tokodon - en to fr translation catalogue (713 entries)

en: Could not follow account
fr: Impossible de suivre un compte

en: Could not unfollow account
fr: Impossible de se désabonner d'un compte

en: Could not block account
fr: Impossible de bloquer un compte

en: Could not unblock account
fr: Impossible de débloquer un compte

en: Could not mute account
fr: Impossible de mettre un compte en pause

en: Could not unmute account
fr: Impossible de sortir un un compte du mode pause

en: Could not feature account
fr: Impossible de présenter un compte

en: Could not unfeature account
fr: Impossible de ne pas présenter un compte

en: Could not edit note about an account
fr: Impossible de modifier une note concernant un compte

en: View Post
fr: Afficher un message

en: View Profile
fr: Afficher un profil

en: %1 mentioned you
fr: %1 vous a cité

en: %1 wrote a new post
fr: %1 a écrit un nouveau message

en: %1 boosted your post
fr: %1 a mis en avant votre message

en: %1 followed you
fr: %1 vous a suivi

en: %1 requested to follow you
fr: %1 vous a demandé à vous suivre

en: %1 favorited your post
fr: %1 a favorisé votre message

en: Poll by %1 has ended
fr: Le sondage réalisé par %1 est terminé

en: %1 edited a post
fr: %1 a modifié un message

en: Image is too big
fr: L'image est trop volumineuse

en: Unsupported image file. Only jpeg, png and gif are supported.
fr: Fichier d'image non pris en charge. Seuls les formats « jpeg », « png » et « gif » sont pris en charge.

en: Account details saved
fr: Détails du compte enregistrés

[ctx: @title]
en: Follow Requests
fr: Demandes de suivi

[ctx: @title]
en: Followers
fr: Abonné(e)s

[ctx: @title]
en: Following
fr: Suivant

[ctx: @title]
en: Muted Users
fr: Utilisateurs en mode muet

[ctx: @title]
en: Blocked Users
fr: Utilisateurs bloqués

[ctx: @title]
en: Featured Users
fr: Utilisateurs publiés

[ctx: @title]
en: %1 favorite | %1 favorites
fr[0]: Signet %1
fr[1]: %1 signets

[ctx: @title]
en: %1 boost | %1 boosts
fr[0]: Coup de pouce %1
fr[1]: %1 coups de pouce

en: No follow requests
fr: Aucune demande de suivi

en: No followers
fr: Aucun abonné(e)

en: No followed users
fr: Aucun utilisateur suivi

en: No muted users
fr: Aucun utilisateur muet

en: No blocked users
fr: Aucun utilisateur bloqué

en: No featured users
fr: Aucun utilisateur publié

en: No users favorited this post
fr: Aucun utilisateur n'a mis ce message en signet.

en: No users boosted this post
fr: Aucun utilisateur n'a donné un coup de pouce pour ce message

en: Could not accept account
fr: Impossible d'accepter un compte

en: Could not reject account
fr: Impossible de rejeter un compte

en: Could not take action against the account
fr: Impossible de mener une action envers un compte

en: Could not enable the disabled account
fr: Impossible d'activer le compte désactivé

en: Could not unsilence the account
fr: Impossible de sortir un un compte du mode pause

en: Could not unsuspend the account
fr: Impossible de retirer le compte

en: Could not mark the account as not sensitive
fr: Impossible de marquer ce compte comme non sensible

[ctx: login status]
en: Suspended
fr: Suspendu

[ctx: login status]
en: Limited
fr: Limité

[ctx: login status]
en: Sensitized
fr: Sensibilisé

[ctx: login status]
en: Frozen
fr: Gelé

[ctx: login status]
en: Email Not confirmed
fr: Courriel non confirmé

[ctx: login status]
en: Not Approved
fr: Non approuvé

[ctx: login status]
en: No Limits Imposed
fr: Aucune limite imposée

en: Error occurred when making a PUT request to update the domain block.
fr: Une erreur s'est produite lors d'une demande « PUT » pour mettre à jour le bloc de domaine.

en: Could not resolve report
fr: Impossible de résoudre un rapport

en: Could not unresolve report
fr: Impossible de résoudre le rapport

en: Could not assign report
fr: Impossible d'attribuer un rapport

en: Could not unassign report
fr: Impossible de dé-assigner un rapport

en: Follows you
fr: Vous suit

en: Follow Requested
fr: Suivi demandé

en: Unfollow
fr: Ne plus suivre

en: Follow
fr: Suivre

en: Stop notifying me when %1 posts.
fr: Arrêter de m'envoyer des notifications lorsque %1 écrit des messages.

en: Notify me when %1 posts.
fr: M'envoyer une notification lorsque %1 envoie des messages.

en: Hide Boosts from %1
fr: Masquer les encouragements de %1

en: Show Boosts from %1
fr: Afficher les coups de pouce de %1

en: Stop Featuring This Profile
fr: Arrêter de présenter ce profil

en: Feature This Profile
fr: Présenter ce profil

en: Unmute
fr: Remettre le son

en: Mute
fr: Mettre en pause

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Block
fr: Bloquer

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
fr: Signaler…

en: Edit Profile
fr: Modifier un profil

en: Account editor
fr: Éditeur de comptes

en: Follow Requests
fr: Demandes de suivi

en: Muted Users
fr: Utilisateurs en mode muet

en: Blocked Users
fr: Utilisateurs bloqués

en: Featured Users
fr: Utilisateurs publiés

en: Copy Link
fr: Copier un lien

en: Profile link copied.
fr: Lien du profil copié.

