libconversion - en to cs translation catalogue (834 entries)

en: Acceleration
cs: Zrychlení

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
cs: metry za sekundu na druhou

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
cs: metr za sekundu na druhou; metry za sekundu na druhou;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
cs: %1 metry za sekundu na druhou

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
cs[0]: %1 metr za sekundu na druhou
cs[1]: %1 metry za sekundu na druhou
cs[2]: %1 metrů za sekundu na druhou

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
cs: stopy za sekundu na druhou

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
cs: stopa za sekundu na druhou; stopy za sekundu na druhou;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
cs: %1 stopy za sekundu na druhou

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
cs[0]: %1 stopa za sekundu na druhou
cs[1]: %1 stopy za sekundu na druhou
cs[2]: %1 stop za sekundu na druhou

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
cs: standardní gravitace

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
cs: standardní gravitace;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
cs: %1 násobků standardní gravitace

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
cs[0]: %1 standardní gravitace
cs[1]: %1 násobek standardní gravitace
cs[2]: %1 násobků standardní gravitace

en: Angle
cs: Úhel

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
cs: stupně

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
cs: stup;stupeň,stupně;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
cs: %1 stupňů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
cs[0]: %1 stupeň
cs[1]: %1 stupně
cs[2]: %1 stupňů

[ctx: unit description in lists]
en: radians
cs: radiány

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
cs: rad;radián;radiány

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
cs: %1 radiány

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
cs[0]: %1 radián
cs[1]: %1 radiány
cs[2]: %1 radiánů

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
cs: gradiány

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
cs: %1 gradiány

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
cs[0]: %1 gradián
cs[1]: %1 gradiány
cs[2]: %1 gradiánů

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
cs: úhlové minuty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
cs: %1 úhlové minuty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
cs[0]: %1 úhlová minuta
cs[1]: %1 úhlové minuty
cs[2]: %1 úhlových minut

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
cs: úhl.sekundy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
cs: %1 úhlových sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
cs[0]: %1 úhlová sekunda
cs[1]: %1 úhlové sekundy
cs[2]: %1 úhlových sekund

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
cs: Oblast

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
cs: čtvereční yottametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
cs: čtvereční yottametr;čtvereční yottametry;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
cs: %1 yottametry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
cs[0]: %1 yottametr čtvereční
cs[1]: %1 yottametry čtvereční
cs[2]: %1 yottametrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
cs: zettametry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
cs: %1 zettametry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
cs[0]: %1 zettametr čtvereční
cs[1]: %1 zettametry čtvereční
cs[2]: %1 zettametrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
cs: exametry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
cs: %1 exametry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
cs[0]: %1 exametr čtvereční
cs[1]: %1 exametry čtvereční
cs[2]: %1 exametrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
cs: čtvereční petametry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
cs: %1 petametry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
cs[0]: %1 petametr čtvereční
cs[1]: %1 petametry čtvereční
cs[2]: %1 petametrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
cs: terametry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
cs: %1 terametry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
cs[0]: %1 terametr čtvereční
cs[1]: %1 terametry čtvereční
cs[2]: %1 terametrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
cs: gigametry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
cs: %1 gigametry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
cs[0]: %1 gigametr čtvereční
cs[1]: %1 gigametry čtvereční
cs[2]: %1 gigametrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
cs: megametry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
cs: %1 megametry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
cs[0]: %1 megametr čtvereční
cs[1]: %1 megametry čtvereční
cs[2]: %1 megametrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
cs: kilometry čtvereční

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
cs: čtvereční kilometr;čtvereční kilometry;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
cs: %1 kilometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
cs[0]: %1 kilometr čtvereční
cs[1]: %1 kilometry čtvereční
cs[2]: %1 kilometrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
cs: hektometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
cs: %1 hektometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
cs[0]: %1 hektometr čtvereční
cs[1]: %1 hektometry čtvereční
cs[2]: %1 hektometrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
cs: dekametry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
cs: %1 dekametry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
cs[0]: %1 dekametr čtvereční
cs[1]: %1 dekametry čtvereční
cs[2]: %1 dekametrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
cs: metry čtvereční

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
cs: čtvereční metr;čtvereční metry;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
cs: %1 metry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
cs[0]: %1 metr čtvereční
cs[1]: %1 metry čtvereční
cs[2]: %1 metrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
cs: decimetry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
cs: %1 decimetry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
cs[0]: %1 decimetr čtvereční
cs[1]: %1 decimetry čtvereční
cs[2]: %1 decimetrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
cs: centimetry čtvereční

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
cs: čtvereční centimetr;čtvereční centimetry;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
cs: %1 centimetr čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
cs[0]: %1 centimetry čtvereční
cs[1]: %1 centimetry čtvereční
cs[2]: %1 centimetrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
cs: millimetry čtvereční

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
cs: čtvereční milimetr;čtvereční milimetry;mm²;mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
cs: %1 millimetry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
cs[0]: %1 millimetr čtvereční
cs[1]: %1 millimetry čtvereční
cs[2]: %1 millimetrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
cs: mikrometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
cs: %1 mikrometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
cs[0]: %1 mikrometr čtvereční
cs[1]: %1 mikrometry čtvereční
cs[2]: %1 mikrometrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
cs: nanometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
cs: %1 nanometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
cs[0]: %1 nanometr čtvereční
cs[1]: %1 nanometry čtvereční
cs[2]: %1 nanometrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
cs: pikometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
cs: %1 pikometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
cs[0]: %1 pikometr čtvereční
cs[1]: %1 pikometry čtvereční
cs[2]: %1 pikometrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
cs: femtometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
cs: %1 femtometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
cs[0]: %1 femtometr čtvereční
cs[1]: %1 femtometry čtvereční
cs[2]: %1 femtometrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
cs: attometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
cs: %1 attometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
cs[0]: %1 attometr čtvereční
cs[1]: %1 attometry čtvereční
cs[2]: %1 attometrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
cs: zeptometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
cs: %1 zeptometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
cs[0]: %1 zeptometr čtvereční
cs[1]: %1 zeptometry čtvereční
cs[2]: %1 zeptometrů čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
cs: yoktometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
cs: %1 yoktometry čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
cs[0]: %1 yoktometr čtvereční
cs[1]: %1 yoktometry čtvereční
cs[2]: %1 yoktometrů čtverečních

[ctx: area unit symbol]
en: acre
cs: akr

[ctx: unit description in lists]
en: acres
cs: akry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: acre;acres
cs: akr;akry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 acres
cs: %1 akry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 acre | %1 acres
cs[0]: %1 akr
cs[1]: %1 akry
cs[2]: %1 akrů

