plasma-workspace - en to ro translation catalogue (63 entries)

[ctx: Binary dialect Metric, with origin in parentheses]
en: Metric system (SI)
ro: Sistemul metric (SI)

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial UK
ro: Imperial britanic

[ctx: Measurement combobox]
en: Imperial US
ro: Imperial american

[ctx: Care of person or organization]
en: c/o
ro: în grija

[ctx: Street or block name]
en: Main Street
ro: Strada Principală

[ctx: House number]
en: House 1
ro: Casa 1

[ctx: Room number]
en: Room 2
ro: Camera 2

[ctx: Floor number]
en: Floor 3
ro: Etajul 3

[ctx: Town or city]
en: City
ro: Oraș

[ctx: State, province or prefecture]
en: State
ro: Stat

[ctx: Profession]
en: Profession
ro: Profesie

[ctx: This is returned when an example test could not be made from locale information]
en: Could not find an example for this locale
ro: Nu s-au găsit exemple pentru această localizare

[ctx: %1 is português in system locale name, Brazil is to distinguish European português and Brazilian português]
en: %1 (Brazil)
ro: %1 (Brazilia)

[ctx: @info:warning]
en: Can't locate executable `check-language-support`
ro: Executabilul „check-language-support” nu poate fi găsit

[ctx: the arg is the output of failed check-language-support call]
en: check-language-support failed, output: %1
ro: „check-language-support” a eșuat, rezultat: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Not all missing packages managed to resolve! %1
ro: Nu au putut fi rezolvate toate pachetele lipsă: %1

[ctx: %1 is a list of package names]
en: Failed to install package %1
ro: Instalarea pachetului %1 a eșuat

en: Another process is already running, please retry later
ro: Alt proces rulează deja, reîncercați mai târziu

en: Unauthorized to edit locale configuration file
ro: Lipsește autorizarea pentru a modifica fișierul de configurare pentru localizare

en: Can't open file `/etc/locale.gen`
ro: Fișierul „/etc/locale.gen” nu poate fi deschis

en: Can't locate executable `locale-gen`
ro: Executabilul „locale-gen” nu poate fi găsit

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Default for System
ro: Implicit pentru sistem

en: Default
ro: Implicit

[ctx: @info:title, meaning the current locale is system default(which is `C`)]
en: System Default C
ro: Implicit de sistem, C

[ctx: @info:title the current locale is the default for %1, %1 is the country name]
en: Default for %1
ro: Implicit pentru %1

[ctx: @info:title]
en: Language
ro: Limbă

[ctx: @info:title]
en: Numbers
ro: Numere

[ctx: @info:title]
en: Time
ro: Oră

[ctx: @info:title]
en: Currency
ro: Monedă

[ctx: @info:title]
en: Measurements
ro: Unități de măsură

[ctx: @info:title]
en: Paper Size
ro: Dimensiunea hârtiei

[ctx: @info:title]
en: Address
ro: Adresă

[ctx: @info:title]
en: Name Style
ro: Stilul numelui

[ctx: @info:title]
en: Phone Numbers
ro: Numere de telefon

[ctx: @info:title, the current setting is system default]
en: System Default
ro: Implicit de sistem

[ctx: as subtitle, remind user that the format used now is inherited from locale %1]
en:  (Standard format for %1)
ro:  (Format standard pentru %1)

en: Inherit Language
ro: Moștenește limba

en: Language
ro: Limbă

en: Putting any other languages below English will cause undesired behavior in some applications. If you would like to use your system in English, remove all other languages.
ro: Punerea altor limbi sub engleza americană va provoca comportament nedorit în unele aplicații. Dacă doriți ca sistemul să folosească engleza americană, eliminați toate celelalte limbi.

[ctx: Error message, %1 is the language name]
en: The language "%1" is unsupported
ro: Limba „%1” nu e susținută

en: Add languages in the order you want to see them in your applications.
ro: Adăugați limbi în ordinea în care doriți să le vedeți în aplicații.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change Language
ro: Schimbă limba

[ctx: @title:window]
en: Change Language
ro: Schimbă limba

[ctx: @info:tooltip]
en: Move to top
ro: Mută în vârf

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove
ro: Elimină

[ctx: @info:placeholder]
en: No Language Configured
ro: Nicio limbă configurată

[ctx: @title:window]
en: Add Languages
ro: Adaugă limbi

[ctx: @action:button]
en: Add More…
ro: Adaugă mai multe…

[ctx: @info]
en: Changes will take effect the next time you log in.
ro: Modificările vor intra în vigoare la următoarea autentificare.

en: Restart now
ro: Repornește acum

[ctx: @info]
en: Generating locale and language support files; don't turn off the computer yet.
ro: Se generează fișiere de suport pentru localizare și limbă. Nu deconectați calculatorul încă.

[ctx: @info]
en: Locale and language support files have been generated, but language-specific fonts could not be automatically installed. If your language requires specialized fonts to be displayed properly, you will need to discover what they are and install them yourself.
ro: Fișierele de suport pentru localizare și limbă au fost generate, dar fonturile specifice limbii nu au putut fi instalate automat. Dacă limba dumneavoastră necesită fonturi specializate pentru a fi afișată corect, atunci trebuie să determinați care sunt acesta și să le instalați.

[ctx: @info]
en: Necessary locale and language support files have been installed. It is now safe to turn off the computer.
ro: Fișierele de suport necesare pentru localizare și limbă au fost instalate. Puteți opri calculatorul în siguranță.

[ctx: @action:button for change the locale used]
en: Modify…
ro: Modifică…

en: Numbers
ro: Numere

en: Time
ro: Oră

en: Currency
ro: Monedă

en: Measurements
ro: Unități de măsură

en: Paper Size
ro: Dimensiunea hârtiei

[ctx: Postal Address]
en: Address
ro: Adresă

[ctx: Name Style]
en: Name
ro: Nume

[ctx: Phone Numbers]
en: Phone number
ro: Număr de telefon
