tokodon - en to nn translation catalogue (734 entries)

en: Could not follow account
nn: Klarte ikkje følgja kontoen

en: Could not unfollow account
nn: Klarte ikkje slutta å følgja kontoen

en: Could not block account
nn: Klarte ikkje blokkera kontoen

en: Could not unblock account
nn: Klarte ikkje slutta å blokkera kontoen

en: Could not mute account
nn: Klarte ikkje målbinda kontoen

en: Could not unmute account
nn: Klarte ikkje slutta å målbinda av kontoen

en: Could not feature account
nn: Klarte ikkje framheva kontoen

en: Could not unfeature account
nn: Klarte ikkje slutta å framheva kontoen

en: Could not edit note about an account
nn: Klarte ikkje redigera merknadar om kontoen

en: View Post
nn: Vis innlegg

en: View Profile
nn: Vis profil

en: %1 mentioned you
nn: %1 nemnde deg

en: %1 wrote a new post
nn: %1 skreiv eit nytt innlegg

en: %1 boosted your post
nn: %1 framheva innlegget ditt

en: %1 followed you
nn: %1 følgjer deg

en: %1 requested to follow you
nn: %1 ba om å få følgja deg

en: %1 favorited your post
nn: %1 merkte innlegget ditt som favoritt

en: Poll by %1 has ended
nn: Avrøystinga til %1 er avslutta

en: %1 edited a post
nn: %1 redigerte eit innlegg

en: Image is too big
nn: Biletet er for stort

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
nn: Ustøtta biletformat. Berre JPEG, PNG og GIF er støtta.

en: Account details saved
nn: Kontodetaljane er no lagra

[ctx: @title]
en: Follow Requests
nn: Følgjeførespurnadar

[ctx: @title]
en: Followers
nn: Følgjarar

[ctx: @title]
en: Following
nn: Følgjer

[ctx: @title]
en: Muted Users
nn: Målbundne brukarar

[ctx: @title]
en: Blocked Users
nn: Blokkerte brukarar

[ctx: @title]
en: Featured Users
nn: Framheva brukarar

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
nn[0]: %1 favorittmerking
nn[1]: %1 favorittmerkingar

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
nn[0]: %1 framheving
nn[1]: %1 framhevingar

en: No follow requests
nn: Ingen følgjeførespurndar

en: No followers
nn: Ingen følgjarar

en: No followed users
nn: Følgjer ikkje nokon

en: No muted users
nn: Ingen målbunde brukarar

en: No blocked users
nn: Ingen blokkerte brukarar

en: No featured users
nn: Ingen framheva brukarar

en: No users favorited this post
nn: Ingen har merkt innlegget som favoritt

en: No users boosted this post
nn: Ingen har framheva innlegget

en: Could not accept account
nn: Klarte ikkje godta kontoen

en: Could not reject account
nn: Klarte ikkje avvisa kontoen

en: Could not take action against the account
nn: Klarte ikkje gjera handling på kontoen

en: Could not enable the disabled account
nn: Klarte ikkje opna den stengde kontoen

en: Could not unsilence the account
nn: Klarte ikkje slutta å avgrensa kontoen

en: Could not unsuspend the account
nn: Klarte ikkje opna kontoen att

en: Could not mark the account as not sensitive
nn: Klarte ikkje merkja kontoen som ikkje potensielt støytande

[ctx: login status]
en: Suspended
nn: Merkt for sletting

[ctx: login status]
en: Limited
nn: Avgrensa

[ctx: login status]
en: Sensitized
nn: Merkt som potensielt støytande

[ctx: login status]
en: Frozen
nn: Frosen

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
nn: E-postadresse ikkje stadfesta

[ctx: login status]
en: Not Approved
nn: Ikkje godkjend

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
nn: Ingen avgrensingar

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
nn: Det oppstod ein feil ved PUT-førespurnad for å oppdatera domeneblokkeringa.

en: Could not resolve report
nn: Klarte ikkje merkja rapporten som løyst

en: Could not unresolve report
nn: Klarte ikkje merkja rapporten som ikkje løyst

en: Could not assign report
nn: Klart ikkje tildela rapporten til brukar

en: Could not unassign report
nn: Klarte ikkje merkja rapporten som ikkje tildelt

en: Follows you
nn: Følgjer deg

en: Follow Requested
nn: Følgjeførespurnad

en: Unfollow
nn: Slutt å følgja

en: Follow
nn: Følg

en: Stop notifying me when %1 posts.
nn: Ikkje lenger varsla meg når %1 legg ut innlegg.

en: Notify me when %1 posts.
nn: Varsla meg når %1 legg ut innlegg.

