plasma-workspace - en to vi translation catalogue (41 entries)

en: Configure Mouse Actions Plugin
vi: Cấu hình phần cài cắm "Các hành động chuột"

en: Plasma Shell
vi: Hệ vỏ Plasma

en: Enable QML Javascript debugger
vi: Bật trình gỡ lỗi QML Javascript

en: Do not restart plasma-shell automatically after a crash
vi: Đừng tự động khởi động lại hệ vỏ plasma sau một sự cố

en: Force loading the given shell plugin
vi: Ép tải phần cài cắm của hệ vỏ đã cho

en: Replace an existing instance
vi: Thay thế một hiện thể đã có

en: Lists the available options for user feedback
vi: Liệt kê các lựa chọn khả dụng cho phản hồi của người dùng

en: Plasma Failed To Start
vi: Plasma khởi động thất bại

en: Plasma is unable to start as it could not correctly use OpenGL 2 or software fallback
    Please check that your graphic drivers are set up correctly.
vi: Plasma không thể khởi động vì nó không dùng được OpenGL 2 hoặc trình thoái lui phần mềm một cách phù hợp
    Vui lòng kiểm tra xem các trình điều khiển đồ hoạ của bạn đã được cài đặt đúng chưa.

[ctx: OSD informing that the system is muted, keep short]
en: Audio Muted
vi: Âm thanh: Tắt

[ctx: OSD informing that the microphone is muted, keep short]
en: Microphone Muted
vi: Micrô: Tắt

[ctx: OSD informing that some media app is muted, eg. Amarok Muted]
en: %1 Muted
vi: %1: Tắt

[ctx: touchpad was enabled, keep short]
en: Touchpad On
vi: Bàn cảm ứng: Bật

[ctx: touchpad was disabled, keep short]
en: Touchpad Off
vi: Bàn cảm ứng: Tắt

[ctx: wireless lan was enabled, keep short]
en: Wifi On
vi: Wifi: Bật

[ctx: wireless lan was disabled, keep short]
en: Wifi Off
vi: Wifi: Tắt

[ctx: Bluetooth was enabled, keep short]
en: Bluetooth On
vi: Bluetooth: Bật

[ctx: Bluetooth was disabled, keep short]
en: Bluetooth Off
vi: Bluetooth: Tắt

[ctx: mobile internet was enabled, keep short]
en: Mobile Internet On
vi: Liên Mạng di động: Bật

[ctx: mobile internet was disabled, keep short]
en: Mobile Internet Off
vi: Liên Mạng di động: Tắt

[ctx: on screen keyboard was enabled because physical keyboard got unplugged, keep short]
en: On-Screen Keyboard Activated
vi: Bàn phím trên màn hình: Bật

[ctx: on screen keyboard was disabled because physical keyboard was plugged in, keep short]
en: On-Screen Keyboard Deactivated
vi: Bàn phím trên màn hình: Tắt

en: Internal Screen on %1
vi: Màn hình nội bộ ở %1

[ctx: Screen manufacturer and model on connector]
en: %1 %2 on %3
vi: %1 %2 ở %3

en: Disconnected Screen %1
vi: Màn hình đã ngắt kết nối %1

en: Show Desktop
vi: Hiện bàn làm việc

en: Hide Desktop
vi: Ẩn bàn làm việc

en: Show Activity Switcher
vi: Hiện trình chuyển Hoạt động

en: Stop Current Activity
vi: Dừng Hoạt động hiện tại

en: Switch to Previous Activity
vi: Chuyển sang Hoạt động trước

en: Switch to Next Activity
vi: Chuyển sang Hoạt động sau

en: Activate Task Manager Entry %1
vi: Mở mục %1 của trình quản lí tác vụ

en: Move keyboard focus between panels
vi: Di chuyển nhắm của bàn phím giữa các bảng

en: Add Panel
vi: Thêm bảng

[ctx: Creates an empty containment (%1 is the containment name)]
en: Empty %1
vi: %1 trống

en: Software Renderer In Use
vi: Đang dùng trình kết xuất phần mềm

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Software Renderer In Use
vi: Đang dùng trình kết xuất phần mềm

[ctx: Tooltip telling user their GL drivers are broken]
en: Rendering may be degraded
vi: Việc kết xuất có thể bị giảm chất lượng

en: Never show again
vi: Không hiện lại nữa

en: Panel Count
vi: Số lượng bảng

en: Counts the panels
vi: Đếm số bảng
