spacebar - en to it translation catalogue (86 entries)

en: New message
it: Nuovo messaggio

en: Message from %1
it: Messaggio da %1

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
it[0]: %1 allegato
it[1]: %1 allegati

[ctx: @action open message in application]
en: Open
it: Apri

en: Spacebar background service
it: Servizio in background di Spacebar

en: and %1 more
it: e %1 altri

en: Details
it: Dettagli

en: %1 person | %1 people
it[0]: %1 persona
it[1]: %1 persone

en: Add people
it: Aggiungi persone

en: Chats
it: Chat

en: New Conversation
it: Nuova conversazione

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
it: Crea una chat

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
it: Tu

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
it: Immagine

en: Delete this conversation? | Delete %1 conversations?
it[0]: Vuoi eliminare questa conversazione?
it[1]: Vuoi eliminare %1 conversazioni?

en: This is permanent and can't be undone
it: Questo è definitivo e non può essere annullato

en: Select a number
it: Seleziona un numero

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
it: %1 selezionati

[ctx: Open chat conversation window]
en: Next
it: Successivo

[ctx: @info:status Error message displayed when no contact is selected]
en: No contact selected
it: Nessun contatto selezionato

en: Search or enter number…
it: Ricerca o digita numero…

en: No contacts with phone numbers yet
it: Ancora nessun contatto con numeri di telefono

en: Open contacts app
it: Apri l'applicazione dei contatti

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Call
it: Chiamata

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
it: Inviare un SMS a questo numero premium potrebbe comportare l'addebito di denaro

en: Max attachment limit exceeded
it: Limite massimo di allegati superato

en: No MMSC configured
it: Nessun MMSC configurato

en: Message has expired and will be deleted
it: Il messaggio è scaduto e sarà eliminato

en: Message will be sent as individual messages
it: Il messaggio sarà inviato come messaggio singolo

en: MMS message
it: Messaggio MMS

en: Message size: %1
it: Dimensione del messaggio: %1

en: Expires: %1
it: Scade il: %1

en: View all
it: Visualizza tutti

en: %1 new message | %1 new messages
it[0]: %1 nuovo messaggio
it[1]: %1 nuovi messaggi

en: Copy code
it: Copia codice

en: Copy link
it: Copia collegamento

en: Copy text
it: Copia testo

en: Save attachment
it: Salva allegato

en: Delete message
it: Elimina il messaggio

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
it: Invia di nuovo

en: Save
it: Salva

en: Cancel
it: Annulla

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
it: Rimuovi

en: Write Message...
it: Scrivi messaggio...

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
it: Invia messaggio da %1...

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Contacts
it: Contatti

en: Back
it: Indietro

en: MMS Settings
it: Impostazioni MMS

en: Multimedia messages (MMS)
it: Messaggi multimediali (MMS)

en: Port
it: Porta

en: Request delivery reports
it: Richiedi rapporti di consegna

en: Request read reports
it: Richiedi rapporti di lettura

en: Share delivery status
it: Condividi lo stato di consegna

en: Share read status
it: Condividi lo stato di lettura

en: Auto download messages
it: Scarica automaticamente i messaggi

en: Auto download messages for existing contacts only
it: Scarica automaticamente i messaggi solo per i contatti esistenti

en: Max message size (KiB)
it: Dimensione massima del messaggio (KiB)

en: Max attachments
it: Massimo allegati

en: Auto create SMIL
it: Crea automaticamente SMIL

en: Default to group conversations
it: Conversazioni di gruppo come predefinite

en: Settings
it: Impostazioni

en: General
it: Generale

en: About
it: Informazioni

en: Multimedia Messages (MMS)
it: Messaggi multimediali (MMS)

en: Restore defaults
it: Ripristina i valori predefiniti

en: Reset
it: Ripristina

en: Appearance
it: Aspetto

en: Use custom colors for messages
it: Usa colori personalizzati per i messaggi

en: Incoming message color
it: Colore dei messaggi in arrivo

en: Outgoing message color
it: Colore dei messaggi in uscita

en: Message font size
it: Dimensione del carattere del messaggio

en: Notifications
it: Notifiche

en: Show sender name / number
it: Mostra nome del mittente / numero

en: Show a preview of the message content
it: Mostra un'anteprima del contenuto del messaggio

en: Show attachment previews
it: Mostra le anteprime degli allegati

en: Ignore tapbacks
it: Ignora i tapback

en: Choose a color
it: Scegli un colore

en: SMS/MMS messaging client
it: Client di messaggistica SMS/MMS

en: © 2020-2021 KDE Community
it: © 2020-2021 Comunità KDE

en: Smitty van Bodegom
it: Van

en: Spacebar SMS/MMS client
it: Client SMS/MMS Spacebar

en: Open a chat with the given phone number
it: Apri una chat con il numero di telefono specificato