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
cs: čtvereční stopy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
cs: %1 stopy čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
cs[0]: %1 stopa čtvereční
cs[1]: %1 stopy čtvereční
cs[2]: %1 stop čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
cs: palce čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
cs: %1 palce čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
cs[0]: %1 palec čtvereční
cs[1]: %1 palce čtvereční
cs[2]: %1 palců čtverečních

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
cs: míle čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
cs: %1 míle čtvereční

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
cs[0]: %1 míle čtvereční
cs[1]: %1 míle čtvereční
cs[2]: %1 mil čtverečních

en: Binary Data
cs: Binární data

[ctx: unit description in lists]
en: petabytes
cs: petabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petabytes
cs: %1 petabajtů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petabyte | %1 petabytes
cs[0]: %1 petabajt
cs[1]: %1 petabajty
cs[2]: %1 petabajtů

[ctx: unit description in lists]
en: tebibytes
cs: tebibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tebibytes
cs: %1 tebibajtů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tebibyte | %1 tebibytes
cs[0]: %1 tebibajt
cs[1]: %1 tebibajty
cs[2]: %1 tebibajtů

[ctx: unit description in lists]
en: terabytes
cs: terabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: TB;terabyte;terabytes
cs: TB;terabajt;terabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terabytes
cs: %1 terabajtů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terabyte | %1 terabytes
cs[0]: %1 terabajt
cs[1]: %1 terabajty
cs[2]: %1 terabajtů

[ctx: unit description in lists]
en: gigabytes
cs: gigabajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GB;gigabyte;gigabytes
cs: GB;gigabajt;gigabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabytes
cs: %1 gigabajtů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabyte | %1 gigabytes
cs[0]: %1 gigabajt
cs[1]: %1 gigabajty
cs[2]: %1 gigabajtů

[ctx: unit description in lists]
en: gigabits
cs: gigabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gb;gigabit;gigabits
cs: Gb;gigabit;gigabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabits
cs: %1 gigabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabit | %1 gigabits
cs[0]: %1 gigabit
cs[1]: %1 gigabity
cs[2]: %1 gigabitů

[ctx: unit description in lists]
en: megabytes
cs: megabajtů

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: MB;megabyte;megabytes
cs: MB;megabajt;megabajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabytes
cs: %1 megabajtů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megabyte | %1 megabytes
cs[0]: %1 megabajt
cs[1]: %1 megabajty
cs[2]: %1 megabajtů

[ctx: unit description in lists]
en: megabits
cs: megabity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Mb;megabit;megabits
cs: Mb;megabit;megabity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megabits
cs: %1 megabity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megabit | %1 megabits
cs[0]: %1 megabit
cs[1]: %1 megabity
cs[2]: %1 megabit;

[ctx: unit description in lists]
en: kibibytes
cs: kibibajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: KiB;kiB;kibibyte;kibibytes
cs: KiB;kiB;kibibajt;kibibajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibytes
cs: %1 kibibajtů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibyte | %1 kibibytes
cs[0]: %1 kibibajt
cs[1]: %1 kibibajty
cs[2]: %1 kibibajtů

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Kib;kib;kibibit;kibibits
cs: Kib;kib;kibibit;kibibity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibits
cs: %1 kibibity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibit | %1 kibibits
cs[0]: %1 kibibit
cs[1]: %1 kibibity
cs[2]: %1 kibibitů

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
cs: kilobajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;KB;kilobyte;kilobytes
cs: kB;KB;kilobajt;kilobajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
cs: %1 kilobajtů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobyte | %1 kilobytes
cs[0]: %1 kilobajt
cs[1]: %1 kilobajty
cs[2]: %1 kilobajtů

[ctx: unit description in lists]
en: kilobits
cs: kilobity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;Kb;kilobit;kilobits
cs: kb;Kb;kilobit;kilobity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobits
cs: %1 kilobity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobit | %1 kilobits
cs[0]: %1 kilobit
cs[1]: %1 kilobity
cs[2]: %1 kilobitů

[ctx: unit description in lists]
en: bytes
cs: bajty

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: B;byte;bytes
cs: B;bajt;bajty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bytes
cs: %1 bajty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 byte | %1 bytes
cs[0]: %1 bajt
cs[1]: %1 bajty
cs[2]: %1 bajtů

[ctx: unit description in lists]
en: bits
cs: bity

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: b;bit;bits
cs: b;bit;bity

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bits
cs: %1 bity

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bit | %1 bits
cs[0]: %1 bit
cs[1]: %1 bity
cs[2]: %1 bitů

en: Currency
cs: Měna

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
cs: euro;eura

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
cs: %1 eura

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 euro | %1 euros
cs[0]: %1 euro
cs[1]: %1 eura
cs[2]: %1 eur

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
cs: Rakouský šilink

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
cs: šilink;šilinky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
cs: %1 šilinky

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
cs[0]: %1 šilink
cs[1]: %1 šilinky
cs[2]: %1 šilinků

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
cs: Belgický frank

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
cs: frank;franky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
cs: %1 belgických franků

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
cs[0]: %1 belgický frank
cs[1]: %1 belgické franky
cs[2]: %1 belgických franků

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
cs: Nizozemský gulden

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
cs: gulden;guldeny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
cs: %1 guldeny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
cs[0]: %1 gulden
cs[1]: %1 guldeny
cs[2]: %1 guldenů

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
cs: Finská markka

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
cs: %1 markky

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
cs[0]: %1 markka
cs[1]: %1 markky
cs[2]: %1 marekk

[ctx: currency name]
en: French Franc
cs: Francouzský frank

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
cs: frank;franky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
cs: %1 Francouzských franků

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
cs[0]: %1 Francouzský frank
cs[1]: %1 Francouzské franky
cs[2]: %1 Francouzských franků

[ctx: currency name]
en: German Mark
cs: Německá marka

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
cs: %1 marky

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
cs[0]: %1 marka
cs[1]: %1 marky
cs[2]: %1 marek

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
cs: Irská libra

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
cs: I

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
cs: %1 Irských liber

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
cs[0]: %1 Irská libra
cs[1]: %1 Irské libry
cs[2]: %1 Irských liber

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
cs: Italská lira

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
cs: %1 Italské liry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
cs[0]: %1 Italská lira
cs[1]: %1 Italské liry
cs[2]: %1 Italských lir

