマル

en: Medium
ja: ミディアム

en: Demi Bold
ja: デミ・ボールド

en: Semi Bold
ja: セミ・ボールド

en: Bold
ja: ボールド

en: Extra Bold
ja: エクストラ・ボールド

en: Ultra Bold
ja: ウルトラ・ボールド

en: Black
ja: ブラック

en: Heavy
ja: ヘビー

en: Roman
ja: ローマン

en: Italic
ja: イタリック

en: Oblique
ja: オブリック

en: Ultra Condensed
ja: ウルトラ・コンデンス

en: Extra Condensed
ja: エクストラ・コンデンス

en: Condensed
ja: コンデンス

en: Semi Condensed
ja: セミ・コンデンス

en: Semi Expanded
ja: セミ・エクスパンド

en: Expanded
ja: エクスパンド

en: Extra Expanded
ja: エクストラ・エクスパンド

en: Ultra Expanded
ja: ウルトラ・エクスパンド

en: Monospaced
ja: モノスペース

en: Charcell
ja: キャラクタセル

en: Proportional
ja: プロポーショナル

en: Other, Control
ja: その他、制御機能用記号

en: Other, Format
ja: その他、フォーマット文字

en: Other, Not Assigned
ja: その他、未定義

en: Other, Private Use
ja: その他、私用

en: Other, Surrogate
ja: その他、サロゲート

en: Letter, Lowercase
ja: 文字、小文字

en: Letter, Modifier
ja: 文字、修飾文字

en: Letter, Other
ja: 文字、その他

en: Letter, Titlecase
ja: 文字、タイトル文字

en: Letter, Uppercase
ja: 文字、大文字

en: Mark, Spacing Combining
ja: 符号、前進を伴う合成

en: Mark, Enclosing
ja: 符号、囲み

en: Mark, Non-Spacing
ja: 符号、前進を伴わない

en: Number, Decimal Digit
ja: 数、十進数字

en: Number, Letter
ja: 数、文字

en: Number, Other
ja: 数、その他

en: Punctuation, Connector
ja: 句読点、コネクタ

en: Punctuation, Dash
ja: 句読点、ダッシュ

en: Punctuation, Close
ja: 句読点、閉じる

en: Punctuation, Final Quote
ja: 句読点、終了引用符

en: Punctuation, Initial Quote
ja: 句読点、開始引用符

en: Punctuation, Other
ja: 句読点、その他

en: Punctuation, Open
ja: 句読点、開く

en: Symbol, Currency
ja: 記号、通貨

en: Symbol, Modifier
ja: 記号、修飾文字

en: Symbol, Math
ja: 記号、数学

en: Symbol, Other
ja: 記号、その他

en: Separator, Line
ja: セパレータ、行

en: Separator, Paragraph
ja: セパレータ、段落

en: Separator, Space
ja: セパレータ、スペース

en: Category
ja: カテゴリ

en: XML Decimal Entity
ja: XML の文字参照 (十進コード)

en: Show Face:
ja: 表示するフォントフェイス:

en: Install…
ja: インストール

en: Change Text…
ja: テキストを変更...

en: Could not read font.
ja: フォントを読めませんでした。

en: Preview String
ja: プレビューテキスト

en: Please enter new string:
ja: 新しいテキストを入力してください:

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: &Main Toolbar
ja: メインツールバー(&M)

en: Preview Type
ja: プレビューのタイプ

en: Standard Preview
ja: 標準のプレビュー

en: All Characters
ja: すべての文字

en: Unicode Block: %1
ja: ユニコードブロック: %1

en: Unicode Script: %1
ja: ユニコード文字: %1

en: Basic Latin
ja: 基本ラテン文字

en: Latin-1 Supplement
ja: ラテン-1 追加

en: Latin Extended-A
ja: ラテン文字拡張 A

en: Latin Extended-B
ja: ラテン文字拡張 B

en: IPA Extensions
ja: IPA 拡張 (国際音声記号)

