powerdevil - en to is translation catalogue (93 entries)

en: The Power Management Service appears not to be running.
is: Orkustjórnunarþjónustan virðist ekki vera í gangi.

[ctx: The unit of the time input field]
en: millisecond | milliseconds
is[0]: millisekúnda
is[1]: millisekúndur

[ctx: The unit of the time input field]
en: second | seconds
is[0]: sekúnda
is[1]: sekúndur

[ctx: The unit of the time input field]
en: minute | minutes
is[0]: mínúta
is[1]: mínútur

[ctx: The unit of the time input field]
en: hour | hours
is[0]: klukkustund
is[1]: klukkustundir

[ctx: The unit of the time input field]
en: day | days
is[0]: dagur
is[1]: dagar

[ctx: The unit of the time input field]
en: week | weeks
is[0]: vika
is[1]: vikur

[ctx: The unit of the time input field]
en: month | months
is[0]: mánuður
is[1]: mánuðir

[ctx: The unit of the time input field]
en: year | years
is[0]: ár
is[1]: ár

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: milliseconds
is: millisekúndur

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: seconds
is: sekúndur

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: minutes
is: mínútur

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: hours
is: klukkustundir

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: days
is: dagar

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: weeks
is: vikur

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: months
is: mánuðir

[ctx: @text:radiobutton Unit of the time input field]
en: years
is: ár

[ctx: @title]
en: Advanced Power Settings
is: Ítarlegar orkustillingar

[ctx: @title:group]
en: Battery Levels
is: Staða rafhlöðu

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for the main power supply battery]
en: &Low level:
is: &Lítil hleðsla:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level
is: Lítil hleðsla á rafhlöðu

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered low when it drops to this level. Settings for low battery will be used instead of regular battery settings.
is: Hleðsla rafhlöðunnar telst vera lítil þegar hún fer niður á þetta stig. Stillingar fyrir litla hleðslu verða notaðar í stað venjulegra rafhlöðustillinga.

[ctx: @label:spinbox Critical battery level percentage for the main power supply battery]
en: Cr&itical level:
is: &Rafhlaða að tæmast:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Critical battery level
is: Rafhlaðan er alveg að tæmast

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge will be considered critical when it drops to this level. After a brief warning, the system will automatically suspend or shut down, according to the configured critical battery level action.
is: Rafhlaðan telst vera við það að tæmast þegar þessu stigi er náð. Eftir stutta aðvörun fer tölvan sjálfkrafa í dvala eða slekkur á sér, allt eftir því hvaða aðgerð er valin í stillingum fyrir rafhlöðu að tæmast.

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for reaching the critical battery level is now unsupported on your system. Please select a different one.
is: Aðgerðin sem þú valdir áður að myndi gerast þegar rafhlaðan væri alveg að tæmast er ekki lengur studd í kerfinu. Veldu aðra aðgerð.

[ctx: @label:combobox Power action such as sleep/hibernate that will be executed when the critical battery level is reached]
en: A&t critical level:
is: Rafhlaða að &tæmast:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action performed at critical battery level
is: Aðgerð sem er framkvæmd þegar rafhlaðan er að tæmast

[ctx: @label:spinbox Low battery level percentage for peripheral devices]
en: Low level for peripheral d&evices:
is: Lítil hl&eðsla fyrir jaðartæki:

[ctx: @accessible:name:spinbox]
en: Low battery level for peripheral devices
is: Lítil hleðsla á rafhlöðu jaðartækja

[ctx: @info:whatsthis]
en: The battery charge for peripheral devices will be considered low when it reaches this level.
is: Rafhlaða jaðartækis telst vera með litla hleðslu þegar hún nær þessu stigi.

