plasma-workspace - en to ja translation catalogue (57 entries)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
ja: 帝国単位 (イギリス)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
ja: 米国慣用単位

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
ja: メートル法

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
ja: レター

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
ja: この言語の例が見つかりませんでした

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
ja: <command>localectl</command>で利用可能なロケールを見つけることができませんでした。<link>https://bugs.kde.org</link>でバグを報告してください。

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
ja: %1 (ブラジル)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
ja: 実行ファイル `check-language-support` が見つかりません

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
ja: check-language-support が失敗しました。出力: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
ja: パッケージの不足が完全には解決されませんでした。%1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
ja: パッケージ %1 のインストールに失敗しました

en: Another process is already running, please retry later
ja: 他のプロセスが既に実行されています。後で再試行してください。

en: Unauthorized to edit locale configuration file
ja: ロケールの設定ファイルを編集する権限がありません。

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
ja: `/etc/locale.gen` を開けません

en: Can't locate executable `locale-gen`
ja: 実行ファイル `locale-gen` が見つかりません

en: Unknown
ja: 未知

en: Default for System
ja: システムのデフォルト

en: Default
ja: デフォルト

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
ja: システムのデフォルト C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
ja: %1 のデフォルト

[ctx: @info:title]
en: Language
ja: 言語

[ctx: @info:title]
en: Numbers
ja: 数値

[ctx: @info:title]
en: Time
ja: 時間

[ctx: @info:title]
en: Currency
ja: 通貨

[ctx: @info:title]
en: Measurements
ja: 計量単位

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
ja: 紙のサイズ

[ctx: @info:title]
en: Address
ja: 住所

[ctx: @info:title]
en: Name Style
ja: 名前の形式

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
ja: 電話番号

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
ja: システムのデフォルト

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
ja:  (%1での標準形式)

en: Inherit Language
ja: 言語を引き継ぐ

en: Language
ja: 言語

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
ja: 英語の下に他の言語を設定すると、いくつかのアプリケーションが正しく動作しません。お使いのシステムで英語を使用したい場合は、他の言語を削除してください。

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
ja: 言語 "%1" はサポートされていません。

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
ja: 言語を優先度が高い順に追加してください。

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
ja: 言語を変更する

[ctx: @title:window]
en: Change Language
ja: 言語を変更する

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
ja: 一番上に移動

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
ja: 設定された言語はありません

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
ja: 言語を追加

[ctx: @action:button]
en: Add More…
ja: さらに追加...

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
ja: 次回のログイン時に変更が有効になります。

en: Restart now
ja: 今すぐ再起動

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
ja: ロケールと言語のサポートファイルを生成しています。まだコンピュータの電源を切らないでください。

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
ja: ロケールと言語のサポートファイルは生成されましたが、言語に特有のフォントは自動的にインストールできませんでした。お使いの言語を正しく表示するために特別なフォントが必要とされる場合は、そのフォントを手動でインストールする必要があります。

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
ja: 必要なロケールと言語のサポートファイルがインストールされました。安全にコンピュータの電源を切ることができます。

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
ja: 変更...

en: Numbers
ja: 数値

en: Time
ja: 時間

en: Currency
ja: 通貨

en: Measurements
ja: 計量単位

en: Paper Size
ja: 紙のサイズ

[ctx: Postal Address]
en: Address
ja: 住所

[ctx: Name Style]
en: Name
ja: 名前

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
ja: 電話番号
