spacebar - en to sv translation catalogue (84 entries)

en: New message
sv: Nytt meddelande

en: Message from %1
sv: Meddelande från %1

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
sv[0]: %1 bilaga
sv[1]: %1 bilagor

[ctx: @action open message in application]
en: Open
sv: Öppna

en: Spacebar background service
sv: Spacebar bakgrundstjänst

en: and %1 more
sv: och %1 flera

en: Details
sv: Detaljinformation

en: %1 person | %1 people
sv[0]: %1 person
sv[1]: %1 personer

en: Add people
sv: Lägg till personer

en: Chats
sv: Chattar

en: New Conversation
sv: Ny konversation

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
sv: Skapa en chatt

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
sv: Du

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
sv: Bild

en: Delete this conversation? | Delete %1 conversations?
sv[0]: Ta bort den här konversationen?
sv[1]: Ta bort %1 konversationer?

en: This is permanent and can't be undone
sv: Det är permanent och går inte att ångra

en: Select a number
sv: Välj ett tal

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
sv: %1 markerad

[ctx: Open chat conversation window]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: @info:status Error message displayed when no contact is selected]
en: No contact selected
sv: Ingen kontakt markerad

en: Search or enter number…
sv: Sök efter eller skriv in nummer…

en: No contacts with phone numbers yet
sv: Inga kontakter med telefonnummer ännu

en: Open contacts app
sv: Visa kontaktprogram

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: Call
sv: Ring upp

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
sv: Att skicka textmeddelande till detta SMS-premiumnummer kan göra att du blir debiterad en kostnad

en: Max attachment limit exceeded
sv: Maximal gräns för antal bilagor överskriden

en: No MMSC configured
sv: Ingen MMSC inställd

en: Message has expired and will be deleted
sv: Meddelandet har utgått och kommer att tas bort

en: Message will be sent as individual messages
sv: Meddelande skickas som individuella meddelanden

en: MMS message
sv: MMS-meddelande

en: Message size: %1
sv: Meddelandestorlek: %1

en: Expires: %1
sv: Utgår: %1

en: View all
sv: Visa alla

en: %1 new message | %1 new messages
sv[0]: %1 nytt meddelande
sv[1]: %1 nya meddelanden

en: Copy code
sv: Kopiera kod

en: Copy link
sv: Kopiera länk

en: Copy text
sv: Kopiera text

en: Save attachment
sv: Spara bilaga

en: Delete message
sv: Ta bort meddelande

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
sv: Skicka igen

en: Save
sv: Spara

en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
sv: Ta bort

en: Write Message...
sv: Skriv meddelande...

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
sv: Skicka meddelande från %1...

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Back
sv: Tillbaka

en: MMS Settings
sv: MMS-inställningar

en: Multimedia messages (MMS)
sv: Multimediameddelanden (MMS)

en: Request delivery reports
sv: Begär leveransrapporter

en: Request read reports
sv: Begär läsrapporter

en: Share delivery status
sv: Dela leveransstatus

en: Share read status
sv: Dela lässtatus

en: Auto download messages
sv: Ladda ner meddelanden automatiskt

en: Auto download messages for existing contacts only
sv: Ladda bara ner meddelanden automatiskt för befintliga kontakter

en: Max message size (KiB)
sv: Maximal meddelandestorlek (KiB)

en: Max attachments
sv: Maximalt antal bilagor

en: Auto create SMIL
sv: Skapa automatiskt SMIL

en: Default to group conversations
sv: Gruppkonversationer är förval

en: Settings
sv: Inställningar

en: General
sv: Allmänt

en: About
sv: Om

en: Multimedia Messages (MMS)
sv: Multimediameddelanden (MMS)

en: Restore defaults
sv: Återställ förval

en: Reset
sv: Återställ

en: Appearance
sv: Utseende

en: Use custom colors for messages
sv: Använd egna färger för meddelanden

en: Incoming message color
sv: Inkommande meddelandefärg

en: Outgoing message color
sv: Utgående meddelandefärg

en: Message font size
sv: Teckenstorlek för meddelanden

en: Notifications
sv: Underrättelser

en: Show sender name / number
sv: Visa avsändarens namn eller nummer

en: Show a preview of the message content
sv: Visa en förhandsgranskning av meddelandets innehåll

en: Show attachment previews
sv: Visa förhandsgranskningar av bilagor

en: Ignore tapbacks
sv: Ignorera reaktioner

en: Choose a color
sv: Välj en färg

en: SMS/MMS messaging client
sv: SMS/MMS-meddelandeklient

en: © 2020-2021 KDE Community
sv: © 2020-2021 KDE-gemenskapen

en: Spacebar SMS/MMS client
sv: Spacebar SMS/MMS-klient

en: Open a chat with the given phone number
sv: Starta en chatt med angivet telefonnummer