[ctx: @title:group]
en: Charge Limit
is: Hleðslumörk

[ctx: @label:checkbox]
en: &Battery protection:
is: &Rafhlöðuvörn:

[ctx: @text:checkbox]
en: Limit the maximum battery charge
is: Takmarka hleðslumörk rafhlöðunnar

[ctx: @label:spinbox Battery will stop charging when this charge percentage is reached]
en: &Stop charging at:
is: &Hætta að hlaða við:

[ctx: @label:spinbox Battery will start charging again when this charge percentage is reached, after having hit the stop-charging threshold earlier]
en: Start charging once &below:
is: Byrja að hlaða un&dir:

[ctx: @info:status]
en: You might have to disconnect and re-connect the power source to start charging the battery again.
is: Þú þarft kannski að taka tölvuna úr sambandi og setja aftur í samband til að rafhlaðan byrji aftur að hlaðast.

[ctx: @info]
en: Regularly charging the battery close to 100%, or fully discharging it, may accelerate deterioration of battery health. By limiting the maximum battery charge, you can help extend the battery lifespan.
is: Það getur flýtt fyrir hrörnun rafhlöðunnar ef hún er reglulega hlaðin upp í 100% eða tæmd að fullu. Með því að takmarka hámarkshleðslu rafhlöðunnar er hægt að stuðla að lengri líftíma hennar.

[ctx: @title:group Miscellaneous power management settings that didn't fit elsewhere]
en: Other Settings
is: Aðrar stillingar

[ctx: @label:checkbox]
en: &Media playback:
is: &Miðlaspilun:

[ctx: @text:checkbox]
en: Pause media players when suspending
is: Setja miðlaspilara á pásu þegar sett er í dvala

[ctx: @label:button]
en: Related pages:
is: Tengdar síður:

[ctx: @text:button Name of KCM, plus Power Management notification category]
en: Notifications: Power Management
is: Tilkynningar: Orkustjórnun

en: Open "Notifications" settings page, "Power Management" section
is: Opna stillingasíðuna "Tilkynningar", hlutann "Orkustjórnun"

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Desktop Session
is: Skjáborðsseta

en: Open "Desktop Session" settings page
is: Opna stillingasíðuna "Skjáborðsseta"

[ctx: @text:button Name of KCM]
en: Activities
is: Athafnir

en: Open "Activities" settings page
is: Opna stillingasíðuna "Athafnir"

[ctx: @action:button]
en: Advanced Power &Settings…
is: Ítarlegar orku&stillingar…

[ctx: @text:placeholdermessage]
en: Power Management settings could not be loaded
is: Ekki tókst að hlaða inn orkustjórnunarstillingum

en: On AC Power
is: Tengt við rafmagn

en: On Battery
is: Keyrt á rafhlöðu

en: On Low Battery
is: Við litla hleðslu á rafhlöðu

[ctx: @title:group]
en: Suspend Session
is: Setja setu í dvala

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the system is idle
is: Aðgerð sem á að gera þegar tölvan er aðgerðarlaus

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 second | After %1 seconds
is[0]: Eftir %1 sekúndu
is[1]: Eftir %1 sekúndur

[ctx: @option:combobox]
en: After %1 minute | After %1 minutes
is[0]: Eftir %1 mínútu
is[1]: Eftir %1 mínútur

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values]
en: Custom…
is: Sérsniðið…

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the power button is pressed is now unsupported on your system. Please select a different one.
is: Aðgerðin sem þú valdir til að keyra þegar ýtt væri á rofann er ekki lengur studd í kerfinu. Veldu aðra aðgerð.

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When &power button pressed:
is: Þegar ýtt er á &rofann:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the power button is pressed
is: Aðgerð sem á að gera þegar ýtt er á rofann

[ctx: @info:status]
en: The action you had previously configured for when the lid is closed is now unsupported on your system. Please select a different one.
is: Aðgerðin sem þú valdir áður að myndi gerast þegar tölvunni væri lokað er ekki lengur studd í kerfinu. Veldu aðra aðgerð.

