plasma-angelfish - en to el translation catalogue (168 entries)

en: desktop file to open
el: αρχείο επιφάνειας εργασίας για άνοιγμα

en: Angelfish Web App runtime
el: Χρόνος εκτέλεσης ιστό-εφαρμογής του Angelfish

en: Copyright 2020 Angelfish developers
el: Copyright 2020 οι προγραμματιστές του Angelfish

en: Download finished
el: Η λήψη ολοκληρώθηκε

en: Download failed
el: Αποτυχία λήψης

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Authentication required
el: Απαιτείται ταυτοποίηση

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Do you want to download this file?
el: Θέλετε να κάνετε λήψη αυτού του αρχείου;

en: Download
el: Λήψη

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Error loading the page
el: Σφάλμα στη φόρτωση της σελίδας

en: Retry
el: Νέα προσπάθεια

en: Do you wish to continue?
    
     If you wish so, you may continue with an unverified certificate.
     Accepting an unverified certificate means
     you may not be connected with the host you tried to connect to.
     Do you wish to override the security check and continue?
el: Θέλετε να συνεχίσετε;
    
     Αν ναι, μπορείτε να συνεχίσετε με ένα μη επιβεβαιωμένο πιστοποιητικό.
     Η αποδοχή ενός μη επιβεβαιωμένου πιστοποιητικού σημαίνει
     ίσως να μη μπορείτε να συνδεθείτε με τον υπολογιστή που θέλετε.
     Θέλετε να παρακάμψετε τον έλεγχο ασφαλείας και να συνεχίσετε;

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: This page says
el: Αυτή η σελίδα λέει

en: The website asks for confirmation that you want to leave. Unsaved information might not be saved.
el: Ο ιστότοπος ζητάει να επιβεβαιώσετε ότι θέλετε να αποχωρήσετε. Μη αποθηκευμένες πληροφορίες ίσως να μην αποθηκευτούν.

en: Leave page
el: Αποχώρηση από σελίδα

en: Submit
el: Υποβολή

en: Do you want to allow the website to access the geo location?
el: Θέλετε να επιτρέψετε στον ιστότοπο να έχει πρόσβαση στη γεωγραφική θέση;

en: Do you want to allow the website to access the microphone?
el: Θέλετε να επιτρέψετε στον ιστότοπο να έχει πρόσβαση στο μικρόφωνο;

en: Do you want to allow the website to access the camera?
el: Θέλετε να επιτρέψετε στον ιστότοπο να έχει πρόσβαση στην κάμερα;

en: Do you want to allow the website to access the camera and the microphone?
el: Θέλετε να επιτρέψετε στον ιστότοπο να έχει πρόσβαση στην κάμερα και στο μικρόφωνο;

en: Do you want to allow the website to share your screen?
el: Θέλετε να επιτρέψετε στον ιστότοπο να έχει πρόσβαση στην οθόνη σας;

en: Do you want to allow the website to share the sound output?
el: Θέλετε να επιτρέψετε στον ιστότοπο να έχει πρόσβαση στα ηχεία σας;

en: Do you want to allow the website to send you notifications?
el: Θέλετε να επιτρέψετε στον ιστότοπο να σας στέλνει ειδοποιήσεις;

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Decline
el: Απόρριψη

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Destination
el: Προορισμός

en: Save to PDF
el: Αποθήκευση σε PDF

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Paper size
el: Μέγεθος χαρτιού

en: Options
el: Επιλογές

en: Print backgrounds
el: Εκτύπωση φόντων

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Website was opened in a new tab
el: Ο ιστότοπος άνοιξε σε νέα καρτέλα

en: Entered Full Screen Mode
el: Εισήλθε σε λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Exit Full Screen (Esc)
el: Έξοδος πλήρους οθόνης (Esc)

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Pause
el: Παύση

en: Unmute
el: Αποσίγαση

en: Mute
el: Σίγαση

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Loop
el: Επανάληψη

en: Exit fullscreen
el: Έξοδος πλήρους οθόνης

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Hide controls
el: Απόκρυψη χειριστηριών

