plasma-desktop - en to fr translation catalogue (47 entries)

en: Toggle do not disturb
fr: Basculer « Ne pas déranger »

en: Other Applications
fr: Autres applications

en: Show popups
fr: Afficher des fenêtres contextuelles

en: Show in do not disturb mode
fr: Afficher dans le mode « Ne pas déranger »

en: Show in history
fr: Afficher dans l'historique

en: Show notification badges
fr: Afficher les badges de notification

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
fr: Configurer les évènements

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
fr: Cette application ne prend pas en charge la configuration des notifications selon le type d'évènement

en: Show a message in a pop-up
fr: Afficher un message dans une infobulle

en: Play a sound
fr: Jouer un son

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
fr: Produire un aperçu de son

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Choose sound file
fr: Sélectionner un fichier de son

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
fr: Notifications du système

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
fr: Configuration des applications

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
fr: Impossible de trouver un composant graphique « Notifications » nécessaire pour afficher les notifications. Veuillez vous assurer qu'il est activé soit dans la boîte à miniatures, soit comme un composant graphique autonome.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
fr: Les notifications sont actuellement fournies par « %1 %2 » au lieu de Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
fr: Les notifications ne sont pas fournies actuellement par Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
fr: Mode « Ne pas déranger »

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
fr: Activer automatiquement  :

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
fr: Lorsque les écrans sont en mode miroir

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
fr: Durant un partage d'écran

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
fr: Basculer manuellement avec un raccourci :

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
fr: Conditions de visibilité

en: Critical notifications:
fr: Notifications importantes :

en: Show in Do Not Disturb mode
fr: Afficher dans le mode « Ne pas déranger »

en: Normal notifications:
fr: Notifications normales :

en: Show over full screen windows
fr: Afficher par-dessus les fenêtres en plein écran

en: Low priority notifications:
fr: Notifications de faible priorité :

en: Show popup
fr: Afficher des infobulles

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
fr: Infobulles

[ctx: @label]
en: Location:
fr: Emplacement :

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
fr: A côté de l'icône de notification

en: Choose Custom Position…
fr: Sélectionner une position personnalisée...

en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 seconde
fr[1]: %1 secondes

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
fr: Cacher après :

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
fr: Retour additionnel d'utilisation

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
fr: Afficher dans les notifications

en: Application progress:
fr: Progression d'une tâche dans une application :

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
fr: Conserver les infobulles ouvertes pendant la progression

en: Notification badges:
fr: Badges de notifications :

en: Show in task manager
fr: Afficher dans le gestionnaire des tâches

en: Popup Position
fr: Position des infobulles

en: Application Settings
fr: Configuration des applications

en: System Services
fr: Services du système

en: No application or event matches your search term
fr: Aucune application ou évènement ne correspond au terme recherché.

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
fr: Sélectionner une application dans la liste pour définir sa configuration pour ses notifications et son comportement
