bluedevil - en to de translation catalogue (85 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
de: Das Gerät ist nicht erreichbar

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
de: Die Verbindung zum Gerät ist fehlgeschlagen

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
de: Das Gerät ist nicht bereit

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
de: %1-Netzwerk (%2)

en: Bluetooth Daemon
de: Bluetooth-Dienst

en: (c) 2010, UFO Coders
de: © 2010, UFO Coders

en: Maintainer
de: Betreuer

en: Previous Maintainer
de: Ehemaliger Betreuer

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
de: %1 fordert Zugang zu diesem Rechner

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
de: Vertrauen und autorisieren

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
de: Nur autorisieren

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
de: Verweigern

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
de: %1 fragt ob die PIN korrekt ist: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
de: PIN korrekt

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
de: PIN nicht korrekt

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
de: Für das Pairing mit %1 ist eine PIN erforderlich

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
de: PIN eingeben

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
de: PIN eingeben

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
de: Für das Pairing des Rechners mit „%1“ muss eine PIN eingegeben werden. Bitte geben Sie diese unten ein.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
de: %1 sendet Ihnen die Datei %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
de: Annehmen

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
de: Abbrechen

[ctx: @title job]
en: Receiving file
de: Datei wird empfangen

[ctx: File transfer origin]
en: From
de: Von

[ctx: File transfer destination]
en: To
de: An

en: Saving file failed
de: Das Speichern der Datei ist fehlgeschlagen

en: Bluetooth transfer failed
de: Die Bluetooth-Übertragung ist fehlgeschlagen

en: Send File
de: Datei senden

en: Browse Files
de: Dateien durchsuchen

en: No Bluetooth adapters have been found.
de: Es sind keine Bluetooth-Adapter gefunden worden.

en: Retrieving services…
de: Erhalten der Dienste ...

en: This address is unavailable.
de: Diese Adresse ist nicht vorhanden.

en: Received Files
de: Empfangene Dateien

en: Scanning for new devices…
de: Suchen nach neuen Geräten ...

en: Obexd service is not running.
de: Der Obexd-Dienst läuft nicht.

en: Retrieving information from remote device…
de: Informationen vom entfernten Gerät werden abgerufen ...

en: Connecting to the device
de: Verbindung wird hergestellt

en: This should not happen
de: Das sollte nicht passieren

en: Phone memory
de: Telefonspeicher

en: External memory
de: Externer Speicher

en: Bluetooth is disabled.
de: Bluetooth ist ausgeschaltet.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
de: Aktivieren

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
de: Ihr Bluetooth-Adapter ist abgeschaltet.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
de: Einschalten

en: Bluetooth File Transfer
de: Bluetooth-Datenübertragung

en: Specify receiving device by MAC address.
de: Empfangsgerät durch MAC-Adresse angeben.

en: Specify receiving device by UBI path.
de: Empfangsgerät durch UBI-Pfad angeben.

en: Files to be sent.
de: Dateien, die gesendet werden.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
de: Verbindung herstellen zu %1 ...

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
de: Die Verbindung zum Gerät ist fehlgeschlagen: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
de: Die Verbindung zu %1 ist fehlgeschlagen: %2

en: Open file…
de: Datei öffnen ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
de: Wählen Sie eine oder mehrere Dateien:

en: Selected files: <b>%1</b>
de: Ausgewählte Dateien: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
de: Wählen Sie ein Gerät aus der Liste:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
de: Senden an %1

en: Sending file over Bluetooth
de: Datei wird über Bluetooth versendet

en: Send Files
de: Dateien senden

en: Cancel
de: Abbrechen

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
de: Der Dienst org.bluez.obex kann nicht gestartet werden: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
de: Empfangene Dateien speichern unter:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
de: Ob freigegebene Dateien verändert werden dürfen

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
de: Weiter

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
de: Fertigstellen

en: Add Bluetooth Device
de: Bluetooth-Gerät hinzufügen

en: Select a device
de: Wählen Sie ein Gerät

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
de: Beheben

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
de: Ihr Bluetooth-Adapter kann nicht verbunden werden.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
de: Verbindung herstellen

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
de: Suchen ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
de: Scannen ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
de: Manuelle PIN:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
de: Assistenten neu starten

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
de: Schließen

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
de: Die Einrichtung des Gerätes ist fehlgeschlagen

en: The setup of %1 has failed
de: Die Einrichtung von %1 ist fehlgeschlagen

en: Connecting to %1…
de: Verbindung herstellen zu %1 ...

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
de: Geben Sie bitte die PIN in ihr Gerät ein, sobald sie angezeigt wird und drücken Sie Eingabe

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
de: Geben Sie bitte die PIN in ihr Gerät ein, sobald sie angezeigt wird

en: Matches
de: Passt

en: Does not match
de: Passt nicht

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
de: Bestätigen Sie, dass die PIN, die auf „%1“ angezeigt wird, zu der im Assistenten passt.

en: Setup Finished
de: Einrichtung abgeschlossen

en: The device has been set up and can now be used.
de: Das Gerät wurde eingerichtet und kann jetzt benutzt werden.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
de: Das Gerät „%1“ wurde eingerichtet und kann jetzt benutzt werden.
