plasma-dialer - en to uk translation catalogue (51 entries)

en: Phone
uk: Телефон

en: Plasma phone dialer
uk: Засіб набирання номеру Плазми

en: © 2015-2022 KDE Community
uk: © Спільнота KDE, 2015–2022

en: Alexey Andreyev
uk: Алєксєй Андрєєв

en: Swipe to accept
uk: Проведіть, щоб прийняти

en: Active call list
uk: Список активних викликів

en: Incoming...
uk: Вхідні…

en: Calling...
uk: Виклик…

en: Keypad
uk: Цифрова клавіатура

en: Speaker
uk: Гучномовець

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: View
uk: Перегляд

en: History
uk: Журнал

en: Contacts
uk: Контакти

en: Dialer
uk: Засіб набирання

en: Settings
uk: Параметри

en: Quit
uk: Вийти

en: No contacts have a phone number set
uk: Не встановлено номер телефону для жодного з контактів

en: Select number to call
uk: Виберіть номер для набирання

en: Telephony daemons are not responding
uk: Фонові служби телефонії не відповідають

en: Modem devices are not found
uk: Не знайдено жодного пристрою модема

en: Voicemail number couldn't be found
uk: Не вдалося знайти номер голосової пошти

en: Duration: %1
uk: Тривалість: %1

en: Call History
uk: Журнал викликів

en: Clear history
uk: Спорожнити журнал

en: No recent calls
uk: Немає нещодавніх дзвінків

en: No IMEIs found
uk: Записів IMEI не знайдено

en: Adaptive Call Blocking
uk: Адаптивне блокування викликів

en: Ignore calls from unknown numbers
uk: Ігнорувати дзвінки з невідомих номерів

en: When a call is an incoming from an unknown number
uk: Якщо виклик надходить із невідомого номера

en: Immediately hang up
uk: Негайно відповідати на дзвінок

en: Ring without notification
uk: Дзвінок без сповіщення

en: Ring with silent notification
uk: Дзвінок із сповіщенням без звуку

en: Allowed exceptions
uk: Дозволені виключення

en: Anonymous numbers
uk: Анонімні номери

en: Existing outgoing call to number
uk: Наявний вихідний дзвінок на номер

en: Callback within
uk: Зворотний виклик за

en: minutes
uk: хвилин

en: Allowed phone number exceptions
uk: Дозволені виключення номерів

en: Add new pattern
uk: Додати новий взірець

en: About
uk: Про програму

en: Adaptive call blocking
uk: Адаптивне блокування викликів

en: Incoming call screen appearance
uk: Вигляд вікна вхідного дзвінка

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Symmetric Swipe
uk: Симетричне проведення

en: Asymmetric Swipe
uk: Асиметричне проведення

en: USSD Error
uk: Помилка USSD

en: USSD Message
uk: Повідомлення USSD

en: Write response...
uk: Написати відповідь…

en: Send
uk: Надіслати

en: Cancel USSD session
uk: Скасувати сеанс USSD
