spacebar - en to fr translation catalogue (83 entries)

en: New message
fr: Nouveau message

en: Message from %1
fr: Message de %1

[ctx: Number of files attached]
en: %1 Attachment | %1 Attachments
fr[0]: Pièce jointe %1
fr[1]: %1 pièces jointes

[ctx: @action open message in application]
en: Open
fr: Ouvrir

en: Spacebar background service
fr: Service d'arrière-plan Spacebar

en: and %1 more
fr: et %1 de plus

en: Details
fr: Détails

en: %1 person | %1 people
fr[0]: Personne %1
fr[1]: %1 personnes

en: Add people
fr: Ajouter des personnes

en: Chats
fr: Groupes de discussions

en: New Conversation
fr: Nouvelle conversation

[ctx: Configuring application settings]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: Deleting a conversation]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: Selecting recipients from contacts list]
en: Create a chat
fr: Créer un groupe de discussions

[ctx: Indicating that message was sent by you]
en: You
fr: Vous

[ctx: Indicating that message contains an image]
en: Picture
fr: Image

en: Delete this conversation? | Delete %1 conversations?
fr[0]: Supprimer cette conversation ?
fr[1]: Supprimer ces %1 conversation ?

en: This is permanent and can't be undone
fr: Cette action est permanente et ne peut être annuler

en: Select a number
fr: Sélectionner un nombre

[ctx: Number of items selected]
en: %1 Selected
fr: %1 sélectionné

[ctx: Open chat conversation window]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: @info:status Error message displayed when no contact is selected]
en: No contact selected
fr: Aucun contact sélectionné

en: Search or enter number…
fr: Rechercher ou saisir un nombre...

en: No contacts with phone numbers yet
fr: Aucun contact encore avec des numéros de téléphone

en: Open contacts app
fr: Ouvrir l'application de contacts

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Call
fr: Appel

en: Texting this premium SMS number might cause you to be charged money
fr: En envoyant un SMS à ce numéro payant, vous risquez d'être facturé.

en: Max attachment limit exceeded
fr: La taille maximale pour les pièces jointes a été atteinte.

en: No MMSC configured
fr: Aucune configuration pour « MMSC »

en: Message has expired and will be deleted
fr: Le message a expiré et sera supprimé.

en: Message will be sent as individual messages
fr: Le message sera envoyé comme des messages individuels.

en: MMS message
fr: Message « MMS »

en: Message size: %1
fr: Taille du message : %1

en: Expires: %1
fr: Expire le : %1

en: View all
fr: Tout afficher

en: %1 new message | %1 new messages
fr[0]: Nouveau message %1
fr[1]: %1 nouveaux messages

en: Copy code
fr: Copier le code

en: Copy link
fr: Copier un lien

en: Copy text
fr: Copier le texte

en: Save attachment
fr: Enregistrer la pièce jointe

en: Delete message
fr: Supprimer un message

[ctx: Retry sending message]
en: Resend
fr: Ré-envoyer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: Remove item from list]
en: Remove
fr: Supprimer

en: Write Message...
fr: Écrire un message...

[ctx: %1 is a phone number]
en: Send Message from %1...
fr: Envoyer un message vers %1...

en: Choose a file
fr: Sélectionnez un fichier

en: Back
fr: Retour

en: MMS Settings
fr: Configuration pour les messages « MMS »

en: Multimedia messages (MMS)
fr: Messages multimédia (MMS)

en: Proxy
fr: Serveur mandataire

en: Request delivery reports
fr: Demander des rapports de livraison

en: Request read reports
fr: Demander des rapports de lecture

en: Share delivery status
fr: Partager l'état de livraison

en: Share read status
fr: Partager l'état de lecture

en: Auto download messages
fr: Télécharger automatiquement les messages

en: Auto download messages for existing contacts only
fr: Télécharger automatiquement les messages, uniquement pour les contacts existants

en: Max message size (KiB)
fr: Taille maximale des messages (Ko)

en: Max attachments
fr: Nombre maximum de pièces jointes

en: Auto create SMIL
fr: Créer automatiquement « SMIL »

en: Default to group conversations
fr: Conversations en groupe par défaut

en: Settings
fr: Configuration

en: General
fr: Général

en: About
fr: À propos

en: Multimedia Messages (MMS)
fr: Messages multimédia (MMS)

en: Restore defaults
fr: Restaurer la configuration par défaut

en: Reset
fr: Ré-initialiser

en: Appearance
fr: Apparence

en: Use custom colors for messages
fr: Utiliser des couleurs personnalisées pour les messages

en: Incoming message color
fr: Couleur pour les messages entrants

en: Outgoing message color
fr: Couleur pour les messages sortants

en: Message font size
fr: Taille de la police de messages

en: Show sender name / number
fr: Afficher le nom / numéro de l'émetteur

en: Show a preview of the message content
fr: Afficher un aperçu du contenu du message

en: Show attachment previews
fr: Afficher des aperçus des pièces jointes

en: Ignore tapbacks
fr: Ne pas tenir compte des retours en arrière

en: Choose a color
fr: Sélectionnez une couleur

en: SMS/MMS messaging client
fr: Client de messagerie instantanée pour messages « SMS / MMS »

en: © 2020-2021 KDE Community
fr: © 2020-2021 Communauté KDE

en: Spacebar SMS/MMS client
fr: Client « SMS / MMS » pour le logiciel Spacebar

en: Open a chat with the given phone number
fr: Ouvrir une discussion avec le numéro de téléphone donné