en: Note:
fr: Remarques :

en: Saved
fr: Enregistré

en: Click to add a note
fr: Cliquer pour ajouter une note

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
fr[0]: Message <b>%1</b>
fr[1]: <b>%1</b> messages

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
fr[0]: Abonné <b>%1</b>
fr[1]: <b>%1</b> abonné(e)s

[ctx: @label User's number of followed accounts]
en: <b>%1</b> follows | <b>%1</b> following
fr[0]: <b>%1</b> suit
fr[1]: <b>%1</b> suiveurs

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
fr: Messages

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
fr: Messages && réponses

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
fr: Média

[ctx: @option:check]
en: Hide boosts
fr: Masquer les encouragements

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
fr: Tout

en: Share
fr: Partager

en: Share the selected media
fr: Partager les média sélectionnés

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
fr: Annonces

[ctx: @label An announcement was published on a date]
en: Announcement on %1
fr: Annonce sur %1

[ctx: @label]
en: No announcements
fr: Aucune annonce

en: No emojis
fr: Aucune émoticône

en: View profile
fr: Afficher un profil

en: No Conversations
fr: Aucune conversation

[ctx: @action:button]
en: Increase follow request count
fr: Augmenter le compteur de demandes de suivi

[ctx: @action:button]
en: Decrease follow request count
fr: Diminuer le compteur de demandes de suivi

[ctx: @title:window]
en: Create List
fr: Créer une liste

[ctx: @title:window]
en: Edit List
fr: Modifier une liste

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
fr: Titre

[ctx: @label]
en: Show replies for
fr: Afficher les réponses pour

[ctx: @label If the list is exclusive]
en: Exclusive
fr: Exclusif

en: Posts in an exclusive list are excluded from the Home timeline.
fr: Les messages dans une liste exclusive sont exclus de la frise chronologique de l'accueil.

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
fr: Créer

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @title]
en: Deleting List
fr: Suppression d'une liste

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this list?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette liste ?

en: Explore
fr: Explorer

[ctx: @action:button]
en: Post
fr: Message

en: Posts
fr: Messages

en: Tags
fr: Étiquettes

en: %1 person is talking | %1 people are talking
fr[0]: La personne %1 parle.
fr[1]: %1 personnes discutent.

[ctx: @label]
en: No Trending Posts
fr: Aucun message populaire

[ctx: @label]
en: No Trending Tags
fr: Aucune étiquette populaire

en: %1 signed up
fr: %1 s'est inscrit

en: Setup Required
fr: Configuration requise

en: Tokodon can show notifications for activity such as users boosting or replying to your posts.
    
    The types of notifications shown can be fine tuned when logged in.
fr: Tokodon peut afficher des notifications d'activité telles que les utilisateurs augmentant ou répondant à vos messages.
    
    Les types de notifications affichées peuvent être affinés lors de la connexion.

en: Allow Notifications
fr: Autoriser les notifications

en: Continue
fr: Continuer

[ctx: @title:window]
en: Password Service
fr: Service de mot de passe

en: Tokodon requires a password service to be running to save personally sensitive information.
    
    Tokodon can use KWallet, GNOME Keyring or any libsecret-compatible service.
    
    After you installed the service, make sure it's running and restart Tokodon.
fr: Tokodon exige qu'un service de mots de passe s'exécute pour enregistrer les informations personnelles sensibles.
    
    Tokodon peut utiliser le service « KWallet », le trousseau de clés de Gnome ou tout autre service compatible avec la bibliothèque « libsecret ».
    
    Après avoir installé le service, veuillez vous assurer qu'il fonctionne bien et puis re-démarrer Tokodon.

en: Quit Tokodon
fr: Quitter Tokodon

[ctx: @title:window]
en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome to Tokodon
fr: Bienvenue dans Tokodon

en: Some initial setup is required before you can use Tokodon.
fr: Une configuration initiale est requise avant de pouvoir utiliser Tokodon.

[ctx: @title]
en: Select Language
fr: Sélectionner une langue

[ctx: @action:button]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @title]
en: Lists
fr: Listes

en: Create List
fr: Créer une liste

en: No lists
fr: Aucune liste

en: Edit List
fr: Modifier une liste

[ctx: @title:window]
en: Authorization
fr: Autorisation

en: To continue, please open the following link in your web browser to authorize Tokodon: %1
fr: Pour continuer, veuillez ouvrir le lien suivant dans votre navigateur Internet et autoriser Tokodon : %1

en: Open Authorization Link
fr: Ouvrir le lien d'autorisation

en: Copy Authorization Link
fr: Ouvrir le lien d'autorisation

en: Link copied.
fr: Lien copié.

en: Use Authorization Code
fr: Utiliser le code d'autorisation

en: Use this login method if the above link does not work.
fr: Utiliser cette méthode de connexion si le lien ci-dessus ne fonctionne pas .

en: Enter authorization token:
fr: Saisir le jeton d'autorisation :

[ctx: @title:window]
en: Login Issue
fr: Problème de connexion

en: There was an issue logging into the server:<br><b>%1</b>
fr: Une erreur de connexion avec le serveur est survenue : <br><b>%1</b>

en: Please check if the password service is running. For other login issues, you can try logging into the server's website.
    
    You can attempt to log in again with the button below, or restart Tokodon.
fr: Veuillez vérifier si le service de mots de passe est en cours d'exécution. Pour d'autres problèmes de connexion, vous pouvez essayer de vous connecter au site Internet du serveur. 
    
