plasma-desktop - en to tr translation catalogue (102 entries)

en: No fingerprint device found.
tr: Parmak izi aygıtı bulunamadı.

en: Retry scanning your finger.
tr: Parmağınızı taramayı yeniden deneyin.

en: Swipe too short. Try again.
tr: Çok kısa kaydırdınız. Yeniden deneyin.

en: Finger not centered on the reader. Try again.
tr: Parmak, okuyucuya ortalanmadı. Yeniden deneyin.

en: Remove your finger from the reader, and try again.
tr: Parmağınızı okuyucudan kaldırın ve yeniden deneyin.

en: Fingerprint enrollment has failed.
tr: Parmak izi kaydı başarısız oldu.

en: There is no space left for this device, delete other fingerprints to continue.
tr: Bu aygıt için yer kalmadı, sürdürmek için diğer parmak izlerini silin.

en: The device was disconnected.
tr: Aygıtın bağlantısı kesildi.

en: An unknown error has occurred.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Change Password
tr: Parolayı Değiştir

en: Set Password
tr: Parolayı Ayarla

en: Password
tr: Parola

en: Confirm password
tr: Parolayı onayla

en: Passwords must match
tr: Parolalar uyuşmalı

en: Change Wallet Password?
tr: Cüzdan Parolası Değiştirilsin mi?

[ctx: @info]
en: Now that you have changed your login password, you may also want to change the password on your default KWallet to match it.
tr: Artık oturum açma parolanızı değiştirdiğinize göre, öntanımlı K Cüzdan’ınızdaki parolayı da buna uyacak şekilde değiştirmek isteyebilirsiniz.

en: What is KWallet?
tr: K Cüzdan nedir?

en: KWallet is a password manager that stores your passwords for wireless networks and other encrypted resources. It is locked with its own password which differs from your login password. If the two passwords match, it can be unlocked at login automatically so you don't have to enter the KWallet password yourself.
tr: K Cüzdan, kablosuz ağlar ve diğer şifreli kaynaklar için parolalarınızı depolayan bir parola yöneticisidir. Oturum açma parolanızdan farklı olan kendi parolası ile kilitlenir. İki parola aynıysa oturum açılışında otomatik olarak kilidin açılması sağlanabilir, böylece K Cüzdan’ın parolasını sizin girmenize gerek kalmaz.

en: Change Wallet Password
tr: Cüzdan Parolasını Değiştir

en: Leave Unchanged
tr: Aynı Bırak

en: Create User
tr: Kullanıcı Oluştur

en: Name:
tr: Ad:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Standard
tr: Standart

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Account type:
tr: Hesap türü:

en: Password:
tr: Parola:

en: Confirm password:
tr: Parolayı onayla:

en: Create
tr: Oluştur

[ctx: @title:window]
en: Select Picture Area
tr: Resim Alanı Seç

[ctx: @info:status]
en: Finger enrolled
tr: Parmak kaydı yazıldı

en: Please repeatedly press your right index finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ işaret parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your right middle finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ orta parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your right ring finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ yüzük parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your right little finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ serçe parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your right thumb on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ baş parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your left index finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol işaret parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your left middle finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol orta parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your left ring finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol yüzük parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your left little finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol serçe parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly press your left thumb on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol baş parmağınızı parmak izi algılayıcısına art arda basın.

en: Please repeatedly swipe your right index finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ işaret parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your right middle finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ orta parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your right ring finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ yüzük parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your right little finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ serçe parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your right thumb on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sağ baş parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your left index finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol işaret parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your left middle finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol orta parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your left ring finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol yüzük parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your left little finger on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol serçe parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Please repeatedly swipe your left thumb on the fingerprint sensor.
tr: Lütfen sol baş parmağınızı parmak izi algılayıcısında art arda kaydırın.

en: Configure Fingerprints
tr: Parmak İzlerini Yapılandır

en: Add
tr: Ekle

en: Cancel
tr: İptal

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Re-enroll finger
tr: Parmağı yeniden kaydet

en: Delete fingerprint
tr: Parmak izini temizle

en: No fingerprints added
tr: Parmak izi eklenmedi

en: Users
tr: Kullanıcılar

[ctx: @action:button As in, 'add new user']
en: Add New…
tr: Yeni Ekle…

[ctx: @action:button]
en: Add New User…
tr: Yeni Kullanıcı Ekle…

[ctx: @info:usagetip]
en: Press Space to edit the user profile
tr: Kullanıcı profili düzenlemek için boşluk düğmesine bas

