baloo - en to tr translation catalogue (19 entries)

en: Filter by device id.
    0 (default) does not filter and everything is printed.
    Positive numbers are including filters printing only the mentioned device id.
    Negative numbers are excluding filters printing everything but the mentioned device id.
    May be given multiple times.
tr: Aygıt kimliğine göre süz.
    0 (öntanımlı) süzmez ve her şey yazdırılır.
    Süzgeçler dahil pozitif numaralar yalnızca belirtilen aygıt kimliğini yazdırır.
    Süzgeçler hariç negatif sayılar her şeyi yazdırır; ancak belirtilen aygıt kimliğini yazdırmaz.
    Birden çok kez verilebilir.

en: integer
tr: tamsayı

en: List only inaccessible entries.
    Only applies to "%1"
tr: Yalnızca erişelemeyen girdileri listeleyin.
    Yalnızca “%1” için geçerlidir

en: Act only on item on mounted devices
tr: Yalnızca bağlanan aygıtlardaki ögeler üzerinde eyleme geç

en: Print results of a cleaning operation, but do not change anything.
    Only applies to "%1" command
tr: Bir temizleme işleminin sonuçlarını yazdırın; ancak bir şey değiştirmeyin.
    Yalnızca “%1” komutu için geçerlidir

en: List database contents. Use a regular expression as argument to filter output
tr: Veritabanı içeriğini yazdırın. Çıktıyı süzmek için bir düzenli ifadeyi argüman olarak kullanın

en: List devices
tr: Aygıtları listele

en: Remove stale database entries
tr: Eskimiş veritabanı girdilerini kaldır

en: 
    
    Commands:
        %1
tr: 
    
    Komutlar:
        %1

en: Baloo Database Sanitizer
tr: Baloo Veritabanı Düzenleyicisi

en: The Baloo Database Lister & Sanitizer
tr: Baloo Veritabanı Listeleyicisi/Düzenleyicisi

en: (c) 2018, Michael Heidelbach
tr: © 2018, Michael Heidelbach

en: Maintainer
tr: Projeyi Sürdüren

en: The command to execute
tr: Yürütülecek komut

[ctx: Command]
en: A regular expression applied to the URL of database items
    Example: %1
tr: Veritabanı ögelerinin URL’leri için geçerli olan bir düzenli ifade
    Örnek: %1

en: Baloo Index could not be opened
tr: Baloo İndeks açılamadı

en: Listing database contents...
tr: Veritabanı içeriği listeleniyor...

en: Removing stale database contents...
tr: Eski veritabanı içeriği kaldırılıyor...

en: Elapsed: %1 secs
tr: Geçen süre: %1 saniye
