plasma-workspace - en to sv translation catalogue (101 entries)

en: No fingerprint device found.
sv: Ingen fingeravtrycksenhet hittades.

en: Retry scanning your finger.
sv: Försök läsa av fingret igen.

en: Swipe too short. Try again.
sv: Svep för kort. Försök igen.

en: Finger not centered on the reader. Try again.
sv: Fingret är inte centrerat på läsaren. Försök igen.

en: Remove your finger from the reader, and try again.
sv: Ta bort fingret från läsaren och försök igen.

en: Fingerprint enrollment has failed.
sv: Registrering av fingeravtryck misslyckades.

en: There is no space left for this device, delete other fingerprints to continue.
sv: Det finns inget utrymme kvar för enheten, ta bort andra fingeravtryck för att fortsätta.

en: The device was disconnected.
sv: Enheten kopplades bort.

en: An unknown error has occurred.
sv: Ett okänt fel har uppstått.

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Set Password
sv: Ange lösenord

en: Password
sv: Lösenord

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Passwords must match
sv: Lösenord måste stämma

en: Change Wallet Password?
sv: Ändra plånbokens lösenord?

[ctx: @info]
en: Now that you have changed your login password, you may also want to change the password on your default KWallet to match it.
sv: Nu när du har ändrat ditt inloggningslösenord, kanske du också vill ändra lösenord för din vanliga plånbok så att de stämmer överens.

en: What is KWallet?
sv: Vad är plånboken?

en: KWallet is a password manager that stores your passwords for wireless networks and other encrypted resources. It is locked with its own password which differs from your login password. If the two passwords match, it can be unlocked at login automatically so you don't have to enter the KWallet password yourself.
sv: Plånboken är en lösenordshanterare som lagrar dina lösenord för trådlösa nätverk och andra krypterade resurser. Den är låst med sitt eget lösenord, vilket skiljer sig från ditt inloggningslösenord. Om de två lösenorden stämmer överens, kan den låsas upp automatiskt vid inloggning, så att du inte behöver skriva in plånbokens lösenord själv.

en: Change Wallet Password
sv: Ändra plånbokens lösenord

en: Leave Unchanged
sv: Lämna orört

en: Create User
sv: Skapa användare

en: Name:
sv: Namn:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Administrator
sv: Administratör

en: Account type:
sv: Kontotyp:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Confirm password:
sv: Bekräfta lösenord:

en: Create
sv: Skapa

[ctx: @title:window]
en: Select Picture Area
sv: Markera bildområde

[ctx: @info:status]
en: Finger enrolled
sv: Finger inregistrerat

en: Please repeatedly press your right index finger on the fingerprint sensor.
sv: Håll höger pekfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your right middle finger on the fingerprint sensor.
sv: Håll höger långfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your right ring finger on the fingerprint sensor.
sv: Håll höger ringfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your right little finger on the fingerprint sensor.
sv: Håll höger lillfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your right thumb on the fingerprint sensor.
sv: Håll höger tumme upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your left index finger on the fingerprint sensor.
sv: Håll vänster pekfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your left middle finger on the fingerprint sensor.
sv: Håll vänster långfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your left ring finger on the fingerprint sensor.
sv: Håll vänster ringfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your left little finger on the fingerprint sensor.
sv: Håll vänster lillfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly press your left thumb on the fingerprint sensor.
sv: Håll vänster tumme upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your right index finger on the fingerprint sensor.
sv: Svep höger pekfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your right middle finger on the fingerprint sensor.
sv: Svep höger långfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your right ring finger on the fingerprint sensor.
sv: Svep höger ringfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your right little finger on the fingerprint sensor.
sv: Svep höger lillfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your right thumb on the fingerprint sensor.
sv: Svep höger tumme upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your left index finger on the fingerprint sensor.
sv: Svep vänster pekfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your left middle finger on the fingerprint sensor.
sv: Svep vänster långfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your left ring finger on the fingerprint sensor.
sv: Svep vänster ringfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your left little finger on the fingerprint sensor.
sv: Svep vänster lillfinger upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Please repeatedly swipe your left thumb on the fingerprint sensor.
sv: Svep vänster tumme upprepade gånger på fingeravtrycksavkännaren.