en: Hide Boosts from %1
nn: Gøym framhevingar frå %1

en: Show Boosts from %1
nn: Vis framhevingar frå %1

en: Stop Featuring This Profile
nn: Ikkje lenger framhev profilen

en: Feature This Profile
nn: Framhev profilen

en: Unmute
nn: Slutt å målbinda

en: Mute
nn: Målbind

en: Unblock
nn: Avblokker

en: Block
nn: Blokker

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
nn: Rapporter …

en: Edit Profile
nn: Rediger profil

en: Account editor
nn: Kontoredigering

en: Follow Requests
nn: Følgjeførespurnadar

en: Muted Users
nn: Målbundne brukarar

en: Blocked Users
nn: Blokkerte brukarar

en: Featured Users
nn: Framheva brukarar

en: Copy Link
nn: Kopier lenkja

en: Profile link copied.
nn: Profillenkje kopiert.

en: Note:
nn: Merknad:

en: Saved
nn: Lagra

en: Click to add a note
nn: Trykk for å leggja til merknad

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
nn[0]: <b>%1</b> innlegg
nn[1]: <b>%1</b> innlegg

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
nn[0]: <b>%1</b> følgjar
nn[1]: <b>%1</b> følgjarar

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
nn[0]: følgjer <b>%1</b>
nn[1]: følgjer <b>%1</b>

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
nn: Innlegg

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
nn: Innlegg og svar

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
nn: Mediefiler

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
nn: Gøym framhevingar

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
nn: Alle

en: Share
nn: Del

en: Share the selected media
nn: Del valde mediefiler

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
nn: Kunngjeringar

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
nn: Kunngjeringar på %1

[ctx: @label]
en: No announcements
nn: Ingen kunngjeringar

en: No emojis
nn: Ingen emojiar

en: View profile
nn: Vis profil

en: Conversations
nn: Samtalar

en: No Conversations
nn: Ingen samtalar

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
nn: Auk talet på følgjeførespurnadar

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
nn: Mink talet på følgjeførespurnadar

[ctx: @title:window]
en: Create List
nn: Lag liste

[ctx: @title:window]
en: Edit List
nn: Rediger liste

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @label]
en: Show replies for
nn: Vis svar for

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
nn: Eksklusiv

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
nn: Innlegg i ei eksklusiv liste vert ekskludert frå «Heim»-tidslinja.

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
nn: Lag

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
nn: Rediger

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
nn: Slett

[ctx: @title]
en: Deleting List
nn: Slettar liste

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
nn: Er du sikker på at du vil sletta lista?

en: Explore
nn: Utforsk

[ctx: @action:button]
en: Post
nn: Skriv innlegg

en: Posts
nn: Innlegg

en: Tags
nn: Emne­knaggar

en: %1 person is talking | %1 people are talking
nn[0]: %1 person pratar
nn[1]: %1 personar pratar

[ctx: @label]
en: No Trending Posts
nn: Ingen innlegg på veg opp

[ctx: @label]
en: No Trending Tags
nn: Ingen emneknaggar på veg opp

en: %1 signed up
nn: %1 registrerte seg

[ctx: @title:window]
en: Notifications
nn: Varslingar

en: Setup Required
nn: Treng oppsett

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
nn: Tokodon kan visa varslingar når nokon for eksempel framhevar eller svarar på innlegga dine.
    
    Når du er logga inn, kan du kan tilpassa kva du vil ha varsling for.

en: Allow Notifications
nn: Tillat varslingar

en: Continue
nn: Hald fram

[ctx: @title:window]
en: Password Service
nn: Passordlagring

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
nn: For å kunna lagra sensitive data krev Tokodon at ei passord­teneste køyrer.
    
    Tokodon kan bruka både KWallet, GNOME Keyring og andre libsecret-kompatible tenester.
    
    Etter at du har installert tenesta, sjå til at ho køyrer, og start så Tokodon på nytt.

en: Quit Tokodon
nn: Avslutt Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
nn: Velkommen

en: Welcome to Tokodon
nn: Velkommen til Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
nn: Før du kan bruka Tokodon, må me ordna nokre innstillingar.

[ctx: @title]
en: Select Language
nn: Vel språk

[ctx: @action:button]
en: Close
nn: Lukk

[ctx: @title]
en: Lists
nn: Lister

en: Create List
nn: Lag liste

en: No lists
nn: Ingen lister

en: Edit List
nn: Rediger liste

[ctx: @title:window]
en: Authorization
nn: Løyve

en: To continue, please open the following link in your web browser to authorize Tokodon: %1
nn: For å halda fram må du opna denne lenkja i ein nettlesar og gje Tokodon tilgang til kontoen din: %1

en: Open Authorization Link
nn: Opna tilgangslenkje

en: Copy Authorization Link
nn: Kopier tilgangslenkje

en: Link copied.
nn: Lenkje kopiert.

en: Use Authorization Code
nn: Bruk tilgangskode

en: Use this login method if the above link does not work.
nn: Bruk denne innloggings­metoden dersom lenkja ovanfor ikkje verkar.

en: Enter authorization token:
nn: Skriv inn tilgangskode:

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
nn: Innloggingsproblem

en: There was an issue logging into the server:<br><b>%1</b>
nn: Klarte ikkje logga på tenaren:<br><b>%1</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
nn: Sjå til at passordtenesta køyrer. Er det andre innloggings­problem, kan du prøva å logga inn via nettsida til tenaren.
    
