bluedevil - en to tr translation catalogue (70 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
tr: %1 Ağ (%2)

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Connect
tr: Bağlan

en: Unblock the device first to be able to connect to it
tr: Ona bağlanabilmek için aygıtın önce kilidini açın

en: Type:
tr: Tür:

en: %1%
tr: %​%1

en: Battery:
tr: Pil:

en: Address:
tr: Adres:

en: Adapter:
tr: Bağdaştırıcı:

en: Name:
tr: Ad:

en: Trusted
tr: Güvenilir

en: Blocked
tr: Engelli

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
tr: Engelli bir aygıttan gelen bağlantı istekleri anında reddedilir.

en: Send File
tr: Dosya Gönder

en: Setup NAP Network…
tr: NAP Ağı Kur…

en: Setup DUN Network…
tr: DUN Ağı Kur…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
tr: Unut

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
tr: Unut: “%1”

en: Forget this Device?
tr: Bu Aygıtı Unut?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
tr: “%1” aygıtını unutmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
tr: Aygıtı Unut

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Enabled:
tr: Etkin:

en: Visible:
tr: Görünür:

en: On login:
tr: Oturumu açarken:

en: Enable Bluetooth
tr: Bluetooth’u etkinleştir

en: Disable Bluetooth
tr: Bluetooth’u devre dışı bırak

en: Restore previous status
tr: Önceki durumu geri yükle

en: When receiving files:
tr: Dosyalar alınırken:

en: Ask for confirmation
tr: Onay iste

en: Accept for trusted devices
tr: Güvenilir aygıtlar için kabul et

en: Always accept
tr: Her zaman kabul et

en: Save files in:
tr: Dosyaları şuraya kaydet:

en: Select folder
tr: Klasör seç

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
tr: Etkin

en: Pair Device…
tr: Aygıt Eşle…

en: Configure…
tr: Yapılandır…

en: No Bluetooth adapters found
tr: Herhangi bir Bluetooth bağdaştırıcısı bulunamadı

en: Connect an external Bluetooth adapter
tr: Bir dış Bluetooth bağdaştırıcısı bağlayın

en: Bluetooth is disabled
tr: Bluetooth devre dışı

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: No devices paired
tr: Eşlenmiş aygıt yok

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
tr: Eşleştirmek için <interface>Aygıt Eşle…</interface>’ye tıklayın

en: Connected
tr: Bağlı

en: Available
tr: Kullanılabilir

en: %1% Battery
tr: Pil %​%1

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
tr: Telefon

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
tr: Bilgisayar

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
tr: Ağ

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
tr: Mikrofonlu Kulaklık

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
tr: Baş Üstü Kulaklık

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
tr: Çoklu Ortam

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
tr: Klavye

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
tr: Fare

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
tr: Oyun Kumandası

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
tr: Çevre Birimi

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
tr: Kamera

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
tr: Yazıcı

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
tr: Görselleştirici

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
tr: Giyilebilir

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
tr: Oyuncak

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
tr: Sağlık

en: File transfer
tr: Do

en: Send file
tr: Dosya Gönder

en: Input
tr: Giriş

en: Audio
tr: Ses

en: Network
tr: Ağ

en: Other
tr: Diğer