en: Show controls
el: Εμφάνιση χειριστηριών

en: Open video
el: Άνοιγμα βίντεο

en: Open audio
el: Άνοιγμα ήχου

en: Open video in new Tab
el: Άνοιγμα βίντεο σε νέα καρτέλα

en: Open audio in new Tab
el: Άνοιγμα ήχου σε νέα καρτέλα

en: Save video
el: Αποθήκευση βίντεο

en: Copy video Link
el: Αντιγραφή συνδέσμου βίντεο

en: Open image
el: Άνοιγμα εικόνας

en: Open image in new Tab
el: Άνοιγμα εικόνας σε νέα καρτέλα

en: Save image
el: Αποθήκευση εικόνας

en: Copy image
el: Αντιγραφή εικόνας

en: Copy image link
el: Αντιγραφή συνδέσμου εικόνας

en: Open link
el: Άνοιγμα συνδέσμου

en: Open link in new Tab
el: Άνοιγμα συνδέσμου σε νέα καρτέλα

en: Bookmark link
el: Προσθήκη συνδέσμου στους Σελιδοδείκτες

en: Save link
el: Αποθήκευση συνδέσμου

en: Copy link
el: Αντιγραφή συνδέσμου

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Share page
el: Διαμοιρασμός σελίδας

en: View page source
el: Προβολή κώδικα σελίδας

en: The ad blocker is missing its filter lists, do you want to download them now?
el: Λείπουν από το απαγορευτικό διαφημίσεων οι λίστες των φίλτρων, θέλετε να κάνετε λήψη τώρα;

en: Downloading...
el: Λήψη...

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Search bookmarks…
el: Αναζήτηση στους σελιδοδείκτες…

en: No bookmarks yet
el: Κανένας σελιδοδείκτης ακόμη

en: Search or enter URL…
el: Αναζήτηση ή εισαγωγή URL...

en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

en: Leave private mode
el: Να παραμείνει σε ιδιωτική λειτουργία

en: Private mode
el: Ιδιωτική λειτουργία

en: History
el: Ιστορικό

en: Downloads
el: Λήψεις

en: Full Screen
el: Πλήρης οθόνη

en: Hide developer tools
el: Απόκρυψη εργαλείων προγραμματιστή

en: Show developer tools
el: Εμφάνιση εργαλείων προγραμματιστή

en: Find in page
el: Εύρεση σε σελίδα

[ctx: @action:inmenu]
en: Reader Mode
el: Λειτουργία ανάγνωσης

en: Add to application launcher
el: Προσθήκη στον εκτελεστή εφαρμογών

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Search history…
el: Αναζήτηση στο ιστορικό…

en: Clear all history
el: Καθαρισμός όλου του ιστορικού

en: Not history yet
el: Κανένα ιστορικό ακόμη

en: Reader Mode: %1
el: Λειτουργία ανάγνωσης: %1

en: Close tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Open a new tab
el: Άνοιγμα νέας καρτέλας

en: List all tabs
el: Προβολή όλων των καρτελών

en: Reload Tab
el: Επαναφόρτωση Καρτέλας

en: Duplicate Tab
el: Διπλοποίηση καρτέλας

en: Bookmark Tab
el: Σελιδοδείκτη στην καρτέλα

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: No running downloads
el: Δεν εκτελούνται λήψεις

[ctx: download state]
en: Starting…
el: Έναρξη…

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

[ctx: download state]
en: Interrupted
el: Διακόπηκε

[ctx: download state]
en: In progress
el: Σε εξέλιξη

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Angelfish Web Browser
el: Περιηγητής ιστού Angelfish

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Add to homescreen
el: Προσθήκη στην προσωπική οθόνη

en: Open in app
el: Άνοιγμα σε εφαρμογή

en: Go previous
el: Μετάβαση στην προηγούμενη

en: Go forward
el: Μετάβαση στην επόμενη

en: Stop loading
el: Διακοπή φόρτωσης

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Bookmarked
el: Στους σελιδοδείκτες

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Show desktop site
el: Εμφάνιση τόπου επιφάνειας εργασίας

en: Reader Mode
el: Λειτουργία ανάγνωσης

en: Hide navigation bar
el: Απόκρυψη γραμμής πλοήγησης

en: Done
el: Έγινε

en: Site wants to open a new tab: 
    %1
el: Ο ιστότοπος θέλει να ανοίξει μια νέα καρτέλα: 
    %1

en: Share page to
el: Διαμοιρασμός σελίδας με

en: URL to open
el: URL για άνοιγμα

en: General
el: Γενικά

en: Web Apps
el: Εφαρμογές ιστού

en: Search Engine
el: Μηχανή αναζήτησης

en: Toolbars
el: Γραμμές εργαλείων

en: Show home button:
el: Να εμφανίζεται το κουμπί της αρχικής σελίδας:

en: The home button will be shown next to the reload button in the toolbar.
el: Στη γραμμή εργαλείων το κουμπί Αρχική θα εμφανίζεται δίπλα στο κουμπί ανανέωση.

