bluedevil - en to hu translation catalogue (69 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
hu: %1 hálózat (%2)

en: Disconnect
hu: Kapcsolat bontása

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Unblock the device first to be able to connect to it
hu: Először oldja fel az eszköz tiltását, hogy csatlakozni tudjon hozzá

en: Type:
hu: Típus:

en: Battery:
hu: Akkumulátor:

en: Address:
hu: Cím:

en: Name:
hu: Név:

en: Trusted
hu: Megbízható

en: Blocked
hu: Blokkolt

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
hu: A tiltott eszközről érkező minden bejövő kapcsolat azonnal elutasításra kerül.

en: Send File
hu: Fájl küldése

en: Setup NAP Network…
hu: NAP hálózat beállítása…

en: Setup DUN Network…
hu: DUN hálózat beállítása…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
hu: Elfelejtés

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
hu: „%1” elfelejtése

en: Forget this Device?
hu: Eszköz elfelejtése?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
hu: Biztosan el szeretni felejteni ezt: „%1”?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
hu: Eszköz elfelejtése

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hu: Mégsem

en: Settings
hu: Beállítások

en: Device:
hu: Eszköz:

en: Enabled:
hu: Bekapcsolva:

en: Visible:
hu: Látható:

en: On login:
hu: Bejelentkezéskor:

en: Enable Bluetooth
hu: Bluetooth bekapcsolása

en: Disable Bluetooth
hu: Bluetooth kikapcsolása

en: Restore previous status
hu: Korábbi állapot visszaállítása

en: When receiving files:
hu: Fájl fogadásakor:

en: Ask for confirmation
hu: Megerősítés kérése

en: Accept for trusted devices
hu: Elfogadás megbízható eszközöktől

en: Always accept
hu: Mindig fogadja el

en: Save files in:
hu: Fájlok mentése ide:

en: Select folder
hu: Mappa kiválasztása

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
hu: Bekapcsolva

en: Pair Device…
hu: Eszköz párosítása…

en: Configure…
hu: Beállítások…

en: No Bluetooth adapters found
hu: Nem található bluetooth adapter

en: Connect an external Bluetooth adapter
hu: Csatlakoztasson egy külső Bluetooth-adaptert

en: Bluetooth is disabled
hu: A Bluetooth ki van kapcsolva

en: Enable
hu: Bekapcsolás

en: No devices paired
hu: Nincs párosított eszköz

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
hu: Kattintson az <interface>Eszköz párosítása…</interface> gombra párosításhoz

en: Connected
hu: Kapcsolódva

en: Available
hu: Elérhető

en: %1% Battery
hu: %1% akkumulátor

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
hu: Telefon

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
hu: Számítógép

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
hu: Hálózat

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
hu: Fejhallgató

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
hu: Fülhallgatók

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
hu: Multimédia

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
hu: Billentyűzet

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
hu: Egér

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
hu: Játékvezérlők

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
hu: Rajztábla

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
hu: Periféria

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
hu: Fényképezőgép

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
hu: Nyomtató

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
hu: Képkezelés

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
hu: Viselhető

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
hu: Játék

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
hu: Egészség

en: File transfer
hu: Fájlátvitel

en: Send file
hu: Fájl küldése

en: Input
hu: Bemenet

en: Audio
hu: Hang

en: Network
hu: Hálózat

en: Other
hu: Egyéb