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
cs: Lucemburský frank

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
cs: frank;franky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
cs: %1 Lucemburských franků

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
cs[0]: %1 Lucemburský frank
cs[1]: %1 Lucemburské franky
cs[2]: %1 Lucemburských franků

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
cs: Portugalské escudo

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
cs: %1 escuda

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 escudo | %1 escudos
cs[0]: %1 escudo
cs[1]: %1 escuda
cs[2]: %1 escudo

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
cs: Španělská peseta

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pesetas
cs: %1 peset

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 peseta | %1 pesetas
cs[0]: %1 peseta
cs[1]: %1 pesety
cs[2]: %1 peset

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
cs: Řecká drachma

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
cs: %1 drachmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
cs[0]: %1 drachma
cs[1]: %1 drachmy
cs[2]: %1 drachem

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
cs: Slovinský tolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
cs: %1 tolary

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
cs[0]: %1 tolar
cs[1]: %1 tolary
cs[2]: %1 tolarů

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
cs: Kyperská libra

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
cs: %1 Kyperských liber

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
cs[0]: %1 Kyperská libra
cs[1]: %1 Kyperské libry
cs[2]: %1 Kyperských liber

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
cs: Maltézská lira

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
cs: Maltská lira

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
cs: %1 Maltézské liry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
cs[0]: %1 Maltézská lira
cs[1]: %1 Maltézské liry
cs[2]: %1 Maltézských lir

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
cs: Slovenská koruna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
cs: %1 Slovenských korun

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
cs[0]: %1 Slovenská koruna
cs[1]: %1 Slovenské koruny
cs[2]: %1 Slovenských korun

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
cs: Americký Dolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
cs: %1 Amerických dolarů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
cs[0]: %1 Americký dolar
cs[1]: %1 Americké dolary
cs[2]: %1 Amerických dolarů

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
cs: Japonský Yen

[ctx: JPY Japanese Yen - unit synonyms for matching user input]
en: yen
cs: jen

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
cs: %1 jen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
cs[0]: %1 jen
cs[1]: %1 jeny
cs[2]: %1 jenů

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
cs: Bulharská leva

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
cs: Česká koruna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
cs: %1 České koruny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
cs[0]: %1 Česká koruna
cs[1]: %1 České koruny
cs[2]: %1 Českých korun

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
cs: Dánská koruna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
cs: %1 Dánských korun

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
cs[0]: %1 Dánská koruna
cs[1]: %1 Dánské koruny
cs[2]: %1 Dánských korun

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
cs: Estonská koruna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
cs: %1 korun

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
cs[0]: %1 koruna
cs[1]: %1 koruny
cs[2]: %1 korun

[ctx: currency name]
en: British Pound
cs: Britská libra

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
cs: libra;libry;libra šterlinků;libry šterlinků

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
cs: %1 Liber šterlinků

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
cs[0]: %1 Libra šterlinků
cs[1]: %1 Libry šterlinků
cs[2]: %1 Liber šterlinků

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
cs: Maďarský forint

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 forint
cs: %1 forinty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 forint | %1 forint
cs[0]: %1 forint
cs[1]: %1 forinty
cs[2]: %1 forintů

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
cs: Nový izraelský šekel

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
cs: %1 šekely

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 shekel | %1 shekels
cs[0]: %1 šekel
cs[1]: %1 šekely
cs[2]: %1 šekelů

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
cs: Litevský litas

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
cs: Lotyšský lats

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
cs: Polský zlotý

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
cs: %1 Zlotých

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
cs[0]: %1 Zlotý
cs[1]: %1 Zloté
cs[2]: %1 Zlotých

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
cs: Rumunské leu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leu | %1 lei
cs[0]: %1 lea
cs[1]: %1 lei
cs[2]: %1 lei

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
cs: Švédská koruna

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
cs: Švýcarský frank

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
cs: frank;franky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
cs: %1 Švýcarských franků

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
cs[0]: %1 Švýcarský frank
cs[1]: %1 Švýcarské franky
cs[2]: %1 Švýcarských franků

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
cs: Norská koruna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
cs: %1 Norské koruny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
cs[0]: %1 Norská koruna
cs[1]: %1 Norské koruny
cs[2]: %1 Norských korun

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
cs: Chorvatská kuna

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
cs: Ruský rubl

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
cs: Turecká lira

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
cs: %1 Turecké liry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
cs[0]: %1 Turecká lira
cs[1]: %1 Turecké liry
cs[2]: %1 Tureckých lir

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
cs: Australský dolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
cs: %1 Australských dolarů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
cs[0]: %1 Australský dolar
cs[1]: %1 Australské dolary
cs[2]: %1 Australských dolarů

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
cs: Brazilský real

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 real | %1 reais
cs[0]: %1 real
cs[1]: %1 realy
cs[2]: %1 realů

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
cs: Kanadský dolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
cs: %1 kanadské dolary

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
cs[0]: %1 kanadský dolar
cs[1]: %1 kanadské dolary
cs[2]: %1 kanadských dolarů

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
cs: Čínský juan

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
cs[0]: %1 yuan
cs[1]: %1 yuany
cs[2]: %1 yuanů

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
cs: Hong Kongský dolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
cs: %1 hongkongské dolary

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
cs[0]: %1 hongkongský dolar
cs[1]: %1 hongkongské dolary
cs[2]: %1 hongkongských dolarů

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
cs: Indonéská rupie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
cs: %1 rupie

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
cs[0]: %1 rupie
cs[1]: %1 rupie
cs[2]: %1 rupií

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
cs: Indická rupie

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
cs: rupie;rupie

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
cs: %1 rupie

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
cs[0]: %1 rupie
cs[1]: %1 rupie
cs[2]: %1 rupií

[ctx: currency name]
en: Korean Won
cs: Korejský won

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 won | %1 won
cs[0]: %1 won
cs[1]: %1 wony
cs[2]: %1 wonů

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
cs: Mexické peso

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
cs: mexické peso;mexické pesos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
cs: %1 mexické pesos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
cs[0]: %1 mexické peso
cs[1]: %1 mexické pesos
cs[2]: %1 mexických pesos

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
cs: Malajský ringgit

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
cs: Novozélandský dolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
cs: %1 Novozélandské dolary

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
cs[0]: %1 Novozélandský dolar
cs[1]: %1 Novozélandské dolary
cs[2]: %1 Novozélandských dolarů

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
cs: Filipínské peso

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
cs: %1 Filipínských peso

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
cs[0]: %1 Filipínské peso
cs[1]: %1 Filipínská pesa
cs[2]: %1 Filipínských peso