en: Configure Fingerprints
sv: Anpassa fingeravtryck

en: Add
sv: Lägg till

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Done
sv: Klar

en: Re-enroll finger
sv: Registrera finger igen

en: Delete fingerprint
sv: Ta bort fingeravtryck

en: No fingerprints added
sv: inga fingeravtryck tillagda

en: Users
sv: Användare

[ctx: @action:button As in, 'add new user']
en: Add New…
sv: Lägg till ny…

[ctx: @action:button]
en: Add New User…
sv: Lägg till ny användare…

[ctx: @info:usagetip]
en: Press Space to edit the user profile
sv: Tryck på mellanslag för att redigera användarprofilen

en: Pick a finger to enroll
sv: Välj ett finger att registrera

[ctx: @title]
en: Change Avatar
sv: Byt avatar

[ctx: @item:intable]
en: It's Nothing
sv: Det är ingenting

[ctx: @item:intable]
en: Feisty Flamingo
sv: Frejdig flamingo

[ctx: @item:intable]
en: Dragon's Fruit
sv: Drakfrukt

[ctx: @item:intable]
en: Sweet Potato
sv: Sötpotatis

[ctx: @item:intable]
en: Ambient Amber
sv: Bärnstensstämning

[ctx: @item:intable]
en: Sparkle Sunbeam
sv: Glittrande solstråle

[ctx: @item:intable]
en: Lemon-Lime
sv: Citron-lime

[ctx: @item:intable]
en: Verdant Charm
sv: Grönskande charm

[ctx: @item:intable]
en: Mellow Meadow
sv: Mjuk äng

[ctx: @item:intable]
en: Tepid Teal
sv: Sval grönblå

[ctx: @item:intable]
en: Plasma Blue
sv: Plasmablå

[ctx: @item:intable]
en: Pon Purple
sv: Purpur

[ctx: @item:intable]
en: Bajo Purple
sv: Basviolett

[ctx: @item:intable]
en: Burnt Charcoal
sv: Bränt träkol

[ctx: @item:intable]
en: Paper Perfection
sv: Pappersperfektion

[ctx: @item:intable]
en: Cafétera Brown
sv: Kafébrun

[ctx: @item:intable]
en: Rich Hardwood
sv: Rikt ädelträ

[ctx: @action:button]
en: Go Back
sv: Gå tillbaka

[ctx: @action:button]
en: Initials
sv: Initialer

[ctx: @action:button]
en: Choose File…
sv: Välj fil...

[ctx: @title]
en: Choose a picture
sv: Välj en bild

[ctx: @option file type (mime type) for avif, bmp, gif, jp2, jpeg, jpg, pbm, pgm, png, ppm, tiff, wbmp, webp, xbm, xpm image file formats; do not translate *.avif, *.bmp, *.gif, *.jp2, *.jpeg, *.jpg, *.pbm, *.pgm, *.png, *.ppm, *.tiff, *.wbmp, *.webp, *.xbm, *.xpm]
en: Image files (All major file types) (*.avif *.bmp *.gif *.jp2 *.jpeg *.jpg *.pbm *.pgm *.png *.ppm *.tiff *.wbmp *.webp *.xbm *.xpm)
sv: Bildfiler (alla vanliga filtyper) (*.avif *.bmp *.gif *.jp2 *.jpeg *.jpg *.pbm *.pgm *.png *.ppm *.tiff *.wbmp *.webp *.xbm *.xpm)

[ctx: @action:button]
en: Placeholder Icon
sv: Platsmarkörsikon

[ctx: @info:whatsthis]
en: User avatar placeholder icon
sv: Använd platsmarkörsikon för avatar

en: Change avatar
sv: Byt avatar

en: Cannot change the account type to Standard unless there is at least one other Administrator account on the system. Without one, authentication would become impossible or require the insecure use of the root password.
sv: Det går inte att ändra kontotypen till Standard om det inte finns minst ett annat administratörskonto i systemet. Utan en sådan skulle behörighetskontroll bli omöjlig eller kräva osäker användning av systemadministratörens lösenord.

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Delete files
sv: Ta bort filer

en: Keep files
sv: Behåll filer

en: Delete User…
sv: Ta bort användare...

en: Configure Fingerprint Authentication…
sv: Anpassa behörighetskontroll med fingeravtryck…

[ctx: @info]
en: Fingerprints can be used in place of a password when unlocking the screen and providing administrator permissions to applications and command-line programs that request them.<nl/><nl/>Logging into the system with your fingerprint is not yet supported.
sv: Fingeravtryck kan användas istället för ett lösenord när skärmen låses upp och för att ge administratörsrättigheter till applikationer och kommandoradsprogram som begär det.<nl/><nl/>Inloggning på systemet med fingeravtryck stöds inte ännu.

en: Could not get permission to save user %1
sv: Kunde inte erhålla rättighet att spara användare %1

en: There was an error while saving changes
sv: Ett fel uppstod när ändringarna skulle sparas

en: Failed to resize image: opening temp file failed
sv: Misslyckades ändra storlek på bild: öppna tillfällig fil misslyckades

en: Failed to resize image: writing to temp file failed
sv: Misslyckades ändra storlek på bild: skrivning till tillfällig fil misslyckades

en: Your Account
sv: Ditt konto

en: Other Accounts
sv: Övriga konton