    Du kan òg prøva om att å logga inn. Eventuelt kan du prøva å starta Tokodon på nytt.

en: View Website
nn: Gå til nettsida

en: Re-Attempt Log In
nn: Prøv om att å logga inn

en: Logout
nn: Logg ut

[ctx: @title]
en: Logout
nn: Logg ut

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
nn: Er du sikker på at du vil logga ut?

[ctx: @title:window]
en: Login
nn: Logg inn

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
nn: Fekk ikkje kontakt med tenaren: %1. Kontroller mellomtenar-innstillingane.

en: Proxy Settings
nn: Mellomtenar-innstillingar

[ctx: @title:group]
en: Login
nn: Innlogging

en: Server URL:
nn: Tenaradresse:

en: Enable moderation tools
nn: Bruk modereringsverktøy

en: Allow Tokodon to access moderation tools. Try disabling this if you have trouble logging in.
nn: Gjev Tokodon tilgang til modererings­verktøy. Du kan prøva å slå av dette dersom du har vanskar med å logga inn.

en: Server URL must not be empty!
nn: Tenaradressa kan ikkje vera tom.

[ctx: @title:group]
en: Network Settings
nn: Nettverksinnstillingar

[ctx: @option:check Login page]
en: Ignore SSL errors
nn: Ignorer SSL-feil

[ctx: @title:window]
en: Registration
nn: Registrering

[ctx: @title:group]
en: Register
nn: Registrer

en: Username
nn: Brukarnamn

en: Email Address
nn: E-postadresse

en: Password
nn: Passord

en: Reason
nn: Grunngjeving

en: Register
nn: Registrer

[ctx: @title:window]
en: Rules
nn: Reglar

[ctx: @title:group]
en: Rules
nn: Reglar

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
nn: Godta

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
nn: Ikkje godta

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
nn: Vel tenar

en: This server is closed for registration: %1
nn: Tenaren tillèt ikkje lenger registrering: %1

en: Search or enter URL…
nn: Søk eller skriv inn adresse …

en: Custom Server
nn: Sjølvvalt tenar

en: Public Servers
nn: Offentlege tenarar

en: No Public Servers
nn: Ingen offentlege tenarar

en: Enter a server URL manually in the search field.
nn: Skriv inn tenaradresse i søkjefeltet.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
nn: Opna eksternt

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
nn: Bla gjennom Allheimen og ta kontakt med folk på Mastodon (og annan kompatibel programvare).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Pick a Server
nn: Vel tenar

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Use an Existing Account
nn: Bruk registrert konto

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
nn: Innstillingar

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
nn: Kompatibel med

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
nn: Kompatibel med Mastodon

[ctx: @title]
en: Open As…
nn: Opna som …

[ctx: @title]
en: Reply As…
nn: Svar som …

[ctx: @title]
en: Favorite As…
nn: Merk som favoritt som …

[ctx: @title]
en: Boost As…
nn: Framhev som …

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
nn: Bokmerk som …

[ctx: @title]
en: Unknown Action
nn: Ukjend handling

en: Write a new post
nn: Skriv nytt innlegg

en: Reply to post
nn: Svar på innlegg

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
nn: Feilsøk

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
nn: Modererings­verktøy

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
nn: Innstillingar

en: Home
nn: Heim

en: Notifications
nn: Varslingar

en: Local
nn: Lokalt

en: Global
nn: Globalt

en: Favorites
nn: Favorittar

en: Bookmarks
nn: Bokmerke

en: Search
nn: Søk

[ctx: @action:button Server Announcements]
en: Announcements
nn: Kunngjeringar

en: Lists
nn: Lister

[ctx: @title]
en: Embed Information
nn: Innebygg informasjon

en: Advanced Search
nn: Avansert søk

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
nn: Brukarnamn:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
nn: Visingsnamn:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
nn: E-postadresse:

[ctx: @info:placeholder ip for searching accounts]
en: IP:
nn: IP-adresse:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
nn: Søk

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
nn: Tilbakestill

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
nn: Plassering

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
nn: Alle

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
nn: Lokale

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
nn: Eksterne

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
nn: Modereringsstatus

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
nn: Alle

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
nn: Verksame

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
nn: Ventar på godkjenning

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
nn: Stengde

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
nn: Avgrensa

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
nn: Merkte for sletting

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
nn: Rolle

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
nn: Alle

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
nn: Administrator

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
nn: Eigar

en: No accounts found
nn: Fann ikkje nokon kontoar

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
nn: Lag e-postblokkering

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
nn: Informasjon om e-postdomene

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
nn: Namn på e-postdomene

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
nn: Blokkering oppretta

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
nn: Innloggingsforsøk til kontoen denne veka

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
nn: Registreringsforsøk frå IP-adressa denne veka

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
nn: Fjern e-postblokkering

en: Email block deleted
nn: E-postblokkeringa vart fjerna

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
nn: Ny blokkering av e-postdomene

