plasma-workspace - en to vi translation catalogue (78 entries)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
vi: Hệ Anh Anh

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
vi: Hệ Anh Mĩ

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
vi: Hệ mét

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
vi: Thư

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
vi: nhờ

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
vi: Công ti Acme

[ctx: Department name]
en: Development Department
vi: Phòng Phát triển

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
vi: Toà nhà PT

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
vi: Phố Chính

[ctx: House number]
en: House 1
vi: Nhà số 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
vi: Phòng 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
vi: Tầng 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
vi: Khu trung tâm

[ctx: Town or city]
en: City
vi: Thành phố

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
vi: Tỉnh, bang

[ctx: Family names]
en: FamilyName
vi: Họ

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
vi: HỌ

[ctx: First given name]
en: FirstName
vi: Tên

[ctx: First given initial]
en: F
vi: T

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
vi: Tên

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
vi: TênĐệm

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
vi: TênKhác

[ctx: Initials for additional given names]
en: A
vi: K

[ctx: Profession]
en: Profession
vi: Nghề

[ctx: Salutation]
en: Doctor
vi: Tiến sĩ

[ctx: Abbreviated salutation]
en: Dr.
vi: TS.

[ctx: Salutation using the FDCC-sets conventions]
en: Dr.
vi: TS.

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
vi: Không tìm được ví dụ cho thiết lập vùng này

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
vi: Không tìm được các thiết lập vùng hiện có của hệ thống bằng công cụ <command>localectl</command>. Vui lòng báo lỗi vấn đề này ở <link>https://bugs.kde.org</link>

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
vi: Không tìm thấy tệp thực thi `check-language-support`

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
vi: check-language-support thất bại, đầu ra: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
vi: Không phân giải được hết tất cả các gói còn thiếu! %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
vi: Cài đặt gói %1 thất bại

en: Another process is already running, please retry later
vi: Một tiến trình khác đang chạy rồi, vui lòng thử lại sau

en: Unauthorized to edit locale configuration file
vi: Không được cấp quyền để sửa tệp cấu hình thiết lập vùng

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
vi: Không thể mở tệp `/etc/locale.gen`

en: Can't locate executable `locale-gen`
vi: Không tìm thấy tệp thực thi `locale-gen`

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Default for System
vi: Mặc định cho hệ thống

en: Default
vi: Mặc định

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
vi: Mặc định cho hệ thống C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
vi: Mặc định cho %1

[ctx: @info:title]
en: Language
vi: Ngôn ngữ

[ctx: @info:title]
en: Numbers
vi: Số

[ctx: @info:title]
en: Time
vi: Thời gian

[ctx: @info:title]
en: Currency
vi: Tiền tệ

[ctx: @info:title]
en: Measurements
vi: Đơn vị đo

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
vi: Cỡ giấy

[ctx: @info:title]
en: Address
vi: Địa chỉ

[ctx: @info:title]
en: Name Style
vi: Kiểu cách tên

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
vi: Số điện thoại

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
vi: Mặc định cho hệ thống

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
vi:  (Định dạng chuẩn cho %1)

en: Inherit Language
vi: Kế thừa từ ngôn ngữ

en: Language
vi: Ngôn ngữ

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
vi: Ngôn ngữ "%1" không được hỗ trợ

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
vi: Thêm các ngôn ngữ theo thứ tự mà bạn muốn thấy trong các ứng dụng.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
vi: Đổi ngôn ngữ

[ctx: @title:window]
en: Change Language
vi: Đổi ngôn ngữ

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
vi: Chuyển lên đầu

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
vi: Bỏ

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
vi: Không ngôn ngữ nào được cấu hình

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
vi: Thêm ngôn ngữ

[ctx: @action:button]
en: Add More…
vi: Thêm…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
vi: Các thay đổi sẽ có hiệu lực vào lần tiếp theo bạn đăng nhập.

en: Restart now
vi: Khởi động lại ngay

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
vi: Đang tạo các tệp thiết lập vùng và hỗ trợ ngôn ngữ; đừng vội tắt máy.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
vi: Các tệp thiết lập vùng và hỗ trợ ngôn ngữ đã được tạo, nhưng các phông chữ cho riêng từng ngôn ngữ thì không tự động cài đặt được. Nếu ngôn ngữ của bạn đòi hỏi các phông chữ chuyên biệt để có thể hiển thị đúng, bạn sẽ phải tìm ra chúng và tự mình cài đặt.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
vi: Các tệp cần thiết cho việc thiết lập vùng và hỗ trợ ngôn ngữ đã được cài đặt. Giờ bạn có thể tắt máy tính được rồi.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
vi: Chỉnh sửa…

en: Numbers
vi: Số

en: Time
vi: Thời gian

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: Measurements
vi: Đơn vị đo

en: Paper Size
vi: Cỡ giấy

[ctx: Postal Address]
en: Address
vi: Địa chỉ

[ctx: Name Style]
en: Name
vi: Tên

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
vi: Số điện thoại
