kdelibs4 - en to lv translation catalogue (130 entries)

en: All categories are missing
lv: Trūkst visu kategoriju

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
lv: Šis vienums maksā %1 %2.
    Vai vēlaties to pirkt?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
lv: Your konta atlikums ir nepietiekams:
    Your atlikums: %1
    Cena: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
lv: Jūsu balss ir reģistrēta.

en: You are now a fan.
lv: Jūs tagad esat fans.

en: The service is currently undergoing maintenance and is expected to be back in %1.
lv: Šobrīd serviss veic apkopi un atkal būs pieejams pēc %1.

en: Network error %1: %2
lv: Tīkla kļūda %1: %2

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
lv: Serveris ir saņēmis pārāk daudz pieprasījumu. Mēģiniet pēc dažām minūtēm.

en: The Open Collaboration Services instance %1 does not support the attempted function.
lv: Atvērtās sadarbības servisu instance „%1“ neatbalsta šādu funkciju.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
lv: Nezināma atvērtās sadarbības servisa API kļūda. (%1)

[ctx: The value returned for an unknown role when requesting data from the model.]
en: Unknown CommentsModel role
lv: Nezināma „CommentsModel“ loma

en: An error occurred during the installation process:
    %1
lv: Notikusi kļūda instalācijas procesa laikā:
    %1

en: Configuration file does not exist: "%1"
lv: Konfigurācijas datne nepastāv: „%1“

en: Configuration file exists, but cannot be opened: "%1"
lv: Konfigurācijas datne pastāv, bet to nevar atvērt: „%1“

en: Configuration file is invalid: "%1"
lv: Konfigurācijas datne „%1“ nav derīga.

en: Use
lv: Lietot

en: Could not initialise the installation handler for %1:
    %2
    This is a critical error and should be reported to the application author
lv: Neizdevās ieslēgt „%1“ instalācijas nodrošinātāju:
    %2
    Šī ir kritiska kļūda un par to ir jāziņo programmas autoram

en: Loading of providers from file: %1 failed
lv: Neizdevās sniedzēju ielāde no datnes: „%1“

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
lv: Neizdevās ielādēt jauno lietu sniedzējus no„datnes: „%1“

en: Error initializing provider.
lv: Kļūda inicializējot sniedzēju.

en: Invalid item.
lv: Nederīgs vienums.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
lv: Neizdevās lejupielādēt vienumu: „%1“ nav lejupielādes URL.

en: Download of "%1" failed, error: %2
lv: „%1“ lejupielāde bija nesekmīga. Kļūda: %2

en: Cannot install '%1' because it points to a web page. Click <a href='%2'>here</a> to finish the installation.
lv: Nevar instalēt „%1“, jo tas norāda uz tīmekļa lapu. Spiediet <a href='%2'>te</a>, lai pabeigtu instalāciju.

en: Could not install "%1": file not found.
lv: Neizdevās instalēt „%1“: datne nav atrasta.

en: Installation of %1 failed: %2
lv: „%1“ instalācija neizdevās: %2

en: Could not determine the type of archive of the downloaded file %1
lv: Nevarēja noteikt lejupielādētās datnes „%1“ arhīva tipu

en: Failed to open the archive file %1. The reported error was: %2
lv: Neizdevās atvērt arhīva datni „%1“. Ziņotā kļūda ir: %2

en: This file already exists on disk (possibly due to an earlier failed download attempt). Continuing means overwriting it. Do you wish to overwrite the existing file?
lv: Datne diskā jau pastāv (iespējams, tā ir iepriekš neizdevušās lejupielādes paliekas). Turpināšanas nozīmēs tās pārrakstīšanu. Vai vēlaties pārrakstīt pastāvošo datni?

en: Overwrite File
lv: Pārrakstīt datni

en: Unable to move the file %1 to the intended destination %2
lv: Neizdodas pārrakstīt datni „%1“ uz paredzēto atrašanās vietu „%2“

en: The installation failed while attempting to run the command:
    %1
    
    The returned output was:
    %2
lv: Instalācija neizdevās, mēģinot palaist komandu:
    %1
    