    Vous pouvez essayer de vous connecter à nouveau avec le bouton ci-dessous ou redémarrer Tokodon.

en: View Website
fr: Affichage en site internet

en: Re-Attempt Log In
fr: Renouveler la tentative de connexion

en: Logout
fr: Déconnexion

[ctx: @title]
en: Logout
fr: Se déconnecter

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
fr: Voulez-vous vraiment vous déconnecter ?

[ctx: @title:window]
en: Login
fr: Connexion

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your proxy settings.
fr: Impossible de contacter le serveur : %1. Veuillez vérifier la configuration de votre serveur mandataire.

en: Proxy Settings
fr: Configuration du serveur mandataire

[ctx: @title:group]
en: Login
fr: Connexion

en: Server URL:
fr: URL du serveur :

en: Enable moderation tools
fr: Activer les outils de modération

en: Allow Tokodon to access moderation tools. Try disabling this if you have trouble logging in.
fr: Permettre à Tokodon d'accéder aux outils de modération. Veuillez essayez de désactiver ceci si vous avez du mal à vous connecter.

en: Server URL must not be empty!
fr: L'URL du serveur ne doit pas être vide !

[ctx: @title:group]
en: Network Settings
fr: Configuration du réseau

[ctx: @option:check Login page]
en: Ignore SSL errors
fr: Ignorer les erreurs « SSL »

[ctx: @title:window]
en: Registration
fr: Inscription

[ctx: @title:group]
en: Register
fr: S'inscrire

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: Password
fr: Mot de passe

en: Reason
fr: Raison

en: Register
fr: S'inscrire

[ctx: @title:window]
en: Rules
fr: Règles

[ctx: @title:group]
en: Rules
fr: Règles

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
fr: Accepter

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
fr: Refuser

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
fr: Sélectionner un serveur

en: This server is closed for registration: %1
fr: Le serveur ne prend pas en charge les inscriptions : %1

en: Search or enter URL…
fr: Rechercher ou saisir une URL…

en: Custom Server
fr: Serveur personnalisé

en: Public Servers
fr: Serveurs publics

en: No Public Servers
fr: Aucun serveur public

en: Enter a server URL manually in the search field.
fr: Saisissez manuellement une URL de serveur dans le champ de recherche.

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
fr: Ouvrir de façon externe

[ctx: @info]
en: Browse the Fediverse and connect with people on Mastodon (and other compatible software).
fr: Parcourez le Fediverse et connectez-vous avec des personnes sur Mastodon (Rt d’autres logiciels compatibles).

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Pick a Server
fr: Sélectionner un serveur

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Use an Existing Account
fr: Utiliser un compte existant

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
fr: Compatible avec

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
fr: Compatible avec Mastodon

[ctx: @title]
en: Open As…
fr: Ouvrir sous…

[ctx: @title]
en: Reply As…
fr: Répondre comme...

[ctx: @title]
en: Favorite As…
fr: Mettre en signet comme...

[ctx: @title]
en: Boost As…
fr: Dynamiser comme...

[ctx: @title]
en: Bookmark As…
fr: Mettre en signet comme...

[ctx: @title]
en: Unknown Action
fr: Action inconnue

en: Write a new post
fr: Écrire un nouveau message

en: Reply to post
fr: Répondre à ce message

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
fr: Déboguer

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
fr: Outils de modération

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
fr: Configuration

en: Home
fr: Accueil

en: Favorites
fr: Préférés

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Search
fr: Rechercher

[ctx: @action:button Server Announcements]
en: Announcements
fr: Annonces

en: Lists
fr: Listes

[ctx: @title]
en: Embed Information
fr: Intégrer des informations

en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
fr: Nom d'affichage :

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
fr: Courriel :

[ctx: @info:placeholder ip for searching accounts]
en: IP:
fr: IP :

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
fr: Ré-initialiser

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
fr: Emplacement

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
fr: Tout

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
fr: Distant

[ctx: @info:Moderation Status combobox to choose between different moderation status filters]
en: Moderation Status
fr: État de modération

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
fr: Tout

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
fr: Actif

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
fr: En attente

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
fr: Désactivé

[ctx: @info:Filter out accounts with silenced moderation status]
en: Silenced
fr: Muet

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
fr: Suspendu

[ctx: @info:Role combobox to choose between different role filters]
en: Role
fr: Rôle

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
fr: Tout

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
fr: Modérateur

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
fr: Propriétaire

en: No accounts found
fr: Aucun compte trouvé

[ctx: @action:button]
en: Create Email Block
fr: Créer un bloc de messagerie

[ctx: @title]
en: E-Mail Domain Info
fr: Informations sur le domaine de courriels

[ctx: @info The domain on which the block is imposed]
en: Email domain name
fr: Nom de domaine de courriels

[ctx: @info Time when the block was imposed.]
en: Block created at
fr: Bloc créé à

[ctx: @info The counted accounts signup attempts using that email domain within the last week.]
en: Account sign-up attempts in this week
fr: Les tentatives d'inscriptions aux comptes durant cette semaine.

[ctx: @info The counted IP signup attempts of that email domain within that day.]
en: IP sign-up attempts in this week
fr: Tentatives d'inscriptions par IP dans cette semaine

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @action:button]
en: Delete email block
fr: Supprimer un bloc de messagerie

en: Email block deleted
fr: Bloc de messagerie supprimé

[ctx: @title]
en: New E-Mail Domain Block
fr: Nouveau bloc de domaines de courriels

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
fr: Domaine *

en: This can be the domain name that shows up in the e-mail address or the MX record it uses. They will be checked upon sign-up.
fr: Il peut s'agir du nom de domaine apparaissant dans l'adresse de courriel ou l'enregistrement « MX » qu'il utilise. Ils seront vérifiés lors de l'inscription.

