qmlkonsole - en to sv translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:window]
en: Saved Commands
sv: Sparade kommandon

en: Configure
sv: Anpassa

en: Close
sv: Stäng

en: No saved commands
sv: Inga sparade kommandon

en: Save commands to quickly run them without typing them out.
sv: Spara.kommandon för att snabbt köra dem utan att skriva in dem.

en: Saved Commands
sv: Sparade kommandon

en: Add Command
sv: Lägg till kommando

en: Edit
sv: Redigera

en: Add command
sv: Lägg till kommando

en: Command %1 removed
sv: Kommando %1 borttaget

en: General
sv: Allmänt

en: About
sv: Om

en: Appearance
sv: Utseende

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Font Family
sv: Teckenfamilj

[ctx: @title:window]
en: Pick font
sv: Välj teckensnitt

en: Font Size
sv: Teckenstorlek

en: Window Transparency
sv: Fönstergenomskinlighet

en: Blur Background
sv: Gör bakgrund suddig

en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: Tab character key (should match the key on the keyboard of the locale)]
en: Tab
sv: Tabulator

en: Toggle Virtual Keyboard
sv: Visa eller dölj virtuellt tangentbord

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Tab
sv: Ny flik

[ctx: @action:intoolbar]
en: Saved Commands
sv: Sparade kommandon

en: reverse-i-search
sv: omvänd interaktiv sökning

en: Cancel current command
sv: Avbryt pågående kommando

en: Send EOF
sv: Skicka EOF

en: Cursor to line start
sv: Markör till radens början

en: Cursor to line end
sv: Markör till radens slut

en: Kill to line end
sv: Ta bort till radens slut

en: Paste from kill buffer
sv: Klistra in från borttagningsbuffert

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing %1
sv: Bekräfta stängning av %1

en: A process is currently running in this tab. Are you sure you want to close it?
sv: En process kör för närvarande under fliken. Är du säker på att du vill stänga den?

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing window
sv: Bekräfta stängning av fönster

en: There are processes currently running in this window. Are you sure you want to close it?
sv: Processer kör för närvarande i fönstret. Är du säker på att du vill stänga det?

en: A process is currently running in this window. Are you sure you want to close it?
sv: En process kör för närvarande i fönstret. Är du säker på att du vill stänga det?

[ctx: @title:window]
en: Select Tab
sv: Välj flik

en: selection mode
sv: markeringsläge

en: Disable
sv: Inaktivera

en: © 2020-2022 KDE Community
sv: © 2020-2022 KDE-gemenskapen

en: Command to execute
sv: Kommando att köra

en: Set the initial working directory to 'dir'
sv: Ställ in ursprunglig arbetskatalog till 'kat'

en: Tab %1
sv: Flik %1
