tokodon - en to cs translation catalogue (377 entries)

en: Could not follow account
cs: Nelze sledovat účet

en: Could not unfollow account
cs: Nelze přestat sledovat účet

en: Could not block account
cs: Nelze blokovat účet

en: Could not unblock account
cs: Nelze odblokovat účet

en: Could not mute account
cs: Nelze ztlumit účet

en: Could not unmute account
cs: Nelze zrušit ztlumení účtu

en: Could not edit note about an account
cs: Nelze upravit poznámku o účtu

[ctx: @title]
en: Followers
cs: Sledující

[ctx: @title]
en: Following
cs: Sledujete

[ctx: @title]
en: Blocked Users
cs: Blokovaní uživatelé

en: Could not accept account
cs: Účet nelze přijmout

en: Could not reject account
cs: Účet nelze odmítnout

[ctx: login status]
en: Limited
cs: Omezeno

[ctx: login status]
en: Frozen
cs: Zmrazený

[ctx: login status]
en: Not Approved
cs: Neodsouhlasený

en: Follows you
cs: Vás sleduje

en: Unfollow
cs: Přestat sledovat

en: Follow
cs: Následovat

en: Unmute
cs: Povolit zvuk

en: Mute
cs: Ztlumit

en: Unblock
cs: Odblokovat

en: Block
cs: Blokovat

[ctx: @action:inmenu Report this post]
en: Report…
cs: Nahlásit...

en: Edit Profile
cs: Upravit profil

en: Account editor
cs: Editor účtů

en: Blocked Users
cs: Blokovaní uživatelé

en: Copy Link
cs: Kopírovat odkaz

en: Note:
cs: Poznámka:

en: Saved
cs: Uloženo

[ctx: @label User's number of statuses]
en: <b>%1</b> post | <b>%1</b> posts
cs[0]: <b>%1</b> příspěvek
cs[1]: <b>%1</b> příspěvky
cs[2]: <b>%1</b> příspěvků

[ctx: @label User's number of followers]
en: <b>%1</b> follower | <b>%1</b> followers
cs[0]: <b>%1</b> sledující
cs[1]: <b>%1</b> sledující
cs[2]: <b>%1</b> sledujících

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts
cs: Příspěvky

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Posts && Replies
cs: Příspěvky && Odpovědi

[ctx: @item:inmenu Profile Post Filter]
en: Media
cs: Média

[ctx: @action:button Show all of a profile's posts]
en: All
cs: Vše

en: Share
cs: Sdílet

en: Share the selected media
cs: Sdílet vybraná média

[ctx: @title Server-wide announcements set by admins.]
en: Announcements
cs: Oznámení

en: No emojis
cs: Žádné emotikony

en: View profile
cs: Prohlížet profil

en: Conversations
cs: Konverzace

en: No Conversations
cs: Žádné konverzace

[ctx: @title:window]
en: Edit List
cs: Upravit seznam

[ctx: @label:textbox List title]
en: Title
cs: Název

[ctx: @action:button Create the list]
en: Create
cs: Vytvořit

[ctx: @action:button Edit the list]
en: Edit
cs: Upravit

[ctx: @action:button Delete the list]
en: Delete
cs: Smazat

en: Explore
cs: Objevovat

[ctx: @action:button]
en: Post
cs: Příspěvek

en: Posts
cs: Příspěvky

en: Tags
cs: Značky

[ctx: @title:window]
en: Notifications
cs: Upozornění

en: Continue
cs: Pokračovat

[ctx: @title:window]
en: Welcome
cs: Vítejte

en: Welcome to Tokodon
cs: Vítejte v Tokodonu

[ctx: @title]
en: Select Language
cs: Zvolit jazyk

[ctx: @action:button]
en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @title]
en: Lists
cs: Seznamy

en: Edit List
cs: Upravit seznam

[ctx: @title:window]
en: Authorization
cs: Autorizace

en: Link copied.
cs: Odkaz byl zkopírován.

en: Logout
cs: Odhlásit se

[ctx: @title]
en: Logout
cs: Odhlásit se

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to log out?
cs: Opravdu si přejete odhlásit se?