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
cs: Singapůrský dolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
cs: %1 Singapůrské dolary

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
cs[0]: %1 Singapůrský dolar
cs[1]: %1 Singapůrské dolary
cs[2]: %1 Singapůrských dolarů

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
cs: Thajský baht

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 baht | %1 baht
cs[0]: %1 baht
cs[1]: %1 bahty
cs[2]: %1 bahtů

[ctx: currency name]
en: South African Rand
cs: Jihoafrický rand

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rand | %1 rand
cs[0]: %1 rand
cs[1]: %1 randy
cs[2]: %1 randů

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
cs: Islandská koruna

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
cs[1]: Islandská koruna
cs[2]: Islandská koruna

en: Density
cs: Hustota

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
cs: kilogramy na metr krychlový

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
cs: kilogram na metr krychlový;kilogramy na metr krychlový;kg/m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
cs: %1 kilogramy na metr krychlový

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
cs[0]: %1 kilogram na metr krychlový
cs[1]: %1 kilogramy na metr krychlový
cs[2]: %1 kilogramů na metr krychlový

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
cs: kilogramy na litr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
cs: %1 kilogramy na litr

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
cs[0]: %1 kilogram na litr
cs[1]: %1 kilogramy na litr
cs[2]: %1 kilogramů na litr

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
cs: gramy na litr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
cs: %1 gramy na litr

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
cs[0]: %1 gram na litr
cs[1]: %1 gramy na litr
cs[2]: %1 gramů na litr

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
cs: gramů na centimetr krychlový

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
cs: %1 gramů na centimetr krychlový

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
cs[0]: %1 gram na centimetr krychlový
cs[1]: %1 gramy na centimetr krychlový
cs[2]: %1 gramů na centimetr krychlový

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
cs: uncí na palec krychlový

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
cs: %1 uncí na palec krychlový

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
cs[0]: %1 unce na palec krychlový
cs[1]: %1 unce na palec krychlový
cs[2]: %1 uncí na palec krychlový

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
cs: uncí na stopu krychlovou

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
cs: %1 uncí na stopu krychlovou

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
cs[0]: %1 unce na stopu krychlovou
cs[1]: %1 unce na stopu krychlovou
cs[2]: %1 uncí na stopu krychlovou

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
cs: liber na palec krychlový

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
cs: %1 liber na palec krychlový

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
cs[0]: %1 libra na palec krychlový
cs[1]: %1 libry na palec krychlový
cs[2]: %1 liber na palec krychlový

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
cs: liber na stopu krychlovou

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
cs: %1 liber na stopu krychlovou

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
cs[0]: %1 libra na stopu krychlovou
cs[1]: %1 libry na stopu krychlovou
cs[2]: %1 liber na stopu krychlovou

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
cs: liber na yard krychlový

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
cs: %1 liber na yard krychlový

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
cs[0]: %1 libra na yard krychlový
cs[1]: %1 libry na yard krychlový
cs[2]: %1 liber na yard krychlový

en: ElectricalCurrent
cs: Elektrický proud

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
cs: yottaampéry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
cs: yottaampér;yottaamppéry;YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
cs: %1 yottaampéry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaampere | %1 yottaamperes
cs[0]: %1 yottaampér
cs[1]: %1 yottaampéry
cs[2]: %1 yottaampér

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
cs: zettaampéry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
cs: %1 zettaampéry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaampere | %1 zettaamperes
cs[0]: %1 zettaampér
cs[1]: %1 zettaampéry
cs[2]: %1 zettaampér

en: Resistance
cs: Odpor

en: Energy
cs: Energie

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
cs: yottajouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
cs: %1 yottajoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottajoule | %1 yottajoules
cs[0]: %1 yottajoule
cs[1]: %1 yottajouly
cs[2]: %1 yottajoulů

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
cs: zettajouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
cs: %1 zettajoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettajoule | %1 zettajoules
cs[0]: %1 zettajoule
cs[1]: %1 zettajouly
cs[2]: %1 zettajoulů

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
cs: exajouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
cs: %1 exajoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exajoule | %1 exajoules
cs[0]: %1 exajoule
cs[1]: %1 exajouly
cs[2]: %1 exajoulů

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
cs: petajouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
cs: %1 petajoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petajoule | %1 petajoules
cs[0]: %1 petajoule
cs[1]: %1 petajouly
cs[2]: %1 petajoulů

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
cs: terajouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
cs: %1 terajoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terajoule | %1 terajoules
cs[0]: %1 terajoule
cs[1]: %1 terajouly
cs[2]: %1 terajoulů

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
cs: gigajouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
cs: %1 gigajouly

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigajoule | %1 gigajoules
cs[0]: %1 gigajoule
cs[1]: %1 gigajouly
cs[2]: %1 gigajoulů

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
cs: megajouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
cs: %1 megajoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megajoule | %1 megajoules
cs[0]: %1 megajoule
cs[1]: %1 megajouly
cs[2]: %1 megajoulů

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
cs: kilojouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
cs: %1 kilojoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
cs[0]: %1 kilojoule
cs[1]: %1 kilojouly
cs[2]: %1 kilojoulů

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
cs: hektojouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
cs: %1 hektojoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
cs[0]: %1 hektojoule
cs[1]: %1 hektojouly
cs[2]: %1 hektojoulů

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
cs: dekajouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
cs: %1 dekajoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
cs[0]: %1 dekajoule
cs[1]: %1 dekajouly
cs[2]: %1 dekajoulů

[ctx: unit description in lists]
en: joules
cs: jouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
cs: %1 joulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule | %1 joules
cs[0]: %1 joule
cs[1]: %1 jouly
cs[2]: %1 joulů

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
cs: decijouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
cs: %1 decijoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
cs[0]: %1 decijoule
cs[1]: %1 decijouly
cs[2]: %1 decijoulů

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
cs: centijouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
cs: %1 centijoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centijoule | %1 centijoules
cs[0]: %1 centijoule
cs[1]: %1 centijouly
cs[2]: %1 centijoulů

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
cs: milijouly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
cs: %1 milijoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
cs[0]: %1 milijoule
cs[1]: %1 milijouly
cs[2]: %1 milijoulů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 BTU | %1 BTU
cs[1]: BTU
cs[2]: BTU

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
cs: %1 nanometry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
cs[0]: %1 nanometr
cs[1]: %1 nanometry
cs[2]: %1 nanometrů

en: Force
cs: Síla

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
cs: newtony

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
cs: %1 newtonů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 newton | %1 newtons
cs[0]: %1 newton
cs[1]: %1 newtony
cs[2]: %1 newtonů

