qmlkonsole - en to cs translation catalogue (42 entries)

en: Terminal
cs: Terminál

[ctx: @title:window]
en: Saved Commands
cs: Uložené příkazy

en: Configure
cs: Nastavit

en: Close
cs: Zavřít

en: No saved commands
cs: Žádné uložené příkazy

en: Saved Commands
cs: Uložené příkazy

en: Add Command
cs: Přidat příkaz

en: Edit
cs: Upravit

en: Add command
cs: Přidat příkaz

en: Command %1 removed
cs: Příkaz %1 byl odstraněn

en: General
cs: Obecné

en: About
cs: O aplikaci

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Color scheme
cs: Barevné schéma

en: Font Family
cs: Rodina písma

[ctx: @title:window]
en: Pick font
cs: Vyberte písmo

en: Font Size
cs: Velikost písma

en: Window Transparency
cs: Průhlednost okna

en: Blur Background
cs: Rozmazat pozadí

en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: Tab character key (should match the key on the keyboard of the locale)]
en: Tab
cs: Tabulátor

en: Toggle Virtual Keyboard
cs: Zapnout virtuální klávesnici

[ctx: @action:intoolbar]
en: New Tab
cs: Nová karta

[ctx: @action:intoolbar]
en: Saved Commands
cs: Uložené příkazy

en: Cancel current command
cs: Zrušit aktuální příkaz

en: Send EOF
cs: Poslat EOF

en: Cursor to line start
cs: Ukazatel na začátek řádku

en: Cursor to line end
cs: Ukazatel na konec řádku

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing %1
cs: Potvrďte zavření %1

en: A process is currently running in this tab. Are you sure you want to close it?
cs: V této kartě právě běží nějaký proces, opravdu si přejete ji zavřít?

[ctx: @title:window]
en: Confirm closing window
cs: Potvrďte zavření okna

en: There are processes currently running in this window. Are you sure you want to close it?
cs: V tomto okně právě běží nějaké procesy. Opravdu si přejete jej zavřít?

en: A process is currently running in this window. Are you sure you want to close it?
cs: V tomto okně právě běží nějaký proces. Opravdu si přejete jej zavřít?

[ctx: @title:window]
en: Select Tab
cs: Vyberte kartu

en: selection mode
cs: režim označování

en: Disable
cs: Zakázat

en: © 2020-2022 KDE Community
cs: © 2020-2022 Komunita KDE

en: Command to execute
cs: Příkaz ke spuštění

en: Set the initial working directory to 'dir'
cs: Nastaví výchozí pracovní adresář na 'adresář'

en: Tab %1
cs: Karta %1
