xdg-desktop-portal-kde - en to pt translation catalogue (61 entries)

en: Request device access
pt: Pedir acesso ao dispositivo

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
pt: %1 ficheiros

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
pt: Escolher a Aplicação

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
pt: Seleccione uma aplicação para abrir o <filename>%1</filename>

en: No matches
pt: Sem correspondências

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
pt: Adicionar uma Aplicação Web…

[ctx: @title]
en: Add Application…
pt: Adicionar uma Aplicação…

[ctx: @action]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Open
pt: Abrir

en: Select Folder
pt: Seleccionar a Pasta

en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

en: Save File
pt: Gravar o Ficheiro

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Create Folder
pt: Criar uma Pasta

en: Show Hidden Files
pt: Mostrar os Ficheiros Escondidos

en: Full Workspace
pt: Área de Trabalho Completa

en: New Virtual Output
pt: Nova Saída Virtual

en: Rectangular Region
pt: Região Rectangular

en: Laptop screen
pt: Ecrã do portátil

en: Cancel:
pt: Cancelar:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
pt: Largar o botão esquerdo

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
pt: Botão direito

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
pt: A sessão do comando à distância foi iniciada

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote control requested
pt: Foi pedido o acesso ao comando à distância

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process, included the app's name]
en: %1 requested access to remotely control:
pt: O %1 pediu o acesso a:

[ctx: Will allow the app to see what's on the outputs, in markdown]
en:  - Screens
pt:  - Ecrãs

[ctx: Will allow the app to send input events, in markdown]
en:  - Input devices
pt: - Dispositivos de entrada

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
pt: Partilha do ecrã em curso

en: Screen Sharing
pt: Partilha do Ecrã

en: Choose what to share with the requesting application:
pt: Seleccione o que deseja partilhar com a aplicação solicitada:

en: Choose what to share with %1:
pt: Seleccione o que partilhar com o %1:

en: Share this screen with the requesting application?
pt: Partilhar este ecrã com a aplicação que o solicitou?

en: Share this screen with %1?
pt: Partilhar este ecrã com o %1?

en: Choose screens to share with the requesting application:
pt: Seleccione os ecrãs a partilhar com a aplicação que o solicitou:

en: Choose screens to share with %1:
pt: Seleccione os ecrãs a partilhar com o %1:

en: Choose which screen to share with the requesting application:
pt: Seleccione o ecrã a partilhar com a aplicação que o solicitou:

en: Choose which screen to share with %1:
pt: Seleccione o ecrã a partilhar com o %1:

en: Share this window with the requesting application?
pt: Partilhar esta janela com a aplicação solicitada?

en: Share this window with %1?
pt: Partilhar esta janela com o %1?

en: Choose windows to share with the requesting application:
pt: Seleccione as janelas a partilhar com a aplicação solicitada:

en: Choose windows to share with %1:
pt: Seleccione as janelas a partilhar com o %1:

en: Choose which window to share with the requesting application:
pt: Seleccione qual a janela a partilhar com a aplicação solicitada:

en: Choose which window to share with %1:
pt: Seleccione a janela a partilhar com o %1:

en: Screens
pt: Ecrãs

en: Full Screen
pt: Ecrã Completo

en: Current Screen
pt: Ecrã Actual

en: Active Window
pt: Janela Activa

en: Capture Mode
pt: Modo de Captura

en: Area:
pt: Área:

en: Delay:
pt: Atraso:

en: %1 second | %1 seconds
pt[0]: %1 segundo
pt[1]: %1 segundos

en: Save
pt: Gravar

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
pt: Parar

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Desktop
pt: Ecrã Remoto

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
pt[0]: A partilhar o conteúdo para %2
pt[1]: %1 sequências de vídeo do %2

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
pt: Partilha do ecrã

en: Share Information
pt: Partilhar a Informação

en: Share your personal information with the requesting application?
pt: Partilhar a sua informação pessoal com a aplicação solicitada?

en: Failed to start screencasting
pt: Não foi possível iniciar a partilha do ecrã

en: Remote desktop
pt: Ecrã remoto
