koko - en to it translation catalogue (126 entries)

en: Open Containing Folder
it: Apri cartella contenitore

en: &Copy
it: &Copia

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
it: Copia posizione

[ctx: @title]
en: Koko is an image viewer for your image collection.
it: Koko è un visualizzatore di immagini per la tua raccolta di immagini.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2020 KDE Contributors
it: (c) 2013-2020 dei contributori di KDE

[ctx: @info:credit]
en: Developer
it: Sviluppatore

en: Reset the database
it: Azzera la banca dati

en: path of image you want to open
it: percorso dell'immagine che vuoi aprire

en: Sharing failed
it: Condivisione non riuscita

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
it: L'url condiviso dell'immagine è <a href='%1'>%1</a>

en: 1 Image | %1 Images
it[0]: Una immagine
it[1]: %1 immagini

en: Remove Bookmark
it: Rimuovi segnalibro

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
it: Cartella dei segnalibri

en: Go Up
it: Vai in su

en: Delete Selection
it: Elimina selezione

en: Move selected items to trash
it: Cestina le immagini selezionate

en: Restore Selection
it: Ripristina selezione

en: Restore selected items from trash
it: Ripristina gli elementi selezionati dal cestino

en: Configure…
it: Configura…

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Selects all the media in the current view
it: Seleziona tutti i file multimediali nella vista corrente

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: De-selects all the selected media
it: Deseleziona tutti i file multimediali selezionati

en: No Media Found
it: Nessun file multimediale trovato

en: Pictures
it: Immagini

en: Videos
it: Video

en: Favorites
it: Preferiti

en: Places
it: Risorse

en: Discard changes
it: Scarta le modifiche

en: Are you sure you want to discard all changes?
it: Sei sicuro di voler scartare tutte le modifiche?

en: Cancel
it: Annulla

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
it: Salva

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit this file.
it: Impossibile salvare il file. Controlla di avere i permessi adatti per modificare questo file.

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
it: Ritaglia

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
it: Ridimensiona

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
it: Ruota a destra

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
it: Ribalta

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
it: Rispecchia

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
it: Dimensione:

[ctx: @title:group for crop area position spinboxes]
en: Position:
it: Posizione:

en: Save As
it: Salva come

en: You are now editing a new file.
it: Stai modificando un nuovo file.

en: Seek slider
it: Cursore di ricerca

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
it[0]: Salta indietro di un secondo
it[1]: Salta indietro di %1 secondi

en: Pause playback
it: Riproduzione in pausa

en: Continue playback
it: Continua riproduzione

en: Unmute audio
it: Attiva l'audio

en: Mute audio
it: Silenzia

en: Volume slider
it: Cursore del volume

en: Repeat current video
it: Ripeti il video attuale

en: Don't repeat current video
it: Non ripetere il video attuale

en: Info
it: Informazioni

en: See information about video
it: Mostra le informazioni sul video

en: See information about image
it: Mostra le informazioni sull'immagine

en: Remove
it: Rimuovi

en: Favorite
it: Preferito

en: Remove from favorites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Add to favorites
it: Aggiungi nei preferiti

[ctx: verb, edit an image]
en: Edit
it: Modifica

en: Share Video
it: Condividi video

en: Share Image
it: Condividi immagine

[ctx: verb, share an image/video]
en: Share
it: Condividi

en: Start Slideshow
it: Avvia presentazione

en: Slideshow
it: Presentazione

en: Thumbnail Bar
it: Barra delle miniature

en: Hide Thumbnail Bar
it: Nascondi barra delle miniature

en: Show Thumbnail Bar
it: Mostra barra delle miniature

en: Toggle Thumbnail Bar
it: Mostra o nascondi barra delle miniature

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Exit Fullscreen
it: Esci da schermo intero

en: Enter Fullscreen
it: Entra in modalità a schermo intero

en: Previous image
it: Immagine precedente

en: Next image
it: Immagine successiva

en: More
it: Altro

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
it: Intervallo presentazione:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
it[0]: Un secondo
it[1]: %1 secondi

[ctx: @option:check]
en: Loop
it: Ciclo

[ctx: @option:check]
en: Randomize
it: Casuale

en: Stop Slideshow
it: Interrompi presentazione

en: Show All Controls
it: Mostra tutti i controlli

en: Metadata
it: Metadati

en: File Name
it: Nome del file

en: Dimension
it: Dimensione

en: Size
it: Dimensione

en: Created
it: Creato

en: Model
it: Modello

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Rating
it: Voto

en: Current rating %1
it: Voto attuale %1

en: Set rating to %1
it: Imposta voto a %1

en: Description
it: Descrizione

en: Image description…
it: Descrizione dell'immagine…

en: Tags
it: Etichette

en: Add Tag
it: Aggiungi etichetta

en: Configure
it: Configura

en: Images
it: Immagini

en: Folders
it: Cartelle

en: Network
it: Rete

en: Trash
it: Cestino

en: Pinned Folders
it: Cartelle appuntate

en: Locations
it: Posizioni

en: Countries
it: Nazioni

en: States
it: Stati

en: Cities
it: Città

en: Time
it: Data/ora

en: Years
it: Anni

en: Months
it: Mesi

en: Weeks
it: Settimane

en: Days
it: Giorni

[ctx: @title:window]
en: Settings
it: Impostazioni

en: General
it: Generale

en: Thumbnails size:
it: Dimensione miniature:

[ctx: @title:group]
en: Slideshow settings:
it: Impostazioni della presentazione:

en: About Koko
it: Informazioni su Koko

en: Share
it: Condividi

en: Share the selected media
it: Condividi i file multimediali selezionati

en: Filter by
it: Filtra per

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
it: Remota

en: Settings
it: Impostazioni

en: Add new tag…
it: Aggiungi nuova etichetta…
