qmlkonsole - en to he translation catalogue (47 entries)

en: Terminal
he: מסוף

[ctx: @title:window]
en: Saved Commands
he: פקודות שמורות

en: Configure
he: הגדרה

en: Close
he: סגירה

en: No saved commands
he: אין פקודות שמורות

en: Save commands to quickly run them without typing them out.
he: אפשר לשמור פקודות כדי להריץ אותן במהירות מבלי להקליד אותן.

en: Saved Commands
he: פקודות שמורות

en: Add Command
he: הוספת פקודה

en: Edit
he: עריכה

en: Add command
he: הוספת פקודה

en: Command %1 removed
he: הפקודה %1 הוסרה

en: General
he: כללי

en: About
he: על אודות

en: Appearance
he: מראה

en: Color scheme
he: ערכת צבעים

en: Font Family
he: משפחת גופנים

[ctx: @title:window]
en: Pick font
he: בחירת גופן

en: Font Size
he: גודל כתב

en: Window Transparency
he: שקיפות חלון

en: Blur Background
he: טשטוש הרקע

en: Settings
he: הגדרות

en: Toggle Virtual Keyboard
he: החלפת תצוגת מקלדת וירטואלית

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Tab
he: לשונית חדשה

[ctx: @action:intoolbar]
en: Saved Commands
he: פקודות שמורות

en: reverse-i-search
he: חיפוש בהיסטוריה

en: Cancel current command
he: ביטול הפקודה הנוכחית

en: Send EOF
he: שליחת EOF (סוף קובץ)

en: Cursor to line start
he: סמן לתחילת השורה

en: Cursor to line end
he: סמן לסוף השורה

en: Kill to line end
he: חיסול לסוף השורה

en: Paste from kill buffer
he: הדבקה מחוצץ החיסול

en: Copy
he: העתקה

en: Paste
he: הדבקה

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing %1
he: אישור סגירת %1

en: A process is currently running in this tab. Are you sure you want to close it?
he: יש תהליך שרץ כרגע בלשונית הזאת. לסגור אותו?

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing window
he: אישור סגירת חלון

en: There are processes currently running in this window. Are you sure you want to close it?
he: יש תהליכים שרצים כרגע בחלון הזה. לסגור אותם?

en: A process is currently running in this window. Are you sure you want to close it?
he: יש תהליך שרץ כרגע בחלון הזה. לסגור אותו?

[ctx: @title:window]
en: Select Tab
he: בחירת לשונית

en: selection mode
he: מצב בחירה

en: Disable
he: השבתה

en: © 2020-2022 KDE Community
he: © 2020‏-2022 קהילת KDE

en: Jonah Brüchert
he: יונה ברכרט

en: Devin Lin
he: דווין לין

en: Command to execute
he: פקודה להרצה

en: Set the initial working directory to 'dir'
he: הגדרת תיקיית העבודה הראשונית ל־‚dir’

en: Tab %1
he: לשונית %1
