kwin - en to fi translation catalogue (662 entries)

en: Press right control to ungrab pointer
fi: Peru osoittimen kaappaus painamalla oikeaa Ctrl-näppäintä

en: Press right control key to grab pointer
fi: Kaappaa osoitin painamalla oikeaa Ctrl-näppäintä

[ctx: Title of nested KWin Wayland with Wayland socket identifier as argument]
en: KDE Wayland Compositor %1
fi: KDE:n Wayland-koostin %1

en: - Output disabled
fi: – Ulostulo ei käytössä

en: - Output dimmed
fi: – Ulostulo himmennetty

en: Press right control to ungrab input
fi: Peru syötteen kaappaus painamalla oikeaa Ctrl-näppäintä

en: Press right control key to grab input
fi: Kaappaa syöte painamalla oikeaa Ctrl-näppäintä

en: KDE Wayland Compositor
fi: KDE:n Wayland-koostin

en: Desktop effects were restarted due to a graphics reset
fi: Työpöytätehosteet käynnistettiin uudelleen, koska grafiikka nollattiin.

en: Suspend Compositing
fi: Keskeytä koostaminen

en: <b>OpenGL compositing (the default) has crashed KWin in the past.</b><br>This was most likely due to a driver bug.<p>If you think that you have meanwhile upgraded to a stable driver,<br>you can reset this protection but <b>be aware that this might result in an immediate crash!</b></p>
fi: <b>OpenGL-koostaminen (oletus) on aiemmin kaatanut KWinin.</b><br>Tämä johtui todennäköisesti ajurivirheestä.<p>Jos arvelet päivittäneesi sittemmin vakaaseen ajuriin,<br>voit poistaa tämän suojauksen, mutta <b>tästä saattaa seurata välitön kaatuminen!</b></p>

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
fi: Tarvittavat X-laajennukset (XComposite ja XDamage) eivät ole käytettävissä.

en: GLX/OpenGL is not available.
fi: GLX/OpenGL ei ole käytettävissä.

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Timestamp (µsec)
fi: Aikaleima (µs)

[ctx: A mouse button]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: A mouse button]
en: Right
fi: Oikea

[ctx: A mouse button]
en: Middle
fi: Keskimmäinen

[ctx: A mouse button]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: A mouse button]
en: Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: A mouse button]
en: Task
fi: Tehtävä

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 4
fi: Lisäpainike 4

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 5
fi: Lisäpainike 5

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 6
fi: Lisäpainike 6

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 7
fi: Lisäpainike 7

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 8
fi: Lisäpainike 8

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 9
fi: Lisäpainike 9

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 10
fi: Lisäpainike 10

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 11
fi: Lisäpainike 11

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 12
fi: Lisäpainike 12

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 13
fi: Lisäpainike 13

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 14
fi: Lisäpainike 14

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 15
fi: Lisäpainike 15

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 16
fi: Lisäpainike 16

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 17
fi: Lisäpainike 17

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 18
fi: Lisäpainike 18

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 19
fi: Lisäpainike 19

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 20
fi: Lisäpainike 20

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 21
fi: Lisäpainike 21

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 22
fi: Lisäpainike 22

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 23
fi: Lisäpainike 23

[ctx: A mouse button]
en: Extra Button 24
fi: Lisäpainike 24

en: Input Device
fi: Syöttölaite

[ctx: The input device of the event is not known]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: A mouse pointer motion event]
en: Pointer Motion
fi: Osoittimen liike

[ctx: The relative mouse movement]
en: Delta (not accelerated)
fi: Delta (kiihdyttämätön)

[ctx: The global mouse pointer position]
en: Global Position
fi: Järjestelmänlaajuinen sijainti

[ctx: A mouse pointer button press event]
en: Pointer Button Press
fi: Osoitinpainikkeen painallus

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Button
fi: Painike

[ctx: A button in a mouse press/release event]
en: Native Button code
fi: Natiivi painikekoodi

[ctx: All currently pressed buttons in a mouse press/release event]
en: Pressed Buttons
fi: Painetut painikkeet

[ctx: A mouse pointer button release event]
en: Pointer Button Release
fi: Osoitinpainikkeen vapautus

[ctx: A mouse pointer axis (wheel) event]
en: Pointer Axis
fi: Osoittimen akseli

[ctx: The orientation of a pointer axis event]
en: Orientation
fi: Suunta

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Horizontal
fi: Vaakasuuntainen

[ctx: An orientation of a pointer axis event]
en: Vertical
fi: Pystysuuntainen

[ctx: A key press event]
en: Key Press
fi: Näppäimen painallus

[ctx: A key release event]
en: Key Release
fi: Näppäimen vapautus

[ctx: A keyboard modifier]
en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: A keyboard modifier]
en: Control
fi: Ctrl

[ctx: A keyboard modifier]
en: Keypad
fi: Numeronäppäimistö

[ctx: A keyboard modifier]
en: Group-switch
fi: Ryhmävaihto

[ctx: Whether the event is an automatic key repeat]
en: Repeat
fi: Toisto

[ctx: Key according to Qt]
en: Qt::Key code
fi: Qt::Key-koodi

[ctx: The translated code to an Xkb symbol]
en: Xkb symbol
fi: Xkb-symboli

[ctx: The translated code interpreted as text]
en: Utf8
fi: UTF-8

[ctx: The currently active modifiers]
en: Modifiers
fi: Muuntonäppäimet

[ctx: A touch down event]
en: Touch down
fi: Kosketus alas

[ctx: The id of the touch point in the touch event]
en: Point identifier
fi: Pisteen tunnistin

[ctx: The global position of the touch point]
en: Global position
fi: Globaali sijainti

[ctx: A touch motion event]
en: Touch Motion
fi: Kosketusliike

[ctx: A touch up event]
en: Touch Up
fi: Kosketus ylös

[ctx: A pinch gesture is started]
en: Pinch start
fi: Nipistyksen alku

[ctx: Number of fingers in this pinch gesture]
en: Finger count
fi: Sormien määrä

[ctx: A pinch gesture is updated]
en: Pinch update
fi: Nipistyksen päivitys

[ctx: Current scale in pinch gesture]
en: Scale
fi: Mittakaava

[ctx: Current angle in pinch gesture]
en: Angle delta
fi: Kulman muutos

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta x
fi: Delta-x

[ctx: Current delta in pinch gesture]
en: Delta y
fi: Delta-y

[ctx: A pinch gesture ended]
en: Pinch end
fi: Nipistyksen lopetus

[ctx: A pinch gesture got cancelled]
en: Pinch cancelled
fi: Nipistys peruttu

[ctx: A swipe gesture is started]
en: Swipe start
fi: Pyyhkäisyn aloitus

[ctx: Number of fingers in this swipe gesture]
en: Finger count
fi: Sormien määrä

