kaccess - en to mr translation catalogue (70 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mr: Shift कि आता कुलूपबंद केली गेली आहे व खालील सर्व किप्रेस करिता आता सक्रिय आहे.

en: The Shift key is now active.
mr: Shift कळ आता स्क्रीय आहे.

en: The Shift key is now inactive.
mr: Shift कळ आता निष्क्रिय आहे.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mr: Control कळ आता कुलूपबंद केली गेली आहे व खालील सर्व किप्रेस करिता आता सक्रिय आहे.

en: The Control key is now active.
mr: Control कळ आता सक्रिय आहे.

en: The Control key is now inactive.
mr: Control कळ आता निष्क्रिय आहे.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mr: Alt कळ आता कुलूपबंद केली गेली आहे व खालील सर्व किप्रेस करिता आता सक्रिय आहे.

en: The Alt key is now active.
mr: Alt कळ आता सक्रिय आहे.

en: The Alt key is now inactive.
mr: Alt कळ आता निष्क्रिय आहे.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mr: Alt कळ आता कुलूपबंद केली गेली आहे व खालील सर्व किप्रेस करिता आता सक्रिय आहे.

en: The Win key is now active.
mr: Win कळ आता सक्रिय आहे.

en: The Win key is now inactive.
mr: Win कळ आता निष्क्रिय आहे.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mr: Meta कळ आता कुलूपबंद केली गेली आहे व खालील सर्व किप्रेस करिता आता सक्रिय आहे.

en: The Meta key is now active.
mr: Meta कळ आता सक्रिय.

en: The Meta key is now inactive.
mr: Meta कळ आता निष्क्रिय आहे.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mr: Super कळ आता कुलूपबंद केली गेली आहे व खालील सर्व किप्रेस करिता आता सक्रिय आहे.

en: The Super key is now active.
mr: Super कळ आता सक्रिय आहे.

en: The Super key is now inactive.
mr: Super कळ आता निष्क्रिय आहे.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mr: Hyper कळ आता कुलूपबंद केली गेली आहे व खालील सर्व किप्रेस करिता आता सक्रिय आहे.

en: The Hyper key is now active.
mr: Hyper कळ आता सक्रिय आहे.

en: The Hyper key is now inactive.
mr: Hyper कळ आता निष्क्रिय आहे.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mr: Alt Graph कळ आता कुलूपबंद केली गेली आहे व खालील सर्व किप्रेस करिता आता सक्रिय आहे.

en: The Alt Graph key is now active.
mr: Alt Graph कळ आता सक्रिय आहे.

en: The Alt Graph key is now inactive.
mr: Alt Graph कळ आता सक्रिय आहे.

en: The Num Lock key has been activated.
mr: Num Lock कळ सक्रिय केली गेली आहे.

en: The Num Lock key is now inactive.
mr: Num Lock कळ आता निष्क्रिय केली गेली आहे.

en: The Caps Lock key has been activated.
mr: Caps Lock कळ सक्रिय केली गेली आहे.

en: The Caps Lock key is now inactive.
mr: Caps Lock कळ निष्क्रिय केली गेली आहे.

en: The Scroll Lock key has been activated.
mr: Scroll Lock कळ सक्रिय केली गेली आहे.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
mr: Scroll Lock कळ आता निष्क्रिय आहे.

en: Warning
mr: इशारा

en: &When a gesture was used:
mr: केव्हा इशारा वापरला होता (&W):

en: Change Settings Without Asking
mr: न विचारता संयोजना बदला

en: Show This Confirmation Dialog
mr: हा खात्री संवाद दर्शवा

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
mr: सर्व AccessX विशेषता व इशारे निष्क्रिय करा

en: Slow keys
mr: स्लो कळ

en: Bounce keys
mr: बाऊन्स् कळ

en: Sticky keys
mr: स्टिकी कळ

en: Mouse keys
mr: माऊस कळ

en: Do you really want to deactivate "%1"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" व "%2" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1", "%2" व "%3" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1", "%2", "%3" व "%4" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" सक्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" सक्रिय करायचे व "%2" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" सक्रिय करायचे व "%2" व "%3" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" सक्रिय करायचे व "%2", "%3" व "%4" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" व "%2" सक्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" व "%2" सक्रिय करायचे व "%3" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1" व "%2" सक्रिय करायचे व "%3" व "%4" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1", "%2" व "%3" सक्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1", "%2" व "%3" सक्रिय करायचे व "%4" निष्क्रिय करायचे आहे का?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
mr: तुम्हाला नक्की "%1", "%2", "%3" व "%4" सक्रिय करायचे आहे का?

en: An application has requested to change this setting.
mr: अनुप्रयोगाने ही संयोजना बदलण्याकरिता विनंती केली आहे.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
mr: तुम्ही Shift कळ 8 सेकंद करिता दाबून ठेवले असावे किंवा अनुप्रयोगने ही संयोजना बदलण्याकरिता विनंती केली असावी.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
mr: तुम्ही Shift कळ 5 सेकंद करिता दाबून ठेवले असावे किंवा अनुप्रयोगने ही संयोजना बदलण्याकरिता विनंती केली असावी.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
mr: तुम्ही %1 दाबून ठेवले असावे किंवा अनुप्रयोगाने ही संयोजना बदलण्याकरिता विनंती केली असावी.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
mr: अनुप्रयोगाने ही संयोजना बदलण्याकरिता विनंती केली असावी, किंवा तुम्ही अनेक कळफलक मांडणी एकत्रीतपणे वापरले असावे.

en: An application has requested to change these settings.
mr: अनुप्रयोगाने ही संयोजना बदलण्याकरिता विनंती केली आहे.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
mr: स्लो कळ कार्यान्वित केली गेली आहे. यापुढे, तुम्हाला प्रत्येक कळ स्वीकारले जाण्यापूर्वी ठराविक वेळ करिता दाबावे लागेल.

en: Slow keys has been disabled.
mr: स्लो कळ अकार्यान्वित केली गेली आहे.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
mr: बाउन्स कळ कार्यान्वित केली गेली आहे. यापुढे, प्रत्येक कळ वापरण्यापूर्वी ठराविक वेळ करिता रोखले जाईल.

en: Bounce keys has been disabled.
mr: बाउन्स कळ अकार्यान्वित केली गेली आहे.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
mr: स्टिकी कळ कार्यान्वित केली गेली आहे. यापुढे, बदल कळ त्यांस सोडल्यावर कुलूपबंद केले जाईल.

en: Sticky keys has been disabled.
mr: स्टिकी कळ अकार्यान्वित केली गेली आहे.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
mr: माऊस कळ कार्यान्वित केली गेली आहे. यापुढे, माऊस नियंत्रीत करण्याकरिता तुम्ही कळफलकतील नंबर पॅडचा वापर करू शकता.

en: Mouse keys has been disabled.
mr: माऊस कळ अकार्यान्वित केली गेली आहे.

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
mr: (c) 2000, मैथियास होल्ज़र-क्लूपफेल

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
mr: मैथियास होल्ज़र-क्लूपफेल

en: Author
mr: लेखक