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
nn: Domene *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
nn: Dette kan vera domene­namnet i e-postadressa eller MX-oppføringa. Vert kontrollert ved registrering.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
nn: Løys domenet

en: New email block added
nn: Ny e-postblokkering lagd til

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
nn: %1 registreringsforsøk siste veke

en: No email blocks found
nn: Fann ingen e-postblokkeringar

en: Add New Domain Block
nn: Ny domeneblokkering

en: Allow Federation with Domain
nn: Tillat samarbeid med domenet

en: Allowed Domain Info
nn: Informasjon om tillate domene

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
nn: Domene

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
nn: Oppretta

en: Disallow Federation with Domain
nn: Ikkje tillat samarbeid med domenet

en: Disallowed federation with the domain
nn: Tillèt ikkje samarbeid med domenet

en: Add Domain Block
nn: Ny domeneblokkering

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
nn: Domene*

en: Public comment
nn: Offentleg merknad

en: Private Comment
nn: Privat merknad

en: Moderation
nn: Moderering

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
nn: Avgrensa

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
nn: Merkt for sletting

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
nn: Ingen

en: Reject media files
nn: Avvis mediefiler

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
nn: Fjernar lokalt lagra mediefiler og lèt vera å lasta ned nye i framtida. Ikkje relevant for kontoar merkte for sletting.

en: Reject reports
nn: Avvis rapportar

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
nn: Ignorer alle rapportar frå dette domenet. Ikkje relevant for kontoar merkte for sletting.

en: Obfuscate domain name
nn: Kamufler domenenamnet

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
nn: Gøym delar av domenenamnet i lista dersom det er påslått kunngjering av liste over domeneavgrensingar

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
nn: Lag blokkering

en: New domain block added
nn: Ny domeneblokkering lagd til

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
nn: Domene*

en: New Allowed Domain Added
nn: Nytt tillate domene lagt til

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
nn: Valet for tillatne domene er tilgjengeleg for instansar med avgrensa samarbeidsmodus påslått

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
nn: Moderering

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
nn: Blokkerte domene

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
nn: Tillatne domene

en: Allowed for federation
nn: Tillate for samarbeid

en: No federations found
nn: Ingen samarbeid funne

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
nn: Ny regel

en: New IP Rule
nn: Ny IP-regel

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
nn: Går ut etter

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
nn: 1 dag

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
nn: 2 veker

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
nn: 1 månad

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
nn: 6 månadar

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
nn: 1 år

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
nn: 3 år

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
nn: Merknad

en: Optional. Remember why you added this rule.
nn: Valfritt. Bruk for å hugsa korfor du la til regelen.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
nn: Regel *

en: Choose what will happen with requests from this IP
nn: Vel kva som skal gjerast med førespurnadar frå IP-adressa

en: Limit sign-ups
nn: Avgrens talet på registreringar

en: New sign-ups will require your approval
nn: Registrering av nye kontoar krev godkjenning

en: Block sign-ups
nn: Blokker registrering

en: New sign-ups will not be possible
nn: Registrering av nye kontoar vert ikkje mogleg

en: Block access
nn: Blokker tilgang

en: Block access to all resources
nn: Tilgang til alle ressursar vert blokkert

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
nn: Ny IP-regel

en: New IP rule added
nn: Ny IP-regel lagd til

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
nn: Avgrens talet på registreringar

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
nn: Blokker registrering

[ctx: @label]
en: Block access
nn: Blokker tilgang

en: No IP rules found
nn: Fann ingen IP-reglar

en: Not Available
nn: Ikkje tilgjengeleg

en: Perform moderation action on %1
nn: Gjer moderering av %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
nn: Åtvar

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
nn: Frys

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
nn: Merk som potensielt støytande

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
nn: Avgrens

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
nn: Merk for sletting

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
nn: Varsla brukaren via e-post

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
nn: Tilpassa åtvaring

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
nn: Send inn

en: Action taken successfully
nn: Handlinga vart gjord

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
nn: Avbryt

en: Are you sure?
nn: Er du sikker?

en: Action will be taken against the account.
nn: Handling vert gjord på kontoen.

en: Successfully approved %1's sign-up application
nn: Registreringa til %1 vart godkjend

en: Successfully rejected %1's sign-up application
nn: Registreringa til %1 vart avvist

en: Successfully unfreezed %1's account
nn: Kontoen til %1 er ikkje lenger frosen

en: Successfully unsilenced %1's account
nn: Kontoen til %1 er ikkje lenger avgrensa

en: Successfully unsuspended %1's account
nn: Kontoen til %1 er ikkje lenger merkt for sletting