    Atgrieztā izvade ir:
    %2

en: The installation failed with code %1 while attempting to run the command:
    %2
    
    The returned output was:
    %3
lv: Instalācija neizdevās ar kodu „%1“, mēģinot palaist komandu:
    %2
    
    Atgrieztā izvade ir:
    %3

en: The removal of %1 failed, as the installed file %2 could not be automatically removed. You can attempt to manually delete this file, if you believe this is an error.
lv: Nav izdevusies „%1“ noņemšana, jo instalēto datni „%2“ nevar manuāli noņemt. Varat mēģināt manuāli dzēst datni, ja domājat, ka tā ir kļūda.

en: The uninstallation process failed to successfully run the command %1
    The output of was: 
    %2
    If you think this is incorrect, you can continue or cancel the uninstallation process
lv: Atinstalēšanas procesam nav izdevies palaist komandu „%1“
    Izvade ir: 
    %2
    Ja domājat, ka tā ir kļūda, varat turpināt vai atcelta atinstalēšanas procesu.

en: Could not open %1 for writing
lv: Neizdevās atvērt „%1“ rakstīšanai

en: Could not open %1 for reading
lv: Neizdevās atvērt „%1“ lasīšanai

en: Could not perform an installation of the entry %1 as it does not have any downloadable items defined. Please contact the author so they can fix this.
lv: Neizdevās izpildīt ieraksta „%1“ instalāciju, jo tam nav lejupielādējamu vienumu. Sazinieties ar autoru, lai to varētu novērst.

en: Pick Update Item
lv: Atlasīt atjaunināšanas vienumu

en: Please pick the item from the list below which should be used to apply this update. We were unable to identify which item to select, based on the original item, which was named %1
lv: Atlasiet vienumu no saraksta, kas ir izmantojams šī atjauninājuma pielietošanai. Mums neizdevās identificēt atlasāmo, balstoties uz sākotnējo vienumu ar nosaukumu „%1“

en: We failed to identify a good link for updating %1, and are unable to perform the update
lv: Nav izdevies identificēt derīgu saiti „%1“ atjaunināšanai, tāpēc nevaram veikt atjaunināšanu

en: Failed to adopt '%1'
    %2
lv: Neizdevās pielāgot „%1“
    %2

[ctx: The first entry in the category selection list (also the default value)]
en: All Categories
lv: Visas kategorijas

[ctx: The string passed back in the case the requested category is not known]
en: Unknown Category
lv: Nezināma kategorija

[ctx: Used to construct the button's label (which will become Download New 'this value'…)]
note: i18nd("knewstuff6", "Download New %1…"). * @note For the sake of consistency, you should NOT override the text property, just set this one
en: Stuff
lv: Lietas

en: Download New %1…
lv: Lejupielādēt jaunu „%1“…

[ctx: The dialog title when we know which type of stuff is being requested]
en: Download New %1
lv: Lejupielādēt jaunu „%1“

[ctx: A placeholder title used in the dialog when there is no better title available]
en: Download New Stuff
lv: Lejupielādēt ko jaunu

en: Pick Your Installation Option
lv: Izvēlieties instalācijas opciju

en: Please select the option you wish to install from the list of downloadable items below. If it is unclear which you should chose out of the available options, please contact the author of this item and ask that they clarify this through the naming of the items.
lv: Atlasiet šo opciju, ja vēlaties instalēt no lejupielādējamo vienumu saraksta. Ja nav skaidrs, kuru no visām pieejamajām opcijām izvēlēties, sazinieties ar vienuma autoru un lūdziet to paskaidrot ar skaidrākiem vienumu nosaukumiem.

en: Install
lv: Instalēt

[ctx: A passive notification shown when installation of an item is initiated]
en: Installing %1 from %2
lv: Instalēt „%1“ no „%2“

[ctx: Combined title for the entry details page made of the name of the entry, and the author's name]
en: %1 by %2
lv: „%1“, autors: %2