en: Spacing Modifier Letters
ja: 前進を伴う修飾文字

en: Combining Diacritical Marks
ja: 合成可能なダイアクリティカルマーク

en: Greek and Coptic
ja: ギリシャ文字とコプト文字

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic Supplement
ja: キリル文字追加

en: Armenian
ja: アルメニア文字

en: Hebrew
ja: ヘブライ文字

en: Arabic
ja: アラビア文字

en: Syriac
ja: シリア文字

en: Arabic Supplement
ja: アラビア文字追加

en: Thaana
ja: ターナ文字

en: NKo
ja: ンコ文字

en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー文字

en: Bengali
ja: ベンガル文字

en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

en: Gujarati
ja: グジャラート文字

en: Oriya
ja: オリヤー文字

en: Tamil
ja: タミル文字

en: Telugu
ja: テルグ文字

en: Kannada
ja: カンナダ文字

en: Malayalam
ja: マラヤーラム文字

en: Sinhala
ja: シンハラ文字

en: Thai
ja: タイ文字

en: Lao
ja: ラーオ文字

en: Tibetan
ja: チベット文字

en: Myanmar
ja: ビルマ文字

en: Georgian
ja: グルジア文字

en: Hangul Jamo
ja: ハングル字母

en: Ethiopic
ja: エチオピア文字

en: Ethiopic Supplement
ja: エチオピア文字追加

en: Cherokee
ja: チェロキー文字

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ja: 統合カナダ先住民音節文字

en: Ogham
ja: オガム文字

en: Runic
ja: ルーン文字

en: Tagalog
ja: タガログ文字

en: Hanunoo
ja: ハヌノオ文字

en: Buhid
ja: ブヒッド文字

en: Tagbanwa
ja: タグバンワ文字

en: Khmer
ja: クメール文字

en: Mongolian
ja: モンゴル文字

en: Limbu
ja: リンブ文字

en: Tai Le
ja: タイ・レ文字

en: New Tai Lue
ja: 新タイ・ルー文字

en: Khmer Symbols
ja: クメール記号

en: Buginese
ja: ブギス文字

en: Balinese
ja: バリ文字

en: Phonetic Extensions
ja: 表音拡張

en: Phonetic Extensions Supplement
ja: 表音拡張追加

en: Combining Diacritical Marks Supplement
ja: 合成可能なダイアクリティカルマーク追加

en: Latin Extended Additional
ja: ラテン文字拡張追加

en: Greek Extended
ja: ギリシャ文字拡張

en: General Punctuation
ja: 一般的な句読点

en: Superscripts and Subscripts
ja: 上付き文字と下付き文字

en: Currency Symbols
ja: 通貨記号

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ja: 合成可能な記号用ダイアクリティカルマーク

en: Letter-Like Symbols
ja: 文字様記号

en: Number Forms
ja: 数字に準じるもの

en: Arrows
ja: 矢印

en: Mathematical Operators
ja: 数学演算子

en: Miscellaneous Technical
ja: その他の技術用記号

en: Control Pictures
ja: 制御文字用記号

en: Optical Character Recognition
ja: 光学式文字認識

en: Enclosed Alphanumerics
ja: 囲み英数字

en: Box Drawing
ja: 罫線素片

en: Block Elements
ja: ブロック要素

en: Geometric Shapes
ja: 幾何学模様

en: Miscellaneous Symbols
ja: その他の記号

en: Dingbats
ja: 装飾文字 (Dingbat)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ja: その他の数学記号 A

en: Supplemental Arrows-A
ja: 矢印追加 A

en: Braille Patterns
ja: ブライユ点字図形

en: Supplemental Arrows-B
ja: 矢印追加 B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ja: その他の数学記号 B

en: Supplemental Mathematical Operators
ja: 数学演算子追加

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ja: その他の記号と矢印

en: Glagolitic
ja: グラゴル文字

en: Latin Extended-C
ja: ラテン文字拡張 C

en: Coptic
ja: コプト文字

en: Georgian Supplement
ja: グルジア文字追加

en: Tifinagh
ja: ティフナグ文字

en: Ethiopic Extended
ja: エチオピア文字拡張

en: Supplemental Punctuation
ja: 句読点追加

en: CJK Radicals Supplement
ja: CJK 部首追加

en: Kangxi Radicals
ja: 康熙部首

en: Ideographic Description Characters
ja: 漢字構成記述文字

en: CJK Symbols and Punctuation
ja: CJK 記号と句読点

en: Hiragana
ja: ひらがな

en: Katakana
ja: カタカナ

en: Bopomofo
ja: 注音符号 (ボポモフォ)