[ctx: A swipe gesture is updated]
en: Swipe update
fi: Pyyhkäisyn päivitys

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta x
fi: Delta-x

[ctx: Current delta in swipe gesture]
en: Delta y
fi: Delta-y

[ctx: A swipe gesture ended]
en: Swipe end
fi: Pyyhkäisyn lopetus

[ctx: A swipe gesture got cancelled]
en: Swipe cancelled
fi: Pyyhkäisy peruttu

[ctx: A hardware switch (e.g. notebook lid) got toggled]
en: Switch toggled
fi: Havaittiin laitetoiminto

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Notebook lid
fi: Kannettava kansin

[ctx: Name of a hardware switch]
en: Tablet mode
fi: Tablettitila

[ctx: A hardware switch]
en: Switch
fi: Vaihda

[ctx: The hardware switch got turned off]
en: Off
fi: Poissa käytöstä

[ctx: The hardware switch got turned on]
en: On
fi: Käytössä

[ctx: State of a hardware switch (on/off)]
en: State
fi: Tila

en: Tablet Tool
fi: Tablettityökalu

en: EventType
fi: Tapahtumatyyppi

en: Position
fi: Sijainti

en: Tilt
fi: Kallistus

en: Rotation
fi: Kierto

en: Pressure
fi: Paine

en: Buttons
fi: Painikkeet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, modifiersBox)
en: Modifiers
fi: Muuntonäppäimet

en: Tablet Tool Button
fi: Tabletin työkalupainike

en: Button
fi: Painike

en: Pressed
fi: Painettu

en: Tablet
fi: Tabletti

en: Tablet Pad Button
fi: Tabletin painike

en: Tablet Pad Strip
fi: Tabletin nauha

en: Number
fi: Numero

en: isFinger
fi: onSormi

en: Tablet Pad Ring
fi: Tabletin rengas

en: No Mouse Buttons
fi: Ei hiiren painikkeita

[ctx: Mouse Button]
en: left
fi: vasen

[ctx: Mouse Button]
en: right
fi: oikea

[ctx: Mouse Button]
en: middle
fi: keskimmäinen

[ctx: Mouse Button]
en: back
fi: takaisin

[ctx: Mouse Button]
en: forward
fi: eteenpäin

[ctx: Mouse Button]
en: extra 1
fi: lisä 1

[ctx: Mouse Button]
en: extra 2
fi: lisä 2

[ctx: Mouse Button]
en: extra 3
fi: lisä 3

[ctx: Mouse Button]
en: extra 4
fi: lisä 4

[ctx: Mouse Button]
en: extra 5
fi: lisä 5

[ctx: Mouse Button]
en: extra 6
fi: lisä 6

[ctx: Mouse Button]
en: extra 7
fi: lisä 7

[ctx: Mouse Button]
en: extra 8
fi: lisä 8

[ctx: Mouse Button]
en: extra 9
fi: lisä 9

[ctx: Mouse Button]
en: extra 10
fi: lisä 10

[ctx: Mouse Button]
en: extra 11
fi: lisä 11

[ctx: Mouse Button]
en: extra 12
fi: lisä 12

[ctx: Mouse Button]
en: extra 13
fi: lisä 13

[ctx: Mouse Button]
en: extra 14
fi: lisä 14

[ctx: Mouse Button]
en: extra 15
fi: lisä 15

[ctx: Mouse Button]
en: extra 16
fi: lisä 16

[ctx: Mouse Button]
en: extra 17
fi: lisä 17

[ctx: Mouse Button]
en: extra 18
fi: lisä 18

[ctx: Mouse Button]
en: extra 19
fi: lisä 19

[ctx: Mouse Button]
en: extra 20
fi: lisä 20

[ctx: Mouse Button]
en: extra 21
fi: lisä 21

[ctx: Mouse Button]
en: extra 22
fi: lisä 22

[ctx: Mouse Button]
en: extra 23
fi: lisä 23

[ctx: Mouse Button]
en: extra 24
fi: lisä 24

[ctx: Mouse Button]
en: task
fi: tehtävä

en: X11 Windows
fi: X11-ikkunat

en: X11 Unmanaged Windows
fi: Hallinnoimattomat X11-ikkunat

en: Wayland Windows
fi: Wayland-ikkunat

en: Internal Windows
fi: Sisäiset ikkunat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, quitButton)
en: Quit Debug Console
fi: Lopeta virheenpaikannuskonsoli

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
fi: Ikkunat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, input)
en: Input Events
fi: Syötetapahtumat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, inputDevices)
en: Input Devices
fi: Syöttölaitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noOpenGLLabel)
en: No OpenGL compositor running
fi: OpenGL-koostimia ei ole käynnissä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, driverInfoBox)
en: OpenGL (ES) driver information
fi: OpenGL (ES) -ajurin tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Vendor:
fi: Valmistaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Renderer:
fi: Hahmontaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Version:
fi: Versio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Shading Language Version:
fi: Varjostuskieliversio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Driver:
fi: Ajuri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: GPU class:
fi: GPU-luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: OpenGL Version:
fi: OpenGL-versio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: GLSL Version:
fi: GLSL-versio:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, platformExtensionsBox)
en: Platform Extensions
fi: Alustalaajennukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, glExtensionsBox)
en: OpenGL (ES) Extensions
fi: OpenGL (ES) -laajennukset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, keyboard)
en: Keyboard
fi: Näppäimistö

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutBox)
en: Keymap Layouts
fi: Näppäimistöasettelut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Current Layout:
fi: Nykyinen asettelu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeModifiersBox)
en: Active Modifiers
fi: Aktiiviset muuntonäppäimet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ledsBox)
en: LEDs
fi: Merkkivalot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeLedsBox)
en: Active LEDs
fi: Aktiiviset merkkivalot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, clipboard) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Clipboard
fi: Leikepöytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Primary Selection
fi: Ensisijainen valinta

en: Window Manager
fi: Ikkunointiohjelma

en: PID of the application to terminate
fi: Lopetettavan sovelluksen PID-tunnus

en: Hostname on which the application is running
fi: Sovellusta ajavan koneen nimi

en: hostname
fi: konenimi

en: Caption of the window to be terminated
fi: Lopetettavan ikkunan otsikko

en: caption
fi: otsikko

en: Name of the application to be terminated
fi: Lopetettavan sovelluksen nimi

en: name
fi: nimi

en: ID of resource belonging to the application
fi: Sovellukseen kuuluvan resurssin ID-tunnus.

en: Time of user action causing termination
fi: Aika, jonka jälkeen käyttäjätoiminto aiheuttaa lopettamisen

en: time
fi: aika

en: KWin helper utility
fi: KWinin apusovellus

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
fi: Tätä apuohjelmaa ei ole tarkoitus kutsua suoraan.