[ctx: Request installation of this item, available when there is exactly one downloadable item]
en: Install
lv: Instalēt

[ctx: Show installation options, where there is more than one downloadable item]
en: Install…
lv: Instalēt…

[ctx: Request updating of this item]
en: Update
lv: Atjaunināt

[ctx: Request uninstallation of this item]
en: Uninstall
lv: Atinstalēt

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being installed OR uninstalled]
en: Currently working on the item %1 by %2. Please wait…
lv: Šobrīd darbojas ar vienumu „%1“ (autors: %2). Uzgaidiet…

[ctx: Status message to be shown when the entry is in the process of being updated]
en: Currently updating the item %1 by %2. Please wait…
lv: Šobrīd atjaunina vienumu „%1“ (autors: %2). Uzgaidiet…

[ctx: Status message which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: This item is currently in an invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
lv: Šis vienums šobrīd atrodas nederīgā vai nezināmā stāvoklī. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Ziņojiet par to KDE kopienai, iesniedzot kļūdas ziņojumu</a>.

en: Comments and Reviews:
lv: Komentāri un atsauksmes

[ctx: A link which, when clicked, opens a new sub page with comments (comments with or without ratings) for this entry]
en: %1 Reviews and Comments
lv: „%1“ atsauksmes un komentāri

en: Rating:
lv: Vērtējums:

en: Homepage:
lv: Mājaslapa:

[ctx: A link which, when clicked, opens the website associated with the entry (this could be either one specific to the project, the author's homepage, or any other website they have chosen for the purpose)]
en: Open the homepage for %1
lv: Atvērt „%1“ mājaslapu

en: How To Donate:
lv: Kā ziedot:

[ctx: A link which, when clicked, opens a website with information on donation in support of the entry]
en: Find out how to donate to this project
lv: Uzziniet, kā varat ziedot šim projektam

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: Use caution when accessing user-created content shown here, as it may contain executable code that hasn't been tested by KDE or your distributor for safety, stability, or quality.
lv: Rīkojieties piesardzīgi, izmantojot te redzamo lietotāju veidoto saturu, jo tas var saturēt izpildāmu kodu, kura drošumu, stabilitāti un kvalitāti nav pārbaudījuši KDE un jūsu distributīva veidotāji.

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: User-created content shown here hasn't been tested by KDE or your distributor for functionality or quality.
lv: Te redzamo lietotāju veidotā satura funkcionalitāti un kvalitāti nav pārbaudījuši KDE un jūsu distributīva veidotāji.

[ctx: @action:button opening menu similar to combobox, filter list]
en: All
lv: Visas

[ctx: @action:button opening menu similar to combobox, filter list]
en: Installed
lv: Instalēti

[ctx: @action:button opening menu similar to combobox, filter list]
en: Updateable
lv: Atjaunināmi

[ctx: @option:radio similar to combobox item, List option which will set the filter to show everything]
en: All
lv: Visas

[ctx: @option:radio similar to combobox item, List option which will set the filter so only installed items are shown]
en: Installed
lv: Instalēti

[ctx: @option:radio similar to combobox item, List option which will set the filter so only installed items with updates available are shown]
en: Updateable
lv: Atjaunināmi

[ctx: @action:button opening menu similar to combobox, filter list]
en: Sort: Release date
lv: Kārtot: pēc izdošanas datuma

[ctx: @action:button opening menu similar to combobox, filter list]
en: Sort: Name
lv: Kārtot: pēc nosaukuma

[ctx: @action:button opening menu similar to combobox, filter list]
en: Sort: Rating
lv: Kārtot: pēc vērtējuma

[ctx: @action:button opening menu similar to combobox, filter list]
en: Sort: Downloads
lv: Kārtot: pēc lejupielādēm

[ctx: @option:radio in menu, List option which will set the sort order to be alphabetical based on the name]
en: Name
lv: Nosaukums

[ctx: @option:radio in menu, List option which will set the sort order to based on user ratings]
en: Rating
lv: Vērtējums