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
nn: Kontoen til %1 er ikkje lenger merkt som potensielt støytande

en: Successfully deleted %1's account data
nn: Kontodataa til %1 er no sletta

[ctx: @info Bio label of account.]
en: Bio
nn: Biografi

en: Reasons for joining
nn: Grunngjeving for å verta med

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
nn: Innlegg

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
nn: Følgjarar

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
nn: Følgjer

en: No role
nn: Inga rolle

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
nn: Rolle

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
nn: Sist aktiv

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
nn: Innloggingsstatus

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
nn: Rolle

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
nn: E-postadresse

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
nn: E-poststatus

en: Confirmed
nn: Stadfesta

en: Not Confirmed
nn: Ikkje stadfesta

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
nn: Kontospråk

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
nn: Vart med

en: Most recent IP
nn: Nyaste IP-adresse

en: Invited By
nn: Invitert av

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
nn: Godkjenn

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
nn: Avvis

en: Delete Account Data
nn: Slett kontodata

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
nn: Angra merking som frosen

en: Undo Limit
nn: Angra merking som avgrensa

en: Undo Suspension
nn: Angra merking for sletting

en: Undo force-sensitive
nn: Angra merking som potensielt støytande

en: Take action against this account
nn: Gjer handling på kontoen

en: Remove Domain Block
nn: Fjern domeneblokkering

en: Domain Block Removed
nn: Domeneblokkeringa vart fjerna

en: Edit domain block
nn: Rediger domeneblokkering

en: Private comment
nn: Privat merknad

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
nn: Oppdater blokkering

en: Domain block updated
nn: Domeneblokkeringa vart oppdatert

en: Blocked at
nn: Blokkert

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
nn: Reglar

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
nn: Kamufler

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
nn: Avvis mediefiler

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
nn: Avvis rapportar

en: Edit Domain Block
nn: Rediger domeneblokkering

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
nn: Fjern IP-regel

en: IP Rule Removed
nn: IP-regel vart fjerna

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
nn: Oppdater IP-regel

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
nn: Går ut etter

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
nn: 1 dag

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
nn: 2 veker

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
nn: 1 månad

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
nn: 6 månadar

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
nn: 1 år

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
nn: 3 år

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
nn: Merknad

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
nn: Regel *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
nn: Oppdater IP-regel

en: IP rule updated
nn: IP-regelen vart oppdatert

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
nn: Går ut etter

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
nn: Alvorsgrad

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
nn: Oppdater IP-regel

en: Report #%1
nn: Rapporter #%1

en: Mark as unresolved
nn: Merk som ikkje løyst

en: Mark as resolved
nn: Merk som løyst

en: Report Unresolved
nn: Rapport ikkje løyst

en: Report Resolved
nn: Rapport løyst

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
nn: Innlegg

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
nn: Følgjarar

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
nn: Følgjer

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
nn: Vart med

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
nn: Sist aktiv

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
nn: Rapportert

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
nn: Rapportert

en: Reported By
nn: Rapportert av

en: Report Status
nn: Rapporteringsstatus

en: Resolved
nn: Løyst

en: Unresolved
nn: Ikkje løyst

en: Action taken by
nn: Handling gjord av

en: Assigned moderator
nn: Tildelt moderator

en: No one
nn: Ingen

en: Unassign
nn: Merk som ikkje tildelt

en: Assign to me
nn: Tildel meg

en: Forwarded
nn: Vidaresend

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
nn: Ja

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
nn: Nei

en: Category
nn: Kategori

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
nn: Grunngjeving for at kontoen og/eller innhaldet vart rapportert. Vert teke med i kommunikasjon med kontoen.

en: Other
nn: Annan

en: Category changed to other
nn: Kategori endra til annan

en: Spam
nn: Søppelpost

en: Category changed to spam
nn: Kategorien vart endra til søppelpost

en: Content violates one or more server rules
nn: Innhaldet bryt med minst éin regel for tenaren

en: Category changed to rule violation
nn: Kategorien vart endra til regelbrot

en: To provide more information, %1 wrote:
nn: %1 oppgav følgjande tilleggsinformasjon:

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
nn: –

en: Reported Content
nn: Rapportert innhald

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
nn: Det støytande innhaldet vert teke med i kommunikasjon med kontoen.

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
nn: <b>Innhaldsåtvaring</b><br /> %1

en: Show Less
nn: Vis mindre

en: Show More
nn: Vis meir

[ctx: @title]
en: Accounts
nn: Kontoar

en: Reports
nn: Rapportar

[ctx: @title]
en: Federation
nn: Samarbeid

[ctx: @title]
en: IP Rules
nn: IP-reglar

[ctx: @title]
en: Email Blocks
nn: E-postblokkering

en: Accounts Tool Page
nn: Kontoverktøy-side

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
nn: Rapportstatus

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
nn: Ikkje løyste

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
nn: Løyste

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
nn: Rapportopphav

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
nn: Alle

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
nn: Lokale

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
nn: Eksterne

en: Reported By:
nn: Rapportert av:

en: Assigned Account:
nn: Tildelt konto:

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
nn: –

en: No reports found
nn: Fann ikkje nokon rapportar

[ctx: Show all notifications]
en: All
nn: Alle

[ctx: Show only mentions]
en: Mentions
nn: Nemnd

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
nn: Fram­hevingar

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
nn: Favo­rittar

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
nn: Røyste­resultat

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
nn: Innlegg

[ctx: Show only follows]
en: Follows
nn: Følgjarar

en: No Notifications
nn: Ingen varslingar

en: View %1's Profile
nn: Vis profilen til %1

en: %1 users favorited your post
nn: %1 brukarar merkte innlegget ditt som favoritt

en: %1 users boosted your post
nn: %1 brukarar framheva innlegget ditt

en: %1 replied to your post
nn: %1 svara på innlegget ditt

en: A poll has ended
nn: Ei avrøysting er avslutta

en: %1 updated their post
nn: %1 oppdaterte eit innlegg

en: Status with image attachment
nn: Status med biletvedlegg

en: Status with GifV attachment
nn: Status med GifV-vedlegg

en: Status with Video attachment
nn: Status med videovedlegg

en: Not available
nn: Ikkje tilgjengeleg

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
nn: Gøym mediefil

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
nn: Gøym mediefil

en: Media Hidden
nn: Mediefil gøymd

en: Save Image As…
nn: Lagra bilete som …

en: Save Gif As…
nn: Lagra GIF som …

en: Save Video As…
nn: Lagra video som …

en: Copy Image
nn: Kopier biletet

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
nn: Lagt ut %1

en: Public
nn: Offentleg

en: Unlisted
nn: Ikkje oppført

en: Private
nn: Privat

en: Direct Message
nn: Direktemelding

en: No favorites
nn: Ingen favorittar

en: %1 favorite | %1 favorites
nn[0]: %1 favorittmerking
nn[1]: %1 favorittmerkingar

en: No boosts
nn: Ingen framhevingar

en: %1 boost | %1 boosts
nn[0]: %1 framheving
nn[1]: %1 framhevingar

en: Link preview: %1
nn: Førehandsvising av lenkje: %1

en: Text description available
nn: Tekstskildring er tilgjengeleg

en: Normal Status
nn: Normal status

en: Spoiler Status
nn: Røpealarm-status

en: Filtered: %1
nn: Filtrert: %1

en: Show anyway
nn: Vis likevel

[ctx: @label]
en: Pinned Post
nn: Festa innlegg

[ctx: @title]
en: Delete Post
nn: Slett innlegg

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
nn: Er du sikker på at du vil sletta innlegget?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
nn: Slett og lag nytt utkast

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
nn: Er du sikker på at vil laga nytt utkast av innlegget? Det opphavlege innlegget vert då sletta.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
nn: Svar

en: Cannot boost direct messages
nn: Kan ikkje framheva direktemeldingar

en: Cannot boost private posts
nn: Kan ikkje framheva private meldingar

[ctx: Share a post]
en: Boost
nn: Framhev

en: Boosted
nn: Framheva

en: Boost
nn: Framhev

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
nn: Merk som favoritt

en: Favorited
nn: Merkt som favoritt

en: Favorite
nn: Favoritt

en: Remove bookmark
nn: Fjern bokmerke

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
nn: Lag bokmerke

en: Bookmarked
nn: La til bokmerke

en: Bookmark
nn: Bokmerke

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
nn: Innlegget er merkt som privat. Nokre innlegg kan mangla, då svar på innlegget vert merkt som privat som standard.

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
nn: Redigert %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
nn: Fleire handlingar

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand Post
nn: Utvid innlegget

en: Open Original Page
nn: Opna opphavleg side

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
nn: Kopier lenkje

en: Post link copied.
nn: Lenkje til innlegget er kopiert.

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
nn: Innebygg

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
nn: Opna som …

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
nn: Svar som …

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
nn: Merk som favoritt som …

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
nn: Framhev som …

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
nn: Bokmerk som …

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
nn: Fjern bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
nn: Bokmerk

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
nn: Ikkje lenger fest øvst på profilen

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
nn: Fest øvst på profilen

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
nn: Slutt å målbinda @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
nn: Målbind @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
nn: Avblokker @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
nn: Blokker @%1

en: Edit
nn: Rediger

en: Delete
nn: Slett

en: Delete & Re-draft
nn: Slett og lag nytt utkast

[ctx: Votes percentage]
en: %1%
nn: %1 %

en: (No votes)
nn: (ingen røyster)

en: Vote
nn: Røyst

en: Post from %1
nn: Innlegg frå %1

en: Quoted post
nn: Sitert innlegg

en: %1 boosted
nn: %1 framheva

en: In reply to %1
nn: I svar til %1

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
nn: Spel av

[ctx: @title]
en: Report Post
nn: Rapporter innlegg

[ctx: @title]
en: Report User
nn: Rapporter brukar

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
nn: Grunngjeving for rapportering av innlegget

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
nn: Grunngjeving for rapportering av brukaren

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
nn: Rapporter

[ctx: @action]
en: Cancel
nn: Avbryt

en: Hashtag
nn: Emneknagg

[ctx: @title]
en: Search
nn: Søk

en: Loading...
nn: Lastar …

en: No search results
nn: Ingen søkjetreff

en: Search for users, tags and posts
nn: Søk etter brukarar, emneknaggar og innlegg