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
fi: <para><application>%1</application> ei vastaa. Haluatko lopettaa tämän sovelluksen?</para>

[ctx: @info "window title" of application name is not responding.]
en: <para>"%1" of <application>%2</application> is not responding. Do you want to terminate this application?</para>
fi: <para>Sovelluksen <application>%2</application> ikkuna ”%1” ei vastaa. Haluatko lopettaa tämän sovelluksen.</para>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis strong='true'>Terminating this application will close all of its windows. Any unsaved data will be lost.</emphasis></para>
fi: <para><emphasis strong='true'>Sovelluksen lopettaminen sulkee sen kaikki ikkunat. Tallentamattomat tiedot menetetään.</emphasis></para>

[ctx: @action:button Terminate app]
en: &Terminate %1
fi: &Lopeta %1

[ctx: @action:button Wait for frozen app to maybe respond again]
en: &Wait Longer
fi: &Odota pidempään

[ctx: @title:window]
en: Not Responding
fi: Ei vastaa

[ctx: @info]
en: Process ID: %1
fi: Prosessitunniste: %1

[ctx: @info]
en: Host name: %1
fi: Konenimi: %1

en: Touchpad
fi: Kosketuslevy

en: Keyboard Layout Switcher
fi: Näppäimistöasetteluvaihto

en: Select window to force close with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
fi: Pakota ikkunan sulkeminen hiiripainikkeella tai Enterillä.
    Peru hiiren oikealla painikkeella tai Esc:llä.

en: KDE window manager
fi: KDE:n ikkunointiohjelma

en: (c) 1999-2019, The KDE Developers
fi: © 1999–2019 KDE-kehittäjät

en: Disable configuration options
fi: Poista asetukset käytöstä

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
fi: Ilmoita, että KWin on kaatunut n kertaa

en: Start a rootless Xwayland server.
fi: Käynnistä tavallisena käyttäjänä suoritettava (rootless) Xwayland-palvelin.

en: Name of the Wayland socket to listen on. If not set "wayland-0" is used.
fi: Kuunneltavan Wayland-pistokkeen nimi. Ellei aseteta, käytetään ”wayland-0”.

en: The X11 Display to use in windowed mode on platform X11.
fi: X11-näyttö, jota käytetään ikkunoidussa tilassa X11-alustalla.

en: The Wayland Display to use in windowed mode on platform Wayland.
fi: Wayland-alustan ikkunoituun tilaan käytettävä Wayland-näyttö.

en: Render to a virtual framebuffer.
fi: Hahmonna virtuaalikehyspuskuriin.

en: The width for windowed mode. Default width is 1024.
fi: Ikkunoidun tilan leveys. Oletusleveys on 1024.

en: The height for windowed mode. Default height is 768.
fi: Ikkunoidun tilan korkeus. Oletuskorkeus on 768.

en: The scale for windowed mode. Default value is 1.
fi: Ikkunoidun tilan mittakaava. Oletusarvo on 1.

en: The number of windows to open as outputs in windowed mode. Default value is 1
fi: Ulostuloiksi avattavien ikkunoiden määrä ikkunoidussa tilassa. Oletusarvo on 1.

en: Wayland socket to use for incoming connections. This can be combined with --socket to name the socket
fi: Saapuviin yhteyksiin käytettävä Wayland-pistoke. Pistokkeelle voi antaa nimen --socket-valitsimella.

en: XWayland socket to use for Xwayland's incoming connections. This can be set multiple times
fi: Saapuviin yhteyksiin käytettävä Wayland-pistoke. Tämän voi asettaa useammasti

en: Name of the xwayland display that has been pre-set up
fi: Esiasetetun XWayland-näytön nimi

en: Name of the xauthority file
fi: xauthority-tiedoston nimi

en: Exits this instance so it can be restarted by kwin_wayland_wrapper.
fi: Lopettaa tämän ilmentymän, jotta kwin_wayland_wrapper voi käynnistää sen uudelleen.

en: Render through drm node.
fi: Hahmonna DRM-solmun kautta.

en: Extract locale information from locale1 rather than the user's configuration
fi: Selvitä maa-asetusto käyttäjäasetusten sijaan locale1:stä

en: Input method that KWin starts.
fi: Syötemenetelmä, jonka KWin käynnistää.

en: Starts the session in locked mode.
fi: Aloittaa istunnon lukittuna.

en: Starts the session without lock screen support.
fi: Aloittaa istunnon ilman näytönlukitustukea.

en: Starts the session without global shortcuts support.
fi: Aloittaa istunnon ilman yleisten pikanäppäinten tukea.

en: Disable KActivities integration.
fi: Poista KActivities-integraatio käytöstä.

en: Exit after the session application, which is started by KWin, closed.
fi: Lopeta, kun KWinin käynnistämä istuntosovellus sulkeutuu.

en: Applications to start once Wayland and Xwayland server are started
fi: Käynnistettävät sovellukset, kun Wayland ja Xwayland-palvelin on käynnistetty

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
fi: KWin on epävakaa.
    Ohjelma näyttää kaatuneen useasti peräkkäin.
    Voit valita käyttöön toisen ikkunointiohjelman:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
fi: kwin: ikkunanhallintaa ei onnistuttu saamaan haltuun. Onko toinen ikkunointiohjelma käynnissä? (Kokeile --replace-valitsinta.)

en: kwin: another window manager is running (try using --replace)
fi: kwin: toinen ikkunointiohjelma on käynnissä (kokeile --replace-valitsinta)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
fi: Korvaa käynnissä oleva ICCCM2.0-yhteensopiva ikkunointiohjelma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurDescription)
en: Blur strength:
fi: Sumennuksen voimakkuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurLight) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseLight)
en: Light
fi: Vaalea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantBlurStrong) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseStrong)
en: Strong
fi: Vahva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConstantNoiseDescription)
en: Noise strength:
fi: Kohinan voimakkuus:

en: Select a position for color picking with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
fi: Valitse väripoimintakohta napsauttamalla hiirellä tai Enter-näppäimellä.
    Peru hiiren oikealla painikkeella tai Esc-näppäimellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Strength)
en: Strength:
fi: Voimakkuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Dim)
en: Dim:
fi: Himmennys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimPanels)
en: Docks and panels
fi: Telakat ja paneelit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimDesktop)
en: Desktop
fi: Työpöytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimKeepAbove)
en: Keep above windows
fi: Pidä ikkunoiden yllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimByGroup)
en: By window group
fi: Ikkunaryhmittäin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DimFullScreen)
en: Fullscreen windows
fi: Koko ruudun ikkunat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Duration)
en: Duration:
fi: Kesto:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_Duration)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Duration) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en:  milliseconds
fi:  millisekuntia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_InAnimation)
en: Window Open Animation
fi: Ikkunan avausanimointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationEdge)
en: Rotation edge:
fi: Kiertoreuna:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
fi: Ylhäällä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignRight)
en: Right
fi: Oikea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
fi: Alhaalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignLeft)
en: Left
fi: Vasen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InRotationAngle) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutRotationAngle)
en: Rotation angle:
fi: Kiertokulma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InDistance) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutDistance)
en: Distance:
fi: Etäisyys:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_OutAnimation)
en: Window Close Animation
fi: Ikkunan sulkemisanimointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideOnTyping)
en: Hide cursor on typing
fi: Piilota osoitin näppäiltäessä

en: Toggle Invert Effect
fi: Vaihda Käännä värit -tehosteen tilaa

en: Toggle Invert Effect on Window
fi: Vaihda Käännä värit -tehosteen tilaa ikkunalle

en: Invert Screen Colors
fi: Käännä näytön värit

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Tiny
fi: Pikkuruinen

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Large
fi: Hyvin suuri

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Huge
fi: Valtava

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Very Huge
fi: Aivan valtava

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
en: Oversized
fi: Ylisuuri

en: Button size:
fi: Painikkeen koko:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlastikConfigDialog)
en: Config Dialog
fi: Asetusikkuna