[ctx: @option:radio similar to combobox item, List option which will set the sort order to based on number of downloads]
en: Downloads
lv: Lejupielādes

[ctx: @option:radio similar to combobox item, List option which will set the sort order to based on when items were most recently updated]
en: Release date
lv: Izdošanas datums

en: Upload…
lv: Augšupielādēt…

en: Learn how to add your own hot new stuff to this list
lv: Uzziniet, kā sarakstam pievienot savu saturu

en: Go to…
lv: Iet uz…

en: Search…
lv: Meklēt…

en: Category:
lv: Kategorija:

en: Contribute Your Own…
lv: Iesniegt savu…

[ctx: Placeholder title for when a comment has no subject, but does have a rating]
en: <i>(no title)</i>
lv: <i>(bez nosaukuma)</i>

[ctx: The author label in case the comment was written by the author of the content entry the comment is attached to]
en: %1 <i>(author)</i>
lv: %1 <i>(autors)</i>

[ctx: Title for the page containing a view of the comments for the entry]
en: Comments and Reviews for %1
lv: „%1“ komentāri un atsauksmes

[ctx: Title for the item which is checked when all comments should be shown]
en: Show All Comments
lv: Rādīt visus komentārus

[ctx: Title for the item which is checked when only comments which are reviews should be shown]
en: Show Reviews Only
lv: Rādīt tikai atsauksmes

[ctx: Title for the item which is checked when comments which are reviews, and their children should be shown]
en: Show Reviews and Replies
lv: Rādīt atsauksmes un atbildes

[ctx: The number of times the item has been downloaded]
en: %1 downloads
lv: %1 lejupielādes

[ctx: Subheading for the tile view, located immediately underneath the name of the item]
en: By <i>%1</i>
lv: Autors: <i>%1</i>

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is being installed OR uninstalled]
en: Working…
lv: Darbojas…

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is in the process of being updated]
en: Updating…
lv: Atjaunina…

[ctx: Label for the busy indicator which should only be shown when the entry has been given some unknown or invalid status.]
en: Invalid or unknown state. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Please report this to the KDE Community in a bug report</a>.
lv: Nederīgs vai nezināms stāvoklis. <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=frameworks-knewstuff">Ziiņojiet par to KDE kopienai, iesniedzot kļūdas ziņojumu</a>.

[ctx: Label for the busy indicator showing an item is installing]
en: Installing…
lv: Instalē…

[ctx: Title for a dialog box which shows error messages]
en: An Error Occurred
lv: Ir notikusi kļūda

en: Please try again later.
lv: Mēģiniet vēlāk.

en: None
lv: Nav

[ctx: @knewstuff6]
en: Upload New Stuff: %1
lv: Augšupielādēt jaunas lietas: %1

[ctx: A text shown beside a busy indicator suggesting that data is being fetched]
en: Updating information…
lv: Atjaunina informāciju…

[ctx: The name of the KDE Store]
en: KDE Store
lv: KDE veikals

[ctx: An unnamed provider]
en: Your Provider
lv: Jūsu pakalpojuma sniedzējs

[ctx: Text for an action which causes the specified website to be opened using the user's system default browser]
en: Open Website: %1
lv: Atvērt mājaslapu: %1

[ctx: Text for an action which will attempt to send an email using the user's system default email client]
en: Send Email To: %1
lv: Sūtīt e-pastu: %1

[ctx: A description of how to upload content to a generic provider]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry on the KDE Store, please open the website and log in. Once you have done this, you will be able to find the My Products entry in the menu which pops up when you click your user icon. Click on this entry to go to the product management system, where you can work on your products.
lv: Lai augšupielādētu jaunus vienumus vai pievienotu saturu eksistējošiem vienumiem KDE veikalā, atveriet tīmekļa vietni un ierakstieties. Pēc tam izvēlnē, kas atvērsies pēc nospiešanas uz lietotāja ikonas, varēsiet atrast „Mani produkti“ („My products“). Spiediet uz tā, lai nokļūtu produktu pārvaldības sistēmā, kur varēsiet rediģēt savus produktus.