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
cs: kilopondy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
cs: %1 kilopondy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopond | %1 kiloponds
cs[0]: %1 kilopond
cs[1]: %1 kilopondy
cs[2]: %1 kilopondů

en: Frequency
cs: Frekvence

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
cs: terahertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
cs: %1 terahertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terahertz | %1 terahertzs
cs[0]: %1 terahertz
cs[1]: %1 terahertzy
cs[2]: %1 terahertzů

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
cs: gigahertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
cs: %1 gigahertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigahertz | %1 gigahertzs
cs[0]: %1 gigahertz
cs[1]: %1 gigahertzy
cs[2]: %1 gigahertzů

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
cs: megahertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
cs: %1 megahertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megahertz | %1 megahertzs
cs[0]: %1 megahertz
cs[1]: %1 megahertzy
cs[2]: %1 megahertzů

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
cs: kilohertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
cs: %1 kilohertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilohertz | %1 kilohertzs
cs[0]: %1 kilohertz
cs[1]: %1 kilohertzy
cs[2]: %1 kilohertzů

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
cs: hertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
cs: %1 hertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hertz | %1 hertzs
cs[0]: %1 hertz
cs[1]: %1 hertzy
cs[2]: %1 hertzů

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
cs: decihertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
cs: %1 decihertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decihertz | %1 decihertzs
cs[0]: %1 decihertz
cs[1]: %1 decihertzy
cs[2]: %1 decihertzů

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
cs: femtohertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
cs: %1 femtohertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtohertz | %1 femtohertzs
cs[0]: %1 femtohertz
cs[1]: %1 femtohertzy
cs[2]: %1 femtohertzů

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
cs: attohertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
cs: %1 attohertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attohertz | %1 attohertzs
cs[0]: %1 attohertz
cs[1]: %1 attohertzy
cs[2]: %1 attohertzů

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
cs: zeptohertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
cs: %1 zeptohertzů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptohertz | %1 zeptohertzs
cs[0]: %1 zeptohertz
cs[1]: %1 zeptohertzy
cs[2]: %1 zeptohertzů

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
cs: yoktohertzy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
cs: %1 yoktohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
cs[0]: %1 yoktohertz
cs[1]: %1 yoktohertz
cs[2]: %1 yoktohertz

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
cs: otáčky za minutu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
cs: %1 otáčky za minutu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
cs[0]: %1 otáčka za minutu
cs[1]: %1 otáčky za minutu
cs[2]: %1 otáčky za minutu

en: Fuel Efficiency
cs: Efektivita paliva

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
cs: litry na 100 kilometrů

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
cs: %1 litrů na 100 kilometrů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
cs[0]: %1 litr na 100 kilometrů
cs[1]: %1 litry na 100 kilometrů
cs[2]: %1 litrů na 100 kilometrů

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
cs: kilometry na litr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
cs: %1 kilometry na litr

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
cs[0]: %1 kilometr na litr
cs[1]: %1 kilometry na litr
cs[2]: %1 kilometrů na litr

en: Length
cs: Délka

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
cs: yottametry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
cs: yottametr;yottametry;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
cs: %1 yottametry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
cs[0]: %1 yottametr
cs[1]: %1 yottametry
cs[2]: %1 yottametrů

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
cs: zettametry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
cs: %1 zettametry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
cs[0]: %1 zettametr
cs[1]: %1 zettametry
cs[2]: %1 zettametrů

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
cs: exametry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
cs: %1 exametry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
cs[0]: %1 exametr
cs[1]: %1 exametry
cs[2]: %1 exametrů

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
cs: petametry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
cs: %1 petametry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
cs[0]: %1 petametr
cs[1]: %1 petametry
cs[2]: %1 petametrů

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
cs: terametry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
cs: %1 terametry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
cs[0]: %1 terametr
cs[1]: %1 terametry
cs[2]: %1 terametrů

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
cs: gigametry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
cs: %1 gigametry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
cs[0]: %1 gigametr
cs[1]: %1 gigametry
cs[2]: %1 gigametrů

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
cs: megametry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
cs: %1 megametry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
cs[0]: %1 megametr
cs[1]: %1 megametry
cs[2]: %1 megametrů

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
cs: kilometry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
cs: %1 kilometrů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
cs[0]: %1 kilometr
cs[1]: %1 kilometry
cs[2]: %1 kilometrů

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
cs: hektometry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
cs: %1 hektometry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
cs[0]: %1 hektometr
cs[1]: %1 hektometry
cs[2]: %1 hektometrů

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
cs: dekametry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
cs: %1 dekametry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
cs[0]: %1 decametr
cs[1]: %1 dekametry
cs[2]: %1 dekametrů

[ctx: unit description in lists]
en: meters
cs: metry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
cs: %1 metry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
cs[0]: %1 metr
cs[1]: %1 metry
cs[2]: %1 metrů

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
cs: decimetry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
cs: %1 decimetry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
cs[0]: %1 decimetr
cs[1]: %1 decimetry
cs[2]: %1 decimetrů

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
cs: centimetry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
cs: %1 centimetry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
cs[0]: %1 centimetr
cs[1]: %1 centimetry
cs[2]: %1 centimetrů

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
cs: milimetry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
cs: %1 milimetry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
cs[0]: %1 millimetr
cs[1]: %1 milimetry
cs[2]: %1 milimetrů

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
cs: mikrometry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
cs: %1 mikrometry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
cs[0]: %1 mikrometr
cs[1]: %1 mikrometry
cs[2]: %1 mikrometrů

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
cs: nanometry

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
cs: nanometr;nanometry;nm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;Angstroms;Å
cs: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströmy;Ångstromy;Angströmy;Angstromy;Å

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
cs: %1 Ångströmy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Ångström | %1 Ångströms
cs[0]: %1 Ångström
cs[1]: %1 Ångströmy
cs[2]: %1 Ångströmů

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
cs: pikometry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
cs: %1 pikometry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
cs[0]: %1 pikometr
cs[1]: %1 pikometry
cs[2]: %1 pikometrů

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
cs: femtometry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
cs: %1 femtometry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
cs[0]: %1 femtometr
cs[1]: %1 femtometry
cs[2]: %1 femtometrů

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
cs: attometry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
cs: %1 attometry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
cs[0]: %1 attometr
cs[1]: %1 attometry
cs[2]: %1 attometrů