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, titleAlign)
en: Title &Alignment
fi: &Otsikon sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
fi: Keskellä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Check this option if the window border should be painted in the titlebar color. Otherwise it will be painted in the background color.
fi: Jos valittu, ikkunan koristekehykset piirretään otsikkopalkin värillä, muuten taustavärillä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_coloredBorder)
en: Colored window border
fi: Väritetty ikkunareunus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Check this option if you want the buttons to fade in when the mouse pointer hovers over them and fade out again when it moves away.
fi: Valitse tämä, jos haluat painikkeiden tulevan esiin kun hiiren osoitin koskettaa niitä ja päinvastoin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateButtons)
en: Animate buttons
fi: Animoi painikkeet

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: activate
fi: aktivoi

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: close
fi: sulje

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: minimize
fi: pienennä

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: maximize
fi: suurenna

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: fullscreen
fi: koko näyttö

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: shade
fi: rullaa

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep above
fi: pidä ylinnä

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: keep below
fi: pidä alinna

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: window
fi: ikkuna

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: name
fi: nimi

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: appname
fi: sovnimi

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: desktop
fi: työpöytä

en: Switch to desktop %1
fi: Vaihda työpöydälle %1

en: Close running window on %1
fi: Sulje käynnissä oleva ikkuna (%1)

en: (Un)minimize running window on %1
fi: Pienennä tai palauta käynnissä oleva ikkuna (%1)

en: Maximize/restore running window on %1
fi: Suurenna tai palauta käynnissä oleva ikkuna (%1)

en: Toggle fullscreen for running window on %1
fi: Vaihda käynnissä olevan ikkunan koko näytön tilaa (%1)

en: (Un)shade running window on %1
fi: Rullaa käynnissä oleva ikkuna auki tai kiinni (%1)

en: Toggle keep above for running window on %1
fi: Vaihda käynnissä olevan ikkunan pidä ylinnä -tilaa (%1)

en: Toggle keep below running window on %1
fi: Vaihda käynnissä olevan ikkunan pidä alinna -tilaa (%1)

en: Activate running window on %1
fi: Aktivoi käynnissä oleva ikkuna (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FadeToBlack)
en: Fade to black (fullscreen splash screens only)
fi: Häivytys mustaan (vain koko näytön tervetuloikkunat)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Animation duration:
fi: Animoinnin kesto:

[ctx: Duration of rotation]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AnimationDuration)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupSize)
en: Size
fi: Koko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Width:
fi: &Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Height:
fi: &Korkeus:

[ctx: Left mouse button]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: Middle mouse button]
en: Middle
fi: Keskimmäinen

[ctx: Right mouse button]
en: Right
fi: Oikea

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basic_tab)
en: Basic Settings
fi: Perusasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button1_label)
en: Left Mouse Button Color:
fi: Hiiren vasemman painikkeen väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button2_label)
en: Middle Mouse Button Color:
fi: Hiiren keskipainikkeen väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, button3_label)
en: Right Mouse Button Color:
fi: Hiiren oikean painikkeen väri:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced_tab)
en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, rings)
en: Rings
fi: Renkaat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_line_width_label)
en: Line Width:
fi: Viivan paksuus:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_LineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingSize)
en:  pixel
fi:  kuvapiste

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_RingLife)
en:  msec
fi:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_duration_label)
en: Ring Duration:
fi: Renkaan kesto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_radius_label)
en: Ring Radius:
fi: Renkaan säde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ring_count_label)
en: Ring Count:
fi: Renkaiden määrä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, font)
en: Text
fi: Teksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, font_label)
en: Font:
fi: Fontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showtext_label)
en: Show Text:
fi: Näytä teksti:

en: Clear All Mouse Marks
fi: Pyyhi kaikki hiirijäljet

en: Clear Last Mouse Mark
fi: Pyyhi viimeisin hiirijälki

en: Clear Mouse Marks
fi: Pyyhi hiiren jäljet

[ctx: Suffix]
en:  pixel |  pixels
fi[0]:  kuvapiste
fi[1]:  kuvapistettä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Wid&th:
fi: &Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Color:
fi: &Väri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Draw with the mouse by holding modifier keys and moving the mouse
fi: Piirrä hiirellä ja siirtämällä hiirtä muuntonäppäimet painettuina.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FreedrawModifierKeys)
en: Free draw modifier keys:
fi: Vapaan piirron muuntonäppäimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Freedrawshift) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Arrowdrawshift) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Shift)
en: Shift
fi: Vaihto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ArrowdrawModifierKeys)
en: Arrow draw modifier keys:
fi: Nuolipiirron muuntonäppäimet:

en: Color Temperature Preview
fi: Värilämpötilan esikatselu

[ctx: @label]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: @action Overview and Grid View are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
fi: Vaihda yleiskuvan ja ruudukkonäkymien välillä

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Grid View and Overview
fi: Vaihda ruudukkonäkymän ja yleiskuvan välillä

[ctx: @action Overview is the name of a KWin effect]
en: Toggle Overview
fi: Näytä tai piilota yleiskuva

[ctx: @action Grid View is the name of a KWin effect]
en: Toggle Grid View
fi: Näytä tai piilota ruudukkonäkymä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Ignore minimized windows:
fi: Sivuuta pienennetyt ikkunat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Organize windows in the Grid View:
fi: Järjestä ikkunat ruudukkonäkymään:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_FilterWindows)
en: Search results include filtered windows:
fi: Hakutulokset sisältävät suodatetut ikkunat:

[ctx: @action Grid View and Overview are the name of KWin effects]
en: Cycle through Overview and Grid View
fi: Vaihda yleiskuvan ja ruudukkonäkymien välillä

[ctx: @action Overview is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Overview
fi: Näytä tai piilota yleiskuva

[ctx: @action Grid view is the name of a Kwin effect]
en: Toggle Grid View
fi: Näytä tai piilota ruudukkonäkymä

en: Delete Virtual Desktop
fi: Poista virtuaalityöpöytä

en: Add Virtual Desktop
fi: Lisää virtuaalityöpöytä

[ctx: @info:placeholder]
en: No other Virtual Desktops to show
fi: Ei muita virtuaalityöpöytiä

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
fi: Lisää virtuaalityöpöytä

[ctx: @action:button]
en: Configure Virtual Desktops…
fi: Virtuaalityöpöytäasetukset…