en: Homepage:
el: Αρχική:

en: New tabs:
el: Νέες καρτέλες:

en: Always show the tab bar
el: Να εμφανίζεται πάντα η γραμμή καρτελών

en: The tab bar will be displayed even if there is only one tab open
el: Η γραμμή καρτελών θα εμφανίζεται πάντα, ακόμα και αν είναι ανοικτή μόνο μια καρτέλα

en: Adblock settings
el: Ρυθμίσεις απαγορευτικού διαφημίσεων

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Filterlist
el: Προσθήκη λίστας φίλτρων

en: Update lists
el: Ενημέρωση λιστών

en: The adblock functionality isn't included in this build.
el: Η λειτουργία του απαγορευτικού διαφημίσεων δεν περιλαμβάνεται σε αυτήν την έκδοση.

en: Remove this filter list
el: Αφαίρεση αυτής της λίστας φίλτρων

en: Add Filterlist
el: Προσθήκη λίστας φίλτρων

en: Add filterlist
el: Προσθήκη λίστας φίλτρων

en: Name
el: Όνομα

en: Enable JavaScript
el: Ενεργοποίηση JavaScript

en: This may be required on certain websites for them to work.
el: Αυτό ίσως απαιτείται σε ορισμένους ιστοτόπους για να λειτουργήσουν.

en: Load images
el: Φόρτωση εικόνων

en: Whether to load images on websites.
el: Αν θα φορτώνονται εικόνες σε ιστοτόπους.

en: Enable adblock
el: Ενεργοποίηση απαγορευτικού διαφημίσεων

en: Attempts to prevent advertisements on websites from showing.
el: Επιχειρεί να εμποδίσει την εμφάνιση διαφημίσεων σε ιστοτόπους.

en: AdBlock functionality was not included in this build.
el: Η λειτουργία του απαγορευτικού διαφημίσεων δεν περιλαμβάνεται σε αυτήν την έκδοση.

en: Switch to new tab immediately
el: Άμεση εναλλαγή σε νέα καρτέλα

en: When you open a link, image or media in a new tab, switch to it immediately
el: Με το άνοιγμα συνδέσμου, εικόνας ή πολυμέσου σε νέα καρτέλα να γίνεται άμεσα εναλλαγή σε αυτήν.

en: Use Smooth Scrolling
el: Χρήση Ομαλής Κύλισης

en: Scrolling is smoother and will not stop suddenly when you stop scrolling. Requires app restart to take effect.
el: Η κύλιση είναι ομαλότερη και δεν θα σταματήσει ξαφνικά, ακόμα και αν σταματήσετε την κύλιση. Απαιτεί επανεκκίνηση της εφαρμογής για ενεργοποίηση.

en: Use dark color scheme
el: Χρήση σκοτεινού θέματος

en: Websites will have their color schemes set to dark. Requires app restart to take effect.
el: Οι ιστοσελίδες θα έχουν το χρωματικό τους θέμα σε σκοτεινό.  Απαιτεί επανεκκίνηση για να τεθεί σε λειτουργία.

en: Navigation bar
el: Γραμμή πλοήγησης

en: Choose the buttons enabled in navigation bar. Some of the buttons can be hidden only in portrait orientation of the browser and are always shown if the browser is wider than its height.
    
     Note that if you disable the menu buttons, you will be able to access the menus either by swiping from the left or right side or to a side along the bottom of the window.
el: Επιλέξτε τα ενεργά κουμπιά στη γραμμή πλοήγησης. Μερικά κουμπιά μπορεί να είναι κρυμμένα μόνο κατακόρυφα στον περιηγητή και εμφανίζονται πάντα αν ο περιηγητής έχει πλάτος μεγαλύτερο από το ύψος του.
    
     Σημειώστε ότι αν απενεργοποιήσετε τα κουμπιά του μενού, θα έχετε πρόσβαση σε αυτό ή χτυπώντας από την αριστερή ή τη δεξιά πλευρά ή σε μια πλευρά κατά μήκος της βάσης του παραθύρου.

en: Main menu in portrait
el: Κύριο μενού στο πορτρέτο

en: Tabs in portrait
el: Καρτέλες στο πορτρέτο

en: Context menu in portrait
el: Μενού επιλογών στο πορτρέτο

en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

en: Reload/Stop
el: Επαναφόρτωση/διακοπή

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Base URL of your preferred search engine
el: URL βάσης της μηχανής αναζήτησης της προτίμησής σας

en: Remove app
el: Διαγραφή εφαρμογής

[ctx: placeholder message]
en: No Web Apps installed
el: Καμία ιστό-εφαρμογή δεν έχει εγκατασταθεί