[ctx: @title:group]
en: General
nn: Generelt

en: Color theme
nn: Fargetema

en: Pop out the post composer by default
nn: Sprett ut skrivevindauget som standard

[ctx: @title:group]
en: Posts
nn: Innlegg

en: Show number of replies, favorites and boosts
nn: Vis talet på svar, favorittar og framhevingar

en: Show link previews
nn: Førehandsvis lenkjer i innlegg

en: Content font
nn: Skrifttype for innhald

en: Please choose a font
nn: Vel skrift

[ctx: @title:group]
en: Media
nn: Mediefiler

en: Crop images on the timeline to 16x9
nn: Skjer av bilete på tidslinja til 16:9-format

en: Auto-play animated GIFs
nn: Spel automatisk av animerte GIF-bilete

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
nn: Mellomtenar

en: System Default
nn: Systemstandard

en: No Proxy
nn: Ingen mellomtenar

en: Socks5
nn: SOCKS5

en: Host
nn: Vert

en: User
nn: Brukarnamn

en: Apply
nn: Bruk

en: Enable notifications for this account
nn: Bruk varslingar for denne kontoen

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
nn: Varslingane kan visast sjølv når Tokodon ikkje køyrer.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
nn: Pushvarslingar er tilgjengelege, men kunne ikkje takst i bruk. Prøv å logga ut og inn att.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
nn: Varslingane vert berre viste når Tokodon køyrer.

[ctx: @title:group]
en: Types
nn: Typar

en: Mentions
nn: Nemning

en: Statuses
nn: Innlegg

en: Boosts
nn: Framhevingar

en: New followers
nn: Nye følgjarar

en: New follow requests
nn: Nye følgjeførespurndar

en: Polls
nn: Avrøystingar

en: Edits
nn: Redigeringar

en: Edit Account
nn: Rediger konto

en: Please choose a file
nn: Vel fil

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
nn: Er du sikker på at du vil logga ut av %1?

en: Display Name
nn: Visingsnamn

en: Bio
nn: Biografi

en: Header
nn: Overskriftsbilete

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
nn: PNG, GIF eller JPEG. Maks 2 MiB. Vert skalert ned til 1500 × 500 pikslar.

en: Avatar
nn: Avatarbilete

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
nn: PNG, GIF eller JPEG. Maks 2 MiB. Vert skalert ned til 400 × 400 pikslar.

en: Require approval of follow requests
nn: Krev godkjenning før andre får følgja deg

en: This is a bot account
nn: Dette er ein robot-konto

en: Suggest account to others
nn: Føreslå kontoen til andre

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
nn: Merk som standard opplasta mediefiler som potensielt støytande

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
nn: Standardspråk for innlegg

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
nn: Merk som standard innlegg som

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
nn: Offentleg

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
nn: Ikkje oppført

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
nn: Privat

en: Reset
nn: Tilbakestill

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Accounts
nn: Kontoar

en: Network Proxy
nn: Mellomtenar

en: About Tokodon
nn: Om Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
nn: Om

en: About KDE
nn: Om KDE

en: Sharing failed
nn: Feil ved deling

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
nn: Tillat

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
nn: Avvis

en: No accounts available
nn: Ingen tilgjengelege kontoar

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
nn: Skildring

[ctx: @title:group]
en: Focal point
nn: Fokuspunkt

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
nn: Alternativ %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
nn: Legg til alternativ

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
nn: Legg til nytt svaralternativ

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
nn: Når avrøystinga vert avslutta

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
nn: Fleire alternativ

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
nn: Tillat fleire svaralternativ

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
nn: Gøym røystetal

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
nn: Gøym røystetal til avrøystinga er avslutta

en: Remove
nn: Fjern

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
nn: Rediger innlegget

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
nn: Svar på innlegget

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
nn: Skriv innlegget på nytt

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
nn: Skriv nytt innlegg

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
nn: Sprett ut

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
nn: Viss du redigerer eit innlegg med avrøysting, vert røyste­resultata nullstilte.

[ctx: @title]
en: Discard Draft
nn: Forkast utkast

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
nn: Er du sikker på at du vil forkasta utkastet?