[ctx: @action:button]
en: Resolve domain
fr: Résoudre un domaine

en: New email block added
fr: Nouveau bloc de messagerie ajouté

[ctx: @info]
en: %1 sign-up attempts over the last week
fr: %1 tentatives d'inscriptions durant la dernière semaine

en: No email blocks found
fr: Blocs de courriels trouvés

en: Add New Domain Block
fr: Ajouter un nouveau bloc de domaines

en: Allow Federation with Domain
fr: Autoriser la fédération avec un domaine

en: Allowed Domain Info
fr: Informations sur les domaines autorisés

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
fr: Domaine

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
fr: Créé à

en: Disallow Federation with Domain
fr: Interdire la fédération avec un domaine

en: Disallowed federation with the domain
fr: Fédération interdite avec le domaine

en: Add Domain Block
fr: Ajouter un bloc de domaine

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
fr: Domaine*

en: Public comment
fr: Commentaire publique

en: Private Comment
fr: Commentaire privé

en: Moderation
fr: Modération

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
fr: Suspendre

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
fr: Aucun

en: Reject media files
fr: Rejeter les fichiers multimédia

en: Removes locally stored media files and refuses to download any in the future. Irrelevant for suspensions
fr: Supprime les fichiers multimédia enregistrés localement et refuse de télécharger tout à l'avenir. Sans rapport avec les suspensions.

en: Reject reports
fr: Rejeter des rapports

en: Ignore all reports coming from this domain. Irrelevant for suspensions
fr: Ignorer tous les rapports provenant de ce domaine. Non pertinent pour les suspensions.

en: Obfuscate domain name
fr: Masquer un nom de domaine

en: Partially obfuscate the domain name in the list if advertising the list of domain limitations is enabled
fr: Masquer partiellement le nom de domaine dans la liste si des limitations de publications sur la liste de domaines sont activées.

[ctx: @info:Button to create a domain block]
en: Create Block
fr: Créer un bloc

en: New domain block added
fr: Nouveau bloc de domaines ajouté

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
fr: Domaine*

en: New Allowed Domain Added
fr: Nouveau domaine autorisé ajouté

en: Allowed domain option is available for instances with limited federation mode enabled
fr: L'option de domaine autorisé est disponible pour les instances avec un mode de fédération limité activé.

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
fr: Modération

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
fr: Domaines bloqués

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains in limited federation mode]
en: Allowed domains
fr: Domaines autorisés

en: Allowed for federation
fr: Autorisé pour la fédération

en: No federations found
fr: Aucune fédération n'a été trouvée

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
fr: Créer une règle

en: New IP Rule
fr: Nouvelle règle IP

[ctx: @info:Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
fr: Expirer après

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
fr: 1 jour

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
fr: 2 semaines

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
fr: 1 mois

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
fr: 6 mois

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
fr: Une année

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
fr: 3 années

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
fr: Commentaire

en: Optional. Remember why you added this rule.
fr: Facultatif. N'oubliez pas pourquoi vous avez ajouté cette règle.

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
fr: Règle *

en: Choose what will happen with requests from this IP
fr: Sélectionnez ce qui se passera avec les demandes avec cette IP

en: Limit sign-ups
fr: Limiter les inscriptions

en: New sign-ups will require your approval
fr: Les nouvelles inscriptions nécessiteront votre approbation.

en: Block sign-ups
fr: Bloquer les inscriptions

en: New sign-ups will not be possible
fr: De nouvelles inscriptions ne seront pas possibles.

en: Block access
fr: Bloquer un accès

en: Block access to all resources
fr: Bloquer l'accès à toutes les ressources

[ctx: @info:Button to create a IP rule]
en: Create IP rule
fr: Créer une règle IP

en: New IP rule added
fr: Nouvelle règle IP ajoutée

[ctx: @label]
en: Limit sign-ups
fr: Limiter les inscriptions

[ctx: @label]
en: Block sign-ups
fr: Bloquer les inscriptions

[ctx: @label]
en: Block access
fr: Bloquer un accès

en: No IP rules found
fr: Aucune règle IP trouvée

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Perform moderation action on %1
fr: Effectuer une action de modération sur %1

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
fr: Prévenir

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
fr: Geler

[ctx: @info: Force all this user's media attachments to be flagged as sensitive.]
en: Force-Sensitive
fr: Forcer le respect de la casse

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
fr: Limite

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
fr: Suspendre

[ctx: @info: The user will receive an explanation of what happened with their account]
en: Notify the user per e-mail
fr: Informer l'utilisateur par courriel

[ctx: @info: Send a warning note to the user.]
en: Custom warning
fr: Avertissement personnalisé

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
fr: Soumettre

en: Action taken successfully
fr: Action prise avec succès

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Are you sure?
fr: Le voulez-vous vraiment ?

en: Action will be taken against the account.
fr: Des mesures seront prises à l'encontre du compte.

en: Successfully approved %1's sign-up application
fr: Demande d'inscription de %1 approuvée avec succès

en: Successfully rejected %1's sign-up application
fr: Demande d'inscription de %1 rejetée avec succès

en: Successfully unfreezed %1's account
fr: Compte de %1 débloqué avec succès

en: Successfully unsilenced %1's account
fr: Compte de %1 ré-activé avec succès

en: Successfully unsuspended %1's account
fr: Compte de %1 restauré avec succès

en: Successfully undo force-sensitive %1's account
fr: Annulation réussie du compte sensible à la force %1

en: Successfully deleted %1's account data
fr: Données de compte de %1 supprimées avec succès

en: Reasons for joining
fr: Raisons de rejoindre

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
fr: Messages

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
fr: Abonné(e)s

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
fr: Suivant

en: No role
fr: Aucun rôle

[ctx: @info Role of the account on this server.]
en: Role
fr: Rôle

[ctx: @info The last time the account was active.]
en: Last Active
fr: Dernier actif