[ctx: @title:window]
en: Login
cs: Přihlášení

en: Proxy Settings
cs: Nastavení proxy

[ctx: @title:group]
en: Login
cs: Přihlášení

en: Server URL:
cs: URL serveru:

[ctx: @title:group]
en: Network Settings
cs: Nastavení sítě

[ctx: @option:check Login page]
en: Ignore SSL errors
cs: Ignorovat chyby SSL

[ctx: @title:window]
en: Registration
cs: Registrace

[ctx: @title:group]
en: Register
cs: Registrovat

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Email Address
cs: E-mailová adresa

en: Password
cs: Heslo

en: Reason
cs: Důvod

en: Register
cs: Registrovat

[ctx: @title:window]
en: Rules
cs: Pravidla

[ctx: @title:group]
en: Rules
cs: Pravidla

[ctx: @action:button Agree to server rules]
en: Agree
cs: Souhlasím

[ctx: @action:button Disagree to server rules]
en: Disagree
cs: Nesouhlasím

[ctx: @title:window]
en: Pick a Server
cs: Vyberte server

[ctx: @action:button Open in external web browser]
en: Open Externally
cs: Otevřít externě

[ctx: @action:button Pick a Mastodon server]
en: Pick a Server
cs: Vyberte server

[ctx: @action:button Use an existing Mastodon account]
en: Use an Existing Account
cs: Použít na existující účet

[ctx: @action:button Application settings]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: @info Compatible with Mastodon]
en: Compatible with
cs: Kompatibilní s

[ctx: @action:button]
en: Compatible with Mastodon
cs: Kompatibilní s Mastodon

[ctx: @title]
en: Open As…
cs: Otevřít jako...

[ctx: @title]
en: Unknown Action
cs: Neznámá činnost

[ctx: @action:button Open debug page]
en: Debug
cs: Ladění

[ctx: @action:button Open moderation tools]
en: Moderation Tools
cs: Nástroje pro moderování

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
cs: Nastavení

en: Home
cs: Domů

en: Notifications
cs: Upozornění

en: Local
cs: Místní

en: Global
cs: Globální

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Search
cs: Hledat

[ctx: @action:button Server Announcements]
en: Announcements
cs: Oznámení

en: Lists
cs: Seznamy

en: Advanced Search
cs: Pokročilé vyhledávání

[ctx: @info:placeholder Username for searching accounts]
en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

[ctx: @info:placeholder display name for searching accounts]
en: Display Name:
cs: Zobrazované jméno:

[ctx: @info:placeholder email for searching accounts]
en: Email:
cs: E-mail:

[ctx: @info:Search button to initiate searching accounts]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: @info:Reset button to reset all the text fields]
en: Reset
cs: Obnovit

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @info:Location combobox to choose location filters]
en: Location
cs: Umístění

[ctx: @info:Filter out accounts from any location]
en: All
cs: Vše

[ctx: @info:Filter out local accounts]
en: Local
cs: Místní

[ctx: @info:Filter out remote accounts]
en: Remote
cs: Vzdálené

[ctx: @info:Filter out accounts with any moderation status]
en: All
cs: Vše

[ctx: @info:Filter out accounts with active moderation status]
en: Active
cs: Aktivní

[ctx: @info:Filter out accounts with pending moderation status]
en: Pending
cs: Čekající

[ctx: @info:Filter out accounts with disabled moderation status]
en: Disabled
cs: Zakázáno

[ctx: @info:Filter out accounts with suspended moderation status]
en: Suspended
cs: Pozastaveno

[ctx: @info:Filter out accounts with any role]
en: All
cs: Vše

[ctx: @info:Filter out accounts with moderator role]
en: Moderator
cs: Moderátor

[ctx: @info:Filter out accounts with admin role]
en: Admin
cs: Administrátor

[ctx: @info:Filter out accounts with owner role]
en: Owner
cs: Vlastník

en: No accounts found
cs: Účty nenalezeny

[ctx: @action:button]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @info The domain on which the block will be imposed]
en: Domain *
cs: Doména *

[ctx: @info:The domain that is allowed to federate]
en: Domain
cs: Doména

[ctx: @info:Time when the domain was allowed to federate.]
en: Created at
cs: Vytvořen v

