kcmfonts - en to ja translation catalogue (41 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
ja: X11 でフォントの DPI を指定

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
ja: 一般フォント

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
ja: 等幅フォント

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
ja: 最小フォント

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
ja: ツールバーフォント

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
ja: メニューフォント

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
ja: ウィンドウタイトルフォント

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
ja: ベンダーのデフォルト

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
ja: なし

en: Vertical RGB
ja: 垂直 RGB

en: Vertical BGR
ja: 垂直 BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
ja: ベンダーのデフォルト

[ctx: medium hinting]
en: Medium
ja: 中間

[ctx: no hinting]
en: None
ja: なし

[ctx: slight hinting]
en: Slight
ja: 軽く

[ctx: full hinting]
en: Full
ja: 完全に

en: Adjust Global Scale…
ja: グローバルスケールを調整…

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
ja: アンチエイリアスや DPI などの一部の設定変更は、これ以降に起動されるアプリケーションにのみ反映されます。

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
ja: 非常に大きいフォントを設定すると、表示が崩れる可能性があります。代わりに、スクリーンのグローバルスケールを変更することを検討してください。

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
ja: ユーザインターフェースの大きさを変更する方法としては、グローバルスケール機能の使用が推奨されます。

en: &Adjust All Fonts…
ja: すべてのフォントを調整(&A)…

en: General:
ja: 一般:

en: Select general font
ja: 一般フォントを選択

en: Fixed width:
ja: 等幅:

en: Select fixed width font
ja: 等幅フォントを選択

en: Small:
ja: 最小:

en: Select small font
ja: 最小フォントを選択

en: Toolbar:
ja: ツールバー:

en: Select toolbar font
ja: ツールバーフォントを選択

en: Menu:
ja: メニュー:

en: Select menu font
ja: メニューフォントを選択

en: Window title:
ja: ウィンドウタイトル:

en: Select window title font
ja: ウィンドウタイトルフォントを選択

en: Anti-Aliasing:
ja: アンチエイリアス:

en: Enable
ja: 有効

en: Exclude range from anti-aliasing
ja: アンチエイリアスから除外する範囲

en: to
ja: 〜

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
ja: サブピクセルレンダリング:

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Hinting:
ja: ヒンティング:

en: Force font DPI:
ja: フォントの DPI を指定:

en: Select Font
ja: フォントを選択
