qmlkonsole - en to pa translation catalogue (35 entries)

en: Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

[ctx: @title:window]
en: Saved Commands
pa: ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਕਮਾਡਾਂ

en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: No saved commands
pa: ਕੋਈ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਸੰਭਾਲੀ

en: Saved Commands
pa: ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਕਮਾਡਾਂ

en: Add Command
pa: ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Edit
pa: ਸੋਧੋ

en: Add command
pa: ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: Command %1 removed
pa: ਕਮਾਂਡ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ

en: General
pa: ਆਮ

en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Color scheme
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ

en: Font Family
pa: ਫੋਂਟ ਸਮੂਹ

[ctx: @title:window]
en: Pick font
pa: ਫੋਂਟ ਨੂੰ ਚੁਣੋ

en: Font Size
pa: ਫੋਂਟ ਦਾ ਸਾਈਜ਼

en: Window Transparency
pa: ਵਿੰਡੋ ਪਾਰਦਰਸ਼ਤਾ

en: Blur Background
pa: ਧੁੰਦਲੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

[ctx: Tab character key (should match the key on the keyboard of the locale)]
en: Tab
pa: ਟੈਬ

en: Toggle Virtual Keyboard
pa: ਵਰਚੁਅਲ ਕੀਬੋਰਡ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

[ctx: @action:intoolbar]
en: Saved Commands
pa: ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਕਮਾਡਾਂ

en: Cancel current command
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਮਾਂਡ ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Send EOF
pa: EOF ਭੇਜੋ

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing %1
pa: %1 ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: A process is currently running in this tab. Are you sure you want to close it?
pa: ਇਸ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਹਾਲੇ ਇੱਕ ਕਾਰਵਾਈ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @title:window]
en: Select Tab
pa: ਟੈਬ ਚੁਣੋ

en: selection mode
pa: ਚੋਣ ਢੰਗ

en: Disable
pa: ਅਸਮਰੱਥ

en: Command to execute
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕਮਾਂਡ

en: Tab %1
pa: ਟੈਬ %1