[ctx: @label:combobox Suspend action such as sleep/hibernate to perform when the power button is pressed]
en: When laptop &lid closed:
is: Þegar fartölvu er &lokað:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: Action to perform when the laptop lid is closed
is: Aðgerð sem á að gera þegar fartölvunni er lokað

[ctx: @text:checkbox Trigger laptop lid action even when an external monitor is connected]
en: Even when an external monitor is connected
is: Jafnvel þegar ytri skjár er tengdur

en: Perform laptop lid action even when an external monitor is connected
is: Framkvæma aðgerð þegar fartölvu er lokað þótt ytri skjár sé tengdur

[ctx: @info:status]
en: The sleep mode you had previously configured is now unsupported on your system. Please select a different one.
is: Svefnstillingin sem þú valdir áður er ekki lengur studd í kerfinu. Veldu aðra stillingu.

[ctx: @label:combobox Sleep mode selection - suspend to memory, disk or both]
en: When sleeping, enter:
is: Við svæfingu á að stilla á:

[ctx: @accessible:name:combobox]
en: When sleeping, enter this power-save mode
is: Þegar tölvan er svæfð á að setja hana í þetta orkusparnaðarsnið

[ctx: @title:group]
en: Display and Brightness
is: Skjár og birtustig

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change scr&een brightness:
is: Breyta &birtustigi skjás:

[ctx: @label:combobox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically:
is: Di&mma sjálfkrafa:

[ctx: @label:spinbox Dim screen after X minutes]
en: Di&m automatically after:
is: Di&mma sjálfkrafa eftir:

[ctx: @option:combobox]
en: %1 second | %1 seconds
is[0]: %1 sekúndu
is[1]: %1 sekúndur

[ctx: @option:combobox]
en: %1 minute | %1 minutes
is[0]: %1 mínútu
is[1]: %1 mínútur

[ctx: @option:combobox Dim screen automatically]
en: Never
is: Aldrei

[ctx: @info:status]
en: The screen will not be dimmed because it is configured to turn off sooner.
is: Skjárinn verður ekki dimmdur þar sem stillt er á að hann slokkni fyrr.

[ctx: @label:combobox After X minutes]
en: &Turn off screen:
is: &Slökkva á skjá:

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: Turn off screen after:
is: Slökkva á skjá eftir:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 second | %1 seconds
is[0]: %1 sekúndu
is[1]: %1 sekúndur

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: %1 minute | %1 minutes
is[0]: %1 mínútu
is[1]: %1 mínútur

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: Never
is: Aldrei

[ctx: @option:combobox Choose a custom value outside the list of preset values (caution: watch for string length)]
en: Custom…
is: Sérsniðið…

[ctx: @label:spinbox After X minutes]
en: When locked, turn off screen after:
is: Þegar læst, slö&kkva á skjá eftir:

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 second | When locked: %1 seconds
is[0]: Þegar læst: %1 sekúndu
is[1]: Þegar læst: %1 sekúndur

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: %1 minute | When locked: %1 minutes
is[0]: Þegar læst: %1 mínútu
is[1]: Þegar læst: %1 mínútur

[ctx: @option:combobox Turn off screen after X minutes regardless of lock screen (caution: watch for string length)]
en: When locked and unlocked
is: Þegar læst er og aflæst

[ctx: @option:combobox Turn off screen (caution: watch for string length)]
en: When locked: Immediately
is: Þegar læst: Án tafar

[ctx: @label:slider Brightness level]
en: Change key&board brightness:
is: Breyta birtustigi lykla&borðs:

[ctx: @title:group]
en: Other Settings
is: Aðrar stillingar

[ctx: @label:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to po&wer profile:
is: Skipta í orku&prófíl:

[ctx: @accessible:name:combobox Power Save, Balanced or Performance profile - same options as in the Battery applet]
en: Switch to power profile
is: Skipta í orkuprófíl

[ctx: @title:window]
en: Custom Duration
is: Sérsniðin tímalengd