[ctx: @info:Enter the domain address of the domain block]
en: Domain*
cs: Doména*

en: Public comment
cs: Veřejný komentář

en: Private Comment
cs: Soukromý komentář

en: Moderation
cs: Moderování

[ctx: @info:Filter out all the allowed domains]
en: Silence
cs: Ticho

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Suspend
cs: Pozastavit

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: None
cs: Nic

[ctx: @info:This domain will be able to fetch data from this server and incoming data from it will be processed and stored]
en: Domain*
cs: Doména*

[ctx: @info:Choose between allowed and limited domains]
en: Moderation
cs: Moderování

[ctx: @info:Filter out all the blocked domains]
en: Blocked domains
cs: Blokované domény

[ctx: @action:button]
en: Create Rule
cs: Vytvořit pravidlo

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
cs: 1 den

[ctx: @info:Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
cs: 2 týdny

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
cs: 1 měsíc

[ctx: @info:Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
cs: 6 měsíců

[ctx: @info:Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
cs: 1 rok

[ctx: @info:Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
cs: 3 roky

[ctx: @info: The comment attached with the ip rule]
en: Comment
cs: Komentář

[ctx: @info:The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
cs: Pravidlo *

en: Not Available
cs: Nedostupný

[ctx: @info: Use this to send a warning to the user, without triggering any other action.]
en: Warn
cs: Varovat

[ctx: @info: Prevent the user from using their account, but do not delete or hide their contents.]
en: Freeze
cs: Zmrazit

[ctx: @info: Prevent the user from being able to post with public visibility, hide their posts and notifications from people not following them.]
en: Limit
cs: Omezit

[ctx: @info: Prevent any interaction from or to this account and delete its contents. Revertible within 30 days.]
en: Suspend
cs: Pozastavit

[ctx: @info:Button to submit the action aginst the user.]
en: Submit
cs: Odeslat

[ctx: @info:Cancel button to close the dailog.]
en: Cancel
cs: Zrušit

en: Are you sure?
cs: Jste si jisti?

[ctx: @info:Number of Posts]
en: Posts
cs: Příspěvky

[ctx: @info:Number of followers.]
en: Followers
cs: Sledující

[ctx: @info:row Number of accounts followed by the account]
en: Following
cs: Sledujete

en: No role
cs: Žádná role

[ctx: @info The current login status of the account.]
en: Login Status
cs: Stav přihlášení

[ctx: @info: Email of the user.]
en: Email
cs: E-mail

[ctx: @info: Email confirmation status of the user.]
en: Email Status
cs: Stav e-mailu

en: Confirmed
cs: Potvrzeno

en: Not Confirmed
cs: Nepotvrzen

[ctx: @info: Joining date of the user]
en: Joined
cs: Připojil(a) se

[ctx: @info: Approve the user's request]
en: Approve
cs: Schválit

[ctx: @info: Reject the user's request]
en: Reject
cs: Odmítnout

en: Private comment
cs: Soukromý komentář

[ctx: @info: No public comment provided]
en: None
cs: Nic

[ctx: @info: No private comment provided]
en: None
cs: Nic

[ctx: @info:The policy to be applied by this domain block]
en: Policy
cs: Chování

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 day]
en: 1 day
cs: 1 den

[ctx: @info Option to block out the IP for 2 weeks]
en: 2 weeks
cs: 2 týdny

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 month]
en: 1 month
cs: 1 měsíc

[ctx: @info Option to block out the IP for 6 months]
en: 6 month
cs: 6 měsíců

[ctx: @info Option to block out the IP for 1 year]
en: 1 year
cs: 1 rok

[ctx: @info Option to block out the IP for 3 years]
en: 3 year
cs: 3 roky

[ctx: @info The comment attached with the ip rule]
en: Comment
cs: Komentář

[ctx: @info The rule attached with the ip rule]
en: Rule *
cs: Pravidlo *

[ctx: @info Cancel button to close the dailog]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @info No public comment provided]
en: None
cs: Nic

[ctx: @info The severity to be applied by this IP rule]
en: Severity
cs: Závažnost

en: Report #%1
cs: Nahlásit #%1

[ctx: @info Number of Posts]
en: Posts
cs: Příspěvky

[ctx: @info Number of followers.]
en: Followers
cs: Sledující

[ctx: @info Row Number of accounts followed by the account]
en: Following
cs: Sledujete

