kcm_autostart - en to ro translation catalogue (32 entries)

en: "%1" is not an absolute url.
ro: „%1” nu este un URL absolut.

en: "%1" does not exist.
ro: „%1” nu există.

en: "%1" is not a file.
ro: „%1” nu este un fișier.

en: "%1" is not readable.
ro: „%1” nu poate fi citit.

[ctx: @label Stop the Systemd unit for a running process]
en: Stop
ro: Oprește

[ctx: @label Start the Systemd unit for a currently inactive process]
en: Start
ro: Pornește

[ctx: @label The name of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Name:
ro: Denumire:

[ctx: @label The current status (e.g. active or inactive) of a Systemd unit for an app or script that will autostart]
en: Status:
ro: Stare:

[ctx: @label A date and time follows this text, making a sentence like 'Last activated on: August 7th 11 PM 2023']
en: Last activated on:
ro: Ultima activare:

en: Unable to load logs. Try refreshing.
ro: Jurnalele nu pot fi încărcate. Încercați să reîmprospătați.

[ctx: @action:button Refresh entry logs when it failed to load]
en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Make Executable
ro: Fă executabil

en: The file '%1' must be executable to run at logout.
ro: Fișierul „%1” trebuie să fie executabil pentru a rula la ieșire.

en: The file '%1' must be executable to run at login.
ro: Fișierul „%1” trebuie să fie executabil pentru a rula la autentificare.

en: %1 has not been autostarted yet. Details will be available after the system is restarted.
ro: %1 încă nu a fost pornit automat. Detaliile vor fi disponibile după repornirea sistemului.

[ctx: @label Entry hasn't been autostarted because system hasn't been restarted]
en: Not autostarted yet
ro: Încă n-a pornit automat

[ctx: @action:button]
en: See properties
ro: Vezi proprietățile

[ctx: @action:button]
en: Remove entry
ro: Elimină înregistrarea

en: Applications
ro: Aplicații

en: Login Scripts
ro: Scripturi pentru autentificare

en: Pre-startup Scripts
ro: Alege script pentru pre-pornire

en: Logout Scripts
ro: Scripturi pentru ieșire

en: No user-specified autostart items
ro: Niciun element de pornire automată specificat

en: Choose Login Script
ro: Alege script pentru autentificare

en: Choose Logout Script
ro: Alege script pentru ieșire

[ctx: @label Entry is running right now]
en: Running
ro: Rulează

[ctx: @label Entry is not running right now (exited without error)]
en: Not running
ro: Nu rulează

[ctx: @label Entry is being started]
en: Starting
ro: Se pornește

[ctx: @label Entry is being stopped]
en: Stopping
ro: Se oprește

[ctx: @label Entry has failed (exited with an error)]
en: Failed
ro: A eșuat

en: Error occurred when receiving reply of GetAll call %1
ro: A intervenit o eroare la primirea răspunsului pentru apelul GetAll %1

en: Failed to open journal
ro: Deschiderea jurnalului a eșuat
