plasma-desktop - en to ro translation catalogue (46 entries)

en: Toggle do not disturb
ro: Comută „nu deranja”

en: Other Applications
ro: Alte aplicații

en: Show popups
ro: Arată indicii contextuale

en: Show in do not disturb mode
ro: Arată în regimul „nu deranja”

en: Show in history
ro: Arată în istoric

en: Show notification badges
ro: Arată ecusoane de notificare

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
ro: Configurează evenimente

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
ro: Această aplicație nu susține configurarea notificărilor per eveniment

en: Show a message in a pop-up
ro: Arată un mesaj contextual

en: Play a sound
ro: Redă un sunet

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
ro: Previzualizează sunetul

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
ro: Restabilește

en: Choose sound file
ro: Alege fișierul sonor

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
ro: Nu a fost găsit un control grafic „Notificări” care e necesar pentru afișarea notificărilor. Asigurați-vă că e activat în tava de sistem sau ca control grafic separat.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
ro: Notificările sunt furnizate momentan de „%1 %2” în locul Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
ro: Notificările nu sunt furnizate momentan de Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
ro: Regimul „nu deranja”

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
ro: Activează automat:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
ro: Când ecranele sunt oglindite

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
ro: În timpul partajării ecranului

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
ro: Comută manual cu scurtătura:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
ro: Condiții de vizibilitate

en: Critical notifications:
ro: Notificări critice:

en: Show in Do Not Disturb mode
ro: Arată în regimul „nu deranja”

en: Normal notifications:
ro: Notificări normale:

en: Show over full screen windows
ro: Arată peste ferestrele în ecran complet

en: Low priority notifications:
ro: Notificări cu prioritate joasă:

en: Show popup
ro: Arată indiciu

[ctx: @title:group As in: 'notification popups']
en: Popups
ro: Indicii

[ctx: @label]
en: Location:
ro: Amplasare:

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
ro: Lângă pictograma de notificare

en: Choose Custom Position…
ro: Alege poziție personalizată…

en: %1 second | %1 seconds
ro[0]: %1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
ro: Ascunde după:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
ro: Reacții suplimentare

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
ro: Arată în notificări

en: Application progress:
ro: Progres aplicație:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
ro: Ține indiciul deschis pe durata progresului

en: Notification badges:
ro: Ecusoane de notificare:

en: Show in task manager
ro: Arată în gestionarul de sarcini

en: Popup Position
ro: Poziție indiciu

en: Application Settings
ro: Configurări aplicație

en: Applications
ro: Aplicații

en: System Services
ro: Servicii de sistem

en: No application or event matches your search term
ro: Nicio aplicație sau eveniment nu se potrivește cu termenul căutat

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
ro: Alegeți o aplicație din listă pentru a-i configura parametrii și comportamentul de notificare