[ctx: @info Time at which the reported account joined.]
en: Joined
cs: Připojil(a) se

en: Resolved
cs: Vyřešeno

en: Forwarded
cs: Přeposláno

[ctx: @info:The report is forwarded]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @info:The report is not forwarded]
en: No
cs: Ne

en: Category
cs: Kategorie

en: Other
cs: Jiné

[ctx: @info:Account didn't provide any comment on the report]
en: N/A
cs: Nedostupné

en: <b>Content Warning</b><br /> %1
cs: <b>Varování o obsahu:</b><br />%1

en: Show Less
cs: Zobrazit méně

en: Show More
cs: Zobrazit více

[ctx: @title]
en: Accounts
cs: Účty

en: Reports
cs: Hlášení

[ctx: @info:Filter out unresolved reports]
en: Unresolved
cs: Nevyřešeno

[ctx: @info:Filter out resolved reports]
en: Resolved
cs: Vyřešeno

[ctx: @info:Filter out accounts with any origin]
en: All
cs: Vše

[ctx: @info:Filter out accounts with local origin]
en: Local
cs: Místní

[ctx: @info:Filter out accounts with remote origin]
en: Remote
cs: Vzdálené

[ctx: @info: No account assigned to the report]
en: N/A
cs: Nedostupné

[ctx: Show all notifications]
en: All
cs: Vše

[ctx: Show only mentions]
en: Mentions
cs: Zmínky

[ctx: Show only favorites]
en: Favorites
cs: Oblíbené

[ctx: Show only poll results]
en: Poll Results
cs: Výsledky hlasování

[ctx: Show only followed statuses]
en: Posts
cs: Příspěvky

en: No Notifications
cs: Žádné upozornění

en: Not available
cs: Není k dispozici

en: Save Image As…
cs: Uložit obrázek jako…

en: Save Video As…
cs: Uložit video jako...

en: Copy Image
cs: Kopírovat obrázek

en: Public
cs: Veřejný

en: Unlisted
cs: Neuvedené v seznamu

en: Private
cs: Soukromý

en: Direct Message
cs: Přímá zpráva

en: No favorites
cs: Žádné oblíbené

en: Link preview: %1
cs: Náhled odkazu: %1

en: Filtered: %1
cs: Filtrováno: %1

en: Show anyway
cs: Přes to zobrazit

[ctx: @label]
en: Are you sure you want to delete this post?
cs: Opravdu si přejete smazat tento příspěvek?

[ctx: Reply to a post]
en: Reply
cs: Odpovědět

[ctx: Favorite a post]
en: Favorite
cs: Oblíbené

en: Favorite
cs: Oblíbené

en: Remove bookmark
cs: Smazat záložku

[ctx: Bookmark a post]
en: Bookmark
cs: Záložka

en: Bookmarked
cs: V záložkách

en: Bookmark
cs: Záložka

[ctx: Show more options]
en: More actions
cs: Další činnosti

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand Post
cs: Rozbalit příspěvek

en: Open Original Page
cs: Otevřít původní stránku

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link
cs: Kopírovat odkaz

[ctx: @action Open embed into website dialog]
en: Embed
cs: Vložit

[ctx: @action:inmenu]
en: Open as…
cs: Otevřít jako...

[ctx: @action:inmenu]
en: Reply as…
cs: Odpovědět jako…

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
cs: Smazat záložku

[ctx: @action:inmenu]
en: Bookmark
cs: Záložka

[ctx: @action:inmenu]
en: Unpin on Profile
cs: Odepnout na profilu

[ctx: @action:inmenu]
en: Pin on Profile
cs: Připnout na profilu

[ctx: @action:inmenu Unmute account]
en: Unmute @%1
cs: Povolit zvuk @%1

[ctx: @action:inmenu Mute account]
en: Mute @%1
cs: Ztlumit @%1

[ctx: @action:inmenu Unblock account]
en: Unblock @%1
cs: Odblokovat @%1

[ctx: @action:inmenu Block account]
en: Block @%1
cs: Blokovat @%1

en: Edit
cs: Upravit

en: Delete
cs: Smazat

en: Vote
cs: Hlasovat

en: Post from %1
cs: Příspěvky od %1

[ctx: @action:button Start media playback]
en: Play
cs: Přehrát

[ctx: @title]
en: Report Post
cs: Nahlásit příspěvek

[ctx: @title]
en: Report User
cs: Nahlásit uživatele

[ctx: @action:button 'Report' as in 'Report this to moderators']
en: Report
cs: Nahlásit

