plasma-workspace - en to tr translation catalogue (48 entries)

en: Toggle do not disturb
tr: Rahatsız Etmeyin kipini aç/kapat

en: Other Applications
tr: Diğer Uygulamalar

en: Show popups
tr: Açılır pencere göster

en: Show in do not disturb mode
tr: Rahatsız Etmeyin kipinde göster

en: Show in history
tr: Geçmişte göster

en: Show notification badges
tr: Bildirim rozetlerini göster

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
tr: Olayları Yapılandır

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
tr: Bu uygulama, bildirimlerin olay bazında yapılandırılmasını desteklemiyor.

en: Show a message in a pop-up
tr: İletiyi bir açılır pencerede göster

en: Play a sound
tr: Bir ses çal

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
tr: Sesi önizle

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
tr: Sıfırla

en: Choose sound file
tr: Ses dosyası seç

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
tr: Sistem Bildirimleri

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
tr: Uygulama Ayarları

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
tr: Bildirimleri görüntülemek için gerekli olan bir ‘Bildirim’ araç takımı bulunamıyor. Sistem Tepsisi’nde veya tek başına bir uygulama olarak etkin olduğundan emin olun.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
tr: Bildirimler şu anda Plasma yerine ‘%1 %2’ tarafından sağlanıyor.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
tr: Bildirimler şu anda Plasma tarafından sağlanmıyor.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
tr: Rahatsız Etmeyin Kipi

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
tr: Kendiliğinden etkinleştir:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
tr: Ekranlar yansıtıldığında

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
tr: Ekran paylaşımı sırasında

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
tr: Kısayol kullanarak elle aç/kapat:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
tr: Görünürlük Koşulları

en: Critical notifications:
tr: Kritik bildirimler:

en: Show in Do Not Disturb mode
tr: Rahatsız Etmeyin kipinde göster

en: Normal notifications:
tr: Olağan bildirimler:

en: Show over full screen windows
tr: Tam ekran pencerelerin üzerinde göster

en: Low priority notifications:
tr: Düşük öncelikli bildirimler:

en: Show popup
tr: Açılır pencere göster

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
tr: Açılır Pencereler

[ctx: @label]
en: Location:
tr: Konum:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
tr: Bildirim simgesi yakınında

en: Choose Custom Position…
tr: Özel Konum Seç…

en: %1 second | %1 seconds
tr[0]: %1 saniye
tr[1]: %1 saniye

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
tr: Şundan sonra gizle:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
tr: Ek Geri Bildirim

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
tr: Bildirimlerde göster

en: Application progress:
tr: Uygulama ilerlemesi:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
tr: İlerleme sırasında açılır pencereyi açık tut

en: Notification badges:
tr: Bildirim rozetleri:

en: Show in task manager
tr: Görev yöneticisinde göster

en: Popup Position
tr: Açılır Pencere Konumu

en: Application Settings
tr: Uygulama Ayarları

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: System Services
tr: Sistem Hizmetleri

en: No application or event matches your search term
tr: Arama teriminizle hiçbir uygulama veya olay eşleşmiyor.

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
tr: Bildirim ayarlarını ve davranışlarını yapılandırmak için listeden bir uygulama seçin.
