bluedevil - en to ru translation catalogue (71 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ru: Сеть %1 (%2)

en: Disconnect
ru: Отключить

en: Connect
ru: Подключить

en: Unblock the device first to be able to connect to it
ru: Разблокируйте устройство для подключения

en: Type:
ru: Тип:

en: Battery:
ru: Батарея:

en: Address:
ru: Адрес:

en: Adapter:
ru: Адаптер:

en: Name:
ru: Название:

en: Trusted
ru: Доверенное

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
ru: Все входящие подключения с заблокированного устройства будут отклонены.

en: Send File
ru: Передать файл

en: Setup NAP Network…
ru: Настроить сеть NAP...

en: Setup DUN Network…
ru: Настроить сеть DUN...

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
ru: Удалить

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
ru: Удалить «%1»

en: Forget this Device?
ru: Удалить данные подключения этого устройства?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
ru: Удалить данные для подключения «%1»?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
ru: Удалить устройство

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ru: Отмена

en: Settings
ru: Настройка

en: Device:
ru: Устройство:

en: Enabled:
ru: Включено:

en: Visible:
ru: Видимость:

en: On login:
ru: При входе в систему:

en: Enable Bluetooth
ru: Включить Bluetooth

en: Disable Bluetooth
ru: Выключить Bluetooth

en: Restore previous status
ru: Восстанавливать предыдущее состояние

en: When receiving files:
ru: При получении файлов:

en: Ask for confirmation
ru: Запрашивать подтверждение

en: Accept for trusted devices
ru: Принимать от доверенных устройств

en: Always accept
ru: Всегда принимать

en: Save files in:
ru: Сохранять полученные файлы в:

en: Select folder
ru: Выбор папки

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
ru: Включить

en: Pair Device…
ru: Выполнить сопряжение устройства…

en: Configure…
ru: Настроить...

en: No Bluetooth adapters found
ru: Адаптеры Bluetooth не найдены.

en: Connect an external Bluetooth adapter
ru: Подключите внешний адаптер Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
ru: Bluetooth выключен

en: Enable
ru: Задействовать

en: No devices paired
ru: Нет ни одного настроенного устройства

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
ru: Нажмите <interface>Выполнить сопряжение устройства…</interface> для настройки нового подключения

en: Connected
ru: Подключено

en: Available
ru: Доступно

en: %1% Battery
ru: Батарея %1%

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
ru: телефон

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
ru: модем

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
ru: компьютер

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
ru: сеть

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
ru: гарнитура

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
ru: наушники

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
ru: мультимедийное устройство

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
ru: клавиатура

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
ru: мышь

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
ru: игровой контроллер

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
ru: планшет

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
ru: периферийное устройство

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
ru: камера

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
ru: принтер

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
ru: сканер

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
ru: носимое устройство

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
ru: игрушка

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
ru: медицинское устройство

en: File transfer
ru: Передача файлов

en: Send file
ru: Передать файл

en: Input
ru: Ввод

en: Audio
ru: Звук

en: Network
ru: Сеть

en: Other
ru: Другое
