bluedevil - en to he translation catalogue (85 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
he: ההתקן לא נגיש

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
he: החיבור להתקן נכשל

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
he: ההתקן לא מוכן

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
he: רשת %1 (%2)

en: Bluetooth Daemon
he: סוכן בלוטות׳

en: Maintainer
he: מתחזק

en: Previous Maintainer
he: מתחזק קודם

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
he: בקשת גישה למחשב הזה מאת %1

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
he: מתן אמון ואישור

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
he: לאשר בלבד

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
he: לדחות

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
he: השאלה של %1 היא אם הקוד האישי (PIN) נכון: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
he: הקוד האישי (PIN) נכון

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
he: הקוד האישי (PIN) שגוי

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
he: צריך קוד אישי (PIN) כדי לצמד עם %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
he: הצגת הקוד

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
he: הצגת הקוד

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
he: כדי לצמד את המחשב מול %1, צריך להקליד את הקוד האישי (PIN). נא לעשות זאת להלן.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: PIN:
he: קוד אישי (PIN):

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
he: הקובץ %2 נשלח אליך מאת %1

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
he: אישור

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @title job]
en: Receiving file
he: קובץ מתקבל

[ctx: File transfer origin]
en: From
he: מאת

[ctx: File transfer destination]
en: To
he: אל

en: Saving file failed
he: שמירת הקובץ נכשלה

en: Bluetooth transfer failed
he: העברת הבלוטות׳ נכשלה

en: Send File
he: שליחת קובץ

en: Browse Files
he: עיון בקבצים

en: No Bluetooth adapters have been found.
he: לא נמצאו מתאמי בלוטות׳.

en: Retrieving services…
he: השירותים מתקבלים…

en: This address is unavailable.
he: כתובת זו אינה זמינה.

en: Received Files
he: קבצים שהתקבלו

en: Scanning for new devices…
he: סריקה לאיתור התקנים חדש…

en: Obexd service is not running.
he: השירות Obexd לא פעיל.

en: Retrieving information from remote device…
he: מתקבלמידע מההתקן המרוחק…

en: Connecting to the device
he: מתבצע חיבור להתקן

en: This should not happen
he: זה לא אמור לקרות

en: Phone memory
he: זיכרון הטלפון

en: External memory
he: זיכרון חיצוני

en: Bluetooth is disabled.
he: הבלוטות׳ מושבת.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
he: הפעלה

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
he: התקן הבלוטות׳ כבוי.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
he: הפעלה

en: Bluetooth File Transfer
he: העברת קבצים בבלוטות׳

en: Specify receiving device by MAC address.
he: ציון התקן מקבל לפי כתובת חומרה (MAC).

en: Specify receiving device by UBI path.
he: ציון התקן מקבל לפי נתיב UBI.

en: Files to be sent.
he: קבצים לשליחה.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
he: התחברות ל־%1…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
he: ההתחברות להתקן נכשלה: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
he: ההתחברות ל־%1 נכשלה: %2

en: Open file…
he: פתיחת קובץ…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
he: נא לבחור קובץ אחד או יותר:

en: Selected files: <b>%1</b>
he: הקבצים שנבחרו: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
he: נא לבחור התקן מהרשימה:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
he: שליחה ל־%1

en: Sending file over Bluetooth
he: קבצים נשלחים דרך בלוטות׳

en: Send Files
he: שליחת קבצים

en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
he: הפעלת השירות org.bluez.obex נכשלה: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
he: שמירת קבצים שהתקבלו תחת:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
he: האם לאפשר לערוך קבצים משותפים

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
he: הבא

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
he: סיום

en: Add Bluetooth Device
he: הוספת התקן בלוטות׳

en: Select a device
he: בחירת התקן

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
he: תיקון

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
he: אי אפשר ליצור צימוד מול מתאם הבלוטות׳ שלך.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
he: להנגיש צימוד

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
he: חיפוש…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
he: מתבצעת סריקה…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
he: קוד אישי (PIN) ידני:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
he: הפעלת האשף מחדש

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
he: סגירה

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
he: הגדרת ההתקן נכשלה

en: The setup of %1 has failed
he: ההגדרה של %1 נכשלה

en: Connecting to %1…
he: התחברות אל %1…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
he: נא למלא את הקוד האישי (PIN) במקלדת שלך כשהוא מופיע וללחוץ על Enter

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
he: נא למלא את הקוד האישי (PIN) בהתקן שלך שהוא מופיע

en: Matches
he: מתאים

en: Does not match
he: לא מתאים

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
he: נא לאמת שהקוד האישי (PIN) שמוצג ב־%1 מתאים לקוד שבאשף.

en: Setup Finished
he: ההגדרה הסתיימה

en: The device has been set up and can now be used.
he: ההתקן הוגדר וניתן להשתמש בו מעתה.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
he: ההתקן ‚%1’ הוגדר וניתן להשתמש בו מעתה.
