spacebar - en to uk translation catalogue (86 entries)

en: New message
uk: Нове повідомлення

en: Message from %1
uk: Повідомлення від %1

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
uk[0]: %1 долучення
uk[1]: %1 долучення
uk[2]: %1 долучень
uk[3]: %1 долучення

[ctx: @action open message in application]
en: Open
uk: Відкрити

en: Spacebar background service
uk: Фонова служба Spacebar

en: and %1 more
uk: і ще %1

en: Details
uk: Подробиці

en: %1 person | %1 people
uk[0]: %1 особа
uk[1]: %1 особи
uk[2]: %1 осіб
uk[3]: %1 особа

en: Add people
uk: Додати особу

en: Chats
uk: Спілкування

en: New Conversation
uk: Нове спілкування

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
uk: Створення спілкування

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
uk: Ви

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
uk: Зображення

en: Delete this conversation? | Delete %1 conversations?
uk[0]: Вилучити %1 спілкування?
uk[1]: Вилучити %1 спілкування?
uk[2]: Вилучити %1 спілкувань?
uk[3]: Вилучити це спілкування?

en: This is permanent and can't be undone
uk: Наслідки дії не можна буде скасувати

en: Select a number
uk: Виберіть число

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
uk: %1 позначених

[ctx: Open chat conversation window]
en: Next
uk: Далі

[ctx: @info:status Error message displayed when no contact is selected]
en: No contact selected
uk: Не вибрано жодного контакту

en: Search or enter number…
uk: Шукати або ввести номер…

en: No contacts with phone numbers yet
uk: Ще немає контактів із телефонними номерами

en: Open contacts app
uk: Відкрити «Контакти»

en: No results found
uk: Нічого не знайдено

en: Call
uk: Виклик

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
uk: За надсилання повідомлення на цей преміальний номер SMS з вашого рахунка може бути стягнено сплату

en: Max attachment limit exceeded
uk: Перевищено максимальний розмір долучення

en: No MMSC configured
uk: Не налаштовано MMSC

en: Message has expired and will be deleted
uk: Строк життя повідомлення вичерпано, його буде вилучено

en: Message will be sent as individual messages
uk: Повідомлення буде надіслано як окремі повідомлення

en: MMS message
uk: Повідомлення MMS

en: Message size: %1
uk: Розмір повідомлення: %1

en: Expires: %1
uk: Строк життя: %1

en: View all
uk: Переглянути все

en: %1 new message | %1 new messages
uk[0]: %1 нове повідомлення
uk[1]: %1 нових повідомлення
uk[2]: %1 нових повідомлень
uk[3]: %1 нове повідомлення

en: Copy code
uk: Копіювати код

en: Copy link
uk: Копіювати посилання

en: Copy text
uk: Копіювати текст

en: Save attachment
uk: Збереження долучення

en: Delete message
uk: Вилучити повідомлення

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
uk: Надіслати ще раз

en: Save
uk: Зберегти

en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
uk: Вилучити

en: Write Message...
uk: Написати повідомлення…

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
uk: Надіслати повідомлення з %1…

en: Choose a file
uk: Виберіть файл

en: Contacts
uk: Контакти

en: Back
uk: Назад

en: MMS Settings
uk: Параметри MMS

en: Multimedia messages (MMS)
uk: Мультимедійні повідомлення (MMS)

en: Proxy
uk: Проксі

en: Port
uk: Порт

en: Request delivery reports
uk: Просити про звіти щодо доставлення

en: Request read reports
uk: Просити звіти щодо прочитання

en: Share delivery status
uk: Ділитися станом доставлення

en: Share read status
uk: Ділитися станом прочитання

en: Auto download messages
uk: Автоматично отримувати повідомлення

en: Auto download messages for existing contacts only
uk: Автоматично отримувати повідомлення лише для наявних контактів

en: Max message size (KiB)
uk: Макс. розмір повідомлення (КіБ)

en: Max attachments
uk: Макс. долучення

en: Auto create SMIL
uk: Автостворення SMIL

en: Default to group conversations
uk: Типовий для спілкування у групі

en: Settings
uk: Параметри

en: General
uk: Загальне

en: About
uk: Про програму

en: Multimedia Messages (MMS)
uk: Мультимедійні повідомлення (MMS)

en: Restore defaults
uk: Відновити типові параметри

en: Reset
uk: Скинути

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Use custom colors for messages
uk: Нетипові кольори для повідомлень

en: Incoming message color
uk: Колір вхідного повідомлення

en: Outgoing message color
uk: Колір вихідного повідомлення

en: Message font size
uk: Розмір шрифту повідомлень

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Show sender name / number
uk: Показувати ім'я/номер відправника

en: Show a preview of the message content
uk: Показувати попередній перегляд вмісту повідомлення

en: Show attachment previews
uk: Показувати ескізи долучень

en: Ignore tapbacks
uk: Ігнорувати зворотні звертання

en: Choose a color
uk: Виберіть колір

en: SMS/MMS messaging client
uk: Клієнт обміну повідомленнями SMS/MMS

en: © 2020-2021 KDE Community
uk: © Спільнота KDE, 2020–2021

en: Spacebar SMS/MMS client
uk: SMS/MMS-клієнт Spacebar

en: Open a chat with the given phone number
uk: Почати спілкування із власником вказаного номера телефону