[ctx: @info:placeholder]
en: No matching windows
fi: Ei täsmääviä ikkunoita

en: Drag Down To Close
fi: Sulje vetämällä alaspäin

[ctx: @info:tooltip as in: 'close this window']
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_InScale)
en: Window open scale:
fi: Ikkunan avauksen mittakaava:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_OutScale)
en: Window close scale:
fi: Ikkunan sulkemisen mittakaava:

en: Failed to start main PipeWire loop
fi: PipeWire-pääsilmukan käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to create PipeWire context
fi: PipeWire-kontekstin luominen epäonnistui

en: Failed to connect PipeWire context
fi: PipeWire-kontekstiin yhdistäminen epäonnistui

en: Could not find window id %1
fi: Ikkunaa, jonka tunniste = %1, ei löytynyt

en: Could not find output
fi: Ulostuloa ei löytynyt

en: Invalid region
fi: Virheellinen alue

en: Failed to create PipeWire stream
fi: PipeWire-virran luominen epäonnistui

en: Select window to screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
fi: Valitse kaapattava ikkuna napsauttamalla hiirellä tai Enter-näppäimellä.
    Peru hiiren oikealla painikkeella tai Esc-näppäimellä.

en: Create screen shot with left click or enter.
    Escape or right click to cancel.
fi: Ota ruutukaappaus napsauttamalla hiirellä tai Enter-näppäimellä.
    Peru hiiren oikealla painikkeella tai Esc-näppäimellä.

[ctx: @label]
en: This effect is not a benchmark
fi: Tämä tehoste ei ole nopeustesti

[ctx: @label]
en: Paint Duration
fi: Piirron kesto

[ctx: @label]
en: Paint Amount
fi: Piirron määrä

[ctx: @label]
en: Current FPS
fi: Nykyinen FPS

[ctx: @label]
en: Maximum FPS
fi: Enimmäis-FPS

en: Toggle Show Paint
fi: Näytä tai poista näkyvistä näytönpiirto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_Gaps)
en: Gap between desktops
fi: Työpöytien välinen aukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_HorizontalGap)
en: Horizontal:
fi: Vaaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_VerticalGap)
en: Vertical:
fi: Pysty:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlideBackground)
en: Slide desktop background
fi: Liu’uta työpöydän taustaa

en: Toggle Thumbnail for Current Window
fi: Vaihda nykyisen ikkunan esikatselukuvaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Maximum &width:
fi: Enimmäis&leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Spacing:
fi: &Välistys:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_Spacing) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MaxWidth)
en:  pixels
fi:  kuvapistettä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Opacity:
fi: &Peittävyys:

en: Toggle Tiles Editor
fi: Näytä tai piilota paneelimuokkain

en: Padding:
fi: Täyte:

en: Load Layout…
fi: Lataa asettelu…

en: Close
fi: Sulje

en: Add Floating Tile
fi: Lisää kelluva paneeli

en: Delete
fi: Poista

en: Track mouse
fi: Hiiren jäljitys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trigger effect with:
fi: Ota tehoste käyttöön tai poista se käytöstä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_KeyboardShortcut)
en: Keyboard shortcut:
fi: Pikanäppäin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_ModifierKeys)
en: Modifier keys:
fi: Muuntonäppäimet:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::TranslucencyEffectConfigForm)
en: Translucency
fi: Läpikuultavuus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_opacityGroupBox)
en: General Translucency Settings
fi: Yleiset läpinäkyvyysasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, comboboxpopup_label)
en: Combobox popups:
fi: Valintalaatikon ponnahdusruudut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Opaque
fi: Peittävä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dialogs_label)
en: Dialogs:
fi: Kyselyikkunat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, menus_label)
en: Menus:
fi: Valikot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, moveresize_label)
en: Moving windows:
fi: Liikkuvat ikkunat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inactive_label)
en: Inactive windows:
fi: Passiiviset ikkunat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_IndividualMenuConfig)
en: Set menu translucency independently
fi: Aseta valikon läpinäkyvyys erikseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dropdownmenus_label)
en: Dropdown menus:
fi: Pudotusvalikot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popupmenus_label)
en: Popup menus:
fi: Ponnahdusvalikot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tornoffmenus_label)
en: Torn-off menus:
fi: Irrotetut valikot:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KWin::VideoWallConfigForm)
en: Video Wall
fi: Videoseinä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ApplyTo)
en: Apply to
fi: Käytä ohjelmissa

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Whitelist) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_Blacklist)
en: Comma separated list of window classes
fi: Pilkuin eroteltu ikkunaluokkaluettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, applyLabel)
en: All
fi: Kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Ignore)
en: Ignore
fi: Sivuuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ignoreLabel)
en: None
fi: Ei mitään

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
fi: Ikkunoiden esittäminen näkyviin/piiloon (nykyinen työpöytä)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
fi: Ikkunoiden esittäminen näkyviin/piiloon (kaikki työpöydät)

en: Toggle Present Windows (Window class)
fi: Ikkunoiden esittäminen näkyviin/piiloon (ikkunaluokka)

en: Toggle Present Windows (Window class on current desktop)
fi: Näytä tai piilota ikkunat (ikkunaluokka nykyisellä työpöydällä)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IgnoreMinimized)
en: Ignore &minimized windows
fi: Ohita &pienennetyt ikkunat

en: No Matches
fi: Ei osumia

en: No Windows
fi: Ei ikkunoita

en: Filter windows…
fi: Suodata ikkunoita…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedGroup)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Stiffness:
fi: &Jäykkyys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Dra&g:
fi: &Veto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Move factor:
fi: &Siirtokerroin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MoveWobble)
en: Wo&bble when moving
fi: &Heiluta siirrettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ResizeWobble)
en: Wobble when &resizing
fi: H&eiluta kokoa vaihdettaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AdvancedMode)
en: Enable &advanced mode
fi: Käytä &edistynyttä tilaa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: &Wobbliness
fi: &Heiluvuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Less
fi: Vähemmän

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: More
fi: Lisää

en: Move Zoomed Area to Left
fi: Siirrä lähennettyä aluetta vasemmalle

en: Move Zoomed Area to Right
fi: Siirrä lähennettyä aluetta oikealle

en: Move Zoomed Area Upwards
fi: Siirrä lähennettyä aluetta ylös

en: Move Zoomed Area Downwards
fi: Siirrä lähennettyä aluetta alas

en: Move Mouse to Focus
fi: Siirrä hiiri kohdistukseen

en: Move Mouse to Center
fi: Siirrä hiiri keskelle

en: Move Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move Right
fi: Siirrä oikealle

