bluedevil - en to ar translation catalogue (73 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ar: ‏%1 الشبكة (‏%2)

en: Disconnect
ar: اقطع الاتصال

en: Connect
ar: اتّصل

en: Unblock the device first to be able to connect to it
ar: فك قفل الجهاز أولا لتتمكن من الاتصال به

en: Type:
ar: النوع:

en: %1%
ar: %1٪

en: Battery:
ar: البطارية:

en: Address:
ar: العنوان:

en: Adapter:
ar: المحوّل:

en: Name:
ar: الاسم:

en: Trusted
ar: موثوق

en: Blocked
ar: حظر

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
ar: سيرفض أي اتصالات واردة من جهاز محظور على الفور.

en: Send File
ar: أرسل ملفًّا

en: Setup NAP Network…
ar: أعد شبكة ‏NAP...

en: Setup DUN Network…
ar: أعد شبكة ‏DUN...

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
ar: انسَه

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
ar: انسَ "%1"

en: Forget this Device?
ar: هل أنسى هذا الجهاز؟

en: Are you sure you want to forget "%1"?
ar: أمتأكد أنك تريد نسيان "%1"؟

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
ar: انس الجهاز

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغ

en: Settings
ar: إعدادات

en: Device:
ar: الجهاز:

en: Enabled:
ar: ممكّن

en: Visible:
ar: مرئي

en: On login:
ar: عند الولوج

en: Enable Bluetooth
ar: فعّل بلوتوث

en: Disable Bluetooth
ar: عطّل بلوتوث

en: Restore previous status
ar: استعد الحالة السابقة

en: When receiving files:
ar: عند استقبال الملفات:

en: Ask for confirmation
ar: اطلب تّأكيد

en: Accept for trusted devices
ar: اقبل من الأجهزة الموثوقة

en: Always accept
ar: اقبل دائماً

en: Save files in:
ar: احفظ الملفّات في:

en: Select folder
ar: اختر مجلدًا

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
ar: ممكّن

en: Pair Device…
ar: اقرن جهاز…

en: Configure…
ar: اضبط…

en: No Bluetooth adapters found
ar: لم يُعثر على محوّلات بلوتوث

en: Connect an external Bluetooth adapter
ar: صِل محول بلوتوث خارجي

en: Bluetooth is disabled
ar: بلوتوث معطّلة

en: Enable
ar: مكّن

en: No devices paired
ar: لا يوجد أجهزة مقترنة

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
ar: انقر <interface>اقرن جهاز…</interface> لتقرن بعضا منها

en: Connected
ar: متّصل

en: Available
ar: متوفّرة

en: %1% Battery
ar: البطارية %1٪

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
ar: الهاتف

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
ar: المودم

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
ar: الحاسوب

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
ar: الشبكة

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
ar: سماعة رأس

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
ar: سماعات أذن

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
ar: وسائط المتعدّدة

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
ar: الفأرة

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
ar: متحكم الألعاب

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
ar: لوحي

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
ar: ملحق

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
ar: كاميرا

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
ar: الطّابعة

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
ar: تصويري

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
ar: ملبوس

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
ar: لعبة

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
ar: صحي

en: File transfer
ar: نقل الملفّات

en: Send file
ar: أرسل ملفًّا

en: Input
ar: إدخال

en: Audio
ar: صوت

en: Network
ar: شبكة

en: Other
ar: أخرى

[ctx: List separator]
en: ,
ar: ،