[ctx: A description of how to upload content to the KDE Store specifically]
en: To upload new entries, or to add content to an existing entry, please open the provider's website and follow the instructions there. You will likely need to create a user and log in to a product management system, where you will need to follow the instructions for how to add. Alternatively, you might be required to contact the managers of the site directly to get new content added.
lv: Lai augšupielādētu jaunus vienumus vai pievienotu saturu jau eksistējošajiem, atveriet pakalpojuma sniedzēju tīmekļa vietni un sekot instrukcijām tajā. Iespējams, jums būs jāizveido lietotājs un jāierakstās produkta vadības sistēmā, bet pēc tam jāseko pievienošanas norādēm tajā. Tāpat var būt nepieciešamas sazināties ar vietnes vadītājiem tiešā veidā, lai viņi pievienotu jaunu saturu.

en: Loading data
lv: Ielādē datus

en: Installing
lv: Instalē

[ctx: An informational message which is shown to inform the user they are not authorized to use GetHotNewStuff functionality]
en: You are not authorized to Get Hot New Stuff. If you think this is in error, please contact the person in charge of your permissions.
lv: Jums nav tiesību iegūt jaunas lietas. Ja domājat, ka tā ir kļūda, sazinieties ar personu, kas atbild par sistēmas atļaujām.

[ctx: Knewstuff5]
en: Back
lv: Atpakaļ

[ctx: Knewstuff5]
en: Popular
lv: Populāri

[ctx: Knewstuff5]
en: Featured
lv: Izcelti

[ctx: Knewstuff5]
en: Restart
lv: Pārstartēt

[ctx: Knewstuff5]
en: New
lv: Jauni

[ctx: Knewstuff5]
en: Home
lv: Mājas

[ctx: Knewstuff5]
en: Shelf
lv: Plaukts

[ctx: Knewstuff5]
en: Up
lv: Augšup

[ctx: Knewstuff5]
en: Recommended
lv: Ieteicams

[ctx: Knewstuff5]
en: Subscriptions
lv: Abonements

[ctx: Knewstuff5]
en: All Entries
lv: Visi ieraksti

[ctx: Knewstuff5]
en: Search Preset: %1
lv: Meklēšanas priekšiestatījums: %1

en: The KNSRC file you want to show. If none is passed, you will be presented with a dialog which lets you switch between all the config files installed into the systemwide knsrc file location
lv: KNSRC datne, kuru vēlaties parādīt, ja neviena nav parādīta, atvērsies logs, kurā varēsiet pārslēgties starp visām instalētajām konfigurācijas datnēm sistēmas KNSRC datnes atrašanās vietā

en: A kns url to show information from. The format for a kns url is kns://knsrcfile/providerid/entryid
    'knsrcfile'
    is the name of a knsrc file as might be passed directly through this tool's knsrcfile argument
    'providerid'
    is the hostname of the provider the entry should exist on
    'entryid'
    is the unique ID of an entry found in the provider specified by the knsrc file.
     An example of such a url is kns://sddmtheme.knsrc/api.kde-look.org/2059021
lv: KNS URL, no kuras parādīt informāciju. KNS URL formāts ir  „kns://knsrcdatne/sniedzējaid/ierakstaid“
    „knsrcdatne“
    ir KNSRC datnes nosaukums, ko var tieši nodot caur šī rīka „knsrcfile“ argumentu
    „sniedzējaid“
    ir pakalpojumu sniedzēja saimniekdatora nosaukums, uz kura ir ieraksts
    „ierakstaid“
    ir unikālais ieraksta, kas atrodas „knsrc“ datnes norādītajā pakalpojumu sniedzēja ierakstā, identifikators.
     Šādas saites piemērs ir kns://sddmtheme.knsrc/api.kde-look.org/2059021

[ctx: @action]
en: Download New Stuff…
lv: Lejupielādēt jaunu…