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
fr: État de connexion

[ctx: @info: Role of the user.]
en: Role
fr: Rôle

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
fr: Courriel

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
fr: État de courriel

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: Not Confirmed
fr: Non confirmé

[ctx: @info: Locale of the user.]
en: Account Locale
fr: Localisation du compte

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
fr: Joint

en: Most recent IP
fr: IP la plus récente

en: Invited By
fr: Invité par

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
fr: Approuver

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
fr: Rejeter

en: Delete Account Data
fr: Supprimer les données de compte

[ctx: @info: Unfreeze the user's account]
en: Unfreeze
fr: Dégeler

en: Undo Limit
fr: Annuler une limite

en: Undo Suspension
fr: Annuler la suspension

en: Undo force-sensitive
fr: Annuler la sensibilisé à la force

en: Take action against this account
fr: Prendre des mesures à l'encontre de ce compte

en: Remove Domain Block
fr: Supprimer un bloc de domaines

en: Domain Block Removed
fr: Bloc de domaine supprimé

en: Edit domain block
fr: Modifier un bloc de domaine

en: Private comment
fr: Commentaire privé

[ctx: @info:Button to update the domain block with new values]
en: Update Block
fr: Mettre à jour un bloc

en: Domain block updated
fr: Bloc de domaine mis à jour

en: Blocked at
fr: Bloqué à

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
fr: Stratégie

[ctx: @info:Whether to obfuscate public displays of this domain block]
en: Obfuscate
fr: Masquer

[ctx: @info:Whether to reject incoming media from this domain]
en: Reject media
fr: Rejeter un média

[ctx: @info:Whether to reject incoming reports from this domain]
en: Reject reports
fr: Rejeter des rapports

en: Edit Domain Block
fr: Modifier un bloc de domaine

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove IP Rule
fr: Supprimer une règle IP

en: IP Rule Removed
fr: Règle IP supprimée

[ctx: @title:window]
en: Update IP Rule
fr: Mettre à jour une règle IP

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expire After
fr: Expirer après

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
fr: 1 jour

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
fr: 2 semaines

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
fr: 1 mois

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
fr: 6 mois

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
fr: 1 an

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
fr: 3 années

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
fr: Règle *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @info Button to update an IP rule]
en: Update IP rule
fr: Mettre à jour une règle IP

en: IP rule updated
fr: Règle IP mise à jour

[ctx: @info Time after which the rule will be lifted]
en: Expires at
fr: Expire à

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
fr: Gravité

[ctx: @action:button]
en: Update IP Rule
fr: Mettre à jour une règle IP

en: Report #%1
fr: Signaler #%1

en: Mark as unresolved
fr: Marquer comme non résolu

en: Mark as resolved
fr: Marquer comme résolu

en: Report Unresolved
fr: Rapport non résolu

en: Report Resolved
fr: Rapport résolu

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
fr: Messages

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
fr: Abonné(e)s

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
fr: Suivant

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
fr: Joint

[ctx: @info The last time the reported account was active.]
en: Last Active
fr: Dernier actif

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Reported
fr: Signalé

[ctx: @info Time at which the report was made]
en: Reported
fr: Signalé

en: Reported By
fr: Signalé par

en: Report Status
fr: Signaler l'état

en: Resolved
fr: Résolu

en: Unresolved
fr: Non résolu

en: Action taken by
fr: Action prise en charge par

en: Assigned moderator
fr: Modérateur attribué

en: No one
fr: Personne

en: Unassign
fr: Dé-assigner

en: Assign to me
fr: Attribuer à moi

en: Forwarded
fr: Transféré

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
fr: Oui

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
fr: Non

en: Category
fr: Catégorie

en: The reason this account and/or content was reported will be cited in communication with the reported account
fr: La raison pour laquelle ce compte et / ou son contenu ont été signalés seront cités dans la communication avec le compte signalé.

en: Other
fr: Autre

en: Category changed to other
fr: La catégorie a été modifiée à « Autre »

en: Spam
fr: Courrier indésirable

en: Category changed to spam
fr: Catégorie modifiée à « Pourriel »

en: Content violates one or more server rules
fr: Le contenu viole une ou plusieurs règles du serveur.

en: Category changed to rule violation
fr: Catégorie modifiée suite à une violation de règle

en: To provide more information, %1 wrote:
fr: Pour fournir plus d'informations, %1 a écrit :

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
fr: N / A

en: Reported Content
fr: Contenu signalé

en: Offending content will be cited in communication with the reported account
fr: Le contenu offensant sera cité dans la communication avec le compte signalé.