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_ZoomFactor)
en: On zoom-in and zoom-out change the zoom by the defined zoom-factor.
fi: Lähennä ja loitonna määritetyn kertoimen mukaisesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Zoom Factor:
fi: Lähennyskerroin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable tracking of the focused location. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
fi: Käytä kohdistetun sijainnin seurantaa. Tämä vaatii, että QAccessible on sovelluksittain käytössä (”export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableFocusTracking)
en: Enable Focus Tracking
fi: Seuraa kohdistusta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable tracking of the text cursor. This needs QAccessible to be enabled per application ("export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1").
fi: Käytä kohdistetun sijainnin seurantaa. Tämä vaatii, että QAccessible on sovelluksittain käytössä (”export QT_LINUX_ACCESSIBILITY_ALWAYS_ON=1”).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableTextCaretTracking)
en: Enable Text Cursor Tracking
fi: Seuraa tekstikohdistusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mouse Pointer:
fi: Hiirikohdistin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Visibility of the mouse-pointer.
fi: Hiirikohdistimen näkyvyys.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Scale
fi: Mittakaava

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Keep
fi: Säilytä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MousePointer)
en: Hide
fi: Piilota

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Track moving of the mouse.
fi: Jäljitä hiiren liike.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Proportional
fi: Suhteellinen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Centered
fi: Keskitetty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Push
fi: Työnnä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_MouseTracking)
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Mouse Tracking:
fi: Hiiren jäljitys:

note: i18n: ectx: label, entry (count), group (General)
en: Total rules count (legacy)
fi: Sääntöjä kaikkiaan (vanhentunut)

note: i18n: ectx: label, entry (ruleGroupList), group (General)
en: Ordered list of rules groups
fi: Sääntöryhmien järjestetty luettelo

note: i18n: ectx: label, entry (description), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description
fi: Säännön kuvaus

note: i18n: ectx: label, entry (descriptionLegacy), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Rule description (legacy)
fi: Säännön kuvaus (vanha)

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteRule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Delete this rule (for use in imports)
fi: Poista tämä sääntö (tuonteja varten)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclass), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class (application)
fi: Ikkunaluokka (sovellus)

note: i18n: ectx: label, entry (wmclassmatch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window class string match type
fi: Ikkunaluokkajonon vastaavuuden tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (wmclasscomplete), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Match whole window class
fi: Sovita koko ikkunaluokkaan

note: i18n: ectx: label, entry (windowrole), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role
fi: Ikkunan rooli

note: i18n: ectx: label, entry (windowrolematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window role string match type
fi: Ikkunaroolijonon vastaavuuden tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (title), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title
fi: Ikkunan otsikko

note: i18n: ectx: label, entry (titlematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window title string match type
fi: Ikkunan otsikkojonon vastaavuuden tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachine), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine (hostname)
fi: Kone (palvelinnimi)

note: i18n: ectx: label, entry (clientmachinematch), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Machine string match type
fi: Konejonon vastaavuuden tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (types), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window types that match
fi: Sopivat ikkunatyypit

note: i18n: ectx: label, entry (placement), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement
fi: Alkusijoitus

note: i18n: ectx: label, entry (placementrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Initial placement rule type
fi: Alkusijoitussäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (position), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (positionrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window position rule type
fi: Ikkunan sijaintisäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (size), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size
fi: Ikkunan koko

note: i18n: ectx: label, entry (sizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window size rule type
fi: Ikkunan kokosäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (minsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size
fi: Ikkunan vähimmäiskoko

note: i18n: ectx: label, entry (minsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window minimum size rule type
fi: Ikkunan vähimmäiskokosäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (maxsize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size
fi: Ikkunan enimmäiskoko

note: i18n: ectx: label, entry (maxsizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Window maximum size rule type
fi: Ikkunan enimmäiskokosäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity
fi: Peittävyys aktiivisena

note: i18n: ectx: label, entry (opacityactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Active opacity rule type
fi: Aktiivisen peittävyyssäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactive), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity
fi: Peittävyys passiivisena

note: i18n: ectx: label, entry (opacityinactiverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Inactive opacity rule type
fi: Passiivisen peittävyyssäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry
fi: Ohita pyydetty geometria

note: i18n: ectx: label, entry (ignoregeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore requested geometry rule type
fi: Ohita pyydetty geometria -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (desktops), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: List of Desktop Ids
fi: Työpöytätunnisteiden luettelo

note: i18n: ectx: label, entry (desktopsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop Ids rule type
fi: Työpöytätunnisteiden sääntötyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (screen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number
fi: Näytön numero

note: i18n: ectx: label, entry (screenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Screen number rule type
fi: Näytön numero -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (activity), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity
fi: Toiminta

note: i18n: ectx: label, entry (activityrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Activity rule type
fi: Aktiivisuussäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevert), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically
fi: Suurennettu pystysuunnassa

note: i18n: ectx: label, entry (maximizevertrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized vertically rule type
fi: Suurennettu pystysuunnassa -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehoriz), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally
fi: Suurennettu vaakasuunnassa

note: i18n: ectx: label, entry (maximizehorizrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Maximized horizontally rule type
fi: Suurennettu vaakasuunnassa -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (minimize), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized
fi: Pienennetty

note: i18n: ectx: label, entry (minimizerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Minimized rule type
fi: Pienennyssäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (shade), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded
fi: Rullattu

note: i18n: ectx: label, entry (shaderule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shaded rule type
fi: Rullaussäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbar), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar
fi: Ohita tehtäväpalkki

note: i18n: ectx: label, entry (skiptaskbarrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip taskbar rule type
fi: Ohita tehtäväpalkkisääntötyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (skippager), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager
fi: Ohita sivutin

note: i18n: ectx: label, entry (skippagerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip pager rule type
fi: Ohita sivutin -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcher), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher
fi: Ohita tehtävävaihto

note: i18n: ectx: label, entry (skipswitcherrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Skip switcher rule type
fi: Ohita tehtävävaihto -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (above), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above
fi: Pidä ylinnä

note: i18n: ectx: label, entry (aboverule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep above rule type
fi: Pidä ylinnä -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (below), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below
fi: Pidä alinna

note: i18n: ectx: label, entry (belowrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Keep below rule type
fi: Pidä alinna -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreen), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

note: i18n: ectx: label, entry (fullscreenrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Fullscreen rule type
fi: Koko näyttö -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (noborder), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar and frame
fi: Ei otsikkopalkkia eikä kehystä

note: i18n: ectx: label, entry (noborderrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: No titlebar rule type
fi: Ei otsikkopalkkia -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (decocolor), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color and scheme
fi: Otsikkopalkin väri ja teema

note: i18n: ectx: label, entry (decocolorrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Titlebar color rule type
fi: Otsikkopalkin värisäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositing), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing
fi: Estä koostaminen

note: i18n: ectx: label, entry (blockcompositingrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Block Compositing rule type
fi: Estä koostaminen -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention
fi: Kohdistuksen varastamisen esto

note: i18n: ectx: label, entry (fsplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus stealing prevention rule type
fi: Kohdistuksen varastamisen esto -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevel), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection
fi: Kohdistuksen suojaus

note: i18n: ectx: label, entry (fpplevelrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Focus protection rule type
fi: Kohdistuksen suojaus -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocus), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus
fi: Hyväksy kohdistus

note: i18n: ectx: label, entry (acceptfocusrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Accept Focus rule type
fi: Hyväksy kohdistus -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (closeable), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable
fi: Suljettava