en: Pick a finger to enroll
tr: Kaydetmek için bir parmak seçin

[ctx: @title]
en: Change Avatar
tr: Avatarı Değiştir

[ctx: @item:intable]
en: It's Nothing
tr: Bir Şey Değil

[ctx: @item:intable]
en: Feisty Flamingo
tr: Alıngan Flamingo

[ctx: @item:intable]
en: Dragon's Fruit
tr: Ejder Meyvesi

[ctx: @item:intable]
en: Sweet Potato
tr: Tatlı Patates

[ctx: @item:intable]
en: Ambient Amber
tr: Ortam Kehribarı

[ctx: @item:intable]
en: Sparkle Sunbeam
tr: Işıltılı Güneş Işını

[ctx: @item:intable]
en: Lemon-Lime
tr: Limon Dilimi

[ctx: @item:intable]
en: Verdant Charm
tr: Yemyeşil Cazibe

[ctx: @item:intable]
en: Mellow Meadow
tr: Yumuşak Çayır

[ctx: @item:intable]
en: Tepid Teal
tr: Ilık Deniz Mavisi

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Blue
tr: Plasma Mavisi

[ctx: @item:intable]
en: Pon Purple
tr: Pon Moru

[ctx: @item:intable]
en: Bajo Purple
tr: Bajo Moru

[ctx: @item:intable]
en: Burnt Charcoal
tr: Yanmış Kömür

[ctx: @item:intable]
en: Paper Perfection
tr: Kağıt Mükemmelliği

[ctx: @item:intable]
en: Cafétera Brown
tr: Cafétera Kahverengisi

[ctx: @item:intable]
en: Rich Hardwood
tr: Zengin Sertağaç

[ctx: @action:button]
en: Go Back
tr: Geri Git

[ctx: @action:button]
en: Initials
tr: Baş Harfler

[ctx: @action:button]
en: Choose File…
tr: Dosya Seç…

[ctx: @title]
en: Choose a picture
tr: Bir resim seç

[ctx: @option file type (mime type) for avif, bmp, gif, jp2, jpeg, jpg, pbm, pgm, png, ppm, tiff, wbmp, webp, xbm, xpm image file formats; do not translate *.avif, *.bmp, *.gif, *.jp2, *.jpeg, *.jpg, *.pbm, *.pgm, *.png, *.ppm, *.tiff, *.wbmp, *.webp, *.xbm, *.xpm]
en: Image files (All major file types) (*.avif *.bmp *.gif *.jp2 *.jpeg *.jpg *.pbm *.pgm *.png *.ppm *.tiff *.wbmp *.webp *.xbm *.xpm)
tr: Görsel dosyaları (Tüm majör dosya türleri) (*.avif *.bmp *.gif *.jp2 *.jpeg *.jpg *.pbm *.pgm *.png *.ppm *.tiff *.wbmp *.webp *.xbm *.xpm)

[ctx: @action:button]
en: Placeholder Icon
tr: Yer Tutucu Simge

[ctx: @info:whatsthis]
en: User avatar placeholder icon
tr: Kullanıcı avatarı için yer tutucu simge

en: Change avatar
tr: Avatarı değiştir

en: Cannot change the account type to Standard unless there is at least one other Administrator account on the system. Without one, authentication would become impossible or require the insecure use of the root password.
tr: Sistemde en az bir yönetici hesabı olmadığı sürece hesap türü standart olarak değiştirilemez. Biri olmadan, kimlik doğrulama olanaksız hale gelir veya kök parolanın güvensiz kullanımını gerektirir.

en: Email address:
tr: E-posta adresi:

en: Delete files
tr: Dosyaları sil

en: Keep files
tr: Dosyaları tut

en: Delete User…
tr: Kullanıcıyı Sil…

en: Configure Fingerprint Authentication…
tr: Parmak İzi Kimlik Doğrulamasını Yapılandır…

[ctx: @info]
en: Fingerprints can be used in place of a password when unlocking the screen and providing administrator permissions to applications and command-line programs that request them.<nl/><nl/>Logging into the system with your fingerprint is not yet supported.
tr: Ekran kilidi açılırken ve bunları isteyen uygulamalara ve komut satırı programlarına yönetici izinleri verilirken parola yerine parmak izleri kullanılabilir.<nl/><nl/>Sisteme parmak izinizle oturum açmak henüz desteklenmemektedir.

en: Could not get permission to save user %1
tr: %1 kullanıcısını kaydetme izni alınamadı

en: There was an error while saving changes
tr: Değişiklikler kaydedilirken bir hata oluştu

en: Failed to resize image: opening temp file failed
tr: Görüntü yeniden boyutlandırılamadı: geçici dosya açılamadı

en: Failed to resize image: writing to temp file failed
tr: Görüntü yeniden boyutlandırılamadı: geçici dosyaya yazma başarısız oldu

en: Your Account
tr: Hesabınız

en: Other Accounts
tr: Diğer Hesaplar