[ctx: @action]
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @title]
en: Search
cs: Hledat

en: Loading...
cs: Probíhá načítání...

en: No search results
cs: Žádné výsledky hledání

[ctx: @title:group]
en: General
cs: Obecné

en: Color theme
cs: Barevný motiv

[ctx: @title:group]
en: Posts
cs: Příspěvky

en: Content font
cs: Písmo obsahu

en: Please choose a font
cs: Prosím, vyberte písmo

[ctx: @title:group]
en: Media
cs: Média

en: Auto-play animated GIFs
cs: Automaticky přehrát animované GIFy

[ctx: @title:window]
en: Network Proxy
cs: Síťová proxy

en: System Default
cs: Výchozí systémový

en: No Proxy
cs: Žádná proxy

en: Host
cs: Hostitel

en: User
cs: Uživatel

en: Apply
cs: Použít

[ctx: @title:group]
en: Types
cs: Typy

en: Mentions
cs: Zmínky

en: Statuses
cs: Stavy

en: New followers
cs: Noví sledující

en: Polls
cs: Hlasování

en: Edits
cs: Úpravy

en: Edit Account
cs: Upravit účet

en: Please choose a file
cs: Prosím, vyberte soubor

en: Display Name
cs: Zobrazované jméno

en: Header
cs: Záhlaví

[ctx: @label Account preferences]
en: Mark uploaded media as sensitive by default
cs: Automaticky označovat odeslané soubory jako citlivé

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post language
cs: Výchozí jazyk příspěvku

[ctx: @label Account preferences]
en: Default post visibility
cs: Výchozí viditelnost příspěvku

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Public
cs: Veřejný

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Unlisted
cs: Neuvedené v seznamu

[ctx: @item:inlistbox Default post visibility rule]
en: Private
cs: Soukromý

en: Reset
cs: Obnovit

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Accounts
cs: Účty

en: Network Proxy
cs: Síťová proxy

en: About Tokodon
cs: O aplikaci Tokodon

[ctx: @title:group]
en: About
cs: O aplikaci

en: About KDE
cs: O prostředí KDE

en: Sharing failed
cs: Sdílení selhalo

[ctx: @action:button Allow follow request]
en: Allow
cs: Povolit

[ctx: @action:button Deny follow request]
en: Deny
cs: Zakázat

[ctx: @title:group Alternate text or description of the image]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @label:textbox Poll choice]
en: Choice %1
cs: Volba %1

[ctx: @action:intoolbar Poll toolbar]
en: Add Choice
cs: Přidejte volbu

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Add a new poll choice
cs: Přidejte novou volbu hlasování

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Multiple choice
cs: Více možností

[ctx: @info:tooltip Poll toolbar]
en: Allow multiple choices
cs: Povolit více možností

[ctx: @option:check Poll toolbar]
en: Hide totals
cs: Skrýt celkové

en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @action:button Keep this draft]
en: Keep
cs: Ponechat

[ctx: @info:placeholder]
en: Content warning
cs: Varování o obsahu

[ctx: @info:placeholder]
en: What's new?
cs: Co je nového?

en: PNG image (*.png)
cs: Obrázek PNG (*.png)

en: GIF image (*.gif)
cs: Obrázek GIF (*.gif)

en: WebP image (*.webp)
cs: Obrázek WebP (*.webp)

en: HEIF image (*.heif)
cs: Obrázky HEIF (*.heif)

en: AVIF image (*.avif)
cs: Obrázek AVIF (*.avif)

en: MPEG-4 video (*.mp4)
cs: Video MPEG-4 (*.mp4)

en: All files (*)
cs: Všechny soubory (*)

[ctx: @info:tooltip]
en: Attach file
cs: Přiložit soubor

[ctx: @info:tooltip]
en: Add poll
cs: Přidat dotazník

[ctx: @item:inmenu Local to this server]
en: Local
cs: Místní

[ctx: @item:inmenu Public to the world]
en: Public
cs: Veřejný

[ctx: @item:inmenu Public but less so]
en: Unlisted
cs: Neuvedené v seznamu

[ctx: @item:inmenu Only to followers]
en: Private
cs: Soukromý

[ctx: @item:inmenu Only to who is explicitly mentioned]
en: Direct Message
cs: Přímá zpráva

