kwin - en to fi translation catalogue (8 entries)

en: Some legacy X11 apps require the ability to read keystrokes typed in other apps for certain features, such as handling global keyboard shortcuts. This is allowed by default. However other features may require the ability to read all keys, and this is disabled by default for security reasons. If you need to use such apps, you can choose your preferred balance of security and functionality here.
fi: Vanhat X11-sovellukset vaativat joihinkin toimintoihin luvan nähdä toisten sovellusten näppäinpainalluksia esimerkiksi yleispikanäppäinten käsittelemiseksi. Oletuksena tämä sallitaan. Jotkin toiset ominaisuudet voivat kuitenkin vaatia kaikkien näppäinpainallusten lukemista, mikä oletuksena on tietoturvasyistä estetty. Jos tarvitset sellaisia sovelluksia, voit tasapainottaa tietoturvaa ja toiminnallisuutta tässä.

en: Allow legacy X11 apps to read keystrokes typed in all apps:
fi: Salli vanhojen X11-sovellusten lukea kaikkien sovellusten näppäinpainallukset:

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Only Meta, Control, Alt and Shift keys
fi: Vain Meta-, Ctrl-, Alt- ja vaihtonäppäimet

en: As above, plus any key typed while the Control, Alt, or Meta keys are pressed
fi: Kuten yllä sekä mikä tahansa näppäin, jos Ctrl-, Alt- tai Meta-näppäintä painetaan

en: Always
fi: Aina

en: Additionally include mouse buttons
fi: Sisällytä lisäksi hiiripainikkeet

en: Note that using this setting will reduce system security to that of the X11 session by permitting malicious software to steal passwords and spy on the text that you type. Make sure you understand and accept this risk.
fi: Huomaa, että asetuksen käyttö heikentää järjestelmän tietoturvan X11-istunnon tasolle, jolloin pahantahtoiset ohjelmat voivat varastaa salasanan ja nähdä kirjoitetun tekstin. Varmista, että ymmärrät ja hyväksyt riskin.
