plasma-desktop - en to ja translation catalogue (74 entries)

en: No fingerprint device found.
ja: 指紋デバイスが見つかりませんでした。

en: Retry scanning your finger.
ja: 指のスキャンを再試行してください。

en: Swipe too short. Try again.
ja: スワイプが短すぎます。もう一度試してください。

en: Finger not centered on the reader. Try again.
ja: 指が指紋リーダーの中央に置かれませんでした。再試行してください。

en: Remove your finger from the reader, and try again.
ja: 指を指紋リーダーから離して、再試行してください。

en: Fingerprint enrollment has failed.
ja: 指紋の登録に失敗しました。

en: There is no space left for this device, delete other fingerprints to continue.
ja: このデバイスに空きスペースがありません。続行するには、他の指紋を削除してください。

en: The device was disconnected.
ja: デバイスが切断されました。

en: An unknown error has occurred.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Set Password
ja: パスワードを設定

en: Password
ja: パスワード

en: Confirm password
ja: パスワードを確認

en: Passwords must match
ja: パスワードは一致しなければなりません

en: Change Wallet Password?
ja: ウォレットのパスワードを変更しますか？

[ctx: @info]
en: Now that you have changed your login password, you may also want to change the password on your default KWallet to match it.
ja: 既定の KWallet のパスワードを変更されたログインパスワードと一致させることをお勧めします。

en: What is KWallet?
ja: KWallet とは？

en: KWallet is a password manager that stores your passwords for wireless networks and other encrypted resources. It is locked with its own password which differs from your login password. If the two passwords match, it can be unlocked at login automatically so you don't have to enter the KWallet password yourself.
ja: KWallet は、ワイヤレスネットワークなどの暗号化されたリソースのパスワードを保管するパスワードマネージャです。ログインパスワードとは異なる独自のパスワードでロックされています。ログインパスワードと KWallet のパスワードが一致する場合、KWallet はログイン時に自動的にアンロックされます。

en: Change Wallet Password
ja: ウォレットのパスワードを変更する

en: Leave Unchanged
ja: 変更しない

en: Create User
ja: ユーザを作成

en: Name:
ja: 名前:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Standard
ja: 標準

en: Administrator
ja: 管理者

en: Account type:
ja: アカウントのタイプ:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Confirm password:
ja: パスワードを確認:

en: Create
ja: 作成

en: Please repeatedly press your right index finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右人差し指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your right middle finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右中指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your right ring finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右薬指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your right little finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右小指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your right thumb on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右親指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your left index finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左人差し指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your left middle finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左中指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your left ring finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左薬指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your left little finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左小指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly press your left thumb on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左親指を繰り返し押し当ててください。

en: Please repeatedly swipe your right index finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右人差し指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your right middle finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右中指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your right ring finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右薬指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your right little finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右小指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your right thumb on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに右親指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your left index finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左人差し指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your left middle finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左中指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your left ring finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左薬指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your left little finger on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左小指を繰り返しスワイプしてください。

en: Please repeatedly swipe your left thumb on the fingerprint sensor.
ja: 指紋センサーに左親指を繰り返しスワイプしてください。

en: Configure Fingerprints
ja: 指紋を設定

en: Add
ja: 追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Done
ja: 完了

en: Re-enroll finger
ja: 指を再登録する

en: Delete fingerprint
ja: 指紋を削除

en: No fingerprints added
ja: 指紋は追加されていません

en: Users
ja: ユーザ

en: Pick a finger to enroll
ja: 登録する指を選択

[ctx: @title]
en: Change Avatar
ja: アバターを変更

[ctx: @action:button]
en: Choose File…
ja: ファイルを選択...

[ctx: @title]
en: Choose a picture
ja: 画像を選択

en: Change avatar
ja: アバターを選択

en: Email address:
ja: メールアドレス:

en: Delete files
ja: ファイルを削除

en: Keep files
ja: ファイルを残す

en: Delete User…
ja: ユーザを削除...

en: Configure Fingerprint Authentication…
ja: 指紋認証を設定する...

[ctx: @info]
en: Fingerprints can be used in place of a password when unlocking the screen and providing administrator permissions to applications and command-line programs that request them.<nl/><nl/>Logging into the system with your fingerprint is not yet supported.
ja: 指紋は、スクリーンのロックを解除する時、またはアプリケーションやコマンドラインプログラムに管理者の許可を与える時に使用できます。<nl/><nl/>指紋を用いたシステムへのログインはまだサポートされていません。

en: Could not get permission to save user %1
ja: ユーザ %1 を保存する許可が得られませんでした

en: There was an error while saving changes
ja: 変更の保存時にエラーが発生しました

en: Failed to resize image: opening temp file failed
ja: 画像のリサイズに失敗しました: 一時ファイルを開けませんでした

en: Failed to resize image: writing to temp file failed
ja: 画像のリサイズに失敗しました: 一時ファイルへの書き込みが失敗しました

en: Your Account
ja: あなたのアカウント

en: Other Accounts
ja: 他のアカウント