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
fr: <b>Avertissement sur le contenu</b><br /> %1

en: Show Less
fr: Afficher moins

en: Show More
fr: Afficher plus

[ctx: @title]
en: Accounts
fr: Comptes

en: Reports
fr: Rapports

[ctx: @title]
en: Federation
fr: Fédération

[ctx: @title]
en: IP Rules
fr: Règles IP

[ctx: @title]
en: Email Blocks
fr: Blocs de messagerie

en: Accounts Tool Page
fr: Page des outils pour les comptes

[ctx: @info:Combobox to choose Report Status]
en: Report Status
fr: Signaler l'état

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
fr: Non résolu

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
fr: Résolu

[ctx: @info:Combobox to choose the origin of report]
en: Report Origin
fr: Signaler l'origine

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
fr: Tout

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
fr: Distant

en: Reported By:
fr: Signalé par :

en: Assigned Account:
fr: Compte attribué :

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
fr: N / A

en: No reports found
fr: Aucun rapport trouvé

[ctx: Show all notifications]
en: All
fr: Tous

[ctx: Show only mentions]
en: Mentions
fr: Références

[ctx: Show only boosts]
en: Boosts
fr: Stimulations

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
fr: Favoris

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
fr: Résultats de vote

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
fr: Messages

[ctx: Show only follows]
en: Follows
fr: Suivis

en: No Notifications
fr: Aucune notification

en: View %1's Profile
fr: Afficher le profil de %1

en: %1 users favorited your post
fr: %1 utilisateurs ont mis votre message en signet

en: %1 users boosted your post
fr: %1 utilisateurs ont donné un coup de pouce à votre message

en: %1 replied to your post
fr: %1 a répondu à votre message

en: A poll has ended
fr: Un sondage est terminé

en: %1 updated their post
fr: %1 a modifié son message

en: Status with image attachment
fr: État avec une pièce jointe d'image

en: Status with GifV attachment
fr: État avec une pièce jointe au format « GifV »

en: Status with Video attachment
fr: État avec une pièce jointe de vidéo

en: Not available
fr: Non disponible

[ctx: @action:button]
en: Hide Media
fr: Masquer le média

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide media
fr: Masquer le média

en: Media Hidden
fr: Média masqué

en: Save Image As…
fr: Enregistrer l'image sous...

en: Save Gif As…
fr: Enregistrer le fichier « gif » sous...

en: Save Video As…
fr: Enregistrer la vidéo sous...

en: Copy Image
fr: Copier l'image

[ctx: Posted on 26 March 2024 Tuesday 20:43:18 +03]
en: Posted on %1
fr: Publié sur %1

[ctx: %1 is the Mastodon application name used for posting]
en: , via %1
fr: , grâce à %1

en: Unlisted
fr: Non répertorié

en: Private
fr: Privé

en: Direct Message
fr: Message direct

en: No favorites
fr: Aucun signet

en: %1 favorite | %1 favorites
fr[0]: signet %1
fr[1]: %1 signets

en: No boosts
fr: Aucun encouragement

en: %1 boost | %1 boosts
fr[0]: Coup de pouce %1
fr[1]: %1 coups de pouce

en: Link preview: %1
fr: Aperçu du lien : %1

[ctx: Attachment has alt-text, Short for alt-text]
en: Alt
fr: ALT

en: Text description available
fr: Description du texte disponible

en: Video
fr: Vidéo

en: Normal Status
fr: État normal

en: Spoiler Status
fr: État de divulgâcheur

en: Filtered: %1
fr: Filtré : %1

en: Show anyway
fr: Afficher malgré tout

[ctx: @label]
en: Pinned Post
fr: Message épinglé

[ctx: @title]
en: Delete Post
fr: Supprimer un message

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce message ?

[ctx: @title]
en: Delete & Re-draft Post
fr: Supprimer et re-écrire un message

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to redraft this post? This will delete the original post.
fr: Voulez-vous vraiment ré-écrire ce message ? Cela supprimera le message original.

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
fr: Répondre

en: Cannot boost direct messages
fr: Impossible de mettre en avant des messages directs

en: Cannot boost private posts
fr: Impossible de mettre en avant des messages privés

[ctx: Share a post]
en: Boost
fr: Stimuler

en: Boosted
fr: Stimulé

en: Boost
fr: Stimuler

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
fr: Favori

en: Favorited
fr: Mis en préféré

en: Favorite
fr: Préféré

en: Remove bookmark
fr: Supprimer un signet

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
fr: Signet

en: Bookmarked
fr: Mis en signet

en: Bookmark
fr: Signet

en: This post has been marked private. Some posts may be missing because its replies are marked as private by default.
fr: Ce message a été marqué comme « Privé ». Certains messages peuvent être manquants car ses réponses sont marquées comme « Privé » par défaut.

[ctx: Edited on <datetime>]
en: Edited on %1
fr: Publié sur %1

[ctx: Show more options]
en: More actions
fr: Plus d'actions

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand Post
fr: Développer le message

en: Open Original Page
fr: Ouvrir une page originale

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
fr: Copier un lien

en: Post link copied.
fr: Envoyer le lien copié.

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
fr: Intégrer

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
fr: Ouvrir sous…

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
fr: Répondre comme...

[ctx: @action:inmenu]
en: Favorite as…
fr: Mettre en signet comme...

[ctx: @action:inmenu]
en: Boost as…
fr: Donner un coup de pouce comme...

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark as…
fr: Mettre en signet comme...

