kalk - en to lv translation catalogue (37 entries)

en: Calculator
lv: Kalkulotors

en: Calculator for Plasma
lv: Kalkulators „Plasma“ darbvirsmai

en: © 2020-2022 KDE Community
lv: © 2020–2022 KDE kopiena

en: warning
lv: uzmanību

en: error
lv: kļūda

en: Programmer
lv: Programmētājs

en: Undo
lv: Atsaukt

en: Redo
lv: Atatsaukt

en: History
lv: Vēsture

en: Cut
lv: Izgriezt

en: Copy
lv: Kopēt

en: Paste
lv: Ielīmēt

en: Clear history
lv: Notīrīt vēsturi

en: History is empty
lv: Vēsture ir notīrīta

[ctx: Delete all items from a list]
en: Clear All History?
lv: Vai notīrīt visu vēsturi?

[ctx: Deleted items cannot be recovered]
en: This is permanent and cannot be undone
lv: Šo darbību nevarēs atsaukt

en: Converter
lv: Pārveidotājs

en: Settings
lv: Iestatījumi

en: About
lv: Par

en: Binary Calculator
lv: Binārais kalkulators

[ctx: @title:window]
en: Settings
lv: Iestatījumi

[ctx: @label:spinbox digits of precision]
en: Precision
lv: Precizitāte

[ctx: @label:listbox trigonometric angle unit]
en: Angle unit
lv: Leņķa vienība

[ctx: @info:whatsthis]
en: Default angle unit for trigonometric functions.
lv: Noklusējuma leņķa vienība trigonometrijas funkcijām

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Radians
lv: Radiāni

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Degrees
lv: Grādi

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Gradians
lv: Goni

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcminute
lv: Loka minūte

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Arcsecond
lv: Loka sekunde

[ctx: @item:inlistbox Angle unit]
en: Turn
lv: Apgrieziens

[ctx: @label:listbox control how expressions are parsed (read/interpreted)]
en: Parsing mode
lv: Parsēšanas režīms

[ctx: @info:whatsthis]
en: Expression evaluation order.
lv: Izteiksmes izvērtēšanas kārtība.

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Adaptive
lv: Adaptīva

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Conventional
lv: Konvencionāla

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Implicit first
lv: Implicītā vispirms

[ctx: @item:inlistbox Parsing mode]
en: Chain
lv: Ķēde

en: Category
lv: Kategorija