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Keep
nn: Behald

[ctx: @info:placeholder]
en: Content warning
nn: Innhaldsåtvaring

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
nn: Kva har du på hjarta?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
nn: Vel fil

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
nn: Alle støtta format (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
nn: JPEG-bilete (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
nn: PNG-bilete (*.png)

en: GIF image (*.gif)
nn: GIF-bilete (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
nn: WebP-bilete (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
nn: HEIC-bilete (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
nn: HEIF-bilete (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
nn: AVIF-bilete (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
nn: WebM-videoar (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
nn: MPEG-4-videoar (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
nn: M4V-videoar (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
nn: QuickTime-videoar (*.mov)

en: All files (*)
nn: Alle filer (*)

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
nn: Legg ved fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
nn: Legg til avrøysting

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
nn: Lokalt

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
nn: Offentleg

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
nn: Ikkje oppført

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
nn: Privat

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
nn: Direktemelding

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
nn: Synlegheit

[ctx: @action:intoolbar Short for content warning]
en: cw
nn: IÅ

[ctx: @info:tooltip]
en: Content warning
nn: Innhaldsåtvaring

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
nn: Språk på innlegget

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
nn: Legg til emoji

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
nn: <b>%1/%2</b> teikn

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
nn: Svar

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
nn: Send på nytt

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
nn: Lagra

en: Loading
nn: Hentar inn

en: Home (%1)
nn: Heim (%1)

[ctx: @action:button]
en: Filters
nn: Filter

en: Show Boosts
nn: Vis framhevingar

en: Show Replies
nn: Vis svar

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
nn: Fekk ikkje kontakt med tenaren: %1. Kontroller innstillingane.

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
nn: Nokre svar er ikkje tilgjengelege

en: To view all replies, open the post on the original server.
nn: For å sjå alle svara kan du opna innlegget på den opphavlege tenaren.

[ctx: @action:button]
en: Open Original Page
nn: Opna opphavleg side

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
nn: Slutt på tidslinja

en: No posts
nn: Ingen innlegg

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
nn: Tilbake til toppen

en: Switch Account
nn: Byt konto

en: Switch account
nn: Byt konto

en: Log in or create a new account
nn: Logg inn eller registrer ny konto

en: Empty conversation
nn: Tom samtale

en: %1 and %2
nn: %1 og %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
nn[0]: %2 og éin annan
nn[1]: %2 og %1 andre

en: Members of the list
nn: Listemedlemmar

en: Any followed users
nn: Alle følgde brukarar

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
nn: 5 minutt

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
nn: 30 minutt

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
nn: 1 time

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
nn: 6 timar

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
nn: 12 timar

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
nn: 1 dag

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
nn: 3 dagar

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
nn: 7 dagar

en: An unknown error occurred.
nn: Det oppstod ein ukjend feil.

en: Receiving push notifications
nn: Tek imot pushvarslingar

en: Mastodon client
nn: Mastodon-klient

en: © 2021-2024 Carl Schwan, 2021-2024 KDE Community
nn: © 2021–2024 Carl Schwan, 2021–2024 KDE-fellesskapet

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Client for decentralized social networks like Mastodon
nn: Klient for desentraliserte sosiale nettverk, som Mastodon

en: Supports https and web+ap url scheme
nn: Støttar https- og web+ap-adresser

en: Share a line of text in the standalone composer.
nn: Del ei linje tekst i frittståande skriveprogram.

en: The text to share.
nn: Teksten du vil dela.

en: Internal usage only.
nn: Berre intern bruk.

en: Error occurred when fetching the latest notification.
nn: Det oppstod ein feil ved innhenting av varslingar.

en: Users
nn: Brukarar

en: Hashtags
nn: Emneknaggar

[ctx: @title]
en: Home
nn: Heim

[ctx: @title]
en: Local Timeline
nn: Lokal tidsslinje

[ctx: @title]
en: Global Timeline
nn: Global tidslinje

[ctx: @title]
en: Bookmarks
nn: Bokmerke

[ctx: @title]
en: Favorites
nn: Favorittar

[ctx: @title]
en: Trending
nn: På veg opp

en: Trending
nn: På veg opp

[ctx: @title:window]
en: Loading…
nn: Lastar …

[ctx: @title]
en: Post by %1
nn: Innlegg frå %1

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
nn: Konto

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
nn: Byt til «%1»

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
nn: Set opp «%1»

[ctx: @action:button]
en: Add Account
nn: Legg til konto

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
nn: Skriv nytt innlegg

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
nn: Byt til «%1»

[ctx: Previously used emojis]
en: History
nn: Logg

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
nn: Tilpassa

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
nn: Fjesingar og kjensler

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
nn: Folk og kropp

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
nn: Dyr og natur

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
nn: Mat og drikke

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
nn: Aktivitetar

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
nn: Reise og stadar

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
nn: Gjenstandar

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
nn: Symbol

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
nn: Flagg

en: Could not open the temporary download file
nn: Klarte ikkje opna mellombels nedlasta fil

en: Could not reserve disk space for download
nn: Klarte ikkje reservera diskplass for nedlasting

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
nn: Lastar ned

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
nn: Kjelde

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
nn: Mål

en: in the future
nn: i framtida

en: %1s
nn: %1 s

en: %1m
nn: %1 m

en: %1h
nn: %1 t

en: %1d
nn: %1 d

en: 1 week ago | %1 weeks ago
nn[0]: Éi veke sidan
nn[1]: %1 veker sidan

en: 1 month ago | %1 months ago
nn[0]: 1 månad sidan
nn[1]: %1 månadar sidan

en: 1 year ago | %1 years ago
nn[0]: Eitt år sidan
nn[1]: %1 år sidan
