plasma-workspace - en to tr translation catalogue (85 entries)

[ctx: Binary dialect IEC, with sigle in parentheses]
en: International Electrotechnical Commission (IEC)
tr: Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC)

[ctx: Binary dialect JEDEC, with sigle in parentheses]
en: Joint Electron Device Engineering Council (JEDEC)
tr: Birleşik Elektron Aygıtı Mühendisliği Konseyi (JEDEC)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
tr: Metrik Sistem (SI)

en: Binary -  Kibibytes (KiB), Mebibytes (MiB), Gibibytes (GiB)
tr: İkili — Kibibayt (KiB), Mebibayt (MiB), Gibibayt (GiB)

en: Binary - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
tr: İkili — Kilobayt (kB), Megabayt (MB), Gigabayt (GB)

en: Decimal - Kilobytes (kB), Megabytes (MB), Gigabytes (GB)
tr: Onluk — Kilobayt (kB), Megabayt (MB), Gigabayt (GB)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
tr: Birleşik Krallık İmparatorluk

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
tr: Birleşik Devletler İmparatorluk

[ctx: Measurement combobox]
en: Metric
tr: Metrik

[ctx: PaperSize combobox]
en: Letter
tr: Mektup

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
tr: u/a

[ctx: Firm name]
en: Acme Corporation
tr: Acme A.Ş.

[ctx: Department name]
en: Development Department
tr: Geliştirme Departmanı

[ctx: Building name]
en: Dev-Building
tr: Geliştirme Binası

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
tr: Ana Cadde

[ctx: House number]
en: House 1
tr: Ev 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
tr: Oda 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
tr: Kat 3

[ctx: Local township within town or city]
en: Downtown
tr: Kent Merkezi

[ctx: Town or city]
en: City
tr: Kent

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
tr: Eyalet

[ctx: Family names]
en: FamilyName
tr: Soyadı

[ctx: Family names in uppercase]
en: FAMILYNAME
tr: SOYADI

[ctx: First given name]
en: FirstName
tr: Ad

[ctx: First given initial]
en: F
tr: H

[ctx: First given name with latin letters]
en: FirstName
tr: Ad

[ctx: Other shorter name]
en: OtherName
tr: Diğer Ad

[ctx: Additional given names]
en: AdditionalName
tr: Ek Ad

[ctx: Profession]
en: Profession
tr: Meslek

[ctx: Salutation]
en: Doctor
tr: Doktor

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
tr: Bu yerel için bir örnek bulunamadı

[ctx: @info this will be shown as an error message]
en: Could not find the system's available locales using the <command>localectl</command> tool. Please file a bug report about this at <link>https://bugs.kde.org</link>
tr: Sistemdeki kullanılabilir yerel ayarlar <command>localectl</command> aracı kullanılarak bulunamadı. Bununla ilgili olarak, lütfen <link>https://bugs.kde.org</link> adresinde bir hata kaydı girin

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
tr: %1 (Brezilya)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
tr: `check-language-support` yürütülebiliri bulunamıyor

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
tr: check-language-support başarısız oldu, çıktı: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
tr: Eksik paketlerin tümü çözülemedi: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
tr: %1 paketi kurulamadı

en: Another process is already running, please retry later
tr: Başka bir süreç halihazırda çalışıyor, lütfen daha sonra yeniden deneyin

en: Unauthorized to edit locale configuration file
tr: Yerel ayar yapılandırma dosyasını düzenleme izni yok

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
tr: `/etc/locale.gen` dosyası açılamıyor

en: Can't locate executable `locale-gen`
tr: `locale-gen` yürütülebiliri bulunamıyor

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Default for System
tr: Sistem için Öntanımlı

en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
tr: Sistem C Öntanımlısı

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
tr: %1 Öntanımlısı

[ctx: @info:title]
en: Language
tr: Dil

[ctx: @info:title]
en: Numbers
tr: Sayılar

[ctx: @info:title]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: @info:title]
en: Currency
tr: Para Birimi

[ctx: @info:title]
en: Measurements
tr: Ölçü Birimleri

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
tr: Kağıt Boyutu

[ctx: @info:title]
en: Address
tr: Adres

[ctx: @info:title]
en: Name Style
tr: Ad Biçemi

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
tr: Telefon Numaraları

[ctx: @info:title]
en: Data and Storage Sizes
tr: Veri ve Depolama Boyutları

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
tr: Sistem Öntanımlısı

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
tr:  (%1 için standart biçim)

en: Inherit Language
tr: Dili Devral

en: Language
tr: Dil

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
tr: Diğer dilleri İngilizcenin altına koymak, bazı uygulamalarda istenmeyen davranışlara neden olacaktır. Sisteminizi İngilizce olarak kullanmak istiyorsanız, diğer tüm dilleri kaldırın.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
tr: “%1” dili desteklenmiyor

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
tr: Dilleri, uygulamalarınızda görmek istediğiniz sıraya göre koyun.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
tr: Dili Değiştir

[ctx: @title:window]
en: Change Language
tr: Dili Değiştir

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
tr: Tepeye taşı

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
tr: Yapılandırılmış Dil Yok

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
tr: Diller Ekle

[ctx: @action:button]
en: Add More…
tr: Daha Fazla Ekle…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
tr: Değişiklikler, bir sonraki oturum açışınızda etkin olacaktır.

en: Restart now
tr: Şimdi Yeniden Başlat

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
tr: Yerel ayar ve dil destek dosyaları oluşturuluyor; bilgisayarınızı henüz kapatmayın.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
tr: Yerel ayar ve dil destek dosyaları oluşturuldu; ancak dile özel yazıtipleri kendiliğinden kurulamadı. Eğer diliniz, görüntülenebilmek için özel yazıtiplerine gereksinim duyuyorsa onları kendiniz tespit edip kurmalısınız.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
tr: Gerekli yerel ayar ve dil destek dosyaları kuruldu. Bilgisayarınızı şimdi kapatabilirsiniz.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
tr: Değiştir…

[ctx: @title:window]
en: Data and Storage Sizes
tr: Veri ve Depolama Boyutları

en: Numbers
tr: Sayılar

en: Time
tr: Zaman

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Measurements
tr: Ölçü Birimleri

en: Paper Size
tr: Kağıt Boyutu

[ctx: Postal Address]
en: Address
tr: Adres

[ctx: Name Style]
en: Name
tr: Ad

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
tr: Telefon numarası
