kclock - en to ru translation catalogue (10 entries)

en: Alarm
ru: Напоминание

en: View
ru: Вид

en: Dismiss
ru: Отклонить

en: Snooze
ru: Отложить

[ctx: @info]
en: Alarm: <shortcut>%1 %2</shortcut>
ru: Напоминание: <shortcut>%1 %2</shortcut>

en: Don't use PowerDevil for alarms if it is available
ru: Не использовать службу PowerDevil для напоминаний

en: © 2020-2022 KDE Community
ru: © Сообщество KDE, 2020-2022

en: Timer complete
ru: Отсчёт завершён

en: Your timer %1 has finished!
ru: Отсчёт таймера «%1» завершён!

en: Allow the clock process to be in the background and launched on startup.
ru: Разрешить работу часов в фоновом режиме и открывать при запуске устройства