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
fr: Supprimer un signet

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
fr: Signet

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
fr: Détacher du profil

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
fr: Épingler au profil

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
fr: Remettre le son pour @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
fr: Mettre en pause @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
fr: Débloquer @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
fr: Bloquer @%1

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete & Re-draft
fr: Supprimer et reformuler

[ctx: Votes percentage]
en: %1%
fr: %1 %

en: (No votes)
fr: (Aucun vote)

en: Post from %1
fr: Publié par %1

en: Quoted post
fr: Message en citation

en: %1 boosted
fr: mis en avant par %1

en: In reply to %1
fr: En réponse à %1

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
fr: Lire

[ctx: @title]
en: Report Post
fr: Signaler un message

[ctx: @title]
en: Report User
fr: Signaler un utilisateur

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this post
fr: Raison de signaler ce message

[ctx: @title]
en: Reason for reporting this user
fr: Raison de signaler cet utilisateur

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
fr: Signaler

[ctx: @action]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Hashtag
fr: Hashtags

[ctx: @title]
en: Search
fr: Rechercher

en: Loading...
fr: Chargement en cours...

en: No search results
fr: Aucun résultat pour la recherche

en: Search for users, tags and posts
fr: Rechercher des utilisateurs, des étiquettes et des messages

[ctx: @title:group]
en: General
fr: Général

en: Color theme
fr: Thème de couleurs

en: Pop out the post composer by default
fr: Faire apparaître le compositeur de messages par défaut

[ctx: @title:group]
en: Posts
fr: Messages

en: Show number of replies, favorites and boosts
fr: Afficher le nombre de réponses, les signets et les coups de pouce

en: Show link previews
fr: Afficher des aperçus de liens

en: Content font
fr: Police pour le contenu

en: Please choose a font
fr: Veuillez sélectionner une police

[ctx: @title:group]
en: Media
fr: Média

en: Crop images on the timeline to 16x9
fr: Rogner les images dans la frise chronologique au ration 16 : 9

en: Auto-play animated GIFs
fr: Lire automatiquement les fichiers « GIF » animés

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
fr: Serveur mandataire du réseau

en: System Default
fr: Système par défaut

en: No Proxy
fr: Aucun serveur mandataire

en: Socks5
fr: SOCKS5

en: Host
fr: Hôte

en: User
fr: Utilisateur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Enable notifications for this account
fr: Activer les notifications pour ce compte

en: Notifications can appear even when Tokodon isn't running.
fr: Les notifications apparaîtront même lorsque Tokodon n'est pas en cours d'exécution.

en: Push notifications are available but could not be enabled. Please log out and log back in.
fr: Les notifications sont disponibles mais pourraient ne pas être activées. Veuillez vous déconnecter et vous reconnecter.

en: Notifications will only appear when Tokodon is running.
fr: Les notifications n'apparaîtront que lorsque Tokodon est en cours d'exécution.

en: Mentions
fr: Références

en: Statuses
fr: États

en: Boosts
fr: Stimulations

en: New followers
fr: Nouveaux suiveurs

en: New follow requests
fr: Nouvelles requêtes de suivi

en: Polls
fr: Votes

en: Edits
fr: Modifications

en: Edit Account
fr: Modifier un compte

en: Please choose a file
fr: Veuillez choisir un fichier

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out of %1?
fr: Voulez-vous vraiment vous déconnecter de %1 ?

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Header
fr: En-tête

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 1500x500px
fr: PNG, GIF or JPG. Au moins 2 Mo. Sera réduite à 1500 x 500 px

en: PNG, GIF or JPG. At most 2 MB. Will be downscaled to 400x400px
fr: Formats « PNG », « GIF » ou « JPG ». Au moins 2 Mo. Sera réduit à 400 x 400 px

en: Require approval of follow requests
fr: Exiger l'approbation des demandes de suivi

en: This is a bot account
fr: Ceci est un compte de botnet

en: Suggest account to others
fr: Suggérer un compte aux autres

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
fr: Marquer les média téléchargés comme sensible par défaut

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
fr: Langue par défaut des messages

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
fr: Visibilité des messages par défaut

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
fr: Non répertorié

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
fr: Privé

en: Reset
fr: Ré-initialiser

en: Appearance
fr: Apparence

en: Accounts
fr: Comptes

en: Network Proxy
fr: Serveur mandataire du réseau

en: About Tokodon
fr: À propos de Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
fr: À propos

en: About KDE
fr: À propos de KDE

en: Sharing failed
fr: Le partage a échoué

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
fr: Autoriser

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
fr: Refuser

en: No accounts available
fr: Aucun compte disponible

[ctx: @title:group]
en: Focal point
fr: Point focal

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
fr: Choix %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
fr: Ajouter un choix

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
fr: Ajouter un nouveau choix de sondage

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: When the poll will expire
fr: Lorsque le sondage expirera

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
fr: Choix multiple

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
fr: Ajouter des choix multiples

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
fr: Masquer les totaux

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Hide vote count until the poll ends
fr: Masquer le compteur de votes jusqu'à la fin du sondage

en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @title:window]
en: Edit This Post
fr: Modifier ce message

[ctx: @title:window]
en: Reply to This Post
fr: Répondre à ce message

[ctx: @title:window]
en: Rewrite This Post
fr: Ré-écrire ce message

[ctx: @title:window]
en: Write a New Post
fr: Écrire un nouveau message

[ctx: @action Pop out the status composer]
en: Pop Out
fr: Sortir

en: Saving an edited post that has a poll will clear existing results.
fr: L'enregistrement d'une publication modifiée soumise à un sondage effacera les résultats existants.

[ctx: @title]
en: Discard Draft
fr: Annuler le brouillon

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to discard your draft?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer votre brouillon ?

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Keep
fr: Conserver

[ctx: @info:placeholder]
en: Content warning
fr: Avertissement sur le contenu

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
fr: Quoi de neuf ?