note: i18n: ectx: label, entry (closeablerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Closeable rule type
fi: Suljettava-säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (autogroup), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical
fi: Ryhmitä samanlaiset automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (autogrouprule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup with identical rule type
fi: Ryhmitä samanlaiset automaattisesti -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfg), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground
fi: Ryhmitä edustalla automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupfgrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup in foreground rule type
fi: Ryhmitä edustalla automaattisesti -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupid), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID
fi: Ryhmitä tunnisteen mukaan automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (autogroupidrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Autogroup by ID rule type
fi: Ryhmitä tunnisteen mukaan automaattisesti -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometry), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions
fi: Noudata geometriarajoituksia

note: i18n: ectx: label, entry (strictgeometryrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Obey geometry restrictions rule type
fi: Noudata geometriarajoituksia -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (shortcut), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

note: i18n: ectx: label, entry (shortcutrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Shortcut rule type
fi: Pikanäppäin-säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcuts), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts
fi: Ohita työpöydänlaajuiset pikanäppäimet

note: i18n: ectx: label, entry (disableglobalshortcutsrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Ignore global shortcuts rule type
fi: Ohita työpöydänlaajuiset pikanäppäimet -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfile), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name
fi: Työpöytätiedoston nimi

note: i18n: ectx: label, entry (desktopfilerule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Desktop file name rule type
fi: Työpöytätiedoston nimi -säännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (layer), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer
fi: Taso

note: i18n: ectx: label, entry (layerrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: Layer rule type
fi: Tasosäännön tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesync), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync
fi: Mukautuva synkronointi

note: i18n: ectx: label, entry (adaptivesyncrule), group ($(ruleDescriptionOrNumber))
en: AdaptiveSync rule type
fi: Mukautuvan synkronointisäännön tyyppi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShortcutDialog)
en: Dialog
fi: Valintaikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, clearButton)
en: ...
fi: …

en: The following applications did not close:
    %1
fi: Seuraavat sovellukset eivät sulkeutuneet:
    %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel Logout
fi: Peru uloskirjautuminen

[ctx: @action::button]
en: Log Out Anyway
fi: Kirjaudu silti ulos

[ctx: Special entry in alt+tab list for minimizing all windows]
en: Show Desktop
fi: Näytä työpöytä

[ctx: @info:placeholder no entries in the task switcher]
en: No open windows
fi: Ei avoimia ikkunoita

en: Walk Through Windows
fi: Selaa ikkunoita

en: Walk Through Windows (Reverse)
fi: Selaa ikkunoita taaksepäin

en: Walk Through Windows Alternative
fi: Selaa ikkunoita (vaihtoehtoinen)

en: Walk Through Windows Alternative (Reverse)
fi: Selaa ikkunoita taaksepäin (vaihtoehtoinen)

en: Walk Through Windows of Current Application
fi: Selaa nykyisen sovelluksen ikkunoita

en: Walk Through Windows of Current Application (Reverse)
fi: Selaa nykyisen sovelluksen ikkunoita taaksepäin

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative
fi: Selaa nykyisen sovelluksen ikkunoita (vaihtoehtoinen)

en: Walk Through Windows of Current Application Alternative (Reverse)
fi: Selaa nykyisen sovelluksen ikkunoita taaksepäin (vaihtoehtoinen)

en: The Window Switcher installation is broken, resources are missing.
    Contact your distribution about this.
fi: Ikkunanvalitsimen asennus on rikki. Resurssit puuttuvat.
    Ilmoita tästä jakelullesi.

en: Move the tablet to the next output
fi: Siirrä tabletti seuraavaan ulostuloon

en: Tablet moved to %1
fi: Tabletti siirretty ulostuloon %1

en: Tablets switched outputs
fi: Tabletit vaihtoivat ulostuloja

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
fi: Olet valinnut, että ikkuna näytetään ilman reunusta.
    Reunuksen puuttumisen takia et voi tuoda reunusta uudelleen näkyviin hiiren avulla. Käytä ikkunatoimintojen valikkoa, jonka saat näkyville painamalla pikanäppäintä %1.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
fi: Olet valinnut, että ikkuna näytetään koko näytön tilassa.
    Jos ohjelmassa itsessään ei ole keinoa poistua koko näytön tilasta, et voi poistua siitä hiiren avulla. Käytä ikkunatoimintojen valikkoa, jonka saat näkyviin painamalla pikanäppäintä %1.

en: &Move
fi: S&iirrä

en: &Resize
fi: &Muuta kokoa

en: Keep &Above Others
fi: Pidä &ylinnä

en: Keep &Below Others
fi: Pidä &alinna

en: &Fullscreen
fi: &Koko näyttö

en: &Shade
fi: &Rullaa

en: &No Titlebar and Frame
fi: &Ei otsikkopalkkia eikä kehystä

en: Set Window Short&cut…
fi: Aseta ikkunan &pikanäppäin…

en: Configure Special &Window Settings…
fi: &Ikkunakohtaiset erityisasetukset…

en: Configure S&pecial Application Settings…
fi: &Sovelluskohtaiset erityisasetukset…

en: Ma&ximize
fi: S&uurenna

en: Mi&nimize
fi: P&ienennä

en: &More Actions
fi: &Lisää toimintoja

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Extensions
fi: &Laajennukset

en: &Desktops
fi: &Työpöydät

en: Move to &Desktop
fi: Siirrä t&yöpöydälle

en: Move to &Screen
fi: &Siirrä näytölle

en: Show in &Activities
fi: Näytä &aktiviteeteissa

en: Move &To Current Desktop
fi: Siirrä &nykyiselle työpöydälle

en: &All Desktops
fi: Näytä k&aikilla työpöydillä

[ctx: Create a new desktop and move the window there]
en: &New Desktop
fi: Uusi työ&pöytä

en: Move to %1
fi: Siirrä → %1

[ctx: Create a new desktop and add the window to that desktop]
en: Add to &New Desktop
fi: Lisää &uudelle työpöydälle

[ctx: Create a new desktop and move the window to that desktop]
en: Move to New Desktop
fi: Siirrä uudelle työpöydälle

[ctx: @item:inmenu List of all Screens to send a window to. First argument is a number, second the output identifier. E.g. Screen 1 (HDMI1)]
en: Screen &%1 (%2)
fi: Näyttö &%1 (%2)

en: &All Activities
fi: Kaikissa &aktiviteeteissa

[ctx: '%1' is a keyboard shortcut like 'ctrl+w']
en: <b>%1</b> is already in use
fi: <b>%1</b> on jo käytössä