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
cs: zeptometry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
cs: %1 zeptometry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
cs[0]: %1 zeptometr
cs[1]: %1 zeptometry
cs[2]: %1 zeptometrů

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
cs: yoktometry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
cs: %1 yoktometry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
cs[0]: %1 yoktometr
cs[1]: %1 yoktometry
cs[2]: %1 yoktometrů

[ctx: unit description in lists]
en: inches
cs: palce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
cs: %1 palce

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
cs[0]: %1 palec
cs[1]: %1 palce
cs[2]: %1 palců

[ctx: unit description in lists]
en: feet
cs: stopy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
cs: %1 stopy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
cs[0]: %1 stopa
cs[1]: %1 stopy
cs[2]: %1 stop

[ctx: unit description in lists]
en: yards
cs: yardy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
cs: %1 yardy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
cs[0]: %1 yard
cs[1]: %1 yardy
cs[2]: %1 yardů

[ctx: unit description in lists]
en: miles
cs: mil

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
cs: %1 míle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
cs[0]: %1 míle
cs[1]: %1 míle
cs[2]: %1 mil

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
cs: námořní míle

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
cs: %1 námořních mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
cs[0]: %1 námořní míle
cs[1]: %1 námořní míle
cs[2]: %1 námořních mil

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
cs: světelné roky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
cs: %1 světelné roky

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
cs[0]: %1 světelný rok
cs[1]: %1 světelné roky
cs[2]: %1 světelných let

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
cs: parseky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
cs: %1 parseky

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 parsec | %1 parsecs
cs[0]: %1 parsek
cs[1]: %1 parseky
cs[2]: %1 parseků

[ctx: length unit symbol]
en: au
cs: aj

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
cs: astronomické jednotky

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
cs: astronomická jednotka,astronomické jednotky,aj

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
cs: %1 astronomických jednotek

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
cs[0]: %1 astronomická jednotka
cs[1]: %1 astronomické jednotky
cs[2]: %1 astronomických jednotek

en: Mass
cs: Hmotnost

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
cs: yottagramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
cs: %1 yottagramů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
cs[0]: %1 yottagram
cs[1]: %1 yottagramy
cs[2]: %1 yottagramů

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
cs: zettagramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
cs: %1 gramů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
cs[0]: %1 zettagram
cs[1]: %1 zettagramy
cs[2]: %1 zettagramů

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
cs: exagramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
cs: %1 gramů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
cs[0]: %1 exagram
cs[1]: %1 exagramy
cs[2]: %1 exagramů

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
cs: petagramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
cs: %1 petagramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
cs[0]: %1 petagram
cs[1]: %1 petagramy
cs[2]: %1 petagramů

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
cs: teragramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
cs: %1 teragramů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
cs[0]: %1 teragram
cs[1]: %1 teragramy
cs[2]: %1 teragramů

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
cs: gigagramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
cs: %1 gigagramů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
cs[0]: %1 gigagram
cs[1]: %1 gigagramy
cs[2]: %1 gigagramů

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
cs: megagramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
cs: %1 megagramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
cs[0]: %1 megagram
cs[1]: %1 megagramy
cs[2]: %1 megagramů

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
cs: kilogramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
cs: %1 kilogramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
cs[0]: %1 kilogram
cs[1]: %1 kilogramy
cs[2]: %1 kilogramů

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
cs: hektogramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
cs: %1 hektogramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
cs[0]: %1 hektogram
cs[1]: %1 hektogramy
cs[2]: %1 hektogramů

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
cs: dekagramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
cs: %1 dekagramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
cs[0]: %1 dekagram
cs[1]: %1 dekagramy
cs[2]: %1 dekagramů

[ctx: unit description in lists]
en: grams
cs: gramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
cs: %1 gramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
cs[0]: %1 gram
cs[1]: %1 gramy
cs[2]: %1 gramů

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
cs: decigramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
cs: %1 decigramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
cs[0]: %1 decigram
cs[1]: %1 decigramy
cs[2]: %1 decigramů

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
cs: centigramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
cs: %1 centigramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
cs[0]: %1 centigram
cs[1]: %1 centigramy
cs[2]: %1 centigramů

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
cs: miligramy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
cs: %1 miligramy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
cs[0]: %1 milligram
cs[1]: %1 miligramy
cs[2]: %1 miligramů

[ctx: unit description in lists]
en: tons
cs: tuny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
cs: %1 tuny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
cs[0]: %1 tuna
cs[1]: %1 tuny
cs[2]: %1 tun

[ctx: unit description in lists]
en: carats
cs: karáty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
cs: %1 karáty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
cs[0]: %1 karát
cs[1]: %1 karáty
cs[2]: %1 karátů

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
cs: libry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
cs: %1 libry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
cs[0]: %1 libra
cs[1]: %1 libry
cs[2]: %1 liber

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
cs: unce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
cs: %1 unce

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
cs[0]: %1 unce
cs[1]: %1 unce
cs[2]: %1 uncí

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
cs: trojské unce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
cs: %1 trojské unce

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
cs[0]: %1 trojská unce
cs[1]: %1 trojské unce
cs[2]: %1 trojských uncí

en: Permeability
cs: Permeabilita

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
cs: mikrometry čtvereční

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
cs: %1 mikrometry²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
cs[0]: %1 mikrometr²
cs[1]: %1 mikrometry²
cs[2]: %1 mikrometrů²

en: Power
cs: Energie

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
cs: kilowatty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
cs: %1 kilowatty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
cs[0]: %1 kilowatt
cs[1]: %1 kilowatty
cs[2]: %1 kilowattů

[ctx: unit description in lists]
en: watts
cs: watty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
cs: %1 wattů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
cs[0]: %1 watt
cs[1]: %1 watty
cs[2]: %1 wattů

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
cs: decibel kilowatty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
cs: %1 decibel kilowatty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel kilowatt | %1 decibel kilowatts
cs[0]: %1 decibel kilowatt
cs[1]: %1 decibel kilowatty
cs[2]: %1 decibel kilowattů

[ctx: unit description in lists]
en: decibel watts
cs: decibel watt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel microwatts
cs: %1 decibel mikrowatty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel microwatt | %1 decibel microwatts
cs[0]: %1 decibel mikrowatt
cs[1]: %1 decibel mikrowatty
cs[2]: %1 decibel mikrowattů

en: Pressure
cs: Tlak

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
cs: paskaly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
cs: %1 paskalů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
cs[0]: %1 paskal
cs[1]: %1 paskaly
cs[2]: %1 paskalů