[ctx: @info:tooltip Post visibility]
en: Visibility
cs: Viditelnost

[ctx: @info:tooltip]
en: Content warning
cs: Varování o obsahu

[ctx: @info:tooltip]
en: Add emoji
cs: Přidat emotikon

[ctx: @label Character count in the status composer]
en: <b>%1/%2</b> characters
cs: <b>%1/%2</b> znaků

[ctx: @action:button Send a post]
en: Send
cs: Odeslat

[ctx: @action:button Reply to a post]
en: Reply
cs: Odpovědět

[ctx: @action:Button Save an edited a post]
en: Save
cs: Uložit

en: Loading
cs: Načítání

en: Home (%1)
cs: Domů (%1)

[ctx: @action:button]
en: Filters
cs: Filtry

[ctx: @action:button]
en: Open Original Page
cs: Otevřít původní stránku

en: No posts
cs: Žádné příspěvky

en: %1 and %2
cs: %1 a %2

en: %2 and one other | %2 and %1 others
cs[0]: %2 a jeden další
cs[1]: %2  a %1 další
cs[2]: %2  a %1 další

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 5 minutes
cs: 5 minut

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 30 minutes
cs: 30 minut

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 hour
cs: 1 hodina

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 6 hours
cs: 6 hodin

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 12 hours
cs: 12 hodin

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 1 day
cs: 1 den

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 3 days
cs: 3 dny

[ctx: @item:inlistbox Poll expire times]
en: 7 days
cs: 7 dnů

en: An unknown error occurred.
cs: Došlo k neznámé chybě.

en: Mastodon client
cs: Klient pro Mastodon

en: © 2021-2024 Carl Schwan, 2021-2024 KDE Community
cs: © 2021-2024  Carl Schwan, 2021-2024  Komunita KDE

en: Maintainer
cs: Správce

en: Users
cs: Uživatelé

[ctx: @title]
en: Home
cs: Domů

[ctx: @title]
en: Local Timeline
cs: Místní časová osa

[ctx: @title]
en: Global Timeline
cs: Globální časová osa

[ctx: @title]
en: Bookmarks
cs: Záložky

[ctx: @title]
en: Favorites
cs: Oblíbené

en: Trending
cs: Trendy

[ctx: @title:window]
en: Loading…
cs: Probíhá načítání…

[ctx: @title]
en: Post by %1
cs: Příspěvek od %1

[ctx: @title:group Title for the group of account related actions]
en: Account
cs: Účet

[ctx: @action:button]
en: Switch to '%1'
cs: Přepnout na '%1'

[ctx: @action:button]
en: Configure '%1'
cs: Nastavit '%1'

[ctx: @action:button]
en: Add Account
cs: Přidat účet

[ctx: @action:button]
en: Switch '%1'
cs: Přepnout '%1'

[ctx: Previously used emojis]
en: History
cs: Historie

[ctx: 'Custom' is a category of emoji]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: 'Smileys' is a category of emoji]
en: Smileys
cs: Smajlíky

[ctx: 'People' is a category of emoji]
en: People
cs: Lidé

[ctx: 'Nature' is a category of emoji]
en: Nature
cs: Příroda

[ctx: 'Food' is a category of emoji]
en: Food
cs: Jídlo

[ctx: 'Activities' is a category of emoji]
en: Activities
cs: Aktivity

[ctx: 'Travel' is a category of emoji]
en: Travel
cs: Cestování

[ctx: 'Objects' is a category of emoji]
en: Objects
cs: Objekty

[ctx: 'Symbols' is a category of emoji]
en: Symbols
cs: Symboly

[ctx: 'Flags' is a category of emoji]
en: Flags
cs: Příznaky

[ctx: Job heading, like 'Copying']
en: Downloading
cs: Stahuji

[ctx: The URL being downloaded/uploaded]
en: Source
cs: Zdroj

[ctx: The location being downloaded to]
en: Destination
cs: Cíl

en: in the future
cs: V budoucnosti

en: %1s
cs: %1 s