[ctx: keyboard shortcut '%1' is used by action '%2' in application '%3']
en: <b>%1</b> is used by %2 in %3
fi: %3 käyttää näppäinyhdistelmää <b>%1</b> toiminnossa %2

en: Window Operations Menu
fi: Ikkunan pikavalikko

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Maximize Window
fi: Suurenna ikkuna

en: Maximize Window Vertically
fi: Suurenna ikkuna pystysuunnassa

en: Maximize Window Horizontally
fi: Suurenna ikkuna vaakasuunnassa

en: Minimize Window
fi: Pienennä ikkuna

en: Shade Window
fi: Rullaa ikkuna

en: Move Window
fi: Siirrä ikkunaa

en: Resize Window
fi: Muuta ikkunan kokoa

en: Raise Window
fi: Nosta ikkunaa

en: Lower Window
fi: Laske ikkunaa

en: Toggle Window Raise/Lower
fi: Nosta tai laske ikkuna

en: Make Window Fullscreen
fi: Tee ikkunasta koko näytön kokoinen

en: Toggle Window Titlebar and Frame
fi: Näytä tai piilota otsikkopalkki ja kehys

en: Keep Window Above Others
fi: Pidä ikkuna muiden yllä

en: Keep Window Below Others
fi: Pidä ikkuna muiden alla

en: Activate Window Demanding Attention
fi: Aktivoi huomiota vaativa ikkuna

en: Setup Window Shortcut
fi: Aseta ikkunan pikanäppäin

en: Move Window to the Center
fi: Siirrä ikkuna keskelle

en: Move Window Right
fi: Siirrä ikkunaa oikealle

en: Move Window Left
fi: Siirrä ikkunaa vasemmalle

en: Move Window Up
fi: Siirrä ikkunaa ylemmäs

en: Move Window Down
fi: Siirrä ikkunaa alemmas

en: Expand Window Horizontally
fi: Laajenna ikkuna vaakasuunnassa

en: Expand Window Vertically
fi: Laajenna ikkuna pystysuunnassa

en: Shrink Window Horizontally
fi: Pienennä ikkunan kokoa vaakasuunnassa

en: Shrink Window Vertically
fi: Pienennä ikkunan kokoa pystysuunnassa

en: Quick Tile Window to the Left
fi: Pinoa ikkuna vasemmalle

en: Quick Tile Window to the Right
fi: Pinoa ikkuna oikealle

en: Quick Tile Window to the Top
fi: Pinoa ikkuna ylös

en: Quick Tile Window to the Bottom
fi: Pinoa ikkuna alas

en: Quick Tile Window to the Top Left
fi: Pinoa ikkuna vasempaan yläkulmaan

en: Quick Tile Window to the Bottom Left
fi: Pinoa ikkuna vasempaan alakulmaan

en: Quick Tile Window to the Top Right
fi: Pinoa ikkuna oikeaan yläkulmaan

en: Quick Tile Window to the Bottom Right
fi: Pinoa ikkuna oikeaan alakulmaan

en: Switch to Window Above
fi: Vaihda ikkunaa ylemmäs

en: Switch to Window Below
fi: Vaihda ikkunaa alemmas

en: Switch to Window to the Right
fi: Vaihda ikkunaa oikealle

en: Switch to Window to the Left
fi: Vaihda ikkunaa vasemmalle

en: Increase Opacity of Active Window by 5%
fi: Lisää aktiivisen ikkunan peittävyyttä 5 %

en: Decrease Opacity of Active Window by 5%
fi: Vähennä aktiivisen ikkunan peittävyyttä 5 %

en: Keep Window on All Desktops
fi: Näytä ikkuna kaikilla työpöydillä

en: Window to Desktop %1
fi: Ikkuna työpöydälle %1

en: Window to Next Desktop
fi: Ikkuna seuraavalle työpöydälle

en: Window to Previous Desktop
fi: Ikkuna edelliselle työpöydälle

en: Window One Desktop to the Right
fi: Ikkuna yhden työpöydän oikeaan

en: Window One Desktop to the Left
fi: Ikkuna yhden työpöydän vasempaan

en: Window One Desktop Up
fi: Ikkuna yhden työpöydän ylös

en: Window One Desktop Down
fi: Ikkuna yhden työpöydän alas

en: Move Window to Screen %1
fi: Siirrä ikkuna näytölle %1

en: Move Window to Next Screen
fi: Siirrä ikkuna seuraavaan näyttöön

en: Move Window to Previous Screen
fi: Siirrä ikkuna edelliseen näyttöön

en: Move Window One Screen to the Right
fi: Siirrä ikkuna yhtä näyttöä oikealle

en: Move Window One Screen to the Left
fi: Siirrä ikkuna yhtä näyttöä vasemmalle

en: Move Window One Screen Up
fi: Siirrä ikkunaa yhtä näyttöä ylemmäs

en: Move Window One Screen Down
fi: Siirrä ikkunaa yhtä näyttöä alemmas

en: Switch to Screen %1
fi: Vaihda näyttöön %1

en: Switch to Next Screen
fi: Vaihda seuraavaan näyttöön

en: Switch to Previous Screen
fi: Vaihda edelliseen näyttöön

en: Switch to Screen to the Right
fi: Vaihda oikeanpuoleiseen näyttöön

en: Switch to Screen to the Left
fi: Vaihda vasemmanpuoleiseen näyttöön

en: Switch to Screen Above
fi: Vaihda ylempään näyttöön

en: Switch to Screen Below
fi: Vaihda alempaan näyttöön

en: Peek at Desktop
fi: Kurkista työpöydälle

en: Kill Window
fi: Tapa ikkuna

en: Activate Window (%1)
fi: Aktivoi ikkuna (%1)

en: unknown
fi: tuntematon

en: Desktop %1
fi: Työpöytä %1

en: Switch to Next Desktop
fi: Vaihda seuraavalle työpöydälle

en: Switch to Previous Desktop
fi: Vaihda edelliselle työpöydälle

en: Switch One Desktop to the Right
fi: Vaihda työpöytää oikealle päin

en: Switch One Desktop to the Left
fi: Vaihda työpöytää vasemmalle päin

en: Switch One Desktop Up
fi: Vaihda työpöytää ylös päin

en: Switch One Desktop Down
fi: Vaihda työpöytää alas päin

en: Switch to Desktop %1
fi: Vaihda työpöydälle %1

[ctx: Application is not responding, appended to window title]
en: (Not Responding)
fi: (Ei vastaa)

[ctx: Introductory text shown in the support information.]
en: KWin Support Information:
    The following information should be used when requesting support on e.g. https://discuss.kde.org.
    It provides information about the currently running instance, which options are used,
    what OpenGL driver and which effects are running.
    Please post the information provided underneath this introductory text to a paste bin service
    like https://paste.kde.org instead of pasting into support threads.
fi: KWin-tukitiedot:
    Tukipyyntöä esimerkiksi https://forum.kde.org/-sivustolle tehtäessä tulisi mukaan
    liittää seuraavat tiedot. Ne sisältävät tietoa nykyisestä ilmentymästä, käytössä
    olevista asetuksista ja tehosteista sekä OpenGL-ajurista.
    Liitä tämän ohjetekstin alla olevat tiedot mieluummin pastebin-palveluun, esim.
    https://paste.kde.org/, kuin suoraan tukipalstalle.

en: Xwayland has crashed
fi: XWayland on kaatunut