en: Hangul Compatibility Jamo
ja: ハングル互換字母

en: Kanbun
ja: 漢文用記号

en: Bopomofo Extended
ja: 注音符号 (ボポモフォ) 拡張

en: CJK Strokes
ja: CJK 字画

en: Katakana Phonetic Extensions
ja: カタカナ表音拡張

en: Enclosed CJK Letters and Months
ja: CJK 囲み文字と月

en: CJK Compatibility
ja: CJK 互換文字

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ja: CJK 統合漢字拡張 A

en: Yijing Hexagram Symbols
ja: 易経の六十四卦記号

en: CJK Unified Ideographs
ja: CJK 統合漢字

en: Yi Syllables
ja: イ音節文字

en: Yi Radicals
ja: イ文字部首

en: Modifier Tone Letters
ja: 声調記号

en: Latin Extended-D
ja: ラテン文字拡張 D

en: Syloti Nagri
ja: シロティ・ナグリ文字

en: Phags-pa
ja: パスパ文字

en: Hangul Syllables
ja: ハングル音節文字

en: High Surrogates
ja: 上位サロゲート

en: High Private Use Surrogates
ja: 私用の上位サロゲート

en: Low Surrogates
ja: 下位サロゲート

en: Private Use Area
ja: 私用領域

en: CJK Compatibility Ideographs
ja: CJK 互換漢字

en: Alphabetic Presentation Forms
ja: アルファベット表示形

en: Arabic Presentation Forms-A
ja: アラビア表示形 A

en: Variation Selectors
ja: 異体字セレクタ

en: Vertical Forms
ja: 縦書き用句読点

en: Combining Half Marks
ja: 合成可能な半記号

en: CJK Compatibility Forms
ja: CJK 互換形

en: Small Form Variants
ja: 小字形変種

en: Arabic Presentation Forms-B
ja: アラビア表示形 B

en: Half-Width and Full-Width Forms
ja: 半角/全角文字形

en: Specials
ja: 特殊用途

en: Linear B Syllabary
ja: 線文字 B 音節文字

en: Linear B Ideograms
ja: 線文字 B 表意文字

en: Aegean Numbers
ja: エーゲ数字

en: Ancient Greek Numbers
ja: 古代ギリシャ数字

en: Old Italic
ja: オールドイタリック

en: Gothic
ja: ゴート文字

en: Ugaritic
ja: ウガリト楔形文字

en: Old Persian
ja: 古代ペルシャ文字

en: Deseret
ja: ディザレット・アルファベット

en: Shavian
ja: ショー・アルファベット

en: Osmanya
ja: オスマン文字

en: Cypriot Syllabary
ja: キプロス音節文字

en: Phoenician
ja: フェニキア文字

en: Kharoshthi
ja: カローシュティー文字

en: Cuneiform
ja: 楔形文字

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ja: 楔形文字の数字と句読点

en: Byzantine Musical Symbols
ja: ビザンチン音楽記号

en: Musical Symbols
ja: 音楽記号

en: Ancient Greek Musical Notation
ja: 古代ギリシャ音楽記号

en: Tai Xuan Jing Symbols
ja: 大玄経記号

en: Counting Rod Numerals
ja: 算木

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ja: 数学英数字記号

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ja: CJK 統合漢字拡張 B

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ja: CJK 互換漢字追加

en: Tags
ja: 言語タグ

en: Variation Selectors Supplement
ja: 異体字セレクタ追加

en: Supplementary Private Use Area-A
ja: 私用領域追加 A

en: Supplementary Private Use Area-B
ja: 私用領域追加 B

en: Braille
ja: ブライユ点字図形

en: Canadian Aboriginal
ja: カナダ先住民文字

en: Common
ja: 共通

en: Cypriot
ja: キプロス文字

en: Greek
ja: ギリシャ文字

en: Han
ja: 漢字

en: Hangul
ja: ハングル文字

en: Inherited
ja: 継承されたもの

en: Latin
ja: ラテン文字

en: Linear B
ja: 線文字 B

en: Nko
ja: ンコ文字

en: Phags Pa
ja: パスパ文字

en: Yi
ja: イ文字