[ctx: @title:window]
en: Choose a File
fr: Sélectionnez un fichier

en: All supported formats (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)
fr: Tous les formats pris en charge (*.jpg *.jpeg *.png *.gif *.webp *.heic *.heif *.avif *.webm *.mp4 *.m4v *.mov)

en: JPEG image (*.jpg *.jpeg)
fr: Image JPEG (*.jpg *.jpeg)

en: PNG image (*.png)
fr: Image PNG (*.png)

en: GIF image (*.gif)
fr: Image GIF (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
fr: Image WebP (*.webp)

en: HEIC image(*.heic)
fr: Image HEIC (*.heic)

en: HEIF image (*.heif)
fr: Image HEIF (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
fr: Image AVIF (*.avif)

en: WebM video (*.webm)
fr: Vidéo WebM (*.webm)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
fr: Vidéo MPEG-4 (*.mp4)

en: M4V video (*.m4v)
fr: Vidéo M4V (*.m4v)

en: QuickTime video (*.mov)
fr: Vidéo QuickTime (*.mov)

en: All files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
fr: Joindre un fichier

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
fr: Ajouter un vote

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
fr: Non répertorié

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
fr: Privé

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
fr: Message direct

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
fr: Visibilité

[ctx: @info:tooltip]
en: Content warning
fr: Avertissement sur le contenu

[ctx: @info:tooltip]
en: Post language
fr: Langue du message

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
fr: Ajouter une émoticône

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
fr: <b>%1 / %2</b> caractères

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
fr: Envoyer

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
fr: Répondre

[ctx: @action:button Send the same post again]
en: Repost
fr: Envoyer un message à nouveau

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
fr: Enregistrer

en: Loading
fr: Chargement

en: Home (%1)
fr: Accueil (%1)

[ctx: @action:button]
en: Filters
fr: Filtres

en: Show Boosts
fr: Afficher les coups de pouce

en: Show Replies
fr: Afficher les réponses

[ctx: @info:status Network status]
en: Failed to contact server: %1. Please check your settings.
fr: Impossible de contacter le serveur : %1. Veuillez vérifier votre configuration.

[ctx: @info:status]
en: Some replies are not available
fr: Certaines réponses sont indisponibles.

en: To view all replies, open the post on the original server.
fr: Pour afficher toutes les réponses, veuillez ouvrir le message sur le serveur originel.

[ctx: @action:button]
en: Open Original Page
fr: Ouvrir la page originale

[ctx: @info:status]
en: End of Timeline
fr: Fin de la frise chronologique

en: No posts
fr: Aucun message

[ctx: @info:tooltip]
en: Return to Top
fr: Revenir en haut

en: Switch Account
fr: Changer de compte

en: Switch account
fr: Changer de compte

en: Log in or create a new account
fr: Se connecter ou créer un nouveau compte

en: Empty conversation
fr: Conversation vide

en: %1 and %2
fr: %1 et %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
fr[0]: %2 et une autre
fr[1]: %2 et %1 autres

en: Members of the list
fr: Membres de la liste

en: Any followed users
fr: Aucun utilisateur suiveur

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
fr: 1 heure

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
fr: 6 heures

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
fr: 12 heures

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
fr: 1 jour

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
fr: 3 jours

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
fr: 7 jours

en: An unknown error occurred.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: Receiving push notifications
fr: Recevoir des notifications automatiques

en: Mastodon client
fr: Client Mastodon

en: © 2021-2024 Carl Schwan, 2021-2024 KDE Community
fr: © 2021 - 2024 Carl Schwan, 2021 - 2024 La communauté de KDE

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Client for decentralized social networks like Mastodon
fr: Un client pour des réseaux sociaux décentralisés comme Mastodon.

en: Supports https and web+ap url scheme
fr: Prend en charge les thèmes d'URL « https » et « web+ap »

en: Share a line of text in the standalone composer.
fr: Partager une ligne de texte dans le compositeur autonome.

en: The text to share.
fr: Le texte à partager.

en: Internal usage only.
fr: Utilisation interne uniquement.

en: Error occurred when fetching the latest notification.
fr: Une erreur est survenue durant la rechercher de la dernière notification.

en: Users
fr: Utilisateurs

[ctx: @title]
en: Home
fr: Accueil

[ctx: @title]
en: Local Timeline
fr: Chronologie locale

[ctx: @title]
en: Global Timeline
fr: Chronologie globale

[ctx: @title]
en: Bookmarks
fr: Signets

[ctx: @title]
en: Favorites
fr: Préférés

[ctx: @title]
en: Trending
fr: Tendance

en: Trending
fr: Tendance

[ctx: @title:window]
en: Loading…
fr: Chargement en cours...

[ctx: @title]
en: Post by %1
fr: Publié par %1

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
fr: Compte

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
fr: Basculer vers %1

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
fr: Configurer « %1 »

[ctx: @action:button]
en: Add Account
fr: Ajouter un compte

[ctx: @action:button]
en: Write a New Post
fr: Écrire un nouveau message

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
fr: Basculer vers « %1 »

[ctx: Previously used emojis]
en: History
fr: Historique

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
fr: Émoticônes

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
fr: Personnes

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
fr: Nourriture

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
fr: Activités

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
fr: Voyage

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
fr: Objets

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
fr: Symboles

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
fr: Étiquettes

en: Could not open the temporary download file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire pour téléchargement

en: Could not reserve disk space for download
fr: Impossible de trouver de l'espace sur disque pour le téléchargement

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
fr: Téléchargement en cours

en: in the future
fr: dans le future

en: %1s
fr: %1 s

en: %1m
fr: %1 m

en: %1h
fr: %1 h

en: %1d
fr: %1 d

en: 1 week ago | %1 weeks ago
fr[0]: Il y a une semaine
fr[1]: Il y a %1 semaines

en: 1 month ago | %1 months ago
fr[0]: Il y a un mois
fr[1]: Il y a %1 mois

en: 1 year ago | %1 years ago
fr[0]: Il y a une année
fr[1]: Il y a %1 années