[ctx: unit description in lists]
en: bars
cs: bary

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
cs: %1 bary

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bar | %1 bars
cs[0]: %1 bar
cs[1]: %1 bary
cs[2]: %1 barů

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
cs: millibary

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
cs: %1 millibary

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
cs[0]: %1 millibar
cs[1]: %1 millibary
cs[2]: %1 millibarů

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
cs: decibary

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
cs: %1 decibary

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
cs[0]: %1 decibar
cs[1]: %1 decibary
cs[2]: %1 decibarů

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 torr | %1 torr
cs[0]: %1 torr
cs[1]: %1 torry
cs[2]: %1 torrů

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
cs: atmosféry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
cs: %1 atmosféry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
cs[0]: %1 atmosféra
cs[1]: %1 atmosféry
cs[2]: %1 atmosfér

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
cs: palce rtuti

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
cs: %1 palce rtuti

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
cs[0]: %1 palec rtuti
cs[1]: %1 palce rtuti
cs[2]: %1 palců rtuti

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
cs: milimetry rtuti

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
cs: %1 milimetry rtuti

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
cs[0]: %1 milimetr rtuti
cs[1]: %1 milimetr rtuti
cs[2]: %1 milimetrů rtuti

en: Temperature
cs: Teplota

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
cs: kelviny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
cs: %1 kelviny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kelvin | %1 kelvins
cs[0]: %1 kelvin
cs[1]: %1 kelviny
cs[2]: %1 kelvinů

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
cs: %1 rankine

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
cs[0]: %1 rankine
cs[1]: %1 rankine
cs[2]: %1 rankine

en: Time
cs: Čas

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
cs: kilosekundy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
cs: %1 kilosekundy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
cs[0]: %1 kilosekunda
cs[1]: %1 kilosekundy
cs[2]: %1 kilosekund

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
cs: sekund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
cs: %1 sekundy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
cs[0]: %1 sekunda
cs[1]: %1 sekundy
cs[2]: %1 sekund

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
cs: milisekund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
cs: %1 milisekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
cs[0]: %1 milisekunda
cs[1]: %1 milisekundy
cs[2]: %1 milisekund

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
cs: mikrosekund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
cs: %1 mikrosekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
cs[0]: %1 mikrosekunda
cs[1]: %1 mikrosekundy
cs[2]: %1 mikrosekund

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
cs: pikosekund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
cs: %1 pikosekundy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
cs[0]: %1 pikosekunda
cs[1]: %1 pikosekundy
cs[2]: %1 pikosekund

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
cs: femtosekund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
cs: %1 femtosekundy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
cs[0]: %1 femtosekunda
cs[1]: %1 femtosekundy
cs[2]: %1 femtosekund

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
cs: minuty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
cs: %1 minuty

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

[ctx: unit description in lists]
en: hours
cs: hodiny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
cs: %1 hodiny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
cs[0]: %1 hodina
cs[1]: %1 hodiny
cs[2]: %1 hodin

[ctx: unit description in lists]
en: days
cs: dny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
cs: %1 dny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
cs[0]: %1 den
cs[1]: %1 dnů
cs[2]: %1 dnů

[ctx: time unit symbol]
en: w
cs: t

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
cs: týdny

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
cs: %1 týdny

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
cs[0]: %1 týden
cs[1]: %1 týdny
cs[2]: %1 týdnů

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
cs: juliánské roky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
cs: %1 juliánských let

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
cs[0]: %1 juliánský rok
cs[1]: %1 juliánské roky
cs[2]: %1 juliánských let

[ctx: time unit symbol]
en: y
cs: r

[ctx: unit description in lists]
en: year
cs: rok

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
cs: %1 rok

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
cs[0]: %1 rok
cs[1]: %1 roky
cs[2]: %1 let

en: Speed
cs: Rychlost

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
cs: metry za sekundu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
cs: %1 metry za sekundu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
cs[0]: %1 metr za sekundu
cs[1]: %1 metry za sekundu
cs[2]: %1 metrů za sekundu

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
cs: kilometry za hodinu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
cs: %1 kilometry za hodinu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
cs[0]: %1 kilometr za hodinu
cs[1]: %1 kilometry za hodinu
cs[2]: %1 kilometrů za hodinu

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
cs: míle za hodinu

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
cs: %1 mil za hodinu

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
cs[0]: %1 míle za hodinu
cs[1]: %1 míle za hodinu
cs[2]: %1 mil za hodinu

[ctx: unit description in lists]
en: knots
cs: uzly

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
cs: %1 uzly

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
cs[0]: %1 uzel
cs[1]: %1 uzly
cs[2]: %1 uzl;

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
cs: rychlost světla

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
cs: rychlost světla;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
cs: %1 rychlost světla

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
cs[0]: %1 rychlost světla
cs[1]: %1 rychlosti světla
cs[2]: %1 rychlostí světla

en: Voltage
cs: Napětí

[ctx: unit description in lists]
en: megavolts
cs: megavolty

en: Volume
cs: Objem

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
cs: yottametry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
cs: %1 yottametry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
cs[0]: %1 yottametr krychlový
cs[1]: %1 yottametry krychlové
cs[2]: %1 yottametrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
cs: zettametry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
cs: %1 zettametry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
cs[0]: %1 zettametr krychlový
cs[1]: %1 zettametry krychlové
cs[2]: %1 zettametrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
cs: exametry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
cs: %1 exametry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
cs[0]: %1 exametr krychlový
cs[1]: %1 exametry krychlové
cs[2]: %1 exametrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
cs: petametry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
cs: %1 petametry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
cs[0]: %1 petametr krychlový
cs[1]: %1 petametry krychlové
cs[2]: %1 petametrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
cs: terametry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
cs: %1 terametry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
cs[0]: %1 terametr krychlový
cs[1]: %1 terametry krychlové
cs[2]: %1 terametrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
cs: gigametry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
cs: %1 gigametry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
cs[0]: %1 gigametr krychlový
cs[1]: %1 gigametry krychlové
cs[2]: %1 gigametrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
cs: megametry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
cs: %1 megametry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
cs[0]: %1 megametr krychlový
cs[1]: %1 megametry krychlové
cs[2]: %1 megametrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
cs: kilometry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
cs: %1 kilometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
cs[0]: %1 kilometr krychlový
cs[1]: %1 kilometry krychlové
cs[2]: %1 kilometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
cs: hektometry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
cs: %1 hektometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
cs[0]: %1 hektometr krychlový
cs[1]: %1 hektometry krychlové
cs[2]: %1 hektometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
cs: dekametry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
cs: %1 dekametry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
cs[0]: %1 dekametr krychlový
cs[1]: %1 dekametry krychlové
cs[2]: %1 dekametrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
cs: krychlové metry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
cs: %1 metry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
cs[0]: %1 metr krychlový
cs[1]: %1 metry krychlové
cs[2]: %1 metrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
cs: decimetry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
cs: %1 decimetry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
cs[0]: %1 decimetr krychlový
cs[1]: %1 decimetry krychlové
cs[2]: %1 decimetrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
cs: centimetry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
cs: %1 centimetry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
cs[0]: %1 centimetr krychlový
cs[1]: %1 centimetry krychlové
cs[2]: %1 centimetrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
cs: millimetry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
cs: %1 millimetry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
cs[0]: %1 millimetr krychlový
cs[1]: %1 millimetry krychlové
cs[2]: %1 millimetrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
cs: mikrometry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
cs: %1 mikrometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
cs[0]: %1 mikrometr krychlový
cs[1]: %1 mikrometry krychlové
cs[2]: %1 mikrometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
cs: metry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
cs: %1 nanometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
cs[0]: %1 nanometr krychlový
cs[1]: %1 nanometry krychlové
cs[2]: %1 nanometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
cs: pikometry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
cs: %1 pikometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
cs[0]: %1 pikometr krychlový
cs[1]: %1 pikometry krychlové
cs[2]: %1 pikometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
cs: femtometry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
cs: %1 femtometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
cs[0]: %1 femtometr krychlový
cs[1]: %1 femtometry krychlové
cs[2]: %1 femtometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
cs: attometry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
cs: %1 attometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
cs[0]: %1 attometr krychlový
cs[1]: %1 attometry krychlové
cs[2]: %1 attometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
cs: zeptometry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
cs: %1 zeptometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
cs[0]: %1 zeptometr krychlový
cs[1]: %1 zeptometry krychlové
cs[2]: %1 zeptometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
cs: yoktometry krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
cs: %1 yoktometry krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
cs[0]: %1 yoktometr krychlový
cs[1]: %1 yoktometry krychlové
cs[2]: %1 yoktometrů krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
cs: exalitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
cs: %1 exalitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
cs[0]: %1 exalitr
cs[1]: %1 exalitry
cs[2]: %1 exalitry

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
cs: petalitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
cs: %1 petalitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
cs[0]: %1 petalitr
cs[1]: %1 petalitry
cs[2]: %1 petalitrů

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
cs: teralitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
cs: %1 teralitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
cs[0]: %1 teralitr
cs[1]: %1 teralitry
cs[2]: %1 teralitrů

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
cs: gigalitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
cs: %1 gigalitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
cs[0]: %1 gigalitr
cs[1]: %1 gigalitry
cs[2]: %1 gigalitrů

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
cs: megalitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
cs: %1 megalitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
cs[0]: %1 megalitr
cs[1]: %1 megalitry
cs[2]: %1 megalitrů

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
cs: kilolitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
cs: %1 kilolitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
cs[0]: %1 kilolitr
cs[1]: %1 kilolitry
cs[2]: %1 kilolitrů

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
cs: hektolitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
cs: %1 hektolitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
cs[0]: %1 hektolitr
cs[1]: %1 hektolitry
cs[2]: %1 hektolitrů

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
cs: dekalitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
cs: %1 dekalitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
cs[0]: %1 dekalitr
cs[1]: %1 dekalitry
cs[2]: %1 dekalitrů

[ctx: unit description in lists]
en: liters
cs: litry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
cs: %1 litry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
cs[0]: %1 litr
cs[1]: %1 litry
cs[2]: %1 litrů

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
cs: decilitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
cs: %1 decilitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
cs[0]: %1 decilitr
cs[1]: %1 decilitry
cs[2]: %1 decilitrů

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
cs: centilitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
cs: %1 centilitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
cs[0]: %1 centilitr
cs[1]: %1 centilitry
cs[2]: %1 centilitrů

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
cs: millilitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
cs: %1 millilitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
cs[0]: %1 millilitr
cs[1]: %1 millilitry
cs[2]: %1 millilitrů

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
cs: attolitry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
cs: %1 attolitry

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
cs[0]: %1 attolitr
cs[1]: %1 attolitry
cs[2]: %1 attolitrů

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
cs: krychlové stopy

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
cs: %1 stopy krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
cs[0]: %1 stopa krychlová
cs[1]: %1 stopy krychlové
cs[2]: %1 stop krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
cs: krychlové palce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
cs: %1 palce krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
cs[0]: %1 palec krychlový
cs[1]: %1 palce krychlové
cs[2]: %1 palců krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
cs: míle krychlové

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
cs: %1 míle krychlové

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
cs[0]: %1 míle krychlová
cs[1]: %1 míle krychlové
cs[2]: %1 mil krychlových

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
cs: tekuté unce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
cs: %1 tekuté unce

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
cs[0]: %1 tekutá unce
cs[1]: %1 tekuté unce
cs[2]: %1 tekutých uncí

[ctx: unit description in lists]
en: cups
cs: šálky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
cs: %1 šálky

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
cs[0]: %1 šálek
cs[1]: %1 šálky
cs[2]: %1 šálků

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
cs: kávová lžička

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
cs: kávová lžička

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
cs: kávová lžička;kávové lžičky;kávová lžička;kávové lžičky

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
cs: %1 kávové lžičky

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
cs[0]: %1 kávová lžička
cs[1]: %1 kávové lžičky
cs[2]: %1 kávových lžiček

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
cs: lžíce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
cs: lžíce;lžic;lžíce;lžic

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
cs: %1 lžic

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
cs[0]: %1 lžíce
cs[1]: %1 lžíce
cs[2]: %1 lžic

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (imperial) | %1 gallons (imperial)
cs[1]: pinta (imperiální)
cs[2]: pinta (imperiální)

en: Weight per Area
cs: Váha na oblast

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
cs: gramy na metr čtverečný

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
cs: %1 gramů na metr čtverečný

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
cs[0]: %1 gram na metr čtverečný
cs[1]: %1 gramy na metr čtverečný
cs[2]: %1 gramů na metr čtverečný

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
cs: unce na yard čtverečný

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
cs: %1 uncí na yard čtverečný

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
cs[0]: %1 unce na yard čtverečný
cs[1]: %1 unce na yard čtverečný
cs[2]: %1 uncí na yard čtverečný
